روش های مطالبه سفته به لحاظ حقوقی

روش-های-مطالبه-سفته

فهرست مطالب مقاله

روش های مطالبه سفته

به لحاظ حقوقی باید مطابق با مقررات ان باشد از قبیل مطالبه وجه سند در تاریخ سررسید، ثبت واخواست در موعد مقرر 10 روزه و ظرف یک سال از تاریخ ثبت واخواست،داخواست حقوقی باید ظرف مدت یک سال به مرجع صالح اقامه شود و همچنین سند از لحاظ شکلی دارای اعتبار قانونی ان برابر شرایط قانون تجارت باشد تا بتوان از امتیازات ان استفاده کرد.

سفته:

یکی از اسناد تجاری که اشخاص عادی وتجاری در معاملات خود از ان استفاده می کنند سفته است.

سفته یک سند تعهد پرداخت است که در ان امضاکننده متعهد میشودکه مبلغ مندرج در ان را پرداخت کند.اگر دارنده سفته بخواهد از مزایای قانونی سفته استفاده کندباید با مقررات ان اشنا باشد و در غیر این صورت نمیتواند ازامتیازات قانونی ان بهره مند شود وتنها قادر خواهد بود در دادگاه به عنوان یک نوشته عادی به ان استناد کند.

تعریف سفته:

سندی است که به موجب ان امضا کننده متعهد میشودکه مبلغی وجه در زمان معین یا به محض مطالبه از سوی دارنده در وجه حامل یا شخص معین یا به حواله کرد ان شخص کارسازی کند

برابر قانون تجارت سفته علاوه بر امضا یا مهر باید دارای تاریخ بوده ومطالب زیر در ان قید شود.

1– گیرنده وجه.

2-تاریخ پرداخت.

3مبلغی که باید پرداخت شود با حروف.

سفته قائم وجود 2 شخص است:

یک صادر کننده که مدیون و بدهکار است و شخص دیگر که ممکن است هنگام صدور سفته نامعین یا نامعلوم باشد.

روش-های-مطالبه-سفته-به-لحاظ-حقوقی

– درصورتی که سفته برای شخص معینی باشد نام و نام خانوادگی او در سفته آورده میشود در غیر این صورت به جای نام او نوشته میشود(در وجه حامل) در مورد اول شخص معین و در مورد دوم دارنده سفته دربرابر صادر کننده طلبکار میشود و باید مبلغ سفته را در سر رسید بپردازد و اگر سفته عند المطالبه باشد صادر کننده به محض مطالبه از سوی دارنده وجه آن را پرداخت میکند.

-سوال آیا سفته مانند چک قابل انتقال به دیگری هست؟

جواب:عبارت (حواله کرد)به شخص این اختیار را به فرد میدهدکه بتواند سفته را به دیگری واگذار کند البته اگر عبارت حواله کرد وجود نمیداشت دارنده سفته میتوانست از طریق ظهر نویسی آن را به شخص دیگری انتقال دهد.

ظهرنویسی:

یعنی اینکه دارنده سفته مطالبی که در بر گیرنده هدف او از دریافت یا انتقال سفته است را در پشت سفته نوشته و زیر آن را امضا کند. بنابرین ظهر نویسی بیانگر انتقال سفته به دیگری ویا وصول وجه آن است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مسئولیت تضامینی ظهر نویس و ضامن اینجا کلیک کنید.

اصولا ظهر نویس برای انتقال به دیگری است ولی اگر برای وکالت در وصول باشد باید این موضوع در ظهر نویسی قید شود و به امضای ظهر نویس برسد و شخصی که از طریق ظهر نویسی وکالت در وصول پیدا میکند مانند دارنده ان حق اقامه دعوا برای وصول وجه ان را خواهد داشت.

-سوال اگر سفته دراثر ظهر نویسی های متعدد به اشخاص گوناگون منتقل شود.دارنده آن برای وصول وجه آن به چه شخص یا اشخاصی میتواند مراجعه نماید؟

-جواب:شخصی که سفته را امضا کرده و تمامی ظهر نویس ها در برابر دارنده آن مسئولیت دارندو دارنده میتواند به هر شخص مسئول به صورت فردی یا جمعی رجوع کندو همین حق هریک از ظهر نویس ها نسبت به ظهر نویس ماقبل خود و صادر کننده آن دارد و از این رو گفته میشود مسولین پرداخت وجه سفته مسولیت تضامنی دارند.

-درصورتی که دارنده سفته بخواهد از مزایای قانونی سفته بهره مند شود  و ان را به لحاظ حقوقی مطالبه کند باید این نکات را توجه داشته باشد:

1-دارنده سفته باید وجه ان را در سر سر رسید مطالبه کند و اگر پرداخت نشد ظرف ده روز از تاریخ سر رسید سفته را واخواست کند.

2-واخواست اعتراض رسمی است که نسبت به سفته پرداخت نشده است که باید علیه صادر کننده به عمل اید و رسما به او ابلاغ شود.

3-واخواست باید در فرم های مخصوص که توسط وزارت دادگستری منتشر میشود درخواست داد و هینطور بانک ها هک فرم های واخواست چاپی مخصوص دارند.

4-واخواست نامه با استفاده از کاغذ کاربن در سه نسخه (یک نسخه اصل و دو نسخه رو نوشت)به وسله وا خواست کننده  نگاشته و امضا میشود و پس از چسباندن تمبر توسط مامور ابلاغ به صادر کننده سفته ابلاغ میشود.

5-برای استفاده از مسئولیت تضامنی ظهر نویس ها ظرف یک سال از تاریخ ثبت واخواست دادخواست خود را به مرجع صالح داده شود در غیر این صورت دعوا علیه ظهر نویس ها مسموع نیست.

مشاوره حضوری رایگان و یا مشاوره تلفنی با وکیل متخصص سفته

تنها کافیست فرم ذیل را پر کنید ظرف حداکثر نیم ساعت باشما تماس گرفته میشود و نزدیک ترین وکیل به شما معرفی میگردد  .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی فوری
با تکمیل فرم ظرف نیم ساعت با شما تماس گرفته میشود