موارد درخواست طلاق از سوی زوجه

 چه زمانی زوجه می‌تواند برای طلاق به دادگاه مراجعه کند؟

در قانون برای طلاق مواردی ذکر شده است به طوری که هر وقت زوجه بخواهد طلاق بگیرد به این موضوع دقت می‌شود که آیا این موضوع درخواست نفسانی است یا دلایل محکمه پسندی برای این موضوع وجود دارد؟

 گاهی زوجه هیچ تمایلی به ادامه زندگی ندارد و تمایل اولیه خود را نسبت به زوج از دست داده است که در اصطلاح حقوقی به آن کراهت در ازدواج گفته می‌شود. بر این اساس این موضوع به ندادن نفقه یا سایر شرایطی که زندگی را برای زوجه دشوار می‌کند مرتبط نیست. بنابراین زوجه نمی‌تواند با دلیل و مدرک موضوع کراهت خود را نسبت به زوج به دادگاه اثبات کند بنابراین از راه‌های دیگر زوجه باید کراهت خود را به دادگاه ثابت کند تا بتواند حکم طلاق را بگیرد. یکی از راه‌های اثبات کراهت طولانی شدن مراحل طلاق است. کسانی که به مدت طولانی به دنبال طلاق هستند و مراحل مختلف اداری را با صبر انجام می‌دهند به مرحله کراهت ازدواج رسیده‌اند که در این میان حکم طلاق از سوی قاضی صادر می‌شود.

در این طلاق زن باید مالی را به مرد بذل کند تا در ازای آن طلاق حاصل شود «البته این موضوع در اصطلاح عامه مردم به مهرم حلال جونم آزاد معروف است» که در این زمینه غیر از مهریه زوجه اموال دیگری نیز می‌توان رد و بدل کرد.در مواقعی دیگر که مرد حسن معاشرت ندارد طبق قانون مرد ملزم به طلاق است.

موارد عسر و حرج در قانون

شرایط عسر و حرج در قانون به شرایطی گفته شده است که ادامه زندگی برای زوجه با مشقت همراه باشد که این شرایط عبارت است از: ۱- ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت ۶ ماه متوالی و یا ۹ ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه، ۲- اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد‌مخدر و یا ابتلاء وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است۳- محکومیت قطعی زوج به حبس ۵ سال یا بیشتر،۴- ضرب و شتم یا هرگونه سوء استفاده مستمر زوج که عرفا” با توجه به وضعیت زوجه تحمل نباشد‌، ۵- ابتلاء زوج به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه صعب‌العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل کند‌.

ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی :

در این ماده قانونی تاکید شده است در صورتی که زوجه سوء رفتار مرد را به دادگاه اثبات کند در این مرحله دادگاه بدون هیچ شرطی حکم طلاق را صادر می‌کند. در این مورد رضایت یا عدم رضایت زوج در صدور حکم طلاق تاثیری ندارد زیرا دادگاه موظف است بدون رضایت مرد حکم طلاق را صادر کند.

 وکالت زوجه در طلاق

یکی از شروط ضمن عقد گرفتن وکالت طلاق توسط زوجه است. این در حالی است که در قانون آمده است که مرد می‌تواند وکالت طلاق را به هر کسی که بخواهد بدهد بنابراین زوجه می‌تواند هنگام عقد این وکالت را از مرد بگیرد. بر این اساس برای دریافت وکالت طلاق می‌توان این وکالت را ضمن عقد دایم،‌  هر نوع عقد یا وکالت بلاعزل دریافت کرد.

وکالت در طلاق :

اگر زوجه  وکالت طلاق نیز داشته باشند باید عدم صلاحیت زوج را به دادگاه اثبات کند و این موضوع نیزممکن است مدت‌ها به طول بینجامد بنابراین با داشتن وکالت طلاق نیز دریافت حکم طلاق از دادگاه آسان نیست.وی درباره طلاق‌هایی که به سرعت حکم آنها صادر می‌شود نیز گفت: فقط در طلاق‌های توافقی زمان رسیدگی کوتاه است و در این نوع طلاق زوجین درباره موضوعات مختلف مانند حضانت فرزند، جهیزیه، مهریه و… توافق می‌کنند.

