قوانین جرم مزاحمت و سلب آسایش در قانون (انواع مزاحمت در قانون) 

مزاحمت به معنای برهم زدن آسایش شخص یا افرادیست حال این مزاحمت میتوانند زبانی یا بر اثر رفتار و یا حتی وجود خود شخص باشد  . به شخصی که آسایش را برهم میزند مزاحم گفته میشود.۰(قوانین جرم مزاحمت و سلب اسایش)

انواع مزاحمت

1-مزاحمت تلفنی .

2- مزاحمت برای بانوان و کودکان .

3- مزاحمت ملکی.

انواع مزاحمت در قانون

-مزاحمت تلفنی:

به این معنا که شخصی با استفاده ازتلفن یا دیگر وسایل مخابراتی برای شخصی دیگر مزاحمت ایجاد کند و باعث ازبین رفتن آسایش او شود که این سلب آسایش میتواند با استفاده از فوت کردن – سوت زدن -فحاشی -تهمت زدن و حتی دادن خبرهای غیر واقعی باشد.( قوانبن جرم مزاحمت و سلب اسایش)

پیگیری شکایت مزاحمت تلفنی

پیگیری شکایت مزاحمت تلفنی:

امکان پیگیری از سوی شرکت مخابرات و ازطریق دادسرا و تنظیم شکایت کیفری قابل رسیدگی است.

مزاحمت بانوان و کودکان :

جرم اهانت و مزاحمت برای بانوان و کودکان تابع حکم کلی هتک حرمت اشخاص میباشد و محل ارتکاب این جرم باید مکان های عمومی یا معابر باشد.

رفتارها و اعمال مرتکب جرم لزوما به دو صورت قابل تحقق میباشد :

1-ایجاد مزاحمت و تعرض نسبت به اطفال و بانوان در معابر یا اماکن عمومی.

2-ارتکاب عمل توهین آمیز در یکی از دو محل (معابر – مکان عمومی) نسبت به اشخاص مذکور.

-معابر : محل هایی است که همیشه در آنها رفت و آمد میباشد مثل کوچه-خیابان -اتوبان ها و غیره…. که حضورشاهد در تحقق جرم در این معابر شرط نیست.

-مکان های عمومی: محل های است که رفت و آمد در آنجا طبق ساعات خاصی میباشد مثل بازارها – ادارات-بیمارستان ها و غیره….

-بر طبق ماده 619 قانون مجازات اسلامی:

هرکس در اماکن عمومی یا معابر معترض یا مزاحم اطفال یا زنان بشود یا با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت به آنان توهین نماید به حبس از 2 تا 6 ماه  و 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

برطبق ماده 618 قانون مجازات اسلامی:

هرکس با هیاهو و جنجال یا حرکت غیرمتعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال نظم و آسایش عمومی گردد یا مردم را از کسب و کار باز دارد به حبس از سه ماه تا یکسال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

مزاحمت ملکی :

مزاحمت ملکی درماده 160 قانون آیین دادرسی مدنی:

دعوای مزاحمت عبارت است از دعوایی که به موجب آن متصرف مال غیرمنقول درخواست جلوگیری از مزاحمت کسی را می نماید که نسبت به متصرفات او مزاحم است بدون اینکه مال را از تصرف متصرف خارج کرده باشد.

پیگیری رفع مزاحمت ملکی :

1- شکایت و اقامه دعوای کیفری تحت عنوان مزاحمت .

2- اقامه ی دعوای حقوقی تحت عنوان مزاحمت و تقاضای رفع مزاحمت ملکی و مطالبه خسارات ناشی از مزاحمت.( قوانبن جرم مزاحمت و سلب اسایش)

مجازات مزاحمت ملکی :

به مجازات یک ماه تا یکسال حبس محکوم میشود و دادگاه موظف است حسب مورد رفع تصرف عدوانی یا رفع مزاحمت یا ممانعت از حق یا اعاده وضع به حال سابق کند .

 

چنانچه نمی‌دانید چگونه از حقتان دفاع کنید و یا اطلاعی ندارید که در شهرتان وکیل متخصص  چه شخصی است، می‌توانید در هر شهری که هستید، با شماره‌های ۰۹۱۲۹۱۷۰۴۶۸ و ۰۹۱۵۱۰۲۶۸۹۷ و ۰۹۱۳۹۱۵۳۴۳۲ و ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ تماس حاصل فرمایید با کارشناسان ما مشاوره تلفنی داشته باشید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

همین الان به راحتی با تکمیل این فرم وکیل متخصص خود را به رایگان در شهرتان پیدا کنید 

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.