طلاق :

باید توجه داشت که طلاق به خواسته مرد و طلاق توافقی قابل رجوع است یعنی مرد دوباره می‌تواند برادامه زندگی با زن اراده کند و بدون ازدواج در مدت مقرر زن دوباره به همسری مرد در می‌آید، اما درطلاق عسر و حرجی یا قضایی امکان رجوع برای مرد وجود ندارد و صرفا با توافق طرفین امکان آن به‌وجود می‌آید. وی خاطرنشان کرد: متقاضی گواهی عدم امکان سازش باید تقاضانامه‌ای به دادگاه تسلیم کندکه در آن علل تقاضا به طور موجه قید شود. پس از وصول تقاضانامه دادگاه راسا یا به وسیله داور یاداوران سعی در اصلاح بین زن و شوهر و جلوگیری از وقوع طلاق خواهد کرد. هرگاه مساعی دادگاه برای حصول سازش نتیجه نرسد با توجه به ماده ۸ این قانون گواهی عدم امکان سازش صادر خواهد کرد.دفتر طلاق پس از دریافت گواهی مذکور به اجرای صیغه طلاق و ثبت آن اقدام خواهد کرد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

4 دیدگاه

 • پریسا محمدی
  پریسا محمدی

  سلام،دوازده ساله ازدواج کردم و دو تا دختر هشت و چهار ساله دارم.بخاطر دعواهایی ک اکثر اوقات داشتیم توافق کردیم و مهریه مو بخشیدم و حضانت بچه هامو گرفتم.الان پنج روزه ک همسرم از کشور خارج شده تا پناهندگی انگلستان رو بگیره و بعد از اون ما هم بریم.ولی سه روز پیش ی خانمی با من تماس گرفت و گفت ک دوست دختر شوهرتم.با دلیل و مدرک و عکس ثابت کرد.همه ی چتاشونو برام فرستاد.فیلم فرستاد با ویس.گفت صدعا بار با هم رابطه داشتیم.مسافرت رفتیم و … .همه ی اینها هم با آگاهی کامل مادرشوهرم بوده.ینی اون خونشو براشون خالی میکرده و اونا میرفتن اونجا.هنوز ب همسرم نگفتم ک اطلاع دارم.اون دختره هم گفت هرجا بگی میام شهادت میدم ک با من بوده،چون مثل اینکه اونم گول زده و گفته از زنم جدا شدم و با هم بریم خارج.سوالم اینه ک اگه بخوام برم انگلیس اونجا با این مدارکم میتونم ازش جدا بشم؟چون ترجیح میدم بچه هامو ببرم اونجا بزرگ کنم.دولت اونجا چ امکاناتی در صورت جدایی ب من میده؟شوهرم اونجا میتونه طلاقم نده ، با این همه مدرکی ک ازش دارم؟دولت انگلیس ازم حمایت میکنه؟

  • somaye.rad
   somaye.rad

   سلام دوست عزیز .شما باید حتما از یک وکیل متخصص برای پروندتون کمک بگیرید .

 • مینا وثوقی
  مینا وثوقی

  حدود دوسال است که باهمسرم ازدواج کردم والان یه دختر 7ماهه دارم

  ازروز اول درگیری داشتیم حتی تاضروشت که یکبار 7ماه بارداربودم که شکایت کردم ازش وبع پزشکی قانونی رفتم اما با اسرار خانواده ام رضایت دادم وبرگشتن

  م

  والان که بعد ازدرگیری وضرب به مادرم زنگ زد وگفت بیاید دخترتون وببرید

  اول برادرم اومد بعداینکه دیدبرادرم گفت بهم بپوش بریم گفت نه زنم اختیارش ودارم

  برادرم به بابام زنگ
  زد

  اومد برای اولین بار به پدرم بی احترامی کردوزدوخردکردن

  باپلیس تماس گرفت تامامور گفت خانوم میتونه بره

  الان اومدم خونه پدرم ودیگه نمیخام برگردم

  اما اون دختر7ماهه منوگرفت وبه من ندادش

  من میخام برای مهریه وحضانت وطلاق درخواست کنم

  امروز دادخواست به دادگاه دادم برای دستور موقت حضانت ومهریه امامیترسم وقتی حکم دادگاه وبرای حضانت
  شنبه بگیرم اون بفهمه این سری دیگه واقعاجدی هستش واموالش وعم ازحساب بانکی وماشین وجابجاکنه درخواست تامینم دادم

  اما چون درخواست مهریع وتامین تاتعیین شعبه توقیف اموال مدتی طول میکشه میگم شاید تواین مدت سربه
  نیستشون کنه

  • گروه وکلای نوین
   گروه وکلای نوین

   با سلام شما بایستی به استناد یکی از 12 بند سند ازدواجتان اقدام کنید جهت طلاق چرا که طلاق حقی است برای مرد و خانم تنها مطابق این 12 بند میتواند برای جدایی اقدام نماید
   توصیه میشود ابتدا قبل جدایی تان با مشاور روانشناس صحبت داشته باشید در مرحله بعدی از طرق وکیل متخصص برای جدایی اقدام نمایید .
   جهت معرفی وکیل متخصص طلاق در شهر خودتان با شماره های : 09129170468 – 02122221663 و 05136144644 تماس حاصل فرمایید تا بهترین وکیل طلاق را در شهرتان معرفی نماید .

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *