وکیل خانواده در سنندج +مشاوره حقوقی تلفنی

دوستان عزیز شهرستان سنندج این نکته رو به عرضتون برسانم که مقام و شان کانون خانواده از با اهمیت ترین موضوعات در دین اسلام و قوانین حقوقی ایران است به طوری که نهاد ویژه ای برای رسیدگی به آن بنیان نهاده شده که پرونده ها را به صورت دقیق و تخصصی رسیدگی کنند در این بین وکلایی که عادتا در این زمینه فعالیت دارند صرفا پرونده های خانواده را متقبل میشوند و به طوری که به صورت تخصصی به بررسی پرونده ها مشغول میشوند و حس مسئولیت پذیری و دلسوزی زیادی برای توفیق مشکل موکل خود دارند و سامانه وکیل نوین این افتخار را دارد که واسطه خدمت معرفی بهترین وکیل خانواده در سنندج باشد.

پرونده های خانواده از چه نوع پرونده های هستند ؟

پرونده های خانواده جزئی از پرونده های عمومی حقوقی هستند که رسیدگی آن به طور کلی در صلاحیت دادگاه خانواده است و فصلی مجزا از قوانین آن در قانون مدنی وجود دارد و قانون مستقل دیگری به نام قانون حمایت از خانواده که در سال 1392 به روز رسانی شد در باب اجرای عدالت ورزی آن وجود دارد دعاوی خانواده بر محوریت اختلافات میان زوجین ( زن و مرد) است که مهم ترین اختلاف آنان بر سر جدایی و انحلال زوجیت یا همان طلاق است و دعاوی دیگر بین زوجین مطالبه نفقه ،مهریه ، اجرت المثل ، تقسیط مهریه ، الزام به تمکین ، حضانت فرزند، استرداد جهیزیه ، اثبات و رد نسب ، اثبات و ابطال زوجیت ، فسخ نکاح ، الزام به شروط عقد نکاح و… است البته تمام دعاوی خانواده مربوط به زوجین نیست و مطابق ماده 4 قانون حمایت از خانواده موضوعاتی مثل سرپرستی کودکان بی سرپرست ، ولایت و تعیین قیم برای اداره اموال محجوران ، نفقه بستگان، اهدا جنین و تغییر جنسیت هم از موضوعات رسیدگی در دادگاه خانواده است.

در اینجا به سه مورد از دعاوی خانواده اشاره میکنیم :

1-دعوای طلاق :

دعوای طلاق یکی از مهم ترین دعاوی خانواده است که به معنای انحلال حقوقی عقد نکاح به درخواست مرد یا زن یا به صورت توافقی است. در طلاق تمام آثار حقوقی بین زوجین قطع میشود مثل تعهدات زناشویی، تمکین ، نفقه، ارث بری و…. البته زن بعد از طلاق باید عده نگه دارد و نمیتواند در زمان مدت عده که (سه ماه است) با کس دیگر ازدواج کند و در زمان عده زن و مرد به تمام تعهدات خود باید وفادار بمانند البته عده هم انواع مختلفی دارد که باید در این مقاله به آن بپردازیم.

-طلاق از طرف مرد:

طلاق علی اصول حق مرد است و اختیار دارد در هر زمانی که میخواهد زن خود را طلاق دهد البته باید حقوق مالی زن مثل مهریه و نفقه عقب افتاده ، تنصیف دارای در صورت شرط ، شیر بها ، اجرت المثل ایام زوجیت و… را پرداخت کند مرد میتواند در دادگاه با پس از تعییین و تکلیف حقوق مالی زن از دادگاه گواهی عدم سازش بگیرد و به دفتر خانه مراجعه کرده و زن خود را طلاق دهد البته طلاقی که از طرف مرد باشد طلاقی با عده رجعیه نام دارد که مرد هر زمان که بخواهد میتواند به زن خود رجوع کند بدون اینکه دوباره خطبه ازدواج را بخواند هر چند که زن رضایتی نداشته باشد.

-طلاق از طرف زن :

بی تردید یکی از مشکل ترین انواع طلاق طلاقی است.که زوج با طلاق دادن مخالف باشد. و زن خواهان طلاق باش چون زن حق طلاق گرفتن ندارد. و در شرایط به خصوصی میتواند به تقاضا طلاق بدهد  و بدون داشتن وکیل متخصص نمی توان به موفقیت رسید برای طلاق از طرف زن شرایطی وجود دارد که از آن به عنوان عسر و حرج یاد میشود. در بیان دیگر که زن باید شرایط زندگی اش غیر قابل تحمل شود و این به تشخیص دادگاه برسد.و دلیل موجه تلقی شود و این دلایل مطروحه احتیاج به اثبات دارد . وکیل خانواده در سنندج با شناخت دقیق قوانین و موضوع مبتلا به شما و با جمع آوری دلایل برای غیر قابل تحمل بودن زندگی برای زن و حضور موثر در دادگاه این اطمینان را به شما میدهد. که جریان بررسی پرونده شما موفقیت آمیز باشد و حکم طلاق را برای موکله خود به ارمغان بیاورد.

-طلاق توافقی:

طلاق توافقی یا درخواست گواهی عدم امکان سازش است که در آن زوجین بر روی اصل طلاق،مهریه و در صورت داشتن فرزند بر روی حضانت فرزند توافق کرده و درخواست گواهی عدم سازش را می دهند.این نوع طلاق با طلاق از طرف زن عده آن بائن است و مرد حق رجوع ندارد و نفقه هم زن ندارد و زوجین از همدیگر ارث نمیبرند و فقط در یک صورت زن نفقه دارد آن هم زمانی که زن در حالت بارداری طلاق داده شود که تا زمان وضع حمل زن نفقه دارد
مدارک مورد نیاز برای طلاق :

1- شناسنامه و کارت ملی زوجین.

2- اصل و در صورت مفقودی رونوشت عقد نامه ازدواج.

3-در صورت اتخاذ وکیل خانواده در سنندج رونوشت وکالتنامه باید ضمیمه دادخواست شود.

4-ارائه نتایج مشاوره های قبل از طلاق به دادگاه.

5- ارائه گواهی دو شیزگی زن از پزشکی قانونی چون این مورد در صورت ادعا هر یک از زوجین میتواند در عده زن و مهریه تاثیر گذار باشد.

2- دعوای مهریه :

مهریه از اصلی ترین حقوق مالی زوجه است که در عقد نامه نکاحیه بین زن و مرد  میزان و زمان پرداخت آن را تعیین از طرف مرد برای زن مشخص میشود. و مردی که پرداخت آن را در زندگی مشترک به زن متعهد میدهد مدیون زن است تا وقتی که آن را پرداخت نماید. زن هر زمان که بخواهد  (ربطی هم به طلاق ندارد) میتواند در صورت امتناع مرد مطالبه آن را از دادگاه خانواده بخواهد.

انواع مهریه و شرایط مهریه صحیح:

مهریه میتواند هر چیزی که ارزش مالی و منفعت عقلایی و مشروع داشته باشد تعیین شود

1-مهر المسمی :

مهریه ای که در عقد تعیین میشود مهر المسمی نام دارد و تا زمانی که مرد رابطه جنسی برقرار نکند زن مستحق دریافت نصف آن است.

2-مهر المثل :

در زمانی که مهریه در عقد تعیین نشود و در طول رابطه زوجین با زن رابطه جنسی برقرار شده باشد زن بر اساس شان و سطح خودش برایش توسط کارشناس خانواده مهریه تعیین میشود.

3- مهر المتعه :

در زمانی که مهریه در عقد تعیین نشود و با زن رابطه جنسی نشده باشد زن مستحق مهر المتعه است که بر اساس شرایط مالی و استطاعت مرد، میزان و زمان پرداخت آن تعیین میشود.

 

3-دعوای استرداد جهیزیه :

مطابق قانون مدنی تهیه اموالی که به عنوان اسباب زندگی برای ادامه زندگی مشترک لازم است تحت عنوان نفقه با شوهر است البته صرف تهیه اثاث از طرف شوهر به این معنا نیست که زن مالک وسایل است فقط حق استفاده از آن را دارد مگر در زمان عقد شروط مالکیت دیگری برای وسایل شده باشد از طرفی عرف از قدیم جا انداخته که برای جور شدن هر چه سریع تر وسایل بعض یا کل وسایل را زن تهیه میکند که معمولا این اموال سیاهه میشود و اموالی که سیاهه میشود احراز مالکیت آن برای دادگاه راحت است.

وکیل-خانواده-در-سنندج

اما فرض بر این است که احراز مالکیت اموالی که سیاهه نشده تکلیفش چیست ؟

در ماده 63 قانون اجرای احکام مدنی آمده است :

از اموال منقول موجود در محل سکونت زوجین آنچه معمولاً و عادتاً مورد استفاده اختصاصی زن باشد متعلق به زن و آنچه مورد استفاده‌اختصاصی مرد باشد متعلق به شوهر و بقیه از نظر مقررات این قانون مشترک بین آنان محسوب می‌شود مگر اینکه خلاف آن ثابت گردد. البته این در فرضی است که رسید مالکیت یا شواهد و قرینه ای در بین نباشد و زوجین به توافق و اتفاق نظر نرسند.وکیل خانواده در سنندج میتواند از حقوق از دست رفته شما دفاع نماید.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص خانواده در سنندج اینجا را کلیک کنید.

وکیل خانواده در بابل+ مشاوره حقوقی تلفنی

با عرض سلام به هموطنان عزیز شهرستان بابل. همانطوری که مستحضر هستید سامانه وکیل نوین که یکی از سه سایت معتبر موسسه حقوقی راه امید است و با ارایه مطالب به روز و آگاهی دادن از موضوعات حقوقی در صدد خدمت تمام وقت به همه شما عزیزان در تمام کشور است و این اعتبار را برای خود کسب کرده تا بهترین و معتبر ترین وکلا و مشاوران در تمام شهر های کشور با این موسسه همکاری کنند تا این افتخار را داشته باشد که به شما عزیزانی که کارتون در امور پیچیده قضایی گیر کرده ، بهترین وکیل را در هر شهر معرفی کند ، حال در این مقاله سعی داریم در مورد پرونده های حقوقی خانواده بحث کنیم و شما را به بهترین وکیل خانواده در بابل ارجاع دهیم.

وکیل خانواده کیست و چه تاثیری بر روی پرونده شما میگذارد؟

از آنجایی که به پرونده های حقوقی خانوادگی مثل طلاق ، مطالبه مهریه و نفقه ، حضانت ،جهیزیه ، خسارت بر هم خوردن نامزدی ، اثبات نسب ،تمکین ، عسر و حرج، الزام شروط عقد نامه نکاح در دادگاه های تخصصی و جداگانه از دادگاه عمومی حقوقی رسیدگی به عمل می آید، وکیل خانواده هم به دلیل دقت عمل بیشتر ، کارش به صورت تخصصی بر عهده گرفتن دعاوی مربوط به اختلاف روابط زناشویی زوجین ، اختلاف نسب ، و در پاره از موارد اختلاف بر سر حقوق مالی بستگان است حال این وکیل خانواده که در شهر بابل فعالیت دارد با آگاهی از اشراف به تمامی قوانین مربوط به خانواده و تجربه کاری بسیار بالا در این حوزه پیچیدگی هایی که قانون در روابط حقوقی بین اشخاص قرار داده  را بسیار ساده کرده  و خیلی از  اشخاص عادی که نسبت به جزیی ترین حقوق خود در مرحله رسیدگی و اثبات اطلاعی ندارند وکیل خانواده ریز ترین حقوق را برای تحقق عدالت ورزی با درخواست ها و لوایح خود احقاق مینماید.

خلاصه ای از مباحث حقوقی پرونده طلاق :

یکی از موارد مهم و پر کاربرد انحلال عقد نکاح طلاق است، طلاق بر خلاف عقد نکاح که به اراده دو طرف نیاز دارد با اراده یک طرف محقق میشود که مسلما در قانون مدنی در بخش خانواده این اختیار و اراده به مرد واگذار شده  و مرد هر زمان که بخواهد میتواند با ارائه دادخواست طلاق به محکمه و  اخذ صدور گواهی عدم سازش زن و متعاقبا مراجعه به دفتر خانه زن را طلاق دهد.

اما در مواردی مرد میتواند این اختیار را را طی عقد نامه یا قراردی دیگر به صورت رسمی به زن واگذار کند که اصطلاحا میگویند که زن وکالت در طلاق دارد و دارای تمام اختیارات مرد در زمینه طلاق میشود و گاهی هم موردی است که مرد اختیار طلاق را به زن نداده و زن هم طبق قانون اختیار طلاق ندارد اما شرایطی در مرد وجود دارد که زن در شرایط عسر و حرج و غیر قابل تحملی قرار میدهد که قانون از زن حمایت میکند و با درخواست طلاق او موافقت مینماید در این موارد باید با وکیل خانواده در بابل مشاوره حاصل فرمایید.

حکم دادگاه در مورد طلاق به چه صورت است ؟

دادگاه بعد رسیدگی به اختلافات زوجین در صورتی که شرایط را برای زوجین به مصلحت ببیند ، رایی را تحت عنوان گواهی عدم سازش صادر میکند که 3 ماه اعتبار دارد و در این مدت متقاضی طلاق باید به دفتر خانه ای که عقد نکاح در آن جا خوانده شده مراجعه کرده و نوبت بگیرد و طی زمانی دفتر خانه به طرفین ابلاغ میکند که برای اجرا صیغه طلاق حاضر شوند اگر متقاضی طلاق حاضر شد و دیگری حاضر نشود دفتر خانه طبق مقررات علیرم اخطار و تعیین جلسه دیگر صیغه طلاق را غیابی اجرا میکند.

خلاصه ای از مباحث حقوقی مهریه :

مهریه هم از حقوق مالی زن است که در توافقات بین زن و مرد  میزان و زمان پرداخت آن را تعیین میکنند و مردی که پرداخت آن را در زندگی مشترک به زن وعده میدهد مدیون زن است تا زمانی  که آن را پرداخت نماید مهریه میتواند هر چیزی که ارزش مالی و منفعت عقلایی و مشروع داشته باشد تعیین شود در بیان انواع مهریه هم باید بگیم که مهریه ای که در عقد تعیین میشود مهر المسمی نام دارد

وکیل خانواده در بابل+ مشاوره حقوقی تلفنی

ولی سوال است که آیا در زمانی که همین مهر المسمی در عقد تعیین نشود زن دیگر حق مالی بر گردن مرد ندارد ؟

باید بگیم در صورتی که مهریه در عقد تعیین نشود اما در طول رابطه زوجیت مرد با زن نزدیکی کرده باشد زن مستحق مهر المثل است که بر اساس شایستگی و شانیت زن میزان آن تعیین میشود و نوع دیگر مهریه این است که در زمان عقد مهریه تعیین نشود و هیچ نوع رابطه جنسی هم با زن برقرار نشود که در این صورت بر اساس توانایی مالی مرد و استطاعتی که مرد دارد محکوم به پرداخت مهریه میشود ، این نوع مهریه مهر المتعه نام دارد.

یک سوال کلیشه ای مهریه یک دست و یک پای مرد یا پیدا کردن بال مگس و .. درست است ؟

خیر چون این نوع مهریه ارزش مالی و منفعت عقلایی و مشروع ندارد و شرایط یک مهریه صحیح را ندارد و ذکر این مورد در عقد نامه به منزله این است که زن مهریه ای در عقد ذکر نکرده و مهرالمسمی ندارد ولی میتواند مهر المثل و مهر المتعه را مستحق شود.

رابطه مهریه با طلاق چیست ؟

به طور خلاصه باید بگم که این قانون  از قدیم تبدیل به عرف شده و از آنجایی که حق طلاق با مرد است و زن نمیتواند طلاق بگیرد و برای اینکه مرد به زندگی مشترک وفا دار بماند مهریه ای را متحمل میشود تا به راحتی نزارد و زن را در حالت تعلیق ترک نماید و زن میتواند با اهرم مهریه مرد را متعهد تر سازد اما این تئوری تعیین مهریه های سنگین و خلاف عرف و خارج از توانایی مرد را به هیچ عنوان توجیه نمیکند و دیگر اینکه اگر زن خواهان طلاق باشد و مرد طلاق ندهد زن با بخشش کلی و یا جزیی از مهریه میتواند مرد را ترغیب به طلاق نماید.که این همان طلاق توافقی است طلاق خلع یا مبارات به اصطلاح قانونی نام دارد.

خلاصه ای از مباحث حقوقی نفقه :

نفقه هم از حقوق مالی زن است که مرد بعد از تحقق عقد نکاح ملزم است تا خرجی و هزینه های روزمره زن مثل مسکن و خوراک و پوشاک هزینه های دارویی و درمانی و بهداشتی وسایر هزینه های عرفی زن را تامین کند البته میشود که در عقد نامه شرط خلافش را بکنند چون از قواعد آمره و مرتبط با نظم عمومی نیست البته ما در قانون نفقه بستگان هم داریم که قاعده آن به این صورت است که باید آنان محتاج و نادار باشند تا استحقاق پیدا کنند اما با نفقه زن این تفاوت را دارد که زن در هر صورت چه دارا و چه نادار مستحق نفقه است و مرد مدیون اوست.

رابطه نفقه با تمکین چیست؟

قانون مدنی زن را در اخذ نفقه آزاد نگذاشته و زنی را مستحق نفقه میداند که از مرد خود تمکین و پیروی داشته باشد به طور مثال زنی که از خود اقامتگاه جداگانه داشته باشد یا به همسر خود خیانت کرده باشد یا تن به رابطه جنسی با همسر خود نمیدهد یا بر اساس عرف و یا شروط عقد نکاح عمل نماید ناشزه است و استحقاق نفقه ندارد حال اگر مرد و زن در این مورد به اختلاف خورده باشند محکمه به دعوای آنان رسیدگی کرده زن با ارائه دادخواست مهریه و مرد با دادخواست الزام به تمکین دعوای خود را به دادگاه خانواده تقدیم میکنند و دادگاه به این اختلاف رسیدگی کرده و رای صادر میکند پیشنهاد میشود از شما با وکیل خانواده در بابل مشاوره داشته باشید.

خلاصه ای از مباحث حقوقی حضانت :

حضانت در معنای حقوقی یعنی نگهداری و بزرگ کردن فرزند. طبق قانون مدنی ماده 1168 هم حق هم تکلیف پدر و مادر است یعنی هر یک از پدر و مادر در عین اینکه حق دارند که بچه خود را در کنار خود نگه دارند و کسی نمیتواند این حق را از آنان سلب کند همان طور هم قانون وظیفه کرده که هریک از مسولیت خود در حضانت فرزند خود سرباز نزنند و این مسئولیت را تکلیف معین کرده است اما طیق قانون حضانت فرزند تا هفت سالگی با مادر و بعد از آن تا سن بلوغ با پدر است.

آیا در صورتی که حضانت بر عهده یکی از پدر و مادر است به طرف دیگر حق ملاقات داده میشود ؟

بله طبق قانون این این حق ملاقات در مدت حضانت یکی از پدر و مادر برای طرف دیگر برقرار است و میزان بازدید را بر اساس شرایط زمان و مکان دادرس دادگاه خانواده تعیین میکند و طبق ماده 54 قانون حمایت خانواده هر کس مانع حق ملاقات تعیین شده شود به پرداخت جزای نقدی درجه هشت قانون مجازات اسلامی محکوم میشود.

آیا حضانت را میشود از عهده یکی از ابوین گرفت و آن را اسقاط کرد ؟

به طوری کلی گفتیم حق حضانت را چون حق پدر و مادر است نمیشود از ایشان سلب کرد اما در شرایطی که یکی از پدر و مادر دارای نقاط ضعفی در شخصیت خود باشند مثل اعتیاد ، سو رفتار با فرزند ، جنون ، اشتهار به فساد و فحشا و… و در صورت اثبات این شرایط برای دادگاه ،دادرس طبق قانون به مصلحت طفل حضانت را به به طرف دیگر به صورت مطلق واگذار میکند اگر هر دو طرف (پدر و مادر طفل) نقاط ضعف شخصیتی داشته باشند به پدر بزرگ پدری طفل و در صورت نبود پدر بزرگ پدری به پدر بزرگ مادری یا مادر بزرگ ها واگذار خواهد شد و اگر هیچکدام نباشند کودک به بهزیستی ارجاع میشود.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص خانواده در بابل اینجا را کلیک کنید.

 خلاصه از مباحث حقوقی اثبات نسب:

نسب به معنای رابطه خونی است که باعث میشود افراد از هم ارث ببرن و سایر تکالیف حقوقی بر آنان به خاطر این رابطه خونی برقرار شود اثبات نسب هم دعوایی است که به دلیل عدم ثبت عقد نکاح و انکار شخص پدر اتفاق میافتد البته بیشتر ناشی از عقد های موقتی است که ثبت نشده و منتج به بارداری زنان میشود و بچه تولید میشود که در این صورت زن میتواند با تقدیم دادخواست اثبات نسب و کمک از وکیل خانواده در بابل این موضوع را محرز نماید.

و گاهی هم این دعوا را خود فرزند بر پدر مطرح میکند در جایی که مادر این فرزند در کودکی این دعوا را مطرح نکرده باشد و حالا که کودک بزرگ شده برای ارث بردن از پدر دعوای اثبات نسب را مطرح نماید البته چون این دعوا تخصصی و سخت است حتما قدم به قدم با وکیل خانواده در بابل مشورت بگیرید که دعوا را به یک رسالت درستی برساند.

ممنون که تا پایان مقاله ما رو همراهی کردین امیدوارم که تونسته باشم حق مطلب رو ادا کنم یادتون نره اگه مشکل حقوقی پیدا کردید نگران هیچ چیز نباشید سامانه وکیل نوین با وجود بهترین کارشناس ها و مشاوران و وکلا درجه یک با تمام تلاش شبانه روزی مثل کوه پشتتون ایستاده و از شما حمایت میکند چون وکیل نوین طرفدار عدالت است.

نویسنده : کارشناس حقوق سید امیرحسین جواهری

وکیل خانواده در بابلسر+ مشاوره حقوقی تلفنی

با سلام و درود بی پایان خدمت همه هموطنان عزیز و خونگرم شهر بابلسر بنده جواهری هستم از کارشناسان سامانه وکیل نوین در جوار شما هستیم تا راجع به پرونده های پرکاربرد دادگاه های خانواده بحثی داشته باشیم.پرونده هایی که با حضور یک وکیل خوب و مطمئن میتواند در این مراجع قضایی نتیجه بخش و موثر  باشد پس در صورت نیاز به یک شخص متخصص در این زمینه بهتر است با بهترین وکیل خانواده در بابلسر جلسه مشاوره ای داشته باشید.

 

پرونده های خانواده چگونه پرونده هایی هستند؟

پرونده های خانواده بخشی جزیی از پرونده های و دعاوی حقوقی هستند که به دلیل حساسیت موضوع و ماهیت و حفظ و نظم کیان خانواده و حتی الامکان برقراری سازش و صلح و خاتمه دادن به اختلافات زوجین (زن و شوهر) در مرجع خاصی به نام دادگاه خانواده تشکیل جلسه با اعلام و ابلاغ قبلی به زن و شوهر و وکلا آنان  جهت حضور و مطرح کردن ماهیت دعوا با تعیین و مشخص شدن خواهان و خوانده می دهد به شما عزیزان مخاطب بابلسری که در هر مرحله از دادرسی و رسیدگی دادگاه های خانواده قرار گرفتید پیشنهاد می شود با بهترین وکیل خانواده در بابلسر مشاوره های لازم را داشته باشید.

چند نوع از مهم ترین پرونده های دادگاه خانواده :

1-پرونده طلاق:

طلاق در اصطلاح  حقوقی یکی از موارد انحلال نکاح است که تمام تعدات و مسئولیت هایی که زن و شوهر مکلف به رعایت آن در عقدنامه و به موجب قانون گردیده شده بودند از گردنشان ساقط میشود و رابطه محرمیت هم طبق این اثر حقوقی بین زوجین از بین می رود حال طلاق ماهیـّتأ یک عمل حقوقی یک طرفه از طرف مرد است (اساسا حق مرد است)  و مرد هر زمان که بخواهد طبق قانون میتواند زن خود را طلاق دهد. اما قانون در بعضی شرایط مثل ماده 1130 قانون مدنی و برای حمایت از زن هم مواردی را برای طلاق یک طرفه زن پیش بینی کرده و زن با اجازه دادگاه می تواند خود را مطلقه نماید.

حال به بررسی انواع طلاق از جهت متقاضی آن میپردازیم:

-طلاق از طرف مرد: 

آسانترین ترین نوع طلاق دادن میباشد. مرد به دلیل اینکه که اختیار  طلاق را دارد که در اصطلاح به این رفتار و اختیار قانونی ایقاع یا همان عمل حقوقی یک طرفه گفته میشود و با رجوع به محکمه و پرداخت و معین کردن حقوق مالی زن خود میتواند از دادگاه حکم گواهی عدم سازش را بگیرد.

اگر مرد در دادگاه خانواده اعسار خود را از پرداخت دفعی مهریه ثابت نماید اگر مهریه عند المطالبه و پرداخت آن فوری باشد و مرد اعسار خود را بتواند اثبات کند دادگاه حکم به قسطی کردن مهریه را میدهد و اگر عند استطاعه باشد طبق توافق نامه  هر زمان مرد به استطاعت مالی رسید بایستی مهریه را پرداخت کند و در اینجا زن باید ثابت کند که مرد به استطاعت مالی رسیده است.

-طلاق از طرف زن :

این سخت ترین نوع طلاق است که بدون وکیل خانواده در بابلسر یقینا نمیشود کاری را پیش برد و بایستی وکیل اختیار کنید و در این نوع طلاق از آنجایی که زن حق طلاق دادن را ندارد باید طبق ماده 1130 قانون مدنی باید بتواند غیر قابل تحمل بودن زندگی خود را ثابت کند. این شرایط خاص که زن در آن قرار میگیرد و میتواند متقاضی طلاق باشد بدین شرح است:

1 – ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه‌ متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه .

2 – اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلاء وی به مشروبات الکلی که به‌اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی‌که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است.
در مدتی‌که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است. در صورتی که زوج به تعهد خود عمل ننماید و یا پس از ترک، مجدداً به  مصرف‌ موارد در صورتی که زوج به تعهد خود عمل ننماید و یا پس از ترک، مجدداً به مصرف‌موارد مذکور روی آورد، بنا به درخواست زوجه، طلاق انجام خواهد شد.

3 – محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر.

4 – ضرب و شتم یا هرگونه سوء‌رفتار مستمر زوج که عرفاً با توجه به وضعیت زوجه‌ قابل تحمل نباشد.

5 – ابتلاء زوج به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه صعب‌العلاج‌دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید.

وکیل-خانواده-در-بابلسر

-طلاق توافقی یا وکالت دادن مرد در طلاق :

این نوع طلاق هم یا با دادن وکالت طلاق به زن محقق میشود که زن به نمایندگی از حق مرد میتواند خود را مطلقه کند یا اینکه در دادگاه یا قبل دادگاه توافقی کتبی و رسمی یا با صورت جلسه دادگاه مبنی توافق بر بخشش جزیی یا کلی از مهریه از طرف زن به مرد مرد  و توافق بر کلیه حقوق مالی و غیر مالی دیگر مثل حضانت فرزند ، مرد هم زن خود را طلاق میدهد این مورد هم با اتخاذ وکیل خانواده در بابلسر به راحتی و در کمترین زمان میسر خواهد بود.

انواع طلاق از حیث رجوع و عدم رجوع ( برگشتن و غیر قابل برگشت):

ما دو نوع طلاق داریم طلاق رجعی و طلاق بائن. در طلاق رجعی مرد میتواند در مدت سه ماه از تصمیم خود صرف نظر نماید و به زن خود رجوع کند بدون اینکه نیاز به ثبت ازدواج دیگر داشته باشد.  در این مدت خرجی زن بر عهده مرد است و هم در صورت فوت ارث میبرند اما در طلاق بائن امکان برگشتی نیست و نفقه ای در کار نیست و از هم ارث نمیبرند، مگر اینکه زن باردار باشد که در اینجا نفقه زن بر عهده مرد است طلاق های بائن مثل طلاق توافقی ، طلاق زن یائسه ، طلاق زنی که با او نزدیکی مخرجی نشده باشد ، طلاق از طرف زن به حکم حاکم شرع است.

مختصری در رابطه با مهریه :

مهریه مالی است که زوج در زمانی که عقد ازدواج را میخوانند تعهد بر پرداختش میکند که به زن خود بدهد مهریه باید نفع عقلایی و مشروع  داشته باشد به طور مثال بال مگس و پشه را نمیشود مهریه تعیین داد یا مهریه یک دست و یک پا بر خلاف عرف رایج باطل است، چون نه  شرعی است و نه عقلانی ، مهریه می تواند هر نوع مالی مثل اسکناس، سکه و طلا، ماشین و خانه و حتی انجام کاری معین بر گردن زوج باشد، به نحوی که کاملا مشخص و تعیین شده باشد.

اقسام مهریه که مرد متعهد میشود :

مهرالمسمی: مهریه است که در زمان عقد تعیین میشود.و زن مالک آن میشود.و یا پرداخت آن در ذمه و دین مرد قرار میگیرد.و زن میتواند طبق قانون مدنی تا زمانی که به طور کامل آن را نگرفته باشد.از انجام وظایف شرعی و قانونی (مثل تمکین) امتناع کند این حق را به اصطلاح حق حبس زوجه میگویند.

مهرالمثل:

اگر در زمان عقد مهریه معین نشده باشد. نمیشود زن را بدون حق و حقوق دانست. و اگر در زندگی مشترک زن و مرد با یکدیگر مراوده جنسی داشته باشند. (ولو یک بار چه از عقب و چه از جلو ) زن مستحق مهر المثل است.که مقدار و میزان آن را کارشناس قضایی بر حسب شأنیت زن (مثل سواد و تحصیلات، بکارت ، سطح خانواده و..) معین میکند.

مهرالمتعه:

در صورتی است که در زمان عقد مهریه تعیین نشده باشد. و زن و مرد در طول زندگی مشترک خود هیچگونه مراوده جنسی نداشته باشند.که اگر مرد بخواهد زن خود را طلاق دهد، باید مهریه ای بپردازد.که به آن مهرالمتعه گویند.که مرد برحسب توانایی مالی خود.

-مختصری در رابطه با نفقه :

نفقه به معنی هست که تمام هزینه های مصرفی مشروع و عرفی زوجه مانند خوراک و پوشاک.خانه و هزینه های عرفی معقول مثل رفت و آمد، دارو و درمان و بهداشت و سلامت . موارد دارو و درمان و دیگر هزینه های  معقول پس از ایجاد عقد ازدواج دائمی به طور همیشگی بر ذمه مرد است . و به علاوه مرد علاوه بر زن خود باید نفقه فرزندان صغیر خود را هم پرداخت کند.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص خانواده در بابلسر اینجا را کلیک کنید.

زنی به حکم دادگاه نفقه در حقش شامل میشود که این دو مورد را رعایت کرده باشد:

زن بنا بر دو مورد تمکین استحقاق نفقه را داره.اگر این دو تمکین را نداشته باشه ناشزه (به معنی سرباز زدن از اطاعت شوهر و یا  سرکشی نسبت به او) است و مستخق نفقه نیست و مرد میتواند الزام او را به تمکین از دادگاه خانواده تقاضا نماید.

1- تمکین عام :

در اصطلاح حقوقی به این معنی است که زن در امور عام زناشویی و معاشرت با شوهر پیروی و اطاعت لازم از او را دارا باشد یکی از این موارد که قانون بارها در رویه های قضایی به آن اشاره داشته  سکونت زوجه در اقامتگاهی که زوج تعیین و مشخص کرده است کار هایی که عرفأ در خانه باید زن انجام بدهد که امور داخل خانه را شامل میشود و حسن معاشرت با زوج که شامل رفتار خوب با شوهر و رعایت پاکی و بهداشت و آراسته کردن خود برای زوج.

2- تمکین خاص :

تمکین خاص هم همان مسایل مربوط به زناشویی است که زن باید مرد را از نظر حس نیاز جنسی و سکس ارضا کند. اگر زن بدون عذر همسرش را ارضا نکند زن ناشزه است و استحقاق نفقه ندارد.

شما با در اختیار داشتن وکیل خانواده در بابلسر خیلی دستتان نسبت به امور حقوقی خود جلو است :

1-به کارگیری و انتخاب وکیل خانواده در بابلسر توسط سامانه وکیل نوین به شما این امکان را می دهد که پرونده شما تحت نظارت و مسئولیت مستقیم کادر متخصص سامانه وکیل نوین قرار بگیرد.که به بهترین نحو بر روی پرونده خانوادگی شما دقت نظر به خرج دهند.

2- با توجه به اینکه در این سامانه تعداد وکلا زیاد است. اگر وکیلی به علت شرایط خاص و اضطراری (حوادث غیر مترقبه) نتوانست بر اساس شرایط فنی در جلسه از شما دفاع کند. خیلی راحت سامانه وکیل نوین با وکالت دادن به وکیل دیگر بدون هیچ گونه هزینه اضافی با قید وکالت در توکیل پرونده را به وکیل دیگر ارجاع میدهد.بدون اینکه وکالت اول ابطال شود.

3- سامانه وکیل نوین کانون معرفی وکیل است.و دیگر نیازی به این نیست که تحقیق و تفحص بفرمایید .که وکیل خوب و مطمئن چه کسی است بلکه با اعتماد به کارگزاران سامانه وکیل نوین بهترین وکیل از حیث موضوع حقوقیتان به شما معرفی میشود.

4- از دیگر امتیازاتی که میتوان در این سامانه به آن اشاره داشت. سرعت عمل بالای سامانه است که شبانه روزی چه به صورت تلفنی و چه به صورت اینترنتی (آنلاین ) پاسخگوی نیاز های حقوقی شما در جهت حل مشکلتان می باشد و با ارائه مشاوره و انتخاب وکیل مناسب شما با سرعت هر چه بیشتر و دسترسی راحت تر به شما خدمت رسانی می نماید.

 

وکیل خانواده در شیروان +مشاوره تلفنی حقوقی

با عرض سلام و احترام به همه هموطنان خوبمون در شهر شیروان بنده جواهری هستم از کارشناسان سامانه وکیل نوین در کنارتون هستیم تا در مورد بخشی از پرونده های پرکاربرد دادگاه خانواده بحثی مختصر داشته باشیم تا پاسخ به شبهاتی را که ذهنتان را درگیر کرده برطرف نماییم .
 

وکیل خانواده کیست و دعوای خانوادگی چیست؟

دعاوی خانوادگی بخشی جزیی از دعاوی کلی حقوقی است که  قانون به دلیل اهمیت به حفظ و کیان خانواده و نظم عمومی این ارزش ها برای دعاوی خانواده فصلی مجزا در قانون مدنی باز کرده و همچنین با تصویب قانون جدید حمایت خانواده مصوب سال 92 ارزش ویژه ای برای آن قایل شده است و رسیدگی دقیق  به دعاوی خانواده از دیر باز مورد توجه قانون گذار قرار گرفته حتی رسیدگی به این دعاوی در مرجع اختصاصی دادگاه خانواده صورت میگیرد حال به تبع  تخصصی بودن این موضوع حقوقی وکیل خانواده هم گرایش تخصصی به پرونده های خانواده دارد و هم و غم خود را صرف ایجاد آمادگی در این پرونده هایی کرده که دایره وسیعی از قانون گذاری در این موضوع گردیده است پس اگر دنبال وکیل خوب و مطمئن هستید بهترین وکیل خانواده در شیروان را ما با افتخار به شما معرفی خواهیم کرد.

انواع دعاوی خانودگی پرکاربرد در دادگاه های خانواده :

1-دعوای طلاق :

دعوای طلاق از مهم ترین و مبتلابه ترین دعاوی دادگاه خانواده است که زن و شوهری که به آخر راه رسیده اند گاه به درخواست دو طرف و گاه به درخواست یک کدامشان این دعوا در دادگاه خانواده رسیدگی میشود طلاق تنها راه جدایی بین زن و شوهر است که آثار حقوقی عقد نکاح مثل محرمیت ، ارث بردن از همدیگر ، ایجاد تعهدات که مرد و  زن در زندگی مشترک دارند را به صورت قانونی اسقاط میکند اما چیزی که دادرس دادگاه ها در زمان صدور گواهی عدم سازش به آن توجه میکنند تعیین و تکلیف  حقوق مالی زن است و بدون در نظر گرفتن این مورد حکمی صادر نمیکنند.

در مورد طلاقی که درخواست آن توافقی یا با رضایت طرفین یا با اعطای نیابت مرد به زن (وکالت طلاق) است زوجین باید بر  سر تمام موضوعات مالی و غیر مالی از جمله مهریه ، نفقه ، اجرت المثل ایام زوجیت ، حضانت فرزندان و.. توافق کنند کوچکترین اختلافی در این مسائل باعث میشود که دادگاه خانواده رای طلاق توافقی ندهد پس زوجین باید حواسشون در این زمینه جمع باشد و با وکیل خانواده در شیروان مشاوره داشته باشند.

در مورد طلاق که به درخواست مرد باشد که راحت ترین نوع طلاق است مرد از انجایی که اراده در طلاق دادن دارد که اصلاحا به این عمل ایقاع یا همان عمل حقوقی یک طرف گفته میشود با مراجعه به دادگاه و پرداخت حقوق مالی زن میتواند از دادگاه گواهی عدم سازش بگیرد  اگر مرد در دادگاه خانواده اعسار خود را از پرداخت دفعی مهریه ثابت نماید اگر مهریه عند المطالبه و فی الحال باشد  و مرد اعسار خود را دادگاه حکم به تقسیط مهریه را صادر مینماید و اگر عند استطاعه باشد هر موقع مرد به استطاعت مالی رسید باید از عهده پرداخت مهریه بر آید  بار اثبات مادار بودن مرد در مهریه عنداستطاعه شرط شده بر عهده زن است

در مورد طلاقی که به درخواست زن باشد شرایط متفاوت و سخت است چون زن حق طلاق ندارد و تنها باید به استناد ماده 1129 و 1130 قانون مدنی عسر و حرج و غیر قابل تحمل بودن زندگی( مثل ترک زندگی زناشویی، نپرداختن نفقه در شش ماه ، حبس مرد ، عقیم بودن مرد سو معاشرت و جنون مرد، اعتیاد مرد و…) مشترک خود را که مرد برای او ایجاد کرده اثبات نماید که زن میتواند علاوه بر مهریه خود از همسرش جدا شود بر خلاف طلاق توافقی که زن باید بذل مهریه داشته باشد تا اذن شوهر را برای طلاق بگیرد.

نکاتی در مورد طلاق :

1-در طلاق زن باید حدودا به مدت 3 ماه عده نگه دارد عده به این معنی است که زن باید در این مدت با توجه به حکم شرعی ازدواج نکند تا مدت عده به سر آید.

2- ما دو نوع طلاق داریم طلاق رجعی و طلاق بائن. در طلاق رجعی مرد میتواند در مدت 3 ماه از تصمیم خود برگردد و به زن خود رجوع کند بدون اینکه نیاز به ثبت نکاح داشته باشد  در این مدت نفقه زن بر عهده مرد است و از هم در صورت فوت ارث میبرند اما در طلاق بائن امکان برگشتی نیست و نفقه ای در کار نیست و از هم ارث نمیبرند مگر اینکه زن باردار باشد که در اینجا نفقه زن بر عهده مرد است طلاق های بائن مثل طلاق توافقی ، طلاق زن یائسه ، طلاق زن غیر مدخوله ، طلاق از طرف زن به حکم حاکم شرع است.

3-در طلاق توافقی و طلاق از طرف زن  امکان کسر شدن مهریه وجود دارد و جزو طلاق های باین هستند به این معنا که مرد نمیتواند در مدت عده به زن رجوع کند اما طلاق به درخواست مرد رجعی است و مرد میتواند به زن خود  در مدت 3 ماهه عده رجوع داشته باشد.

4- طلاق دادن بدون نزدیکی مرد را متقبل نصف مهریه میکند.

5- در طلاق از طرف مرد دادرس قبل از صدور حکم گواهی عدم سازش تصمیم را به داوری ارجاع میدهد و در طلاق توافقی هم زن و مرد باید جلسات مشاوره درمانی روانکاوی را گذرانده باشند.

دعاوی مطالبه مهریه :

مهریه دعوای زن است که از زمانی که مرد عقد نامه را در دفتر خانه امضا میکند و بر سه مهریه توافق میشود زن مالک مهریه میشود یا مرد به مجرد عقد مدیون زن میشود. مهریه میتواند هر چیزی که منفعت عقلایی و مشروع داشته باشد تعیین شود (اینکه مهریه یک و دست و یک پای مرد برای دوام زندگی مشترک تعیین شود یا مهریه هزار بال مگس باشد!!! از درجه اعتبار ساقط است). وکیل خانواده در شیروان آماده ارائه مشاوره در زمینه امور خانواده است.

وکیل-خانواده-در-شیروان

انواع مهریه :

1- مهرالمسمی: همان مهریه است که در زمان عقد تعیین میکنند و زن مالک آن میشود اگر مرد و زن با یکدیگر هیچ نزدیکی نکرده باشند زن مستحق نصف مهر المسمی میشود.

2-مهر المثل : اگر در زمان عقد مهریه تعیین نشده باشد و مرد در زمان زناشویی با زن نزدیکی ولو یک بار هم داشته باشد زن مستخق مهر المثل است که مقدار و میزان این مهریه بر اساس شرایط شانیت زن مثل بکارت ، زیبایی ، سطح خانوادگی ، تحصیلات و… تعیین میشود.

3-مهر المتعه : اگر در زمان عقد مهریه تعیین نشده باشد و زن و شوهر نزدیکی هم نکرده باشند زن باز هم استحقاق مهریه دارد که این مهریه مهر المتعه نام دارد ولی پرداخت و میزان آن بر اساس استطاعت مالی مرد است.

نکته: دعوای مهریه ارتباطی با طلاق ندارد و این دعوای مالی زن است که هر زمان که مهر خود را بخواهد و شوهر پرداخت نکند و زن احساس کند که مرد میخواهد از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند میتواند به دادگاه خانواده دادخواست دهد و البته اگر مقدار مهریه زیر 20 میلیون تومان باشد شورای حل اختلاف صلاحیت رسیدگی دارد.

دعوای نفقه:

 دعوای نفقه هم از دعاوی مالی مختص زن است که مرد در زندگی زناشویی متعهد میشود که هزینه های خوراک و پوشاک و خانه هزینه های دارویی و درمانی و بهداشتی و ایاب و ذهاب و هر هزینه عرفی دیگر زندگی مشترک را تامین نماید اما این دعوای ارتباط زیادی با تمکین زن از مرد دارد  و تمکین به معنای پیروی از شوهر است که یکی از این موارد اصلی این است که زن در محل اقامتگاه شوهر خود زندگی نماید و به این معنا که اگر مرد متقابلا دعوای تمکین را مطرح کند و دادگاه زن را ناشزه تشخیص دهد زن نفقه خود را نمیتواند دریافت کند پس امکان دعوای تقابل وجود دارد.

انواع نفقه و تفاوت های آن  :

البته ما غیر از نفقه زن ، نفقه اقارب(بستگان) هم ما در قانون داریم که بین اشخاصی است که روابط نسبی صعودی و نزولی با هم دارند و شرط پرداخت این نفقه آن است که مستحق نفقه بیمار ، معلول ،از کار افتاده و شرایط خاص داشته باشد و از طرف دیگر فردی که به حکم دادگاه باید نفقه پرداخت نماید باید متمول باشد و هیچ گونه خدشه ای با پرداخت نفقه به زندگی او وارد نشود اما در نفقه زن اگر زن پولدار باشد و مرد از شرایط مالی خوبی برخوردار نباشد مرد در این دعوا محکوم میشود و تفاوت دیگر این است که نفقه زن هم نسبت به گذشته و حال و آینده رسیدگی میشود اما نفقه اقارب فقط نسبت به زمان حال است و از زمانی که مستحق نفقه شکایت میکند دادگاه فقط باید زمان به نفقه حال او رسیدگی نماید و به پرداخت نفقه های گذشته حکم نمیدهد اما در نفقه زن غیر از این است.

نکته : ترک انفاق جرم است و به موجب قانون مجازات اسلامی هر کسی که از دادن نفقه با وجود توان مالی به افراد واجب النفقه خودداری کند به حبس سه ماه تا پنج ماه محوم میشود.با این حال شما  عزیزان شیروانی که میخواهید دعوای نفقه را شروع نمایید میشود با دو حالت کیفری و حقوقی مطرح نمایید که اینکه شما از چه راهی اقدام کنید که برای شما بهتر باشد با وکیل خانواده در شیروان مشاوره داشته باشید.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص خانواده در شیروان اینجا را کلیک کنید.

دعوای حضانت:

حضانت به معنی  نگهداری و محافظت و تربیت کردن و رشد دادن کودک است که مطابق قانون مدنی ماده ۱۱۶۸ حق و تکلیف هر یک از زوجین است و هیچکدام نمیتوانند حضانت بچه را از آن خود کنند و یا از تکلیفی که قانون برای آنان مقرر کرده  خود داری کنند حضانت تا هفت سالگی با مادر است بعد از آن تا سن بلوغ با پدر است و هر کدام از پدر و مادری که صلاحیت نگهداری نداشته باشند  حضانت فرزند به خواسته طرف دیگر در دادگاه قابل سقوط است و نفقه کودک بر عهده پدر است و نکته دیگر این است که دادرس مطابق قانون به هر یک از پدر و مادر در مدت حضانت دیگر ندارد حق ملاقات مقرر میکند که کمیت و کیفیت آن با محکمه است و طبق قانون حمایت خانواده طرفی که که مانع ملاقات فرزند بشود، این کار او مجازات دارد و دوستان عزیز شیروانی، این موضوعات را با وکیل خانواده در شیروان در میان بگذارید.

نویسنده :سید امیرحسین جواهری

وکیل خانواده در کرج + مشاوره تلفنی 

پرونده های خانواده از  پرونده های پر تراکم دعاوی حقوقی است.که افراد زیادی در داخل کشور درگیر این پرونده ها هستند. معمولا محاکم اختصاصی برای رسیدگی به این پرونده ها در هر شهرستان وجود دارد. دادگاه خانواده مرجع اختصاصی به پرونده های خانواده است.که به صورت تخصصی به پرونده های طلاق ، نفقه ، مهریه ، حضانت ، اثبات نسب ، فسخ نکاح  رسیدگی میکند. در این مقاله سعی میشود که به سوالات حقوقی شما در حوزه خانواده پاسخ داده شود.

مهم ترین پرونده های خانواده که در دادگاه های کرج رسیدگی میشود بدین شرح است :

1-پرونده های طلاق :

این نوع پرونده ها از پرونده های پر کاربرد دادگاه های خانواده است.که دادرس بر اساس خواسته خواهان که یا (زن هست یا مرد ) بر اساس شرایط قانونی با طلاق او موافقت میکند.و نوع سوم طلاقی هم هست.که به توافق دو طرف بستگی دارد. که اصطلاحا طلاق توافقی میگویند.

ثبت طلاق به درخواست مرد:

ساده ترین نوع طلاق، طلاق به درخواست مرد است.که به مجرد درخواست مرد دادگاه با طلاق او موافقت میکند.اما قبل از آن مرد بایستی تکلیف کلیه حقوق مالی زن را مشخص کند.و پرداخت آن را بر اساس استطاعت مالی خود متعهد گردد. به این صورت که اگر مرد مالدار باشد.و اموالی برای پرداخت داشته باشد.با درخواست متقابل زن آن اموال توقیف میشود.و به عنوان مهریه زن میتواند آنان را تامین خواسته خود کند.

بر عکس اگر مرد مالدار نباشد .دادگاه با توجه به توافقات عقد نامه.( عند الستطاعه بودن مهریه) قرار تقسیط پرداخت حق  زن را مینماید.در غیر این صورت.یعنی اگر مهریه عند المطالبه باشد. زن در صورت عجز و ناتوانی مرد.میتواند:بر اساس ماده 2 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، مرد را بازداشت کند. شما با داشتن یک وکیل با تجربه در کرج میتوانید با خاطری آسوده تر پرونده های خود را دنبال نمائید.

 

*درخواست طلاق به درخواست زن : 

طلاق یک طرفه زن باید گفت که بدون مشاوره عملی با وکیل خانواده در کرج میسر نیست چون  از سخت ترین انواع طلاق قانون است از آنجایی که طلاق حق اختصاصی مرد (زوج ) است.طلاق دادن به درخواست زن محدودیت هایی دارد. که تابع شرایط ماده 1130 قانون مدنی است. که در اصطلاح بایستی عسر و حرج  یا غیر قابل تحمل بودن زندگی مشترک برای زن ثابت شود.طلاق به درخواست زن نسبت به شرایطی که مرد زن را در آن قرار میدهد از نظر دادگاه پذیرفته میشود.تعدادی از این شرایط به شرح ذیل است :

 • مرد نفقه زن را به مدت شش ماه متوالی یا نه ماه به صورت غیر متوالی و نامرتب نپردازد.
 • مرد به محکومیت حبس بالای 5 سال محکوم شود.
 • زن در خانه مورد ضرب و شتم غیر معمول مرد قرار  بگیرد.
 • مرد بدون اجازه زن خود، همسر دوم اختیار کند.
 • زوج (مرد)عقیم و نابارور باشد.
 • مرد جنون داشته باشد.
 • زوج(مرد) معتاد باشد و..

*طلاق توافقی :

طلاق توافقی اصطلاحی که قانون در مورد آن آورده طلاق خلع است.به این معنا که زن به واسطه کراهتی که از شوهر دارد در مقابل مالی  به شوهر میدهد.که این مال میتواند معادل مهر ، کمتر یا بیشتر باشد.و شوهر خود را راضی به طلاق دادن کند. و شروع این دعوا حتما بایستی با تسلیم دادخواست به دادگاه خانواده آغاز شود.

مدارک مورد نیاز آن: فتوکپی برابر با اصل ازدواج شناسنامه زوجین و فرم توافق زوجین است که بر سر تمام مسائل مالی و غیر مالی مثل حضانت فرزند توافق کرده باشند دادگاه با این شرایط و مدارک حکم به طلاق توافق میدهد البته لازم به ذکر است که قبل از هر چیز زوجین باید جلسات مشاوره روانشناسی را پشت سر بگذارند شما میتوانید با به کارگیری بهترین وکیل خانواده در کرج به آن چیزی که میخواهید به نحو مطلوب تر دست پیدا کنید.

2- پرونده نفقه و مهریه :

نفقه: به اصطلاح قانون نفقه هزینه متعارفی است.که مرد به مجرد وقوع عقد دائم نه موقت مستند به ماده 1106 قانون مدنی مکلف میشود که در حق زن بپردازد این هزینه های متعارف شامل خوراک و پوشاک و مسکن و ایاب و ذهاب و هزینه دارویی و درمان و کلیه هزینه های متعارف یک زندگی است که رابطه مستقیمی هم با شان خانوادگی زن دارد به این معنا که زن در خانه پدر خود  در هر سطحی که زندگی میکرده مرد مکف است که آن سطح را فراهم آورد.

تمکین کردن زن با نفقه چه ارتباطی دارد؟

 وکیل خانواده در کرج اینطور برای شما بیان میکند که مطابق با ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی هرگاه زوجه بدون دلیل معین  از انجام وظایف و تکالیف زناشویی امتناع کند در واقع تمکین نکند. استحقاق نفقه را ندارد مثلا اگر زنی نیاز جنسی مرد را فراهم نیاورد.مستحق نفقه هم نخواهد بود.مگر اینکه زن عذر موجه داشته باشد: مثل مریضی ماهانه یا مریضی جسمی یا مسافرت یا هر دلیل قابل توجیه که در این صورت زن ناشزه محسوب نمیشود.و مستحق نفقه خواهد بود.

وکیل-خانواده-در-کرج

در عقد نامه میتوان شرط کرد که نفقه به زن پرداخت نشود ؟

در عقد موقت نفقه ای وجود ندارد.و برای ایجاد آن باید در عقد نامه موقت شرط کنند.اما در عقد دائم اصل بر پرداخت نفقه از طرف زوج است.مگر شرط خلاف آن را بنمایند. در این مسائل با وکیل خانواده در کرج مشاوره حاصل فرمایید.

* مهریه :

بهتره بدونیم مهریه مقدار معینی مال است.که باز هم مرد در زمان عقد نامه مکلف میشود که در حق زن پرداخت نماید.که میزان و مقدار آن در عقد نامه نکاح توسط زن و مرد تعیین میشود.که در عرف حال حاضر میزان و مقدار مهریه با سکه های رسمی بانک مرکزی است.

*انواع مهریه :

-مهرالمسمی: مهریه است که در زمان عقد تعیین میشود.و زن مالک آن میشود.و یا پرداخت آن در ذمه و دین مرد قرار میگیرد.و زن میتواند طبق قانون مدنی تا زمانی که به طور کامل آن را نگرفته باشد.از انجام وظایف شرعی و قانونی (مثل تمکین) امتناع کند این حق را به اصطلاح حق حبس زوجه میگویند البته حق حبس یک شرایطی دارد که برای اینکه بی گدار به آب نزنید با وکیل خانواده در کرج حضوری مشاوره برقرار کنید تا از شرایط قانونی حق حبس به شما توضیح ارائه دهد. 

-مهرالمثل:

اگر در زمان عقد مهریه معین نشده باشد.نمیشود زن را بدون حق و حقوق دانست .و اگر در زندگی مشترک زن و مرد با یکیدیگر مراوده جنسی داشته باشند. (ولو یک بار چه از عقب و چه از جلو ) زن مستحق مهر المثل است.که مقدار و میزان آن را کارشناس قضایی بر حسب شانیت زن (مثل سواد و تحصیلات، بکارت ، سطح خانواده و..) معین میکند.

 و در انتها مهر المتعه :

مورد آخر مهریه در صورتی است که در زمان عقد مهریه تعیین نشده باشد. و زن و مرد در طول زندگی مشترک خود هیچگونه مراوده جنسی نداشته باشند.که اگر مرد بخواهد زن خود را طلاق دهد باید مهریه ای بپردازد.که به آن مهرالمتعه گویند.که مرد برحسب توانایی مالی خودش باید بپردازد.

* پرونده های حضانت:

حضانت به معنی محافظت کردن، پرورش دادن، نگهداری و تربیت و آموزش کودکان میباشد. مستند به قانون مدنی، حضانت کودکان هم حق و هم تکلیف مادر و پدر است.در نتیجه نمی‌شود این حق  تربیت و نگداری کودک را بدون علت غیر قابل توجیه از پدر و مادر محروم کرد. از سمت دیگه همین پدر و مادر قانونا حق ندارند از نگهداری و تربیت فرزند خود خودداری کنند . به طور کلی پدر و مادر متعهد هستند.بر حسب قانون به تربیت و اموزش کودکان خود بپردازند.اگر شما خواستار سلب حق حضانت طرف مقابل خود هستید باید شرایط سلب این حق مطابق با قانون و توضیحات وکیل خانواده در کرج اثبات شود.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص خانواده در کرج اینجا را کلیک کنید.

*در چه صورت هایی پدر یا مادر صلاحیت نگداری فرزند خود را ندارند و میتوان به موجب قانون این حق را از آنان سلب نمود و مطلق به طرف دیگر داد؟

1- پدر یا مادر معتاد باشند.

2- مادر یا پدر سوء رفتار با فرزند خود داشته باشند.مثل جنون

3- پدر یا مادر اشتهار به فسق و فجور داشته باشند.

4- مادر بعد از جدایی همسر دیگر اختیار کند. که پدر میتواند حضانت در زمان او را ساقط و سلب نماید.

*مدت زمان حضانت پدر و مادر به چه صورت است ؟

مادر تا هفت سالگی و پدر از هفت سالگی تا زمان بلوغ.

*استرداد جهیزیه و اثاث البیت:

در قانون مدنی اشاره ای به مسئله جهیزیه نشده است.اما به دلیل رسم و عرف در ایران برای اینکه پایه زندگی مشترک استوار شود.اقلام وسایل درون خانه را ، خانواده ها برای خانه عروس و داماد تهیه میکنند.که جهاز نام دارد .البته طبق قانون مردی که مکلف به پرداخت نفقه است.او باید وسایل خانه را هم فراهم کند. اما عرف برای اینکه تازه داماد را زیر فشار هزینه ها قرار ندهد.اقلامی راهم بر دوش خانواده دختر قرار داده است که این مسئله دعاوی را هم با خود به دادگاه های خانواده برده است.

تکلیف استرداد جهازیه زن به چه صورت است؟

زن که جهازی را به خانه شوهر میبرد.این به معنای مشترک قرار گرفتن آن وسایل نیست. و مرد فقط طبق اجازه ضمنی زن حق استفاده از آن را دارد.و با در نظر گرفتن این حق که زن هر زمان بخواهد حتی قبل از طلاق میتواند وسایل خود را مسترد کند. و اگر مرد مانع از این کار شود زن میتواند استرداد اثاث البیت خودرا از محکمه درخواست کند. و با در نظر گرفتن این که زن تکلیفی برای آوردن جهیزیه به منزل شوهر ندارد.و هر زمان که بخواهد می تواند جهیزیه را مسترد نماید.

همین حق برای مرد هم میتوان قائل شد.و مرد مالک عین وسایلی است که به خانه مشترک برده است.و زن حق انتفاع از آن را دارد.اما با این تفاوت که مرد تا زمانی که طلاق نداده نمیتواند وسایل را خارج کند. چرا که مسولیت نفقه و هزینه های متعارف در زمان زوجیت بر عهده مرد است.اما بعد از طلاق میتواند عین وسایلی که به زندگی مشترک برده را استرداد کند.و اگر زن وسایل را قبض کرده و پس ندهد.مرد میتواند دعوای حقوقی خانواده خود را به دادگاه خانواده ارجاع دهد.

نویسنده :کارشناس حقوق سید امیرحسین جواهری

وکیل خانواده در مشهد + مشاوره تلفنی

با عرض سلام و خدا قوت خدمت همه کاربران سامانه وکیل نوین در خدمتتون هستم.تا در مورد موضوعات حقوقی خانواده یک خلاصه بحثی داشته باشیم.و این نکته رو توجه داشته باشین که با توجه به اهمیت خانواده و دعاوی مربوط به آن و نیاز به تجربه و تخصص و رعایت مسایل فنی و اخلاقی در بسیاری از کشورهای جهان دادگاه خانواده تشکیل شده.و قانون اختصاصی جداگانه ای برای حمایت از این نهاد تدوین می شود. اگر پرونده شما عزیزان هم در مسایل زندگی مشترک به دادگاه خانواده راه پیدا کرد توصیه اکید می شود. که به خاطر اهمیت و حساس بودن اختلافات خانوادگی، حتما بهترین وکیل خانواده در مشهد را از طریق سامانه وکیل نوین انتخاب بفرمایید.

امتیازات به کار گیری وکیل خانواده در مشهد توسط سامانه وکیل نوین :

1-به کارگیری و انتخاب وکیل خانواده در مشهد توسط سامانه وکیل نوین به شما این امکان را می دهد که پرونده شما تحت نظارت و مسئولیت مستقیم کادر متخصص سامانه وکیل نوین قرار بگیرد.که به بهترین نحو بر روی پرونده خانوادگی شما دقت نظر به خرج دهند.

2- با توجه به اینکه در این سامانه تعداد وکلا زیاد است. اگر وکیلی به علت شرایط خاص و اضطراری (حوادث غیر مترقبه) نتوانست بر اساس شرایط فنی در جلسه از شما دفاع کند. خیلی راحت سامانه وکیل نوین با وکالت دادن به وکیل دیگر بدون هیچ گونه هزینه اضافی با قید وکالت در توکیل پرونده را به وکیل دیگر ارجاع میدهد.بدون اینکه وکالت اول ابطال شود.

3- سامانه وکیل نوین کانون معرفی وکیل است.و دیگر نیازی به این نیست که تحقیق و تفحص بفرمایید .که وکیل خوب و مطمئن چه کسی است بلکه با اعتماد به کارگزاران سامانه وکیل نوین بهترین وکیل از حیث موضوع حقوقیتان به شما معرفی میشود.

4- از دیگر امتیازاتی که میتوان در این سامانه به آن اشاره داشت. سرعت عمل بالای سامانه است که شبانه روزی چه به صورت تلفنی و چه به صورت اینترنتی (آنلاین ) پاسخگوی نیاز های حقوقی شما در جهت حل مشکلتان می باشد و با ارائه مشاوره و انتخاب وکیل مناسب شما با سرعت هر چه بیشتر و دسترسی راحت تر به شما خدمت رسانی می نماید.

 

توضیح نفقه توسط وکیل خانواده در مشهد:

نفقه به معنی هست که تمام هزینه های مصرفی مشروع و عرفی زوجه مانند خوراک و پوشاک.خانه و سرپناه. موارد دارو و درمان و دیگر مخارج مرسوم پس از ایجاد عقد ازدواج دائمی به طور همیشگی بر گردن زوج قرار می گیره. و به علاوه مرد علاوه بر زن خود باید نفقه فرزندان صغیر خود را هم متقبل بشه. ولی در نکاح موقت نفقه وجود نداره و زوج اجباری به تادیه هزینه های زوجه منقطع خود نداره مگر در صورتی که در خطبه عقد شرط دیگری قرار دهند .

وجوب نفقه برای زن دو شرط دارد :

زن بنا بر دو مورد تمکین استحقاق نفقه را داره.اگر این دو تمکین را نداشته باشه ناشزه (به معنی سرباز زدن از اطاعت شوهر و یا  سرکشی نسبت به او) است و مستخق نفقه نیست و مرد میتونه الزام او را به تمکین از دادگاه خانواده تقاضا کنه.

1- تمکین عام :

در اصطلاح قانونی به معنای پیروی از زوج در امور زناشویی هست. مانند سکونت زوجه در اقامتگاهی که زوج تعیین و مشخص کرده. کار هایی که عرفا در خانه باید زن انجام بده که امور داخل خانه را شامل میشه و حسن معاشرت با زوج که شامل رفتار خوب با شوهر و رعایت پاکی و بهداشت و آراسته کردن خود برای زوج. اینها مسایل مربوط به تمکین عام هستن.

2- تمکین خاص :

تمکین خاص هم همان مسایل مربوط به زناشویی است که زن باید مرد را از نظر جنسی ارضا کنه. توضیح بیشتر نمیدم چون خودتون در جریان هستین ولی در زمانی که زن مریض هست یا عذری داره این موجه است که تمکین خاص در بعضی اوقات نداشته باشه.

 

توضیح مهریه توسط وکیل خانواده در مشهد:

مهریه یک تعهد مالی هست که مرد قبل از عقد نکاح دایم و موقت به زن خود متعهد میشه. این تعهد می تونه هر چیزی که مشروعیت مالی داشته باشه تعیین بشه.و این مال تحت دین و بدهی مرد قرار میگیره.و مرد بدهکار زن میشه.و از زمانی که عقد منعقد بشه.زن به محض عقد، مالک نصف مهر میشه و زمانی که وارد رابطه جنسی با مرد بشه مالک تمام مهر میشه. و میتونه آن را از مرد مطالبه کنه.و تا زمانی که مرد مهریه زن را نپردازه زن میتونه از ادای وظایف زناشویی امتناع کنه.که این در اصطلاح قانونی حق حبس گفته میشه. ما سه نوع مهر داریم که که وکیل خانواده در مشهد به صورت کلی به آن میپردازه:

1-مهرالمسمی: 

مهر المسی مهریه ای است که زوجین نسبت به مقدار آن در زمان عقد توافق میکنن.و هر مقداری که توافق بکنن میتونه باشه و مشروعیت داره که این مهر میتونه عند المطالبه و عند الستطاعه توافق بشه. مهریه عند المطالبه به این معناست که زن هر زمان که بخواد میتونه علیه مرد نسبت به مطالبه مهریه اقدام قانونی انجام بده اما در عند الاستطاعه زن باید توان پرداختی مرد را ببینه و مرد باید مشمول باشه و یا بتواند اقساط مهریه در صورتی که قسطی بشه را بتونه پرداخت کنه.

2-مهر المثل:

اگر در زمان عقد مهرالمسمی تعیین نشه. زن مستحق مهر المثل هست.که این نوع مهریه براساس شرایط خانوادگی زن، تحصیلات، بکارت، زیبایی و جوانی زن ارزش گذاری میشه و همه اینها به شرطی است که زن با مرد نزدیکی داشته باشه. حالا فرقی نمیکنه  از عقب باشد یا جلو.

3-مهرالمتعه:

اگر در زمان عقد مهرالمسمی تعیین نشه و در طول رابطه زوجیت مرد با زن نزدیکی نکنه، زن مستحق مهرالمتعه است که بر حسی توانایی مالی مرد مالی به زن تعلق میگیره.

 

وکیل-خانواده-در-مشهد

 

توضیح عقد موقت توسط وکیل خانواده در مشهد:

عقد موقت برخلاف عقد نکاح دایم دارای مدت زمان معینی است.که زن و مرد را به هم محرم میکنه. و آنان را متعهد به وظایف زناشویی کرده .و مدت آن با توافق زن و مرد هست و خودشون تعیین میکنن.

تفاوت عقد نکاح دایم با عقد موقت:

ازدواج موقت زن و مرد را مکلف به یک سری تعهدات میکند که.

1- مهم ترین رکنی که در عقد موقت یا صیغه باید تعیین بشه مهریه هست.که بدون آن عقد ناصحیح است اما در عقد نکاح دائم تعیین مهریه الزامی نیست.

2-دیگر اینکه در عقد موقت برخلاف عقد دایم نفقه زن الزامی نیست. و به شرط تعیین در زمان عقد، مرد را متعهد می کنه اما در عقد دایم مرد باید از عهده نفقه زن بربیاد.

3-عقد نکاح موقت برخلاف عقد دایمی نیاز به ثبت نداره.اما در دو صورت ثبت آن الزامی هست که یکی باردار شدن زن و دیگری  شرط ضمن العقد به صورت توافق.

4- در عقد موقت چیزی به اسم طلاق وجود نداره.و با منقضی شدن زمان عقد، عقد تمام میشه و اگر مرد وزن دیگر نخوان به این عقد پایبند باشن مرد بذل مدت میکنه که حکم طلاق رو داره.

و دیگر اینکه شما با همراهی وکیل خانواده در مشهد به جزیی ترین حقوقی که توسط عقد نکاح موقت برای شما ایجاد میشود توسط مراجع قانونی و قضایی خانواده دست پیدا میکنید.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص خانواده در مشهد اینجا را کلیک کنید.

توضیح حضانت فرزند و حق ملاقات توسط وکیل خانواده در مشهد :

حضانت به معنای پرورش دادن و بزرگ کردن و نگهداری فرزند هست که طبق قانون مدنی ماده 1168 حق و تکلیف هر یک از پدر و مادر است و هیچکدام نمیتونن حضانت بچه را مال خود کنند و یا از انجام آن سرباز زنند حضانت تا هفت سالگی با مادر است بعد از آن تا سن بلوغ با پدر است و این وسط هر پدر و مادری که صلاحیت نگهداری نداشته باشن  حضانت آن ها از طرف دیگر قابل اسقاطه و دیگر اینکه قانون به شخصی که در مدت خود حضانت نداره حق ملاقات قرار داده که کمیت و کیفیت آن با دادگاهه و طبق قانون حمایت خانواده شخصی که مانع ملاقات فرزند بشه، حبس تعزیری برایش مقرر شده که این کار فعل مجرمانه است. برای پیگیری این موضوعات از وکیل خانواده در مشهد استفاده نمایید.

توضیح طلاق و فسخ نکاح توسط زوجین توسط وکیل خانواده در مشهد:

 عمل طلاق یک عمل حقوقی یک طرفه از جانب مردهست. که به معنای پایان دادن به زندگی مشترک زوجین است.که اما در بعضی از موارد مرد اجبار به طلاق دادن میشه (طلاق از طرف و به درخواست زن) و در بعضی از موارد هم توافقی زن و مرد طلاق میگیرند.که هر کدام احکام متفاوتی دارند که به صورت کلی رسیدگی مینماییم:

طلاق از طرف مرد :

 در قانون طلاق به طورکلی حق مسلم مرد است.و مرد در هر زمان میتونه به دادگاه مراجعه کرده و پس از پرداخت و مشخص کردن حق و حقوقات زن از دادگاه گواهی عدم سازش بگیره.و به دفتر خانه مراجعه کرده و در مدت سه ماهه اعتبار گواهی عدم سازش، زن خود را طلاق بده و آن را ثبت نماید.

طلاق از طرف زن :

حق طلاق با زن نیست.و زن نمی تونه درخواست طلاق بده اما قانون در شرایطی که زن در زندگی مشترک دچار آسیب دیدگی بشه.با درخواست طلاق او در صورت اثبات در آن شرایط خاص موافقت میکنه.و از زن حمایت کرده و مرد را وادار به دادن طلاق میکنه. این شرایط در ماده 1130 قانون مدنی به عنوان عسر و حرج یاد میشه که شامل موارد زیر هست:

1-معتاد بودن زوج.
2- عدم پرداخت نفقه در مدت شش ماه متوالی و نه ماه به صورت متناوب.
3-بیماری لاعلاج مرد.
4-عقیم بودن و نازایی مرد.
5-عدم داشتن امنیت جانی و مالی در خانه شوهر.
6-نکاح مجدد مرد بدون رضایت زن خود.
7-محکومیت قطعی مرد به حبس بیش از پنج سال حبس.
8- توان جنسی نداشتن مرد یا از روی عمد رابطه جنسی با او برقرار نکردن.
9-بلاتکلیف رها کردن زن توسط شوهر و ترک زندگی زناشویی و سایر دلایلی که برای زن جز شرایط غیر قابل تحمل به شمار می آید.

شما با به کارگیری وکیل خانواده در مشهد با دلایل تمثیلی محکمه پسند مطابق با ماده 1130 قانون مدنی میتوانید درخواست طلاق را نتیجه بخش نمایید بنابرین با سامانه وکیل نوین ارتباط برقرار نمایید.

 

3-طلاق توافقی:

در طلاق توافقی زن و شوهری که ادامه زندگی مشترک برای جفتشان غیر قابل تحمل بشه. و هردویشان به تنگ آمده باشن و راهی به جز جدایی را در جلوی راه خود نبینن. بر سر تمام مسایل زناشویی مثل حضانت مهریه نفقه اجرت المثل جهیزیه و… توافق میکنن که این نوع طلاق از دو طلاق دیگر بسیار راحتر و سریع تر نتیجه میده به شرطی که وکیل خانواده خوبی در این موضوع انتخاب کنین.

وکلای متخصص خانواده در مشهد در سامانه وکیل نوین در خدمت شما هستند.

نویسنده :کارشناس حقوق سید امیرحسین جواهری 

وکیل خانواده در گرگان + مشاوره تلفنی با وکلاء متخصص

سلام دارم خدمت دوستان گرگانی . اگه دنبال یک وکیل خوب برای پرونده های خانواده هستید باید عرض نمایم  سامانه وکیل نوین وکلایی متخصص و با تجربه ای را در اختیار دارد که هر کدام در زمینه های مختلف و در تخصص خود پرونده هایی را با موضوعات مختلف تقبل میکنند در موضوع خانواده که اکثر پرونده ها در زمینه طلاق . طلاق توافقی . طلاق یک طرفه .  فسخ نکاح . مطالبه مهریه و نفقه و اجرت المثل . حضانت اولاد و استرداد جهیزیه و اثاث البیت است وکیل خانواده در گرگان که سامانه وکیل نوین به شما معرفی میکند با تخصص در زمینه تنظیم دادخواست و لایحه نویسی . رعایت شرایط و ضوابط قانونی در شکل رسیدگی. طی کردن مراحل شروع به کار . جمع آوری دلایل قانونی برای کسب نتیجه پیگیری های خود را به نحو احسن به منصه ظهور میرساند.

 

 نقش وکیل خانواده در گرگان در پرونده های طلاق:

طلاق به انجام عمل حقوقی در زندگی زناشویی گفته میشود که به معنی پایان بخشیدن به رابطه زوجیت بین زن و مرد است .که سه نوع را شامل میشود.

1- طلاق یکطرفه مرد.

2 طلاق یک طرفه به درخواست زن.

3- طلاق توافقی.

طلاق از جانب مرد در گرگان:

طلاق بر اساس قانون حق مسلم مرد است.و مرد در هر موقع میتواند با رجوع به دادگاه و پس از مشخص کردن نحوه پرداخت حق و حقوقات قانونی زن حکم گواهی عدم سازش را بگیرد. و این طلاق رو در قانون طلاق رجعی میگن که مرد در مدت سه ماه عده نگه داشتن زن ، میتواند مجددا به او رجوع کند بدون اینکه دوباره خطبه ای خوانده شود و در مدت سه ماه زن در منزل شوهر اقامت دارد نفقه او بر عهده مرد است و در این زمان هر یک از طرفین که فوت نماید ورثه دیگری به شمار می آید شما برادران گرگانی در صورتی که تصمیم داشتید همسر خود را طلاق دهید میتوانید با سپردن پرونده تان به وکیل خانواده در گرگان با خاطری آسوده و مطمئن منتظر اعلام نتیجه حکم پرونده باشید.

طلاق به درخواست زن در گرگان:

سخت ترین نوع طلاقی که میشود در قانون داشته باشیم و دادگاه ها خانواده به راحتی حکم طلاق نمیدهند طلاقی است که زن آن را درخواست کند. اما مرد طلاق ندهد چون با توجه به اینکه حق طلاق با مرد است. طلاق زن نیاز به شرایط ویژه ای است که زن باید غیرقابل تحمل بودن(عسر و حرج) زندگی خود را برای دادگاه ثابت نماید.پس با توجه به اینکه طلاق زن نیاز به دلیل قرص و محکم میخواهد تا نتیجه بخش شود اتخاذ و همراهی وکیل خانواده در گرگان بسیار تعیین کننده و حیاتی است.

نمونه شرایط عسر و حرجی که ماده 1130 قانون مدنی به آن اشاره داشته شامل شرایط زیر است:

1- شوهر به مواد مخدر معتاد باشد.

2- شوهر شش ماه متوالی یا نه ماه به صورت نامرتب نفقه و خرجی عرفی زن را ندهد.

3-شوهر بیماری صعب العلاج داشته باشد.

4- شوهر نتواند زن خود را حامله کند.

5- شوهر زندگی مشترک را ترک کند.

6 شوهر ازدواج بدون اجازه همسر اول ازدواج دوم کند یا اینکه به همسر خود خیانت نماید.

7- زن در خانه شوهر خود به دلیل سوء آداب معاشرت مرد امنیت جانی نداشته باشد.

8- شوهر رابطه جنسی با توجه به نیاز زن برقرار نکند.

9-شوهر به حبس قطعی بالای 5 سال محکوم شود.

طلاق به در خواست زن از جمله طلاق های بائن است که در مدت عده زن . مرد به هیچ عنوان مانند طلاق رجعی نمیتواند به همسر خود رجوع نماید.

طلاق توافقی در گرگان:

طلاق توافقی که معمولا دو نوع خلع و مبارات را دارد. که طلاقی است که زن و شوهر طاقت دیدن همدیگر را ندارند.و حاضرند هر طور که شده از هم جداشوند. البته در طلاق خلع نسبت به مبارات درجه کراهت زن از مرد بیشتر است.در طلاق توافقی زن حاضر است با بخشش کل یا جزء مهریه خود رضایت همسر خود را برای طلاق دادن جلب نماید. و البته در این نوع طلاق برای اینکه زن و مرد زودتر به نتیجه برسند باید بر سر همه مسائل مالی زن . حضانت فرزندان . مشخص کردن تکلیف جهیزیه توافق نمایند. شما با اعطای وکالت و سپردن پرونده طلاق توافقی خود به وکیل خانواده در گرگان بدون نیاز به حضور مستقیم در دادگاه به آن چه که میخواهید می توانید دست پیدا کنید.

طلاق-توافقی-در-گرگان

شرایط گرفتن طلاق توافقی در گرگان :

شما برای مدارک لازم برای گرفتن گواهی عدم سازش طلاق توافقی میتوانید با اعطای وکالت هردو (زن و مرد) به وکیل خانواده در گرگان .و گزارش نامه مکتوب از توافقات عملی زناشویی خود برای وکیل به همراه کپی شناسنامه و کارت ملی خود و کپی عقد نامه خود و برگه تست عدم بارداری خانم با سرعت تمام و کمترین هزینه به نتیجه برسید.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص خانواده در گرگان اینجا را کلیک کنید.

 نقش وکیل خانواده در گرگان در پرونده مهریه:

مهریه مالی مقدر و تعیین شده در سند ازدواج است. که بعد از عقد. زن مالک آن میشود و در هر زمان بعد از عقد میتواند آن را به اجرا در بیاورد و از لحظه عقد به مالکیت زوجه در می آید و این مهریه میتواند هر چیزی که منفعت مالی را داشته باشد تعیین شود ممکن است یک زمین و مسکن یا خودرو یا طلا و سکه باشد در زمینه مطالبه مهریه ما بهترین وکیل خانواده در گرگان را به شما معرفی می کنیم.

انواع مهریه:

1-مهر قراردادی یا مهر المسمی : مهری است که در سند ازدواج تعیین میشود.و به مقدار مشخص قابل تعیین در این نوع از مهر اگر مرد با زن خود به هیچ عنوان نزدیکی نکرده باشد( نه از عقب و نه از جلو)  زن باید دادخواست نصف مهریه را بدهد.

2-مهر المثل:اگر در عقد ازدواج مهریه تعیین نشده باشد. و بعد از ازدواج زن مورد استفاده جنسی از هر طریق ولو یک مرتبه قرار بگیرد. زن استحقاق مهری را دارد که معادل ارزش زن از لحاظ باکره بودن ، زیبایی ، اصالت و سطح خانودگی ، سواد و تحصیلات زن معین می شود.

3-مهر المتعه:اگر در سند نکاحیه هیچ نوع مهری تعیین نشده باشد و آقا در طول زندگی با زوجه خود هیچ رابطه جنسی برقرار نکرده باشد خانم در این حالت استحقاق مهر المتعه را دارد که در این صورت تعیین شدن مهریه بر اساس توانایی مادی آقاست.

-مطالبه مهریه از دادگاه به چه صورت است؟

سند ازدواج اگر هنوز رسمی نشده باشد و زن بخواهد قبل از ثبت آن در دفتر خانه آن را به اجرا بگذارد. باید از طریق دادگاه اقامه دعوا نماید مهریه به هر میزانی و مقداری که باشد چه در ازدواج دائم و چه در ازدواج موقت از طریق دادگاه قابل مطالبه است.و این رو عرض نمایم که مطالبه مهریه ای که بالای بیست میلیون تومان باشد.در دادگاه خانواده رسیدگی می شود و اگر میزان آن بیست میلیون یا زیر آن باشد در شورای حل اختلاف باید مطرح شود.

اینکه یک وکیل خانواده در گرگان به خوبی ضوابط مربوط به مهریه را میداند. به عنوان مثال میداند که مهریه بر عکس نفقه احتیاج به تمکین زن ندارد و در هر صورت قابل مطالبه است.و برای تضمین حقوق موکل خود دست به هر راه و اقدام قانونی مثل تامین خواسته برای توقیف اموال (در صورت داشتن) مدیون که آقا باشن را از طریق دادخواست مجزا درخواست میکند. که در مرحله اجرای حکم با سرعت و اثربخشی بیشتری پرونده دنبال شود.

-درخواست مهریه از طریق اجرای ثبت گرگان چگونه است؟

با توجه به رسمی بودن سند ازدواج در دفتر خانه ها درخواست مهریه از طریق اجرای ثبت بسیار راحت تر انجام  میشود.باشد و بدین گونه است که وکیل خانواده در گرگان پس از تقدیم درخواست به دفترخانه ای که ازدواج انجام گرفته.و با هماهنگی سردفتر دار . درخواست اجرائیه را به ادراه ثبت گرگان برای صدور اجرائیه ارسال مینماید. و  بعد از آن اداره ثبت آقا را از  متن اجرائیه آگاه مینماید که از مورخه ابلاغیه . مرد مکلف است در مدت 10 روز دین را پرداخت نماید یا طریقه آن را با معرفی مالی که بتواند از محل آن مهریه وصول شود مشخص نماید.

*نقش وکیل خانواده در گرگان در پرونده حضانت:

حضانت و سرپرستی فرزندان بر عهده پدر و مادر است. و قانون بیشتر پرورش جسمی و تربیتی را به آن ها واگذار کرده. و برای آن محدودیت سنی گذاشته که برای مادر تا هفت سال و برای پدر پس از هفت سالگی تا سن بلوغ است.و برای کسی که حضانت نوبتش نشده یا حضانت او تمام شده حق ملاقات در نظر گرفته اما نکته اینجاست که در بعضی اوقات قانون گذار با توجه به ماده 1173 قانون مدنی به جهت مصلحت کودک حق حضانت را از کسی سلب میکند.

مثل کسی که اشتهار به فساد دارد یا تعادل روانی ندارد. انحطاط اخلاقی دارد. معتاد است . به صورت غیر متعارف کودک را تنبیه بدنی میکند و در این حالت ها ممکن است که امنیت کودک به خطر افتد یا بر عکس با توجه به اینکه حضانت هم حق و هم تکلیف برای ابوین است دیگری از قبول مسئولیت سرپرستی فرزند خود خودداری میکند.در اینجا باید با وکیل خانواده در گرگان برای به نتیجه رسیدن پرونده خود مشورت داشته باشید.چون او بهترین کسی است که میتواند دلایل صلاحیت داشتن پدرو مادر را و الزام آنها برای مسئولیت پذیری آنها به تکلیف حضانت به دادگاه ارائه دهد.

*نقش وکیل خانواده در گرگان در پرونده های جهیزیه:

دعوایی که بر سر جهیزیه به دادگاه ارائه میشود.مربوط به استرداد اموال و اثاث البیتی است.که زن و شوهر به خانه می آورند و در این مورد اگر زن و یا مرد سیاهه یا سند تعلق اموال را داشته باشند.آن کسی از استرداد وسایل زندگی خودداری کرده با حکم دادگاه که بیشتر از دو ماه طول نمی کشد محکوم میشود.البته اگر سیاهه موجود نباشد اثبات آن از طریق دیگر میسر است. و این پرونده ها توسط وکیل خانواده در گرگان موثر تر دنبال میشود البته قبل از تقدیم دادخواست به دادگاه خانواده یا شورای حل اختلاف ارسال اظهار نامه رسمی لازم و دعوا استرداد جهیزیه را محکم تر پیش میبرد.

 

مزایای داشتن وکیل خانواده در گرگان:

باید توجه داشت که انجام مراحل رسیدگی به پرونده های خانواده به همراه وکیل الزامی نیست.اما به همراه داشتن وکیل و بودنش در کنار شما امتیازات خوبی دارد که اول از همه تسکین خاطر شما عزیزان است که با اعتماد به سامانه وکیل نوین و دریافت یک وکیل پخته و با تجربه در زمینه پرونده های خانواده حس اعتماد به نفس شما را در کسب نتایج مطمئن بالا میبرد و میتوانیم از دیگر امتیازات اخذ وکیل خانواده در گرگان سرعت در جریان پرونده . جلوگیری از درگیری های احتمالی زوجین و عدم حضور موکلین که ممکن است منجر به کارشکنی شود.

کیفیت انجام کار با وکیل و اثر بخش شدن پرونده و حفظ حقوق موکل و برقراری مصلحت موکلین در احکام اینگونه پرونده هاست.و عمدتا زوجین در پرونده های خانواده که بدون حضور خود در دادگاه انجام می دهند. از روحیه منفی که در دادگاه وجود دارد خود را آزاد میکنند و آن را به کسی میسپارند که استاد این جریانات است که میتواند با روحیه قوی و دانش و تخصص لازم خیلی سریع احقاق حقوق را طبق قانون درخواست نماید.و ضمن اینکه یک وکیل کارش را طوری انجام میدهد که پرونده دعوا خانواده با قرار رد دعوا مواجه نشود خیلی ها پرونده دادگستری خود را بدون وکیل شروع میکنند.معمولا به دلیل عدم آگاهی و رعایت نکردن نکات دادخواست دعوا ان ها رد میشود و این یعنی هدررفتن هزینه و اتلاف وقت اما وکیل بدون اشتباه و با دقت در پرونده و اصولی برخورد کردن از این مباحث جلوگیری میکند.

هدف ما جلب اعتماد خاطر شماست.          یا علی

نویسنده: کارشناس حقوق سید امیرحسین جواهری

وکیل طلاق در تهران + مشاوره حضوری و تلفنی

با عرض سلام و ادب به شما کاربران عزیز سامانه وکیل نوین ، امیرحسین جواهری ام از کارشناسان سامانه ، در خدمتتون هستم. تا با چند کلامی در رابطه با بررسی پرونده های طلاق بتوانم گره ای از امر مسئله خانوادگی شما باز نمایم. پس از شما دوستان عزیز که در شهر تهران سکونت دارید تقاضا دارم خوب به عرایض بنده توجه نمائید. که مو به مو از این نکات میتواند برای شما مفید باشد و همچنین ما در کنار شما عزیزان هستیم. تا بهترین وکیل طلاق درتهران را به شما معرفی کنیم.

 

طلاق از نظر حقوقی چه معنایی دارد؟

طلاق از موارد انحلال عقد ازدواج است که یک نوع عمل یک طرفه است. که قانون این حق را به مرد اعطا کرده است.و زن نقشی در آن ندارد مگر آنکه زن ازشوهر وکالت در طلاق داشته باشد.یا عسر و حرج و شرایط غیر قابل تحمل زندگی خود را بتواند ثابت کند.که در ادامه آن را باز تر میکنیم و خلاصه اینکه طلاق جدی ترین روش جدایی زن و شوهر است.و عقد ازدواج بین همسران را با مراجعه به دادگاه خانواده و دریافت گواهی عدم امکان سازش در این دادگاه. و در نهایت با مراجعه به دفتر خانه های طلاق و قرائت سوره طلاق و وجود شهود برای اجرای صیغه طلاق ثبت میشود. در زمینه دعوای حساس و سرنوشت ساز طلاق همین الان با وکیل طلاق در تهران مشاوره داشته باشید.

 

انواع طلاق هایی که اشخاص در دادگاه مطرح میکنند و دادگاه ها رسیدگی میکنند کدام است؟

1-طلاق از طرف مرد:

طلاق حق مرد است و مرد هر زمان که بخواهد میتواند پس از پرداخت حق و حقوق مالی زن مثل مهریه . نفقه . اجرت المثل ایام زناشویی و.. زن خود را طلاق دهد. و این نوع از طلاق از آنجایی که طلاق حق مرد است. نسبت به طلاق توافقی و طلاق ازطرف زن ساده تر و راحت تر رسیدگی میشود.به شرطی که مرد حقوق مالی زن را بتواند دفعا پرداخت نماید. اما اگر توان پرداخت دفعی آنرا نداشته باشد و مالی نداشته باشد.که بتواند حقوق مالی زن را از محل آن تامین نماید. باید از دادگاه درخواست اعسار از پرداخت یکجا مهریه و تقاضا قسط بندی آن را با موافقت زن بنماید.تا دادگاه با درخواست طلاق او موافقت نماید. شما میتوانید در این پرونده از یک وکیل طلاق در تهران استفاده نمائید.تا کار را با دقت و ظرافت بیشتری با سرعت بالا تر رسیدگی نماید.

 

2- طلاق ازطرف زن:

بدون شک یکی از سخت ترین انواع طلاق طلاقی است.که مرد با طلاق دادن موافقت نکند. و زن طلاق بخواهد چرا که زن حق طلاق گرفتن ندارد. و در شرایط خاصی میتواند به طلاق دست پیدا کند. و بدون داشتن وکیل متخصص نمیشود به نتیجه رسید برای طلاق از طرف زن شرایطی وجود دارد که از آن به عنوان عسر و حرج یاد میشود. به این معنا که زن باید شرایط زندگی اش غیر قابل تحمل شود و این به تشخیص دادگاه برسد.و دلیل موجه تلقی شود و این دلایل مطروحه احتیاج به اثبات دارد . وکیل طلاق در تهران با آگاهی از این موارد و با جمع آوری دلایل برای غیر قابل تحمل بودن زندگی برای زن و حضور موثر در دادگاه این اطمینان را در شما حاصل میکند. که روند رسیدگی با دقت بیشتری دنبال شود و حکم طلاق  را میتواند به نفع موکله خود بدست بیاورد.

ارتباط میان طلاق و مهریه چیست؟

ببینید طلاق حق مرد است و مهریه حق مالی زن است. همانطور که مرد میتواند در هر زمان زن خود را طلاق دهد همانطور زن هم میتواند در هر زمان مهریه خود را از دادگاه مطالبه کند. و آن را به اجرا بگذارد و از آنجایی که مطابق عرف حال حاضر در طلاق دادن زن به دلیل ضعف جسمی و عاطفی امکان پایین تری نسبت به مرد برای ازدواج مجدد دارد.مهریه به این دلیل تعیین میشود که زن با داشتن اهرم مهریه راه امکان اینکه مرد به راحتی بتواند او را طلاق دهد.را برای مرد ببندد و او را نسبت به زندگی وفا دار کند.

و اگر او را طلاق دهد آن مهریه بتواند از لحاظ مالی زن را به اصطلاح ساپورت کند. ولی در طلاق هایی که معمولا به درخواست زن هست یا طلاق های توافقی برای اینکه زن بتواند راحت تر طلاق بگیرد. از این حق مالی خود برای رغبت بیشتر مرد به طلاق ممکن است گذشت نسبی یا کلی از آن را داشته باشد. فقط کافی است فرم مربوط به درخواست وکیل را پر نمائید تا ما بهترین وکیل طلاق در تهران را به شما معرفی کنیم.

 

شرایطی که برای زن عسر و حرج به شمار می آید کدام است؟

بر اساس ماده 8 قانون حمایت خانواده اگر این شرایط وجود داشته باشد.زن با همراهی وکیل طلاق در تهران میتواند از دادگاه تقاضا طلاق کند.

مردی که به مدت شش ماه متوالی نفقه و سایر حقوق مالی زن خود را نپردازد.و اجبار مرد هم ممکن نباشد زن را در عسر و حرج قرار میگیرد.

 سوء رفتار و سوء معاشرت زوج به طوری که شرایط برایزی زن غیر قابل تحمل شود. مثل کتک زدن یا فحاشی و عربده کشی مرد در خانه.

 جنون و دیوانگی مرد که به اساس زندگی مشترک خدشه وارد کند.

 محکومیت قطعی شوهر به 5 سال حبس که در حال اجرا حکم باشد. یا بازداشتی که بیشتر از 5 سال زمان ببرد.

 مرد بدون اجازه زن خود ، زن دیگری را به عنوان همسر دوم اختیار کند. یا به تشخیص دادگاه اجرای عدالت بین همسران نداشته باشد.

ابتلا مرد به بیماری های مقاربتی یا بیماری های واگیردار. و سایر بیماری های صعب العلاجی که راه درمان قطعی براش وجود ندارد.

 اعتیاد مرد به مواد مخدر که در قانون مواد مخدر به نوع مواد اشاره شده.و اعتیاد به الکل به صورت گسترده که مخارج اصلی زندگی را در این راه خرج نماید.

 عقیم و نازا بودن مرد که توان باربری به هیچ وجه نداشته باشد.

 

نکته در مورد عسر و حرج:

باید گفت هر شرایطی که موقعیت زن را برای ادامه زندگی به خطر بیاندازد با تشخیص دادگاه عسر و حرج محسوب میشود. و موارد بالا حصری نیست. اگرشرایط دیگری دارید که زندگی برایتان سخت و ناممکن شده و نمیتوانید با شوهر خود سازگاری داشته باشید برای تشخیص اینکه آیا مشکل شما عسر و حرج است یا خیر با وکیل طلاق در تهران مشاوره حاصل فرمائید.

3 طلاق توافقی:

در طلاق توافقی زن و شوهر دیگر همدیگر رو نمیخواهند.و توافقات خودشون رو در مورد حقوق مالی زن . حضانت فرزندشان و نحوه ملاقات فرزند . میزان نفقه زن مینمایند ولی این نوع طلاق روند رسیدگی خاص تری نسبت به دو طلاق اول دارد. و باید طرفین برای سازش به جلسات مشاوره قوه قضاییه مراجعه کنند.و پس از تموم شدن جلسات باید زیر توافقات خود را در صورت جلسه دادگاه امضا کرده و گواهی عدم سازش را اخذ نمایند.و به دفتر خانه جهث ثبت مراجعه نمایند. وکیل طلاق در تهران بدون اینکه شما در جلسات دادگاه شرکت نمائید میتواند با اعتبار پروانه ای که در اختیار دارد. به دادگاه مراجعه کرده و حکم طلاق توافقی را در کمترین زمان ممکن برای شما به نتیجه ختم نماید.

طلاق-توافقی

روند رسیدگی پرونده های طلاق از بدو کار تا انتها پرونده چطور است؟

خواهر و برادر عزیز شهرستان تهران اگر تصمیمتان برای طلاق جدی است. با مشاوره و همراهی وکیل طلاق در تهران این اقدامات لازم است:

 گام اول: باید در ابتدا در سامانه ثنا (سامانه ابلاغ) عضویت پیدا کنید که هر ابلاغیه ای جهت حضور یافتن شما در جلسه لازم باشد. و یا اینکه بتوانید از تصمیماتی که دادگاه در مورد پرونده شما گرفته مطلع شوید برایتان میسر شود.

گام دوم: دادخواست طلاق خود را در دفاتر پیشخوان خدمات قضایی متناسب با خواسته ای که دارید به طور دقیق و با ظرافت که دفتر دادگاه صالح آن را رد نکند. (که این دادخواست را وکیل طلاق در تهران با دقت بیشتری عمل میکند) ثبت کنید. و بعد از آن منتظر تشکیل جلسه رسیدگی باشید.

گام سوم: که جلسه رسیدگی شما با همسرتان هست. دادگاه ها در مورد طلاق (غیر از طلاق توافقی که جلسه مشاوره روانکاوانه دارد) آنها را برای سازش ارجاع میدهند به داوری که نمایندگان داوری از میان اقوام زن و مرد تعیین میشوند. و دادگاه پس از جمع شدن آرا داوران حکم خود با تعیین حق و حقوقات مالی زن و حضانت و نحوه ملاقات فرزند مشترکشان در قالب گواهی عدم امکان سازش صادر میکند.

گام چهارم: هر حکمی که دادگاه خانواده صادر میکند امکان اعتراض و تقاضا تجدید نظر خواهی برای هریک وجود دارد.تا مرجع تجدید نظر دوباره وارد ماهیت موضوع شده و خودش به صورت مستقل به پرونده نسبت به تایید یا نقض مرجع بدوی رسیدگی میکند .

گام پنجم:با حکم گواهی عدم سازشی که دادگاه صادر کرده ظرف 3 ماه فرصت دارید که به دفاتر ازدواج و طلاق مراجعه نمائید که این دفاتر مطابق قوانین و مقررات طلاقتان را در حضور دو شاهد ثبت کند.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص طلاق در تهران اینجا را کلیک کنید.

آیا اگر همسرمان در جلسه رسیدگی دادگاه حاضر نشود باید چه کار کرد؟

خب نباید نگران این موضوع باشید چون در صورتی که همسرتان سامانه ثنا داشته باشد که به او ابلاغ میشود.و در صورتی که سامانه ثنا نداشته باشد.با اوراق قضایی ابلاغیه ارسال میشود. واگر در جلسه دادگاه علیرغم ابلاغیه تشکیل جلسه حضور پیدا نکند.رسیدگی با درخواست شما ادامه پیدا میکند. و دادگاه در صورت موجه بودن دلایل شما حکم به نفع شما صادر خواهد کرد. و در دفاتر ازدواج و طلاق هم شما با در دست داشتن گواهی عدم امکان سازش در مقام خواهان طلاق قرار دارید. و دفتر دار برای اجرای صیغه به طرف غائب اخطار به حضور میکند و جلسه بعدی اجرای صیغه را متعاقبا اعلام میکند.و در صورت عدم حضور بدون عذر موجه شخص غائب صیغه طلاق را در حضور شهود به اجرا در می آورد. وکیل طلاق در تهران تا به نتیجه رساندن شما در پرونده حقوقیتان همراه شما خواهد بود.

 

نمونه دادخواست طلاق در تهران

 خواهان :  زوجه خانم……

 خوانده : زوج و همسر قانونی زوجه آقای ……

 وکیل خواهان: وکیل طلاق در تهران…..

خواسته دعوا :در خواست طلاق از طرف خواهان یا زوجه

شرح دادخواست:

ریاست محترم دادگاه خانواده شهرستان تهران

سلام علیکم

با احترام تمام خدمت به جنابعالی به محضرتان می رساند موکله بنده به موجب سند رسمی نکاح که رو نوشت آن ضمیمه دادخواست شده است در تاریخ 01/01/ 1400 با خوانده ازدواج دائم نموده و صاحب فرزند 8 ساله پسر میباشد.

حال با توجه به دلایل موکله (خواهان) که اظهار کرده است که زوج (خوانده) به دلیل اختلاف و عدم سازگاری بیش از یک سال ترک زندگی زناشویی کرده و دارای سوء رفتار و معاشرت نسبت به زوجه بنا بر شواهد موجود است.و عملا شرایط زندگی را برای موکله غیر قابل تحمل کرده است که این سوء رفتاری که زوج داشته منجر به انزجار و کراهت فراوان موکله از او گردیده به طوری که موکله حاضر است با بخشش پنج سکه طلا از مهر و صداق خود طلاق بگیرد . نظر به مراتب فوق از دادگاه محترم تقاضا صدور حکم طلاق به استناد ماده  8 قانون حمایت خانواده به انضمام مهریه و سایر حقوق مالی مورد استدعاست.

با تشکر

خدمت به شما افتخار ماست.

نویسنده : کارشناس حقوق سید امیرحسین جواهری

وکیل طلاق در مشهد

سلام دوستان خوبم بنده جواهری ام از کارشناسان سامانه وکیل نوین امروز میخوام براتون از مشکلات و اختلافات بین زن و شوهر که تهش به دادگاه کشیده میشه بحث کنم پس ازتون میخوام که خوب به بحث دل بدید تا بعضی چیزا براتون روشن شه و اینم بگم بهتره قبل از اینکه بخواین طلاق بگیرین قبلش با ریش سفیدای خانواده تون مشورت بگیرین چونکه اونا بزرگترن و تجربه بهتری در تصمیم گیری دارن اما اگه در نهایت خواستین طلاق بگیرین ما کنار شمائیم و میتونیم بهترین وکیل طلاق در مشهد رو معرفی کنیم.

پرسش و پاسخ

قبل از هر چیز باید خدمتتون عرض کنم تیتر سوالاتی که پرسیده شده  که معمولا سوال همه است و بسیار مبتلا به دارد  شرایط غیر عادی و غیر طبیعی رو در زندگی زناشویی ایجاد میکنه که در قانون از آن به عنوان عسر و حرج یاد میشه
عسر و جرج به معنای آن است که شرایط زندگی برای زوجه غیر قابل تحمل شده و قانون در این زمینه حق زوجه را محترم شمرده و به زوجه ای که در اصل حق طلاق نداره اجازه طلاق گرفتن رو میده و طبق ماده 1130  قانون مدنی شرایط عسر و حرج به صورت تمثیلی و نه حصری آورده شده و سوالاتی که شما عزیزان پرسیدید مطابق با همین ماده برسی میشود.

ماده 1130ق.م. «در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد، وی می‌تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند. چنانچه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود، دادگاه می‌تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار میسر نباشد، زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می‌شود».

تبصره: «عسر و حرج موضوع این ماده، عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد و موارد ذیل در صورت احراز توسط دادگاه صالح، از مصادیق عسر و حرج محسوب می‌گردد:
1)ـ ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه؛
2)ـ اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر یا ابتلای وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است. در صورتی که زوج به تعهد خود عمل ننماید یا پس از ترک، مجدداً به مصرف مواد مذکور روی آورد، بنا به درخواست زوجه طلاق انجام خواهد شد.
3)ـ محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر.
4)ـ ضرب و شتم یا هرگونه سوءرفتار مستمر زوج که عرفاً با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد.
5)ـ ابتلای زوجه به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه صعب‌العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید. موارد مندرج در این ماده مانع از آن نیست که دادگاه در سایر مواردی که عسر و حرج زن در دادگاه احراز شود، حکم طلاق صادر نماید.

 

حال با توجه به این ماده سعی داریم که که سوالات شما رو کمی چکش بزنیم.

شوهرم چند وقته خونه نمیاد و انداخته رفته و خرجی هم نمیده باید چکار کنم؟

ببین خواهر عزیز شما در وهله اول باید صبور باشی شاید براش مشکلی پیش اومده ، مریض شده و…. بهش زنگ بزن بگو کجایی و برگرد خونه و از این حرفا…. اگه دیدی داره میپیچونه یا جواب رد میده پس بدون که سرکاری و نمیخوادت! علتش هم میتونه هر چیزی باشه دیگه بدتر از همه خیانته دیگه از این بالاتر که نیس پس کاری که باید بکنی اینه که با خانوادت مشورت کنی و یک استشهادیه محلی از در و همسایه ات جمع کنی چون قانونی شو که بخوای مرد نمیتونه زنشو بدون خرجی بندازه بره همینطوری و اگه شش ماه بهت خرجی نده و زندگی رو ترک کنه ، تو هم حق طلاق داری پرونده تو به وکیل طلاق در مشهد بسپار تا در کمترین زمان طلاقتو بگیره.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص طلاق در مشهد اینجا را کلیک کنید.

شوهرم دست بزن داره و امنیت جانی ندارم چطور میتونم از شرش خلاص شم و مهریه ام رو بگیرم؟

کتک زدن واقعا کار زشتیه و هیچکی حق نداره کسی رو کتک بزنه حتی اگه به درجه بالایی از عصبانیت برسه تو این مورد هم باید بگم بهت که میتونی بری به پزشکی قانونی خودتو معرفی کنی و بعد بری شکایت ضرب و جرح رو بدی ولی اگه شوهرت کار هر روزشه و باهات مثل یک برده رفتار میکنه و تحملشو نداری میتونی ورقه محکومیتش تو دادگاه کیفری رو ببری دادگاه خانواده نشون بدی و اگه سوء معاشرتش و عدم امنیت جانی خودت رو ثابت کنی حق طلاق بهت میدن  ولی قبلش توصیه اکید میکنم با وکیل طلاق در مشهد مشاوره داشته باش.

پرسش-و-پاسخ-طلاق

شوهرم اعتیاد داره و مداوم تو خونه مشروبات الکلی مصرف میکنه و رفتارش با من و بچه ها خوب نیس منو راهنمایی کنید؟

 

اعتیاد هم بد کوفتیه و کسی که وابسته به این مواده هیشکی و هیچکس براش مهم نیست و فقط فکر ارضا روحی خودشه و من خودم به شخصه حق میدم که نمیشه با یه آدم معتاد زندگی کرد ولی برای اینکه بتونی ازش جدا شی باید اعتیادش مستمر و پپی در پی باشد تا بشه بهت حق طلاق بدن خواهر عزیزم تو میتونی دادخواست طلاق تو بدی و بعد از این تو دادگاه حاضر شد ازش تست اعتیاد میگیرن و نتیجش که مثبت شد شرایط عسر و حرجت ثابت میشه و میتونی طلاقت رو میگیری ولی توجه داشته باش که گامی که داری بر میداری شکی توش نباشه و طرف واقعا معتاد باشه و گرنه شاید یکم کارت سخت شه پس با یک وکیل طلاق در مشهد مشورت داشته باش که راه رو درست بری.

همسرم منو نمیتونه حامله کنه و کلا عقیمه منم عاشق بچه ام میخوام بچه دار شم راهی است که ازش طلاق بگیرم و با یک فرد بارور ازدواج کنم؟

خب یکی از اهداف ازدواج تولید مثل است و اگه مشکل باردار شدن از طرف یکی از طرفین باشد اون طرف دیگه بر اساس قانون مدنی میتونه حق طلاقشو بگیره یا طرف رو بدون مشقت طلاق بده و این نکته رو توجه کنین که اگه این موارد ناباروری که عناوین خاصی در قانون دارد مثل( عنن مرد ، خصا ) و یا ناباروری زن اگه قبل از ازدواج هم وجود داشته و به علت عدم آگاهی عقد صورت گرفته این از موارد فسخ نکاح است ولی اگه غیر از این باشد شخص باید طلاق دهد.

 

شوهرم آلتش کوچیکه و توان جنسی نداره و تاخیری این ها هم جواب نداده کلا زود انزاله من خودمم نیاز جنسی دارم که باید بر طرف شه تو رو خدا راهنماییم کنید ؟

یکی از بنیادین ترین نیاز های انسان که آدم میتونه با ازدواج حلش کنه خب مسلما سکس و نیاز جنسی آدمه که قطعا باید با ازدواج برطرفش کرد و گرنه اگه طغیان کنه منشا هر جرم و فساد دیگه میشه پس خیلی مهمه که این اختلاف رو چطور باید تو ازدواج حل کرد و نصف پرونده های دادگاه همین قضیه است ببین خواهرم شما برای اینکه اساس زندگی زناشویی تو حفظ کنی بهتره اول به یک پزشک خوب مراجعه کنی و بالاخره یک راه درمان براش پیدا کنی و اگه خودش نخواست باید از طریق قانون مجبورش کنی اگر کلا سرد بود و توان جنسی اش حل نشد بعد به طلاق فکر کنی خیلی هام هم تو این مورد داخواست ندادن خجالت کشیدن باید گفت که نباید بترسی و اصلا هم خجالت نداره ما یک وکیلی بهت معرفی میکنیم که راز داره و با جان و دل برات کار میکنه.

 

 برای کار طلاق از طرف زن باید چه مراحلی رو پشت سر گذاشت؟

بببن دوست عزیز طلاق بهترین راه حل نیست ولی آخرین راه حل است پس قبلش حتما با بزرگان فامیل مشورت داشته باشین من هیچکی رو به طلاق گرفتن توصیه نمیکنم و تا جایی که جا داره میگم طلاق نگیر و با شرایط بساز ولی برای طلاق گرفتن این کار هارو انجام بده.

گام اول:

خواهر عزیز اولین و مهم ترین کار برای شما مشاوره با یک وکیل خوب طلاق است که بهت بگه چه مدارکی برای طلاقت نیاز است و چه اسنادی رو باید جمع آوری کنی که روند ثبت آن و ارسال دادخواستت به دادگاه با موفقیت باشد.

گام دوم:

دومین کار تو این زمینه رفتن به دفاتر پیشخوان قضایی و ثبت دادخواست طلاق است و بعد از ثبت باید منتظر جلسه ای که دادگاه برات تعیین میکنه و تو سامانه ثنا بهت ابلاغ میکنن باشی و ابلاغیه برای حضور شوهرت هم براش تو سامانه ثنا خودش ارسال میکنن اگه حضور هم پیدا نکرد بازم طوری نیستش و به پرونده ات رسیدگی میشه.

گام سوم:

باید شرایط حادی که بتونه غیر قابل تحمل بودن زندگی رو که در ماده 1130 قانون مدنی اومده مثل ترک زندگی ، اعتیاد ، ندادن خرجی ، کتک خوردن  را با استشهادیه در و همسایه ثابت کنی و آن را در حضور دادگاه صورت جلسه کنی و به وکیلت بدی که به دادگاه ارائه کنه.

گام چهارم:

تو این مدت با وکیلت در هر زمان مشاوره داشته باش و خواهشا بی گدار به آب نزن در روز جلسه بزار وکیلت حضور پیدا کنه چون جلسه اول خیلی مهمه و در تصمیم گیری قاضی پرونده اثر گذاره و بعد از اون مواعد اعتراض برای هر کسی که محکوم بشه قانون در نظر گرفته که با وجود یه وکیل خوب نمیخواد نگران اینا هاش باشی.

 

میخوام از همسرم طلاق توافقی بگیریم راه شو نشونم بدید؟

راهش تو چند خطه برات میگم خوب گوش بده

گام اول :اگه میخوای طلاق توافقی بگیری باید بر سر مهریه ، نفقه ، حضانت ، و حقوق مالیت با همسرت توافق مکتوب داشته باشی و اگه بتونی وکیل خوب بگیری میتونی در ظرف یه ماه از هم جدا بشین.

 گام دوم :شما باید اول جلسات مشاوره ای روان کاوانه رو که به صورت اجباری تعیین میشه را در 5 جلسه بگذرانید.

 گام سوم:در گام بعدی باید دادخواست طلاق توافقی خودتو در دفتر پیشخوان قضایی ثبت کنی و زمان جلستون رو تو سامانه ثنا بهت اعلام میکنن و جلسه که تشکیل بشه باید خواسته خود تون رو مطرح کنین میتونی هم از شوهرت وکالت بگیری به تنهایی انجامش بدی خلاصه اینکه اگه وکیل طلاق در مشهد داشته باشی کارت خیلی سریع تر و اثر بخش تر دنبال میشه.

دوستون دارم و خدمت به شما افتخار ماست.

مخلصتون جواهری

مشاوره با وکیل طلاق غیابی در سراسر کشور +مشاوره تلفنی

ازدواج یا نکاح یکی از نیاز های بنادین و اولیه انسان است که در زمان عقد، طرفین عقد نکاح ملتزم به انجام یک سری از تکالیف حقوقی و دارای یک سری حقوق قانونی در روابط خود با یکدیگر میشوند که در صورت عدم رعایت و نقض این تکالیف و تعهدات که قانون به دلیل برقرای نظم اجتماعی و یا قراردادی خود که در زمان عقد توافق کرده اند ، برای زوجین حق و حقوقات و ضمانت اجراهایی را در قانون تعیین کرده است و به دلیل تخصصی بودن و ازدحام زیاد اختلافات زوجین، پرونده های خانواده در مرجع قضایی خانواده رسیدگی میشود. با این حال پیشنهاد میشود که تا جایی که امکان دارد از درخواست این عمل حقوقی صرف نظر کنید و به زندگی برگردید چون طلاق بهترین راه حل نیست و آخرین راه برای زوجین است و در این زمینه از بزرگتر ها مشورت بگیرید و هر زمان احساس کردید ادامه زندگی غیر قابل تحمل است و تصمیم قطعی برای این کار داشتید میتوانید با بهترین وکیل خانواده و طلاق غیابی در  هر نقطه از کشور که سکونت دارید مشاوره داشته باشید.

اگر میخواهید نسبت به کلیت پرونده طلاق غیابی خود آگاهی مختصری داشته باشید از شما تقاضا دارم این مقاله را تا انتها آن دنبال نمائید. و برای آگاهی بیشتر با وکیل متخصص مشاوره داشته باشید.

طلاق غیابی یعنی چه:

اگر تصمیم شما نسبت به طلاق قطعی شد حال سوال این است که اگر طرف دیگه در مراحل رسیدگی دادگاه حاضر نشود چه کار باید کرد و آیا این شدنی است؟ جواب سوالتان مثبت است و شما میتوانید بدون آنکه همسرتان در دادرسی حضور داشته باشد اقدام به کار طلاق خود نمائید.

طلاق غیابی به این معناست که علی رغم درخواست طلاق از طرف یکی از زوجین، طرف دیگر با وجود ارسال ابلاغیه در دادگاه حاضر نشود و لایحه دفاعیه نفرستد در این جا دادگاه اقدام به صدور حکم غیابی میکند و گواهی عدم سازش غیابی صادر میکند و پس از قطعی شدن حکم برای ثبت آن زوجین باید در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق حاضر شوند و در صورتی که باز هم طرف مقابل در  محضر ازدواج حاضر نشود محضر دار اقدام به ثبت طلاق بدون حضور او میکند.

 

 • برادران عزیز در صورتی که میخواهید زوجه خود را طلاق دهید باید اصول متن پایین را رعایت کنید تا دادگاه با حکم طلاق شما موافقت کند:

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص طلاق غیابی اینجا را کلیک کنید.

طلاق غیابی از طرف مرد به چه صورت است؟

مرد با داشتن حق طلاق یا وکیل طلاق غیابی در تهران از طرف مرد میتواند مستقلا دادخواست طلاق دهد در دادگاه حاضر شود و زوجه را طلاق دهد پس چه زن در دادگاه حاضر شود و چه نشود مرد میتواند طلاق دهد ولی در صورتی که در دادگاه حاضر نشود زوجه میتواند در مدت اعتراض ده روزه در همان دادگاه درخواست واخواهی کند ولی اجازه دادگاه برای طلاق دادن زن منوط به آن است که مرد کلیه حق حقوقات مالی زن مثل مهریه ، اجرت المثل ایام زوجیت ، نفقه زمان عده ، نفقه معوقه ، شیر بها ، جهیزیه ، را برای دادن به زن تعیین کند و بعد دادگاه با طلاق او موافقت کند حال اگر مرد توان پرداخت دفعی مهریه را نداشته باشد باید دادخواست جداگانه اعسار خود را به همین دادگاه بدوی تقدیم کند تا دادگاه برای اصرار به طلاق دادن او به خواسته او ترتیب اثر داده و قرار تقسیط مهریه را صادر نماید.

 

طلاق غیابی از طرف زن به چه صورت است؟

زن هم مانند مرد در ضمن عقد ازدواج همانطور که دارای حقوق مالی است ، ملتزم به یک سری حقوق و وظایف است که باید آن ها را رعایت کند و گرنه ضمانت اجرا او عدم پرداخت نفقه به نفع مرد میشود یکی از این تکالیف تمکین و حسن معاشرت است. و دیگر اینکه زن مانند مرد حق طلاق ندارد ولی تحت شرایطی که قانون مقرر کرده که ادامه زندگی برای زن غیر قابل تحمل باشد که در ماده 1130 قانون مدنی از آن به عنوان عسر و حرج یاد میشود و یا اگر از شوهر خود وکالت در طلاق را داشته باشد و یا شوهرش غایب مفقود اثر باشد میتواند با مشاوره وکیل طلاق غیابی درخواست طلاق بدهد هر چند که شوهر او در روند دادرسی حضور نداشته باشد.

 • طلاق-غیابی
 • خواهران عزیز شما میتوانید به سه طریق اصلی با داشتن دلیل از همسر خود جدا شوید متن پایین را دنبال نمائید:

1- گرفتن وکالت طلاق از طرف مرد: وکالتی که زن از همسر خود میگیرد چون اعطای وکالت از طرف مرد است که زن میتواند کلیه کار های طلاق خود را به همراه وکیل خانواده و طلاق غیابی انجام دهد و چون خود مرد این وکالت را به شما داده به هیچ عنوان نمیتواند اعتراض کند.

2- طلاق مستند به غیر قابل تحمل بودن زندگی مشترک از طرف زن: اما اگر روند طلاق مستند به ماده 1130 قانون مدنی و شرایط  عسر و حرج که زن با اثبات آن ها میتواند از دادگاه حکم طلاق بگیرد این ماده و شرایط عسر و حرج زن باشد که یکی از مهم ترین آنها که دادگاه ها معمولا به آن رسیدگی میکنند و حکم عسر و حرج ترک زندگی زناشویی از طرف مرد است که شش ماه متوالی یا مدت نه ماه متناوب نفقه زن را پرداخت نکنند و یا مرد اعتیاد دارد یا زن را در خانه کتک میزند و دست به زن دارد به مجرد این مساله زن میتواند دادخواست طلاق دهد و در صورتی که دادگاه خانواده غیر قابل بودن زندگی مشترک را تشخیص دهد و اگر مرد در دادگاه حضور نداشته باشد و محکوم به طلاق غیابی شود و ادعایی داشته باشد که بتواند در روند رسیدگی موثر باشد و مفاد حکم را تغییر دهد میتواند در مهلت ده روزه واخواهی اعتراض خود را تقدیم همان دادگاه صادر کننده حکم نماید.

3-زنی که شوهرش غایب مفقود اثر گشته باشد: اگر طلاق غایب مفقود اثر که بعد از چهار سال مرارت زن و پیدا نشدن زوج که آگهی احضاریه دادگاه او به هزینه زوجه در روزنامه محلی منتشر شود ، پیدا نشود و در مرحله بدوی که حکم به قطعیت نرسیده پیدا شود میتواند در مدت ده روز پس از ابلاغ حکم درخواست واخواهی نماید.

 

ثبت طلاق و عدم حضور یکی از طرفین در اجرای صیغه طلاق به چه صورت است؟

دادگاه ها برای صدور حکم طلاق گواهی عدم سازش را صادر میکنند که دارای اعتبار سه ماهه برای ارائه به دفتر خانه است و در صورت منقضی شدن مدت این گواهی عدم سازش خواهان طلاق باید دوباره آن را از دادگاه بگیرد و اجرای مراسم طلاق که نیاز به خواندن صیغه و ثبت و شهادت شهود دارد در دادگاه انجام نمیشود و مرجع ثبت آن دفتر خانه های ازدواج و طلاق هستند و نمیتوانند بدون گواهی عدم سازش مبادرت به طلاق افراد نمایند در غیر این صورت مسئولیت کیفری و انضباطی دارند بنابرین دفتر داران رسمی ازدواج و طلاق با اجازه دادگاه خانواده صیغه طلاق را اجرا میکنند و آن را ثبت مینمایند. حال ممکن است سوال پیش آید که:

خب اگه همسرتان برای اجرای صیغه طلاق در دادگاه حاضر نشود باید چه کار کرد؟

مطابق با ماده 35 قانون خانواده:

در صورتی که شما برادر عزیز خواهان طلاق هستید در زمان معینی که دادگاه معین کرده برای اجرای صیغه طلاق در دفتر خانه حاضر شوید و مدارک خود را تسلیم دفتر دار کنید و اگر خانوم شما در محضر حاضر نشود دفتر دار مدت یک هفته ای را برای حضور زن برای اجرای صیغه طلاق اخطار می دهد و مدت اجرا را محضر دار به هم به شما برادر عزیز هم برای حاضر شدن اخطار میدهد و در صورت عدم حضور زوجه شما اجرای صیغه طلاق به درخواست شما اجرا و ثبت میشود.

و در صورتی که شما خواهر عزیز خواهان طلاق هستید و همسرتان در محضر برای اجرای صیغه طلاق حاضر نشود محضر دار اخطاریه را به شوهرتان ارسال میکند و اگر عذر موجهی داشته باشد مهلتی به شوهرتان و شما دوباره میدهد و اگر در آن مهلت هم همسرتان حاضر نشود به در خواست شما صیغه طلاق به صورت غیابی حاضر میشود                                                             

نویسنده:کارشناس حقوق سید امیرحسین جواهری

معرفی وکیل خوب خانواده در مشهد+ مشاوره تلفنی

با عرض سلام خدمت همه شما کاربران عزیز بنده سید امیرحسین جواهری هستم از کارشناسان حقوقی سامانه وکیل نوین در خدمتتون هستم تا به کاربردی ترین پرونده های حقوقی مسائل خانوادگی و نقش پررنگ و تاثیر گذار وکیل متخصص امور خانواده در این نوع موضوعات اشاره مختصری داشته باشم تا با دقت در نوع مساله حقوقی شما، وکیل امور خانواده در مشهد برای بر عهده گرفتن پرونده حقوقی شما معرفی گردد.

چرا برای امور حقوقی نیاز به وکیل داریم؟

تمام مسائل حقوقی غالبا ماهیت تخصصی و پیچیده ای دارند و همه مسائل که در ظاهر سهل و آسان به نظر میرسد در حقیقت بسیار در عمل پیچیده است و نیاز به طرح ادعا ها محکم برای رسیدن به حقوق قانونی است . یک موضوع حقوقی نیز ممکن است به دلیل انتخاب اشتباه برای رسیدن به نتیجه از سوی طرفین دعوا یا هر علت دیگری چند سال زمان ببرد و تازه افراد به این نتیجه میرسند که باید موضوع را به وکیل واگذار کنند . اما در اینجا برد با اشخاصی است که برای کوچک ترین مسائل حقوقی وکیل انتخاب میکنند که روند دادرسی آن ها با سرعت بیشتری دنبال شود و برای نتیجه بهتر برای احقاق حق امید بیشتری وجود داشته باشد و سامانه جامع و سراسر کشوری وکیل نوین با معرفی وکیل خوب در تمام موضوعات حقوقی به این مهم دامن میزند. 

وکیل امور خانواده در مشهد بیشترین پرونده هایی که به صورت کاربردی و عملی برای تحقق نتیجه برای موکل خود انجام میدهد از این قرار است:

1-وکیل طلاق از طرف زن:

وکیل طلاق از طرف زن، با توجه به اینکه حق طلاق اساسا در اختیار مرد است اما در شرایط خاص که تحمل زندگی مشترک برای زن غیر قابل تحمل میشود حق طلاق برای زن وجود دارد وکیل موضوع طلاق از طرف زن با به کارگیری دلایل برای اثبات عسر و حرج زن با نگارش بهترین لوایح و دفاع از موکل زمینه احقاق حق او را فراهم میکند و شرایط ماده 1130 قانون مدنی را که تقاضا حق طلاق طبق این ماده را برای زن جایز کرده را ثابت میکند که یکی از این شرایط سوء رفتار زوج در منزل و یا اعتیاد مرد است و اساسا هر نوع موضوعی که به زندگی مشترک بین و زن و مرد لطمه وارد میکند و طبق قانون و تشخیص دادگاه از موارد عسر و حرج است را شامل میشود.

2-وکیل طلاق توافقی: 

طلاق توافقی موردی است که زن و شوهر از یکدیگر کراهت دارند و ادامه زندگی مشترک برای هر دو آنها منزجر کننده و غیر قابل تحمل است و ممکن است در اثر این کراهت لغزش از جهت خیانت به همدیگر وجود داشته باشد و سعی میکنند تا با توافق در کلیه مسائل با یکدیگر توافق داشته باشند تا روند دعوا طلاق با سرعت بیشتری دنبال شود و در این نوع طلاق چون خواسته زن هم طلاق است معمولا با بخشش جزئی یا کلی مهریه همراه است وکیل طلاق توافقی از ناحیه زن و مرد تعیین میشود و به آن ها توصیه میکند تا همه موضوعات مورد توافق خود را در زمینه مهریه، نفقه، حضانت ،جهیزیه ،شیر بها و کلیه حقوق مالی و معنوی زن انجام بدهند تا در دادگاه برای حل و فصل در این موضوع توافق کتبی به عمل آورند تا در دادگاه مشکلی از این بابت نباشد و روند دادرسی با سرعت بیشتری دنبال بشود و در ابتدا قانون آن دو را ارجاع به مرکز مشاوره دادگستری میکند که برای حفظ و صیانت به زندگی مشترک برگردند و اگر مشکلی از جهت روانی و مادی زندگی مشترک وجود دارد را بین آنها حل و فصل نمایند و اگر آن راهکار مرکز مشاوره موثر نباشد برای تشکیل جلسه دادگاه جلسه ای تعیین میشود تا زوجین را بعد از توافق همدیگر به طلاق توافقی رهنمون میکند و بعد از صدور گواهی عدم سازش بین زن و شوهر  آن ها برای صدور طلاق در دفتر خانه ارجاع میدهد که صیغه طلاق در آنجا خوانده شود و طلاق آن ها ثبت در اسناد سجلی آن ها شود و نکته اینکه اگر مرد و یا زن در دفتر خانه حاضر نشوند اخطاریه ای به کسی که حضور پیدا نکرده صادر میشود و بعد از سپری شدن موعد یک هفته بعد از اخطاریه شخصی حاضر شده میتواند با درخواست خود به دفتر خانه صیغه طلاق را بخواند و در اینجا نقش وکیل برای سرعت دادن و اثر بخشیدن در دادرسی بسیار مفید به فایده است و بدون اینکه شما در دادگاه حضور پیدا کنید تا امور حقوقی طلاق شما به راحتی دنبال شود.

 

3-وکیل مطالبه مهریه در دعاوی از طرف زن :

مهریه جزء حقوق جدا نشدنی از عقد نکاح است و اگر در عقد نکاح مهریه ای هم ذکر نشود زن مستحق مهر المثل و یا مهر المتعه است که باید در صورت مطالبه زن پرداخت شود مهریه زمان عقد که تعیین و توافق میشود مهر المسمی نام دارد که اگر با زن نزدیکی چه از قبل و چه از دبر شده باشد و لو یک بار  زن مستحق تمام مهریه است ولی در غیر این صورت زن مستحق نصف مهر المسمی است و اگر در زمان عقد مهر المسمی تعیین نشده باشد و اگر با زن نزدیکی صورت گرفته باشد زن مستحق مهر المثل است که بر اساس شرایط زن مثل نوع زیبایی و تحصیلات ،خانواده ،بکارت ، این نوع مهریه توسط کارشناس قضایی تعیین میشود و اگر مهر المسمی تعیین نشده باشد و نزدیکی هم صورت نگرفته باشد زن مستحق مهر المتعه که بر اساس میزان توانمنی مالی مرد میزان آن به نفع زن تعیین میشود و در هر صورت زن مستحق مهریه است ضمن اینکه مهریه جز به خواسته خود زن به هیچ عنوان از طرف مرد قابل اسقاط نیست و زن هر زمان میتواند دادخواست مطالبه مهریه خود را به دادگاه تقدیم کند وکیل امور خانواده در مشهد با جمع آوری مدارک و اسناد مربوط به نکاح و تنظیم دادخواست  مطالبه مهریه و اجرا گذاشتن آن به دادگاه خانواده بنا بر نوع مهریه که عند المطالبه است و یا عند الستطاعه  عمل میکند و از دادگاه خانواده برای تامین مهریه اموال شوهر را از طرف زن توقیف میکند تا زوج برای پایمال کردن حقوق شرعی و قانونی زن  فرار از دین نکند.

مهریه

4-وکیل مطالبه نفقه و تمکین از طرف زن:

زن از لحظه ازدواج دائم مستحق نفقه است. نفقه به کلیه هزینه های عرفی زندگی که شامل هزینه های تامین مسکن پوشاک و خوراک و هزینه دارویی و درمانی و ایاب و ذهاب به صورت متعارف است و این نفقه جزئی طلب ممتاز محسوب میشود و برخلاف نفقه فرزندان که فقط نسبت به نفقه جاری است زن حق بهره مندی  از نفقه گذشته را هم دارد و نسبت به این نفقه معوقه هم شکایت کند ولی زن در صورتی از این حقوق بهره مند میشود که تمکین داشته باشد به این معنا که از شوهر خود پیروی داشته و حسن رفتار و اخلاق در زندگی مشترک داشته باشد به عنوان مثال در منزل شوهر اقامت داشته باشد در مواردی در عقد نکاح شرط خلافی نکرده باشد یا نیاز جنسی مرد را تامین کند در مواردی که عذر موجه(در دوره عادت ماهانه ،مریضی،سفر و..) نداشته باشد.اگر زن این مسائل را رعایت کند تمکین دارد و مستحق نفقه است و اگر خلاف آن ثابت شود زن حق اخذ نفقه را ندارد ممکن است در این نوع دعاوی زن مطالبه نفقه داشته باشد ولی مرد ادعا عدم تمکین کند که در اینجا وکیل متخصص امور خانواده در مشهد با نگارش لایحه و چند پرسش و پاسخ با آشنایی از قوانین که از مرد میکند دادگاه را مجاب به پذیرش ادعا ی بی اساس مردی میکند که میخواهد از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند و یا مردی که زنش واقعا تمکین ندارد و طبق قانون مستحق نفقه نیست وکیل تمکین از طرف مرد این نوع موضوع را بر حسب شواهد و قرائن اثبات کرده و در این موضوع به حمایت از طرف مرد قبول مسئولیت میکند.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص خانواده در مشهد اینجا را کلیک کنید.

5-وکیل اثبات و یا نفی نسب :

اماره فراش اماره ای است که میگوید اگر از تاریخ آخرین نزدیکی تا وضع حمل اگر طفل در فاصله زمانی بین شش ماه و ده ماه متولد شود طفل متعلق به مردی است که در زندگی مشترک با زن قرار گرفته است و یا ممکن است که زن بعد از طلاق با شوهر خود با شخص دیگری ازدواج کند و طفل در زمان شوهر دوم در مدت زیر شش ماه به دنیا آید که در این صورت مرد میتواند فرزند را از خود نفی کند و فرزند را متعلق به شوهر اول بداند و به طور کلی اگر طفلی زیر شش ماه و یا بیشتر از ده ماه از تاریخ آخرین نزدیکی بین زن و شوهر به دنیا بیاید مرد میتواند طفل تازه متولد شده را نسبت به خود نفی کند و در اینجا باید زن خود را لعان کند. لعان یکی از موارد انحلال نکاح بین و زن و مرد است یعنی برای اینکه حد قذف در مورد او جاری نشود او بعد از نفی فرزند از خود بر خود لعنت میفرستد اگر از دروغ گویان باشد و زنی هم که این اتهام خیانت مرد را قبول نمیکند بر خود لعنت میفرستد که  اگر از دروغ گویان باشد و به این ترتیب زن و شوهر با حکم شرعی از هم جدا میشوند و طفلی که متولد شده از مرد و خانواده او ارث نمیبرد این ها مسائل مربوط به اثبات یا نفی نسب است که به دلیل ماهیت تخصصی آن نیاز است که با بهترین وکیل متخصص اثبات نسب مشاوره نمائید.

6-وکیل حضانت فرزندان: 

یکی دیگر از دعوا های کاربردی در دادگاه خانواده مربوط به حضانت فرزندان است که طبق ماده۱۱۶۸ قانون مدنی حضانت فرزندان هم حق و هم تکلیف فرزندان است و با اصلاح قانون مدنی در ماده ۱۱۶۹ مصوب سال ۸۲ که مجمع تشخیص مصلحت نظام آن را تصویب کرده است ، برای حضانت و نگهداری فرزندانی که والدین او از هم طلاق گرفتند مادر تا ۷ سالگی (پسر یا دختر فرقی ندارد )حق نگهداری فرزند را دارد و پس از آن با پدر است که آن تا رسیدن سن قانونی فرزند است البته این تبصره هم به اصلاحیه افزوده شده است که پس از ۷ سالگی هم در صورتی که میان پدر و مادر درباره حضانت اختلاف وجود داشته باشد، حضانت فرزند با رعایت صلاح فرزند به نظر دادگاه است. با وجود وکیل خوب در موضوع حضانت فرزند به آینده بهتر در موضوع خانواده خود امیدوار باشید.

 

نقش وکیل امور خانواده در مشهد :

با توجه به تخصصی شدن تمام مسائل و موضوعات امور حقوقی هم از این قاعده مستثنا نبوده و نیاز به وکیل برای رعایت تشریفات دادرسی در محاکم و دادگاه ها و دفاع در ماهیت دعوا در تمامی مراجع رسیدگی اعم از( بدوی و تجدید نظر و دیوان عالی کشور) برای شخص موکل نیاز است .با وجود وکیل خانواده در دعاوی خود میتوانید با خیال راحت تر از پیگیری کار خود در دادگاه مطمئن باشید که تا یک وکیل متخصص و با تجربه امور خانواده به اشراف و آگاهی به کلیه قوانین خانواده در جهت پیروزی شما در پرونده های حقوقی خانواده گام مهم و مستحکمی بردارد. سامانه وکیل نوین با دارا بودن وکلاء و مشاوران با تجربه در سراسر کشور با دقت در موضوع شما به معرفی بهترین وکیل متخصص و با تجربه بالا برای شما کاربران عزیز در شهر مشهد میپردازد.

آدرس دفتر مرکزی سامانه وکیل نوین در مشهد:

مشهد- قاسم آباد- بولوار شاهد – شاهد 33-برج ایلما- ورودی اداری- طبقه چهارم -واحد 401

وکیل خوب در کیش+مشاوره تلفنی

در شهر ها و مراکز پر جمعیت به دلیل اینکه افراد درگیر مسائل و گیر گرفتاری در روابط خود با افراد میشوند به وجود وکلایی کارکشته و با تجربه کاری بالا که بتوانند که برای ما مشاور و راهنما باشند نیاز است و برای دست یافتن به این این وکلاء و مراجعان رابط هایی قوی و اجتماعی وجود داشته باشد که بتوان از طریق آن ها به وکیل دلخواه و مورد نظر دست پیدا کرد در اینجا سامانه وکیل نوین با وکلاء خوب در سرتاسر کشور و جای جای ایران عزیز در تمام زمینه های حقوقی آماده خدمت رسانی و مشاوره به شما در تمامی این موضوعات با بازدهی بالا اقدام مینمایند. وکیل خوب در شهر کیش آماده ارائه مشاوره حقوقی و برعهده گرفتن پرونده های حقوقی  شما برای این مهم است.

برای انتخاب یک وکیل خوب در کیش باید به چه چیز هایی توجه داشت؟

یک وکیل در شهر کیش باید برای قبول کردن پرونده موکل خود باید دارای ویژگی های زیر باشد:

1-دارای علم و دانش و اطلاعات کافی از آخرین قوانین تصویب شده از مجلس شورای اسلامی باشد .

2-دلسوز بودن و متعهد بودن در قبول کردن انواع پرونده و رعایت اصل مسئولیت پذیری در امورات.

3-قدرت بیان خوب و عالی در جهت قانع کردن محکمه با ارائه دلایل محکم.

4-پی گیری قوی در مراجع قضایی و دقت در مطالعه پرونده و جمع کردن ادله محکمه پسند برای رسیدن به نتیجه مورد نظر موکل.

5-رعایت اخلاق و ادب و خونسردی در عین پشتکار برای موفقیت در پرونده.

انواع پرونده هایی که یک وکیل خوب در کیش به عهده میگیرد و در تخصص کار اوست کدام است؟

 1-وکیل خوب پرونده های کیفری در کیش:

وکیل خوب پرونده های کیفری در شهر کیش قبول مسئولیت پرونده های کیفری را میکند و به این معناست که اموری که مستقیما در ارتباط با جرم باشد مثل پرونده های قتل و جنایت ،سرقت، کلاهبرداری،خیانت در امانت،صدور چک بلامحل،توهین،ضرب و جرح،مواد مخدر،تجاوز ،تخریب،تعدی،حمل سلاح و…. و به طور کلی هر پرونده ای که در ارتباط با موضوع مجرمانه که برای آن در قانون مجازات اسلامی و سایر قوانین خاص که برای آن در مواد قانون، مجازات تعیین شده را قبول میکند و کار وکالت طوری است که هم زیان دیده برای احقاق حق از دست رفته خود نیاز به وکیل دارد که وکیل از طرف او برای احقاق شکوائیه مطرح کند و پی گیر مجازات شخصی که جرم انجام داده که شاکی خصوصی دارد باشد ، هم شخص متهمی که بی اساس مورد اتهام قرار گرفته و یا جرمی انجام داده ولی برایش مجازات سنگین تری از قانون در نظر گرفته شده و یا علاوه بر جرم انجام داده به توسط شخصی اتهامات بی اساس دیگری هم به او نسبت دادند  و برای تبرئه شدن خود در مورد اول و برای کم شدن مجازات خود در مورد دوم نیازمند یک وکیل خوب کیفری است که بتواند از طرف متهم که حقش تضییع شده لایحه بنویسد و به آرا صادر شده برای تبرئه یا تخفیف او در صورتی که مستحق تخفیف باشد اعتراض کند.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص در کیش اینجا را کلیک کنید.

2-وکیل خوب پرونده های حقوقی در کیش:

پرونده های حقوقی بر خلاف پرونده های کیفری با جرم و جنایت سرکار ندارند در جرایم کیفری پرونده های برای تحقیق و تعقیب به دادسرا ها ارسال میشوند و پس از آنکه دلایل موجه تشخیص داده شود به دادگاه برای صدور حکم ارسال میشود و در پرونده های کیفری ممکن است جرمی مثل مواد مخدر یا روابط نامشروع و… در آن شاکی وجود نداشته باشد و یا اینکه بیشتر جرایم علاوه بر داشتن جنبه خصوصی واجد جنبه عمومی هستند که در اینجا میتوانیم به نقش وکیل خوب در کیش برای دفاع کردن از متهمی که بیگناه مورد اتهام عمل مجرمانه قرار گرفته اشاره کنیم که میتواند به موقع و با آگاهی از قانون در برابر اتهامات بی اساس واکنش نشان دهد و به اقدام نوشتن لوایحی که انجام عمل از سوی متهم که به خاطر اکراه و اضطرار دست به عملی زده را که در صورت وجود شرایط قانونی او را از مجازات معاف میکند می رساند ،ولی در پرونده های حقوقی یک طرف خواهان و یک طرف خوانده است که اصطلاحا ترافعی است به غیر از امور حسبی مثل رسیدگی به امور محجورین ،تقاضا نصب و عزل قیم و.. که نیاز به دعوا ندارد ولی برای صدور حکم به دادگاه یا شورای حل اختلاف فرستاده میشود و به مسائلی مربوط میشود که اشخاص در روابط خود با یکدیگر هنجار شکنی کرده و قانون آن را زیر پا گذاشته اند بدون آنکه قانون برای آنها مجازات در نظر گرفته باشد مثل دعوا مطالبه وجه اسناد تجاری مثل چک یا سفته که در تاریخ سر رسید پرداخت نشده اند یا اثبات مالکیت مالی که اسناد معارض برای مالکیت آن وجود دارد و تقاضا فسخ معامله به خاطر وجود عیب یا نقص در کالا یا به خاطر تفاوت قیمت فاحش کالا که طرف دیگر قرار داد از آن مطلع نبوده یا تلف اموال بدون عمد به عنوان ضمان قهری یا الزام به تحویل مال خریداری شده ، یا دعوای تخلیه عین المستاجره، استرداد وجه، الزام به تنظیم سند رسمی، دعوای تصرف عدوانی ، تقاض افراز ملک مشاع،و…. یا جنبه خصوصی و مالی جرایم(مثل استرداد مال مسروقه) همگی از دعاوی حقوقی هستند که در اینجا باید گفت وکیل خوب در کیش پیگیر کسب نتیجه درست از این پرونده هاست.

وکیل-خوب-در-کیش

3- وکیل خوب پرونده های دعاوی خانواده در کیش:

دعاوی خانواده جز دعاوی حقوقی خاص است که در مرجع قضایی جداگانه (دادگاه خانواده) رسیدگی میشود این نهاد از این جهت به طور جداگانه رسیدگی میشود چون قانون ما در صدد است که این دعاوی حتی المقدور از هم پاشیده نشود و به صلح و سازش در جهت حفظ کیان خانواده خاتمه داده شود ولی در صورت نبودن توافق در مسائل، قانون حکم فرماست و به اختلاف رسیدگی میکند و عموم این دعاوی که وکیل خوب در کیش به آن رسیدگی میکند دعاوی مربوط به اختلافات حقوقی زن و شوهر است. در اینجا وکیل متخصصص امور خانواده در شهر کیش برای احقاق حق خود سعی در برقراری عدالت با دلسوزی و تعهد در جهت حفظ نظم خانواده ،حقوقات تضییع شده موکل خود را با جمع آوری ادله قانونی محکمه پسند که در کسب نتیجه دادرسی موثر است مطالبه میکند نمونه ای از این دعاوی به شرح ذیل است:

1-دعوای مطالبه مهریه و نفقه و کلیه حقوق مالی زن.

2-دعوای طلاق از طرف زن یا توافقی .

3-دعوای فسخ نکاح یر اساس عیوب جسمی و یا جنسی طرفین.

4-دعوای استرداد جهیزیه و یا اثاث البیت.

5-دعوای اثبات زوجیت و یا بطلان نکاح یا طلاق.

6-دعوای مطالبه حضانت فرزندان.

7-دعوای اسقاط اذن بدون موجه پدر برای ازدواج دختر.

8-دعوا غایب مفقود اثر.

معرفی بهترین وکیل نفقه در اصفهان

 معرفی بهترین وکیل نفقه در اصفهان موضوع بسیار مهم و حائز اهمیتی است. چرا که می تواند تاثیر بسیار زیادی در روند پرونده های خانواده داشته باشد. از آن جایی که موضوع نفقه در بسیاری از پرونده های خانواده، خصوصا پرونده طلاق تاثیر زیادی و مهمی دارد و رای نهایی نیز با توجه به آن صادر می شود، لذا ضروری است تا پیش از هرگونه اقدامی در این زمینه با وکیل نفقه در اصفهان مشورت داشته باشید.

با توجه به مواردی گفته شد، ضروری می شود تا هر یک از افرادی که در زمینه مسائل خانوادگی و طلاق درگیر هستند، به وکیل نفقه در اصفهان مراجعه کنند. این وکلا می توانند به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی موکلین خود را یاری کنند. بدین ترتیب پرونده به نحوی صحیح و قانونی جریان یافته و طبق روال پیش می‌رود.

در ادامه برای آشنایی بیشتر شما همراهان گرامی به بررسی مواردی پیرامون نفقه می پردازیم. بدین ترتیب اطلاعات شما فزونی یافته و با آگاهی بیشتری می توانید نسبت به یافتن وکیل نفقه در اصفهان اقدام کنید.

 

 نفقه چیست؟

پیش از آن که به سراغ بررسی موضوع وکیل نفقه در اصفهان برویم، خوب است تا قدری با مفهوم نفقه آشنا شوید. بدین ترتیب تفهیم سایر مطالب برایتان آسان تر خواهد شد.

طبق ماده 1107 قانون مدنی، نفقه بدین ترتیب تعریف شده است:

*نفقه و ماهیت آن عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غـذا، اثاث منزل، هزینه‌های درمانی و بهداشتی و نیز خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض که شوهر مکلف است همه آنها را متناسب با وضعیت خانوادگی و اجتماعی زن فراهم کرده و در اختیار او قرار دهد.*

از این ماده قانونی می توان موارد زیر را برداشت کرد:

 • مرد متناسب با وضعیت خانوادگی و اجتماعی زن مکلف به فراهم کردن نیاز های متعارف او می‌باشد.
 • این نیاز های متعارف شامل مسکن، لباس، غذا، اثاث منزل، هزینه‌های درمانی و بهداشتی و همچنین خادم در صورت عادت یا احتیاج که تماما در این ماده ذکر شده اند.
 • چنانچه نکاح بین زوجین دائم باشد، نفقه به زن تعلق می‌گیرد.

نکته:

شاید برای شما هم این سوال ایجاد شده باشد که آیا در نکاح موقت هم مرد ملزم به پرداخت نفقه به زن می‌باشد؟

جواب این سوال منفی است. خیر. در چنین شرایطی مرد ملزم به پرداخت نفقه به زن نیست. اما چنانچه در عقد بین آن‌ها این گونه شرط شده باشد، مرد نیز ملزم به پرداخت نفقه می گردد.

معرفی-بهترین-وکیل-نفقه-در-اصفهان

نگاهی به موضوع نفقه زن در دوران طلاق

طبق قانون مدنی چنانچه:

*طلاق از نوع رجعی باشد، به دلیل این‌که زن تا پایان مدت عده زوجه محسوب می‌شود و مرد حق رجوع به زن را دارد مرد مکلف به پرداخت نفقه زن می باشد.*

اما چنانچه:

*طلاق از نوع بائن باشد به زوجه نفقه تعلق نمی‌گیرد اما اگر طلاق در زمان حامله بودن زن صورت گیرد مرد تا پایان وضع حمل مکلف به پرداخت نفقه می باشد.*

آیا تعیین مقدار نفقه به توان مالی زوج بستگی دارد؟

یکی از سوالات رایجی که برای افراد درگیر در پرونده های خانواده و موارد مربوط به نفقه پیش می آید این است که آیا تعیین مقدار نفقه به توان مالی زوج بستگی دارد؟

این سوال از طریق ماده 1107 قانون مدنی پاسخ داده می شود.

 طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی این چنین تعیین می شود که:

*نفقه به تمام نیازهای متعارف زن اطلاق شده و تعیین مقدار نفقه برعهده دادگاه می باشد. چنانچه زنی در خصوص پرداخت نکردن نفقه از مرد شکایت کند،دادگاه موضوع را برای رسیدگی و بررسی بیشتر، پرونده را به دست کارشناسان رسمی دادگستری ارجاع می دهد. لذا از آن ها خواسته می‌شود که نیازهای متعارف زن را تعیین نمایند. طبیعتا و با توجه به اینکه مصادیق کامل نفقه در متن قانون عنوان نشده است، لذا کارشناسان نیازهای متعارف زن را نسبت به توان مالی مرد تخمین می‌زنند.*

 

 لزوم داشتن وکیل نفقه در اصفهان

حال که با مفاهیم کلی پیرامون نفقه آشنا شدیم، خوب است تا بدانید ضرورت یافتن و داشتن وکیل نفقه در اصفهان چیست؟

همانطور که در ابتدا نیز گفته شد،  نفقه یکی از مباحث مهم و تعیین کننده در زمینه حقوق خانواده است.چنانچه  اختلافی بین زوجین ایجاد شود، طبیعتا زوجه در جهت دریافت حق خودش اقدام می کند. نفقه نیز از جمله حقوق مهم زوجه می باشد. ضروری است تا هر یک از افراد برای ستاندن حق و حقوق خود، از طریق روش های صحیح و مجاری قانونی اقدام کنند. یافتن راه و روش های صحیح و قانونی نیز نیازمند وجود افرادی است که در این زمینه متخصص هستند و با علم و آگاهی خود می توانند راهنمای موکلین خود نیز باشند. وکلا با دانستن باید راه‌های قانونی به موکلین خود در خصوص مطالبه حقوق آن ها یاری می رسانند. شما می توانید با مراجعه به سامانه وکیل نوین در خصوص یافتن و انتخاب وکیل خانواده اقدام کنید. همچنین از طریق این سایت امکان دسترسی به وکیل نفقه در اصفهان نیز فراهم شده است.  سامانه وکیل نوین با ارائه لیستی از وکلا امکان انتخاب وکیل را برای افراد راحت تر کرده است. بدین ترتیب می توانید پیشینه و رزومه کاری هر یک از وکلا را بررسی کرده و با خیالی آسوده پرونده خود را به او بسپارید.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص نفقه در اصفهان اینجا را کلیک کنید.

با ارائه مشاوره های وکلای خانواده می توانید حل و فصل پرونده های خود را از طریق مجاری قانونی راحت‌تر کرده و زود تر به نتیجه مطلوب برسید. لذا انتخاب وکلایی از طریق سامانه وکیل نوین را به شما همراهان همیشگی پیشنهاد می کنیم.

 معرفی بهترین وکیل طلاق در کرج

در دنیای امروز متاسفانه اختلافات و مشکلات مردم بیشتر از قبل افزایش پیدا کرده است، این اختلافات می تواند در جامعه و یا در خانواده باشد. در خانواده می تواند به طلاق ختم شود و در جامعه به هنجارهای اجتماعی که تبعات بدی را به همراه خواهد داشت. حال در این قسمت از وکیل نوین همراه شوید تا بیشتر با بهترین وکلا به خصوص وکیل طلاق در کرج  آشنا شوید.سامانه وکیل نوین با معرفی بهترین وکیل طلاق در شهر کرج در جهت پیشبرد و اثر بخشیدن و سرعت بالا در روند دادرسی و نتیجه دهی خوب در پرونده های حقوقی شما کاربران محترم اقدام میکند.

امروز همواره افراد سودجویی وجود دارند که برای به دست آوردن منافع و پول بیشتر به افراد دیگر ظلم می‌ کنند که در این صورت برای رسیدگی به این مشکل باید به دادگاه ها و دادگستری ها مراجعه کرد. فرد زیان دیده به کمک دستگاه‌ های قضایی می تواند حق خود را از فرد متهم پس بگیرد. برای انجام این کار شخصی که زیان دیده است باید از یک وکیل مناسب کمک بگیرد تا بتواند مراحل قضایی را به درستی طی کند. 

انواع وکالت

بهتر است قبل از آشنایی با وکیل طلاق در کرج با انواع وکالت آشنا شوید. در زیر به انواع وکالت اشاره کرده ایم:

 • وکالت مطلق: یکی از انواع وکالت، وکالت مطلق است. وکالت مطلق به وکالتی گفته می شود که یک فردی تمامی اختیارات کار ها و معاملات خود را به یک فرد دیگری بدهد که در این صورت تمامی کارهای او مانند فروختن و یا خریدن خانه و اتومبیل و یا پرداخت کردن هزینه های زندگی او  را پرداخت کند و انجام دهد.
 • وکالت مقید: نوع دیگری از وکالت، وکالت مقید است. در وکالت مقید موکل می تواند مرز مشخصی را برای وکیل خود تعیین کند یعنی وکیل باید بتواند انجام کارهایی را که در قرارداد ذکر شده است را بدون حضور موکل انجام دهد .به طور مثال برای خرید کردن و فروختن ماشین و خانه می توان از وکیل کمک گرفت که در این صورت حضور شخص موکل در انجام معامله الزامی نیست. اگر به دنبال وکیل طلاق در کرج هستید تا آخر مطالب همراه ما باشید.
 • تعلیق وکالت: در بعضی از موارد هم ممکن است وکالت تعلیق شود برای تعلیق وکالت باید شرایط خاصی وجود داشته باشد که قانون در مورد این مسئله هم فکر کرده است. در واقع طبق ماده ۱۷ قانون اساسی هیچ شخصی از وکلاءی دادگستری نمی‌ تواند هیچ وکیلی را از شغل وکالت منع کند مگر اینکه از دادگاه ها حکمی داشته باشد که در این قسمت از مطالب به توضیح بیشتری در مورد تعلیق وکیل خواهیم پرداخت. اگر یک وکیل پیگرد کیفری داشته باشد پروانه وکالت او باطل خواهد شد که البته باید از طریق کانون وکلای دادگستری به دادگاه نظامی درخواستی فرستاده شود که اگر دلایل آنها حکم پسند بود قاضی می تواند حکم تعلیق وکالت را برای وکیل صادر کند.یکی دیگر از راه هایی که می تواند موجب تعلیق یک وکیل شود این است که وزیر دادگستری و رئیس هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری تخلف یک وکیل را تایید کنند در این صورت می تواند وکالت را تعلیق کنند.

معرفی-بهترین-وکیل-طلاق-در-کرج

ازدواج و طلاق

یکی از مهم ترین و شیرین ترین رخدادهای زندگی هر فردی ازدواج است. همه انسان ها تمام تلاش خود را انجام می دهند که انتخاب مناسبی برای شریک زندگی شان داشته باشند. همسر خوب می‌ تواند سبب موفقیت و خوشبختی افراد شود و در مقابل اگر فردی همسر مناسبی نداشته باشد روی کارهای او تاثیر زیادی می گذارد و می تواند خوشبختی و موفقیت را از او بگیرد. به همین علت است که ازدواج از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا هدف از ازدواج تنها محبت کردن و محبت دیدن نیست و ازدواج خوب ازدواجی است که سبب رشد و تعالی انسان ها شود و شخصیت آنها را پرورش دهد اما اگر فردی نتوانست انتخاب درستی برای شریک زندگی خود داشته باشد و یا پس از مدتی متوجه شود که ادامه زندگی با همسرش به نفع هر دوی آن‌ ها نیست به فکر طلاق می‌ افتد. البته طبق گفته خداوند متعال طلاق حرام ترین حلال دنیا است و باید تا حد امکان از آن دوری کرد و تنها در صورتی که چاره‌ ای به جز طلاق وجود نداشت باید به آن روی آورد. در وهله اول بهتر است با صحبت کردن برای برطرف کردن اختلافات پیش آمده تلاش کرد و اگر مشکلات بسیار عمیق تر بود و حل نشد باید از یک وکیل کمک گرفت.

 

بهترین راه برای انتخاب وکیل طلاق در کرج

اگر به وکیل طلاق در کرج مراجعه کنید ممکن است در دیدار اول طلاق را پیشنهاد نکند و شما را به سازش دعوت کند. در واقع منظور از این جمله این است که یک وکیل خوب وکیلی است که در مرحله اول شما را برای آشتی تشویق کند و اگر آشتی و سازش را به صلاح شما ندانست به کمک تمامی آنچه که در دوران تحصیل و دوران وکالت خود آموخته است به شما کمک کند. متاسفانه امروزه طلاق یکی از پر شمارترین شکایت ها در دادگستری است. همان‌ طور که می‌ دانید آمار طلاق هر سال بیشتر از سال‌ های قبل افزایش می‌ یابد و همین مسئله می‌ تواند برای جامعه مشکلاتی را به وجود بیاورد در اینجا است که اهمیت یک وکیل خوب بیشتر به چشم می‌خورد. اگر وکیل از توانایی زیادی برخوردار باشد می تواند از طلاق جلوگیری کند.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص طلاق در کرج اینجا را کلیک کنید.

مشکلات طلاق و راهنمایی های وکیل طلاق در کرج

همان طور که گفتیم طلاق یکی از پرشمار ترین شکایت هایی است که در دادگاه ها و دادگستری به چشم می خورد که برای هر طلاق مشکلات و موانع زیادی وجود دارد یکی از مهم ترین مسائلی که به شکایت طلاق مربوط می‌ شود مسئله مهریه است که با کمک گرفتن از وکیل ماهر به راحتی انجام می شود. اگر شما از یک وکیل طلاق در کرج کمک بگیرید که با تمامی تبصره ها و قوانین آشنایی کامل داشته باشد می‌ تواند برای حل شدن مسئله مهریه هم به شما کمک کند. مشکل دیگری هم که در بحث طلاق وجود دارد نفقه است. منظور از نفقه پولی است که یک مرد باید برای برطرف کردن نیازهای زن به او پرداخت کند. در واقع قبل از طلاق و در زمانی که روند شکایت برای طلاق در حال انجام است می‌ توان از همسر طلب نفقه کرد. مورد دیگری که در مورد طلاق به چشم می‌خورد بحث حضانت فرزند است. متاسفانه در زمان طلاق  هم مرد و هم زن تقاضای گرفتن حضانت فرزند را دارند که این مسئله هم می‌ تواند مشکلات زیادی را در امر طلاق ایجاد کند.اگر از وکیل طلاق در کرج کمک می گیرید باید از او بخواهید که با تمام توان در این زمینه به شما کمک کند. هم چنین بهتر است از وکیل هایی کمک بگیرید که دستمزد مناسبی دارند. وکیل هایی که تقاضای دستمزد های نجومی دارند آن طور که باید به موکل خود کمک نمی کنند و صرفاً هدف آنها کسب درآمد است.

معرفی بهترین وکیل خانواده در چالوس

امور خانواده از مسائلی حقوقی هست که در جامعه امروز به دلیل گستردگی حجم پرونده ها و گاها پیچیدگی قوانین آن دادگاه جداگانه ای برای رسیدگی  پرونده های آن در قانون تشکیل شده است بنابراین برای پیگیری امورات حقوقی نیاز است که وکیلی انتخاب شود که که علاوه بر دانش و فن و تجربه کافی با رویه دادگاه ها هم آشنایی داشته باشد و دلایل محکم را جمع آوری نموده تا به نتیجه رضایت بخش برای موکل در دادگاه برای احقاق حقوق خود منجر شود سامانه وکیل نوین با معرفی بهترین وکیل خانواده در چالوس امکان ارتباط با وکیل متخصص خانواده را برای شما فراهم نموده است.

چه پرونده هایی در دادگاه خانواده رسیدگی میشود:

1-نامزدی و خسارت های ناشی از برهم زدن نامزدی

2-الزام به ثبت ازدواج دائم و اثبات رابطه زوجیت

3-استرداد جهیزیه،تامین دلیل جهیزیه،تامین خواسته جهیزیه

4-مطالبه مهریه یا مهر المثل و مطالبه نفقه معوقه و جاری و آینده ترک انفاق و تمکین یا نشوز زوجه

5-موارد عسر و حرج زوجه در زندگی زناشویی و تقاضا طلاق از طرف زوجه

6-رسیدگی به طلاق از طرف مرد یا طلاق توافقی طلاق بائن طلاق رجعی و رجوع در طلاق از طرف مرد

7-رسیدگی به موارد فسخ نکاح

8-حضانت فرزند و حق ملاقات فرزند و اثبات نسب و نفی ولد

9-حجر قیمومیت و نصب و عزل قیم و دادن حکم رشد

10-امور راجع به غایب مفقود اثر و تصمیم راجع به اموال غایبپ

 

1- معرفی بهترین وکیل مطالبه خسارت نامزدی در دادگاه خانواده

 

-نامزدی چیست و چطور کار به داد گاه خانواده کشیده میشود؟

یکی از تفاوت های اصلی عقد و نامزدی این است که عقد خواندن صیغه دائم است و زن و شوهر رسما توافق کتبی به عمل می آورند اما نامزدی برای شناخت طرفین از هم برای مدتی متعارف به عمل می آید تا کورکورانه طرفین تن به ازدواج با کسی که شناختی از جهت فکری و اجتماعی او ندارد،ندهد و در دوره نامزدی این امکان فراهم می آید که دختر و پسر با روحیات و اخلاقیات یکدیگر بهتر و عقلانی تر آشنا بشوند حال ممکن است که در این دوران طرفین به اختلاف بخورند و نامزدی بهم بخورد در این صورت ممکن است از دادگاه خانواده درخواست برگرداندن هدایایی که در این دوران بذل شده از طرف خانواده ها داده شود

قانون مدنی در تعریف نامزدی بیان میدارد: 

نامزدی وعده ازدواج است که ایجاد علقه زوجیت نمیکند اگرچه تمام یا قسمتی از مهریه که بین طرفین برای موقع ازدواج مقرر گردیده پرداخته شده ‌باشد بنابراین هر یک از زن و مرد مادام که عقد نکاح جاری نشده می‌‌تواند از وصلت کردن خودداری کند و طرف دیگر نمی‌تواند به هیچ وجه او را مجبور به ازدواج کرده یا از جهت صرف امتناع از وصلت مطالبه خسارتی نماید.

-در چه زمانی نامزد میتواند در دوران نامزدی مطالبه خسارت کند:

هر یک از نامزدها می ‌تواند در صورت بهم خوردن وصلت منظور هدایائی را که به طرف دیگر یا ابوین او برای وصلت منظور داده ‌است مطالبه کند اگر عین هدایا موجود نباشد مستحق قیمت هدایائی خواهد بود که عادتا نگاه داشته می‌شود مگر اینکه آن هدایا بدون تقصیر طرف دیگر تلف شده‌ باشد.

 

 

2- معرفی بهترین وکیل الزام به ثبت ازدواج در دادگاه خانواده

 

-ثبت ازدواج چیست و چطور که به دادگاه خانواده کشیده میشود؟

ثبت ازدواج دائم یکی از موضوعاتی بسیار مهم در جامعه است که عدم ثبت آن منجر به هرج و مرج در جامعه میشود و قانون برای اینکه به اطفال متولد شده شناسنامه بدهد و اسم بچه ها در شناسنامه آنها قید شود و زوجه برابر قانون برای اینکه بتواند حقوق مالی خود را دریافت کند نیاز است که زوج ملزم به ثبت ازدواج شود حال خیلی وقت ها اتفاق می افتد که زوج نسبت به این امور بی توجهی دارد و حاضر نیست در محضر عقد نکاح را رسمی میکند که در این صورت برای جلوگیری از بروز هرج مرج ها این عمل یک جرم تعزیری است که زوج به آن محکوم میشود.

مرجع درخواست الزام به ثبت ازدواج دادگاه خانواده است که به آن رسیدگی میکند و در صورتی که زن برای ادعا خود دلایل و شواهدی داشته باشد که بتواند رابطه زوجیت را احراز کند دادگاه خانواده زوج را ملزم به ثبت ازدواج میکند دلایل زوجه میتواند اعم از سند غیر رسمی ازدواج،اقرار مرد یا شهادت دو نفر برای داشتن رابطه زوجیت آنهاست.

قانونگذار ثبت ازدواج دائم را الزامی دانسته و حتی در صورت عدم ثبت ازدواج از طرف مرد او جرم تعزیری را انجام داده است که به آن محکوم میشود اما ازدواج موقت نیازی به ثبت ندارد مگر در صورتی که زوجه باردار شده باشد یا اینکه در عقد نامه ازدواج موقت این مورد شرط شود و زوج در این صورت الزام به ثبت میشود

نکته دیگر اینکه زوجه میتواند به خاطر عدم ثبت نکاح در دادسرا علیه شخص زوج شکایت کند به شرطی که زوج در دادگاه خانواده محکوم شود.

-نمونه ای از دادخواست الزام به به ثبت ازدواج:

احتراما به استحضار عالی مي رساند :

اینجانب …………… به موجب عقدنامه مورخ ……………. با آقای ………………. عقد نكاح دائم منعقد نموده ایم كه ثمره این ازدواج تعداد ………… فرزند دختر / پسر به نام های …………….. می باشد . با این حال متاسفانه علی رغم توافق به عمل آمده پیش از ازدواج مبنی بر ثبت نکاح ، خوانده محترم تاكنون از ثبت نمودن عقد ازدواج مذکور امتناع نموده و از آن جهت که ثبت واقعه نكاح برای صدور شناسنامه فرزندان و درج نام آنان در شناسنامه والدين الزامی است ، مستندا به ماده 220 قانون مدنی و همچنین ماده 31 قانون ثبت احوال ، صدور حكم محكوميت خوانده به ثبت عقد ازدواج دائم با شرايط و مدت مندرج در عقدنامه مذكور به انضمام کليه خسارات و هزينه دادرسی مورد استدعای اینجانب است .

با تشکر و تجدید احترام ؛

نام و نام خانوادگی …………….

امضاء ……………………

 

3- معرفی بهترین وکیل استرداد جهیزیه در دادگاه خانواده

 

-جهیزیه و استرداد جهیزیه چیست و چطور این دعوا به دادگاه خانواده کشیده میشود؟

جهیزیه یا اثاث البیت به وسایلی گفته میشود که دختر و پسر برای استمرار زندگی زناشویی توافق به عمل می آورند که در زندگی مشترکشان هرکدام قسمتی از وسایل را برعهده بگیرد و تهیه کند حال برای جلوگیری از اختلاف و تشخیص صحت ادعا یک عرف مرسومی وجود دارد که اموال را خویشاوندان دو طرف سیاهه مینمایند به عبارت دیگر سیاهه یک برگه عادی است که خانواده ها جهازی که از طرف مرد و یا زن به خانه مشترک برده میشود را در آن برگه قید میکنند و از طرف مقابل امضایی میگیرند و دو نفر شاهد زیر برگه را امضا میکنند که مالکیت اموال مشخص شود که متعلق به چه طرفی است که در صورت بروز اختلاف هر کدام بتواند به دادگاه خانواده رجوع کرده و درخواست مطالبه آن را داشته باشد.

ممکن است زوجین بنابه دلایلی بین خود جدا زندگی کنند و زوج جهاز متعلق به زن را به او برنگرداند و بر روی آن ها تصرف داشته باشد که در این صورت زن با اصل عقد نامه و برگه سیاهه و شهادت شهود میتواند مالکیت خود را احراز نموده و از دادگاه استرداد جهاز خود را درخواست کند و در صورتی که سیاهه موجود نباشد طرفین باید این موضوع که مال متعلق به چه شخصی است را با گرفتن اقرار از طرف مقابل خود یا شهادت شهود اثبات نمایند.

معرفی-بهترین-وکیل-خانواده-در-چالوس

4- معرفی بهترین وکیل مطالبه مهریه زوجه در دادگاه خانواده

 

-مهریه چیست و نحوه  دعاوی آن در دادگاه خانواده به چه صورت است؟

مهریه مالی مشخص است که در زمان عقد نامه نکاح بین زن و شوهر تعیین میشود و از لحظه عقد به مالکیت زوجه در می آید و این مهریه میتواند هر چیزی که ارزش مالی را داشته باشد تعیین شود ممکن است یک زمین مشخص باشد یا اتومبیل مشخص زوج یا یک آپارتمان معین یا اینکه تعیین شدن مهریه سکه بهار آزادی مشخص در تعداد معلوم در ذمه زوج باشد که معمولا در عرف نکاح ما سکه طلا برای عقد نکاح تعیین میشود و به طور کلی مال غیر شرعی و غیر عقلی نمیتواند به عنوان مهر قرار بگیرد و تعیین این نوع  مهر باطل است.

انواع مهریه:

1-مهر المسمی:همان مهری است که در عقد نامه مشخص است و به مقدار مشخص قابل تعیین در مهر المسمی اگر مرد با زن خود به هیچ عنوان نزدیکی نکرده باشد زن مالک نصف مهر میشود.

2-مهر المثل:گاهی ممکن است در عقد ازدواج مهر المسمی تعیین نشود و تعیین نکردن مهریه در عقد دلیل بر این نیست که زن مستحق مهری نباشد که در این صورت اگر مرد با زن نزدیکی کرده باشد زن مستحق آن است که این مهر المثل توسط دادگاه بر اساس شایستگی زن از جهت زیبایی و تحصیلات و خانواده و باکرگی و اصالت خانواده تعیین میشود.

3-مهر المتعه:اگر مرد در عقد ازدواج مهریه تعیین نکرده باشد و در طول زندگی با زوجه خود نزدیکی نکرده باشد زوجه در این صورت مستحق مهر المتعه است که در این صورت میزان تعیین مهریه بر اساس استطاعت مالی مرد است

نکته ای وجود دارد این است که در عقد نکاح موقت مهریه باید تعیین شود و در صورتی که مهریه تعیین نشود عقد باطل است

-مطالبه مهریه از دادگاه به چه صورت است؟

مهریه به هر اندازه که باشد چه در ازدواج دائم و چه در ازدواج موقت از طریق دادگاه قابل مطالبه است و قبل از تقدیم دادخواست مطالبه مهریه میتوان از دادگاه قرار تامین خواسته از دادگاه تقاضا کرد که اموالش توقیف شود و دیگر قابل نقل و انتقال نباشد و برخلاف نفقه مهریه احتیاج به تمکین از طرف زن ندارد و زن به محض عقد در دفتر خانه و مشخص شدن مهریه مالک آن میشود در دادگاه زن باید مالی را از طرف شوهر به دادگاه معرفی کند تا دادگاه بتواند دستور فروش آن را بدهد و این مال نباید از مستثنیات دین باشد یا اینکه اگر شوهر مالی نداشته باشد اما کارمند و حقوق بگیر باشد زوجه میتواند تقاضا کسر یک سوم حقوق شوهر تا پایان مهریه را درخواست کند.

-مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت چگونه است؟

چون سند ازدواج سند رسمی مطالبه مهریه میتواند از طریق اجرای ثبت باشد و در دفتری که ازدواج صورت گرفته سردفتر دار آن به اداره ثبت صدور اجراییه را ارسال میکند و زوج را از مفاد اجرائیه مطلع میکند از تاریخ ابلاغ اجرائیه، زوج یا ضامن باید ظرف ده روز دین را بپردازد یا ترتیبی برای پرداخت دین خود بدهد یا مالی معرفی کند که اجرای سند را میسر کند.

 

5- معرفی بهترین وکیل پرداخت نفقه در دادگاه خانواده

 

-نفقه چیست و دادخواست طرح دعوا در دادگاه خانواده به چه صورت است؟

نفقه به معنای آن است که کلیه مخارج و هزینه های عرفی زن مثل لباس ، تغذیه، پوشاک و مسکن و هزینه های درمانی و ایاب و ذهاب و کلیه هزینه های عرفی دیگر بعد از تحقق عقد نکاح دائم به صورت مادام العمر بر عهده مرد قرار میگیرد و همچنین مرد باید نفقه فرزندان خود تا رسیدن به سن معین تا رشید و بالغ شدن برعهده بگیرد. ولی در نکاح موقت نفقه وجود ندارد و شوهر الزامی به پرداخت هزینه های عرفی زن ندارد مگر آنکه در عقد نامه شرطی خلاف این را قرار دهند.

انواع نفقه:

1-نفقه زوجه :

نفقه زوجه جز حقوقی است که زن بعد از تحقق عقد نکاح دائم مستحق آن است و در صورت عدم پرداخت نفقه از سوی مرد زن میتواند دادخواست ترک انفاق و الزام زوج به پرداخت نفقه معوقه و جاریه و آینده را از دادگاه بخواهد و دادگاه خانواده به این دیگر توجه ندارد که مرد آیا توان پرداخت دارد یا خیر در هر صورت محکوم میشود ولی در پرداخت نفقه یک شرط وجود دارد که زن در آن صورت مستحق شناخته میشود و  آن این است که زن از شوهر خود تمکین داشته باشد و تمکین شامل دو نوع است تمکین عام و تمکین خاص هست

تمکین عام در اصطلاح حقوقی به معنای اطاعت از مرد در امور زندگی می باشد . مانند سکونت در منزلی که شوهر انتخاب کرده ، عدم خروج از منزل بدون اجازه از شوهر و حسن معاشرت با شوهر که عبارتست از خوش رفتاری با شوهر و رعایت نظافت و آرایش خود برای شوهر ؛ به نحوی که زمان ، مکان و شرایط خانوادگی به آنها اجازه داده است .

و منظور از تمکین خاص همان مسئله نزدیکی است که مرد اگر بخواهد با زن خود نزدیکی داشته باشد زن باید تمکین کند و گرنه ناشزه به حساب می آید و دیگر مستحق نفقه نیست

در نفقه زوجه مالدار بودن زن یا عدم توانایی مرد در دادن نفقه ثاثیری در پرداخت نفقه ندارد و مرد در هر صورت محکوم میشود.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص خانواده در چالوس اینجا را کلیک کنید.

2-نفقه اقارب:

اقارب به معنای خویشاوندان نسبی هر شخص گفته میشود و برای اینکه بستگان یک شخص مستحق نفقه باشند اولا باید در خط عمودی قرار بگیرند به این معنا که بستگان مستحق نفقه شامل پدر و مادر و پدر بزرگ و مادر بزرگ و هرچه بالاتر رود و فرزندان و نوادگان و هرچه پایین تر رود باشند و نفقه اقارب شامل در خط افقی مثل برادر و خواهر و عمه و دایی و عمو و خاله نمیشود و فرد واجب النفقه الزامی به دادن نفقه به آن ها ندارد اما در خط عمودی فرد واجب النفقه ملزم به دادن نفقه به بستگان مستحق نفقه است دوما یکی از شرایط پرداخت نفقه اقارب برخلاف نفقه زوجه آن است که فرد مستحق نفقه نادار باشد و شخص واجب النفقه دارا باشد و از پرداخت نفقه امتناع کند.مثل انکه نفقه پدر و مادر پیر که در امدی ندارند با فرزاندانی است که استطاعت مالی دارند یا نفقه فرزندان که به سن رشد نرسیدند یا بیمارند و به هر دلیل توانایی کار کردن ندارند بر عهده پدر و مادری است که در آمد کافی دارند و در اینجا اگر فرد واجب النفقه که از پرداخت نفقه خودداری میکند شخص مستحق نفقه می تواند در دادگاه خانواده دادخواست الزام به پرداخت نفقه را بخواهد.

6- معرفی بهترین وکیل طلاق در دادگاه خانواده

طلاق یک عملی است که به معنای پایان دادن به عقد نکاح و پایان دادن زندگی زناشویی است که هم میتواند شامل طلاقی باشد که از طرف مرد باشد یا طلاقی باشد که از طرف زن صورت بگیرد و هم شامل طلاق توافقی و رضایت دو طرف.

طلاق از طرف مرد:

طلاق حق مرد است و زن علی الاصول حق طلاق ندارد مگر در شرایط خاص ماده 1130 قانون مدنی

طلاق دادن حق شوهر است و شوهر هر زمان که بخواهد میتواند به دادگاه مراجعه کرده و بعد از دادن کلیه حق و حقوقات زن او را  گواهی عدم سازش را از دادگاه بگیرد و به دفتر خانه مراجعه کرده وزن خود را طلاق دهد طلاقی که از طرف مرد واقع میشود طلاق رجعی است به این معنا که مرد بعد از خواندن خطبه طلاق به مدت سه ماهی که زن باید عده طلاق نگه دارد میتواند به او رجوع کند و دوباره به عقد با او برگردد که در اینجا نیاز به خواندن عقد نکاح مجدد نیست و مرد همین که قصد خود را آشکار نماید و همین که روسری را از سر زن خود در بیارد و با او رایطه جنسی برقرار کند حکایت از رجوع او دارد و در مدت سه ماهه عده، نفقه زن بر عهده شوهر است و در این مدت زن و شوهر از یکدیگر در صورت فوت همدیگر ارث میبرند

طلاق از طرف زن:

خیلی از مردم باور دارند که حق طلاق تنها مختص مردان است و زنان مطابق قانون از این حق برخوردار نیستند؛ درصورتی که با ملاحظه قوانین مرتبط با این موضوع در قانون، مواردی برای جدایی از طرف زن نیز تعریف شده است که در صورت وجود این موارد، امکان اجرای آن به درخواست زن نیز وجود دارد. اگر به قانون مدنی سابق نگاهی بیاندازیم، مرد می‌تواند هر زمان که بخواهد بدون هیچ‌گونه دلیلی از زن خود جدا شود اما در قانون مدنی جدید، مطابق ماده ۱۱۳۳، جدایی از طرف مرد نیازمند ارجاع به داوری و گواهی عدم امکان سازش است؛ علاوه‌بر این قانون‌گذاران، مواردی را جهت جدایی به درخواست زن پیش‌بینی کرده‌اند تا زنان نیز این امکان را داشته باشند که درصورت وجود مواردی بتوانند، درخواست طلاق بدهند. در ادامه به موارد جدایی از طرف زن اشاره خواهیم کرد:

 • اعتیاد شوهر
 • نپرداختن نفقه حداقل به مدت 6 ماه
 • مریضی سخت شوهر
 • بچه‌دار نشدن زوج
 • ترک زندگی توسط شوهر
 • ازدواج مجدد شوهر بدون رضایت همسر اول
 • سوء رفتار شوهر مانند: ضرب و جرح، توهین و …
 • محکوم شدن شوهر به بیش از 5 سال زندان
 • خیانت شوهر
 •  عدم تهیه مسکن توسط شوهر
 •  بلاتکلیف رها کردن زن توسط شوهر
 •  عدم برقراری رابطه جنسی و …

طلاق توافقی:

طلاق توافقی به معنای آن است که زن و شوهر با یکدیگر توافق میکنند که از یکدیگر جداشوند که معمولا مرد در ازای بخشش کلی یا جزئی مهریه توسط زن این حق را به زن میدهد که طلاق بدهد یا به زن وکالت نامه جهت طلاق به صورت رسمی بدهد و نکته اینکه طلاق از طرف زن و طلاق توافقی طلاق بائن است و مرد دیگر نمیتواند در مدت عده زن به او رجوع کند.

معرفی-بهترین-وکیل-خانواده-در-چالوس

 

مزایای داشتن وکیل طلاق توافقی

باید توجه داشت که انجام مراحل طلاق توافقی با وکیل اجباری نیست ولی پر واضح است که بودن وکیل مزایای فراوانی دارد از جمله سرعت در کار، جلوگیری از تنش و درگیری، عدم نیاز به مراجعه موکل که ممکن است مانع کار خود او باشد،کیفیت انجام کار با وکیل و حفظ حقوق موکل و رعایت موازین و مصالح موکل در دادنامه طلاق است که بعدا پس از ثبت طلاق دیگر قابل تغییر یا اصلاح نیست و عمدتا زوجین در مراحل طلاق توافقی که بدون حضور وکیل طلاق توافقی انجام می دهند توافقاتی را به عمل می آورند که موجب دردسر و گرفتاری ایشان در اجرای تعهدات هریک از زوجین در دادنامه طلاق می باشد و مجبور می شوند پس از ثبت طلاق، مجددا جهت احیای حقوق قانونی خود دعاوی مختلفی را در مراجع قضایی، مطرح و پیگیری نمایند که گاه منجر به بروز حوادث ناگوار و درماندگی زوجین می گردد مثل اختلاف در حضانت فرزند مشترک یا نفقه او یا میزان ملاقات یا نحوه وصول مابقی مهریه و امثالهم.
لذا سپردن کار به وکیل طلاق توافقی پاکدست و با تجربه می تواند از تحمیل هزینه های اضافی و گرفتاری های حقوقی بعدی به شما کمک کند.
سوال : آیا در طلاق توافقی نیاز به حضور زوجین در مراحل دادگاه میباشد؟ در زمان تقدیم دادخواست چطور؟
خیر در هیچ یک از مراحل دادرسی نیازی به حضور زوجین نمیباشد.
سوال : آیا زوجه برای بخشیدن مهریه یا سایر حقوق مالی لازم است که قبل از دادن وکالت به وکیل به دفتر اسناد رسمی یا دفتر ازدواج طلاق مراجعه نماید ؟
خیر احتیاجی نمیباشد زیرا صورت جلسه ای که در مجموعه ما در خصوص حقوق مالی طرفین تنظیم میگردد منطبق بر ماده ۱۰ قانون مدنی بوده و نسبت به طرفین لازم الاتباع میباشد.و همان صورت جلسه جهت تنظیم دادنامه به دادگاه ارائه میگردد.

7- معرفی بهترین وکیل حضانت فرزند در دادگاه خانواده

حضانت به معنای نگهداری فرزندان است که هم حق و هم تکلیف پدر و مادر است از این جهت حق است چون قانون مشخص کرده فرزندان در چه سنی باید پیش کدام یک از والدین باشد و از جهتی تکلیف است که طرفین از بر عهده گرفتن مسئولیت حضانت شانه خالی نکنند

 • ماده 1168 قانون مدنی: مطابق با این ماده حضانت فرزند هم حق و هم تکلیف والدین است.
 • ماده 1169 قانون مدنی: مطابق با این ماده برای حضانت کودکی که والدین او از یکدیگر جدا شده اند، تا سن 7 سالگی مادر اولویت داشته و پس از آن پدر حضانت فرزند را بر عهده دارد.
 • ( تبصره وارد شده به این ماده از قانون مدنی در خصوص حضانت فرزند بیان می دارد که بعد از سن 7 سالگی در صورت وجود اختلاف، حضانت فرزند با رعایت مصلحت کودک بر عهده دادگاه می باشد.)
 • ماده 1170 قانون مدنی: اگر مادر در مدت زمانی که حضانت فرزند را برعهده دارد دچار جنون شود و یا به دیگری شوهر کند، حق حضانت فرزند با پدر خواهد بود.
 • ماده 1171 قانون مدنی: مطابق با این قانون درصورت فوت یکی از والدین حضانت فرزند با آن که زنده است خواهد بود حتی اگر متوفی پدر طفل بوده باشد و برای او قیم معین کرده باشد.
 • ماده 1172 قانون مدنی: هیچ یک از والدین حق ندارد در مدت زمانی که حضانت فرزند را برعهده دارد از نگهداری او امتناع کند.
 • ماده 1173 قانون مدنی: هرگاه در اثر عدم مراقبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که حضانت فرزند را بر عهده دارد، صحت جسمانی یا تربیت اخلاقی فرزند دچار مشکل شود یا در معرض خطر باشد، محکمه می تواند به تقاضای نزدیکان طفل، قیم او یا تقاضای رییس قوه قضاییه تصمیم مبنی بر حضانت فرزند اخذ کند.

مصادیق عدم مراقبت و یا مشکلات اخلاقی والدین در زمان حضانت فرزند عبارتند از:

 • اعتیاد به الکل، مواد مخدر و قمار
 • آشکار شدن به فساد اخلاقی و فحشا
 • مبتلا شدن به بیماری های روانی ( در این مورد تشخیص پزشکی قانونی الزامی است)
 • سواستفاده از کودک و اجبار او به انجام مشاغل غیر اخلاقی
 • تکرار ضرب و جرح خارج از حد معمول
 • ماده 1174قانون مدنی: مطابق با این قانون چنانچه والدین فرزند به علت طلاق یا هر علت دیگری در یک منزل سکونت نداشته باشند، هرکدام از والدین که حضانت فرزند را برعهده ندارد، حق ملاقات او را دارد. مشخص کردن زمان، مکان و موارد مربوط به ملاقات فرزند در صورت وجود اختلاف بین والدین بر عهده دادگاه می باشد.
 • ماده 1175 قانون مدنی: مطابق با این قانون نمی توان فرزند را از پدر یا مادری که حضانت فرزند را بر عهده دارد گرفت مگر در صورت وجود علت قانونی

در قانون حمایت خانواده نیز در خصوص حضانت فرزند مواد بسیاری ذکر گردیده است.

 

وکیل طلاق دررشت

وکیل طلاق در شهر رشت این امکان را برای شما ایجاد میکند که در کمال آرامش و بدون حضور ضروری در دادگاه میتواند به نتیجه مطلوب برسد و وکیل متخصص با آشنایی کامل از کلیه قوانین حقوقی و خانواده در جهت پیشبرد پرونده های خانواده و جلوگیری از طولانی شدن روند رسیدگی  در جایی که خیلی از افراد آشنایی با قانون را ندارند کمک میکند. 

طلاق به معنای پایان دادن به زندگی زناشویی است و همراه با فسخ نکاح که از عیب های شخص نشات میگیرد منجر به انحلال عقد زناشویی بین دو شخص میشود.

برای طلاق سه روش مرسوم وجود دارد که اشخاص از این طریق خود را از قید زوجیت رها میکنند و پیشنهاد میشود که قبل از طلاق به مشاوران های متخصص و روانشناس های با تجربه برای این موضوع مراجعه نمایید چون طلاق بهترین راه حل نیست بلکه آخرین راه حل است.

روش های طلاق در کشور ما به سه روش است.

 

1-روش طلاق از طرف مرد:

مهم ترین و اصلی ترین روش طلاق از طرف مرد است چون اساسا طلاق دادن حق مرد است و این حق سلب شدنی از طرف مرد نیست ولی قابل وکالت دادن هست مثل مردی که وکالت در طلاق به زن خود میدهد و خوب هم میتواند از این حق استفاده کند بنابراین مرد هر وقت بخواهد میتواند به دادگاه مراجعه کند و دادخواست طلاق بدهد و از دادگاه گواهی عدم سازش بگیرد و زن خود را طلاق دهد.

-مراحل رسیدگی طلاق از طرف مرد:

مرد که دادخواست طلاق میدهد باید در زمان طلاق از عهده کلیه حق حقوقات مالی زن مثل مهریه، نفقه، اجرت مثل ،شیر بها ،نحله و تنصیف مالی که در قرارداشان تصریح شده بر آید ولی این به این معنا نیست اگر مرد مالی نداشته باشد نتواند طلاق دهد بلکه در این صورت با تصمیم دادگاه قرار تقسیط مهریه و نفقه و کلیه حق و حقوقات مالی را صادر میکند و در صورتی که مرد مالی را داشته باشد زن میتواند در دادگاه تقاضا توقیف اموال را مطرح کند و دادگاه مرد را مجبور میکند که محل آن مال حق زن را بپردازد و در صورتی که معلوم شود که مرد مالی دارد و نمیخواهد از عهده حق بر آید دادگاه با درخواست طلاق او موافقت نمیکند و گواهی عدم سازش را صادر نخواهد کرد اما به طور کل اگر مالی از طرف مرد نباشد و مرد توانایی دفعی مهریه را نداشته باشد دادگاه قرار تقسیط مهریه را صادر میکند و گواهی عدم سازش صادر میکند اما قبل از صادر کردن گواهی عدم سازش زن و شوهر به داوری ارجاع داده میشوند. طلاق از طرف مرد جز طلاق رجعی است.

شرایط داوران از طرف زوجین:

وکیل طلاق در رشت با طرح دعوای طلاق از طرف زن و مرد یا یکی از آن ها، دادگاه در ابتدا نسبت به ارجاع زوج ها به داور اقدام نمی‌کند، بلکه ابتدا قاضی برای حل و فصل اختلاف تلاش می‌کند و در صورتیکه اختلافات با دخالت دادگاه برطرف نگردید، رسـیدگی به دعوا از طریق ارجاع امر به داوری صورت می‌گیرد.

بعد از این که دادگاه قرار ارجاع امر به داوری را صادر کرد، هر یک از زن و مرد مکلفند ظرف ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ، یک نفر از نزدیکان خود را که دارای شرایط داوری است، به عنوان داور معرفی کنند. و نکته این که داوران فقط برای ایجاد صلح و سازش در موضوع خانواده وارد عمل میشوند و نظر داور هم در رای دادگاه نفوذی ندارد و بیشتر جنبه مشورتی دارد.

2-روش طلاق از طرف زن:

زن حق طلاق ندارد اما اگر در شرایط عسر و حرج قرار بگیرد که ادامه زندگی برایش غیر قبل تحمل شود میتواند به دادگاه درخواست طلاق بدهد و اگر دادگاه دلایل او را موجه ببیند با درخواست او موافقت میکند در اینجا به بخشی از این موارد عسر و حرج اشاره میکنیم.

قانون الحاق یک تبصره به ماده (1130) قانون مدنی ‌ماده واحده – یک تبصره به شرح ذیل به ماده (1130) قانون مدنی مصوب1370.8.14 الحاق می‌گردد:

‌تبصره – عسر و حرج موضوع این ماده عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ‌ادامه زندگی را برای زوجه با مشقّت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد و موارد ذیل‌ درصورت احراز توسط دادگاه صالح از مصادیق عسر و حرج محسوب می‌گردد:

1 – ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه‌ متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه .

2 – اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلاء وی به مشروبات الکلی که به ‌اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی‌ که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است.

‌در صورتی که زوج به تعهد خود عمل ننماید و یا پس از ترک، مجدداً به مصرف‌ موارد مذکور روی آورد، بنا به درخواست زوجه، طلاق انجام خواهد شد.

3 – محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر.

4 – ضرب و شتم یا هرگونه سوء‌رفتار مستمر زوج که عرفاً با توجه به وضعیت زوجه ‌قابل تحمل نباشد.

5 – ابتلاء زوج به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه صعب‌العلاج‌دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید.

‌موارد مندرج در این ماده مانع از آن نیست که دادگاه در سایر مواردی که عسر و حرج ‌زن در دادگاه احراز شود، حکم طلاق صادر نماید.

طلاق از طرف زن طلاق بائن است.

3- وکیل طلاق توافی در رشت :

طلاق توافقی آن است که زوجین در همه موارد و حق و حقوقات مالی توافق میکنند و مرد در ازای این توافق یا بخشش کل یا بعض این حقوق مالی راضی به دادن طلاق به همسر خود یا دادن وکالت طلاق دادن به همسر خود است.

وکیل-طلاق-دررشت

مراحل طلاق توافقی:

در طلاق توافقی ابتدا زوجین باید 5 جلسه مشاوره درمانی در نزد روانشناس مجاز خود را معرفی کنند و این کار برای طلاق توافقی الزامی است و در صورتی جلسه تمام شد و به نتیجه ای برای سازش نرسیدند باید از آنجا گواهی عدم انصراف از طلاق بگیرند و به دادگاه ارائه کنند.

و در صورت ارائه مدارک و نامه توافقات بر سر مسائل مالی زن و حضانت فرزندان دادگاه گواهی عدم سازش را صادر میکند و این گواهی عدم سازش سه ماه اعتبار دارد و در این مدت باید زوجین به دفتر خانه طلاق مراجعه کنند و در غیر این صورت گواهی عدم سازش آنها از اعتبار میافتد.

گواهی عدم سازش:

گواهی عدم سازش را باید آن کسی ارائه کند که به نفع او صادر شده است و او باید در دفتر خانه حاضر شود مثلا اگر مرد در خواست گواهی عدم سازش را داده باشد باید در دفترخانه حاضر شود در غیر این صورت گواهی عدم سازش پس از انقضا سه ماه از اعتبار میافتد.

حاضر نشدن زن در دفترخانه برای ثبت طلاق:

در صورتی‌ که گواهی عدم امکان سازش به درخواست مرد برای طلاق صادر شده باشد، زن به ناچار باید از تصمیم او تبعیت کند و برای جاری شدن صیغه طلاق، در تاریخ مشخص، در دفتر ثبت طلاق حاضر شود. اگر زن ظرف یک هفته در دفترخانه حاضر نشود، دفتردار اخطاریه حضور را هم برای مرد و هم برای زن ارسال می‌کند. در صورتی‌که باز هم زن در دفتر خانه حضور پیدا نکرد، صیغه طلاق بدون حضور او جاری خواهد شد و این موضوع به اطلاع او می‌رسد. فاصله زمانی بین ارسال اخطاریه و اجرای صیغه طلاق نباید کمتر از یک هفته باشد.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص طلاق در رشت اینجا را کلیک کنید.

حاضر نشدن مرد در دفترخانه برای ثبت طلاق:

درصورتی‌که زن با توجه به حق طلاقی که در عقد ازدواج دارد، موفق به دریافت گواهی عدم امکان سازش شود، باید ظرف مهلت مقرر گواهی را به دفترخانه ارائه دهد و مرد نیز باید برای ثبت طلاق به دفترخانه برود. اگر مرد از رفتن به دفترخانه خودداری کند، دفتردار موضوع حاضر نشدن مرد برای ثبت طلاق را به دادگاه صادر کننده گواهی عدم امکان سازش اطلاع می‌دهد. پس از آن زن باید از دادگاه بخواهد که مرد را برای اجرای صیغه طلاق احضار کند.

در صورتی که بعد از ارسال احضاریه، باز هم مرد از حضور خودداری کند، دادگاه با رعایت تشریفات، صیغه طلاق را بدون حضور مرد جاری می‌کند و دستور ثبت آن را به دفتر ثبت طلاق می‌دهد. همچنین دادگاه به دفترخانه دستور می‌دهد بعد از ثبت طلاق، موضوع ثبت طلاق را به مرد اعلام کند.

حاضر نشدن زن و شوهر در دفترخانه برای ثبت طلاق توافقی:

وقتی گواهی عدم امکان سازش بابت طلاق توافقی است صادر شد، زن و شوهر باید در تاریخ مشخص شده در دفترخانه برای ثبت طلاق حضور پیدا کنند. در صورت حاضر نشدن زن و شوهر در دفترخانه، دفتردار برای هر دوی آن‌ها اخطاریه‌ای صادر می‌کند و از طرفین می‌خواهد که برای جاری شدن صیغه طلاق در دفترخانه حضور پیدا کنند. در صورتی که یکی از طرفین در دفترخانه حاضر نشود، امکان ثبت طلاق بدون حضور او وجود ندارد و اجرای صیغه طلاق و امضا دفتر اوراق مربوط به طلاق منتفی می‌شود.

وکیل طلاق در شهر کرد

 وکیل طلاق در شهر کرد : طلاق یکی از موارد پر کاربرد پرونده های حقوقی است در بخش خانواده است که به معنای جدایی زن و شوهر از یکدیگر است و به معنای پایان دادن به زندگی مشترک و زناشویی زوجین است طلاق از جمله اقدامات حقوقی است که جزء عقد نیست به این معنا که رضایت دو طرف در آن وجود ندارد بلکه از ایقاعات به شمار می آید ایقاع به عمل حقوقی گفته میشود که یک طرفه ایجاد میشود مثل همین موضوع طلاق که اصولا حقی است یک طرفه است و با یک اراده یک نفر محقق میشود البته طلاق یکی از روش های رایج در طلاق است از دیگر موارد انحلال عقد نکاح میتوان به فسخ نکاح با توجه به عیوب باطنی و جسمی طرفین و تخلف از شرط صفت که در عقد تصریح میشود این فسخ نکاح امکان پذیر است و از مورد دیگر انحلال عقد که طرفین برای هم برای همیشه حرام ابدی میشوند لعان است به این معنای که شوهر ادعای خیانت همسر خود را میکند و زن قبول نمیکند و برای اینکه مرد به حد شرعی قذف محکوم نشود خود را لعنت میکند که اگر دروغ بگوید و زن هم لعنت میفرستد بر خود که از دروغ گویان باشد در این صورت زن و مرد از هم جدا میشوند و در اینجا تنها سعی داریم که به طلاق بپردازیم. 

-انواع طلاق:

1-طلاق رجعی:

اصولا چون طلاق حق مرد است و زن دخالتی در آن ندارد طلاق رجعی است به این معنا که زن بعد از طلاق به مدت سه ماه عده نگه میدارد و در این مدت حق ازدواج ندارد و مرد در طلاق رجعی میتواند در این سه ماه رجوع کند بدون اینکه دوباره خطبه عقد خوانده شود و در این مدت زن باید در محل اقامت مرد سکونت کند و تمکین کند و نفقه زن در این دوران بر عهده مرد است و در این دوران هریک از زوجین که فوت کند دیگری از او ارث میبرد.و زن در طلاق رجعیه تا مدت سه ماهه در حکم زوجه به حساب میاید و به عبارتی رابطه برقرار کردن این زن با مرد دیگر زنا زن شوهر دار به حساب می آید تا مدت سه ماهه تمام شود.

2-طلاق بائن:

در طلاق بائن بر عکس طلاق رجعی که مرد در مدت عده حق رجوع دارد در این نوع طلاق مرد در زمان به سر بردن عده زن حق رجوع ندارد و به رابطه زوجیت کامل قطع میشود و زن در مدت سه ماهه عده مستحق نفقه نیست مگر آنکه باردار باشد و تا وضع حمل نفقه او بر عهده مرد است در طلاق بائن زن و مرد در مدت عده از یکدیگر ارث نمیبرند موارد طلاق بائن به شرح زیر است :

1-طلاق زن غیر مدخوله یعنی زنی که در زمان رابطه زوجیت خود به هیچ عنوان نزدیکی جنسی نکرده باشد و یا باکره باشد.

2-طلاق زن یائسه یعنی زنی که دیگر دوران قاعدگی اش تمام شود و دیگر قادر به بچه دار شدن نباشد.

3-طلاق خلع و مبارات یا همان طلاق توافقی که مرد در ازای بخشیدن کلی یا جزئی مهریه زن خود را طلاق میدهد.

4- سومین طلاق که پس از سه وصلت متوالی به عمل آید ، اعم از اینکه وصلت در نتیجه رجوع باشد یا در نتیجه نکاح جدید.

5-طلاق از طرف زن که به خاطر عسر و حرج و غیر قابل تحمل بودن زندگی مشترک برای زن مستند به ماده 1130 قانون مدنی

 

-روش های گرفتن طلاق در شهر کرد :

 

1-طلاق از طرف مرد چه شرایطی دارد :

اصولا طلاق حق مرد است و زن در این زمینه دخالتی ندارد و قانون مدنی بر طبق ماده 1133 این حق را به صورت مطلق به مرد میدهد و میفرماید که مرد هر وقت بخواهد میتواند با رعایت شرایط مقرر میتواند به دادگاه مراجعه کرده و تقاضا طلاق کند در قدیم قبل از تصویب قانون حمایت خانواده به این صورت نبود و مرد میتوانست به دفتر خانه مراجعه کرده و با پرداخت حق و حقوقات قانونی زن او را طلاق دهد اما اکنون مرد باید به دادگاه درخواست طلاق دهد و پس از تشریفات رسیدگی در دادگاه مراجعه به داوری و سازش در این مرحله اگر موثر نباشد مرد میتواند از دادگاه گواهی عدم سازش بگیرد  و پس از پرداخت کلیه حق و حقوقات قانونی زن خود را طلاق دهد.

 

-ارجاع به داوری چه شرایطی دارد:

در ماده 27 قانون حمایت خانواده سال 91 مورد ارجاع به داوری آورده شده و مطابق این ماده در همه موارد طلاق چه از طرف زن و چه از طرف مرد غیر از طلاق توافقی باید قبل از رای دادگاه موضوع به داوری ارجاع شود و داوران یک نفر از بستگان طرف زن و یک نفر از بستگان طرف مرد که شرایط تاهل زندگی مشترک را دارند تعیین میشوند و وظیفه داوران ایجاد صلح و سازش بین زوجین است و در صورتی که اقدامات سازش برانگیزانه داوران موثر واقع نشود دادگاه گواهی عدم سازش صادر میکند.

-پرداخت تمام حقوق مالی زن:

در زمان طلاق مرد باید نسبت به حقوق مالی زن از جمله مهریه ،نققه زن ،شیربها،تنصیف اموال ،ایام نحله ،اجرت المثل ، در مورد تنصیف اموال یک شرط ضمن عقدی در زمان نکاح وجود دارد اگر مرد زن خود را طلاق دهد و زن سوء رفتاری در زندگی مشترک نداشته باشد مرد باید نصف دارایی و اموال خود را که در زمان زندگی مشترک با زن بدست آورده به زن ببخشد و همین طور ایام نحله وجهی است که زنی که طلاق داده میشود بدون اینکه سوء رفتار در زندگی داشته باشد بر حسب تعداد سنوات زندگی مشترک مستحق نصف عواید و در آمد های در طول زندگی مشترک است که بایستی به زن پرداخت شود.

نفقه شامل البسه و خوراک و مسکن و کلیه هزینه های عرفی زن است که بر عهده مرد است حتی اگر مرد فقیر باشد وزن مال داشته باشد که بایستی پرداخت شود و جزء طلب ممتاز به حساب می آید و مرد موظف است نفقه معوقه و نفقه جاری را به زن پرداخت کند و اگر بچه داشته باشد باید نفقه فرزند خود را تا رسیدن به بلوغ بر عهده بگیرد.

مهریه زن باید به طور کامل پرداخت شود به این معنا که مرد اگر مهریه را در زمان عقد عند المطالبه قرار داده است باید از عهده آن بر آید و مالی را معرفی کند و اگر مالی ندارد بار اثبات عدم استطاعت در پرداخت دفعی مهریه بر عهده اوست برخلاف عند الستطاعه که بار اثبات توانایی پرداخت مهریه به صورت دفعی از طرف مرد با زن است و در هر صورت دادگاه اگر تشخیص دهد که مرد مالی ندارد قرار تقسیط مهریه و کلیه حقوق مالی زن را صادر میکند و سپس گواهی عدم سازش را به مرد میدهد.

نکته دیگر اینکه طلاق از طرف مرد طلاق رجعی است و مرد میتواند در زمان عده زن که مدت آن سه ماه است به زن خود رجوع کند و برگردد.

وکیل-طلاق-در-شهر-کرد

2-طلاق از طرف زن چه شرایطی دارد؟

برخلاف مرد زن نمیتواند بدون دلیل موجه و عذر قانونی از مرد طلاق بگیرد میتواند از دادگاه درخواست مطالبه مهریه و نفقه کند اما بدون دلیل موجه یا داشتن وکالت نامه نمیتواند در خواست طلاق دهد

طلاق از طرف زن جزء طلاق بائن به حساب می آید و در مدتی که زن عده طلاق نگه میدارد مرد نمیتواند به زن رجوع کند.

1-طلاق ناشی از عسر و حرج و غیر قابل تحمل نبودن زندگی مشترک

2-داشتن وکالت طلاق زن که از طرف مرد به زن داده میشود

3-مفقود اثر شدن شوهر

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص طلاق در شهرکرد اینجا را کلیک کنید.

شروط دوازده گانه عقدنامه

همچنین اگر مرد شروط دوازده گانه زیر را که در عقدنامه ذکر شده اند را امضاء کرده باشد در صورت تحقق آن شرایط زن می‌تواند تقاضای طلاق نماید.

عسر و حرج زن به معنای غیر قابل تحمل بودن زندگی مشترک برای زن است که به تشخیص دادگاه عذر موجه برای طلاق به حساب می آید موارد به شرح ذیل است:

1-عدم پرداخت نفقه به صورت متوالی به مدت 6 ماه و به صورت متناوب 9 ماه در مدت یک سال بدون عذر موجه.

2-ترک زندگی زناشویی توسط شوهر بدون عذر موجه.

3-اعتیاد شوهر به مواد مخدر و مواد الکلی.

توضیح :اعتیادی که منجر به بیکاری مرد، و وارد نمودن ضرر به سلامت جسمی و روحی زن و فرزند گردد.

4-محکومیت شوهر به حبس بالای پنج سال.

5- ضرب و شتم یا هرگونه سوء رفتار مستمر زوج که عرفاً با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد.

6-ابتلاء زوج به بیماریهای صعب العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه صعب العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید.

7-عدم رعایت شغل متناسب با حیثیت خانوادگى زوجه

8-ازدواج مجدد بدون رضایت همسر اول

و هر عاملی دیگر که زن بتواند اثبات کند که در شرایط سخت زندگی قرار گرفته و دادگاه موجه تشخیص دهد و زن را در شرایط عسر و حرج قرار دهد.

3-طلاق توافقی چه شرایطی دارد؟ 

طلاقی است که که زن و مرد نسبت به یکدیگر کراهت دارند و بر سر تمام مسائل مالی مثل مهریه، نفقه ،حضانت با یکدیگر توافق میکنند که زن کل یا بخشی از مهریه را به مرد ببخشد و در ازای آن مرد به او وکالت در طلاق بدهد که اصطلاح قانونی آن طلاق خلع و مبارات است.

پس از صدور رای طلاق توافقی که گواهی عدم امکان سازش نامیده می شود زوجین 3 ماه فرصت دارند که برای ثبت طلاق به دفتر خانه مراجعه کنند. تا قبل از صدور رای دادگاه هر کدام از زوجین پشیمان گردد رای مذکور صادر نمی شود اما پس از صدور رای طلاق توافقی اگر زوج (شوهر) پشیمان گردد امکان ثبت طلاق توافقی بدون حضور او یا وکیل طلاق توافقی در دفترخانه طلاق وجود ندارد مگر این که زن وکالت در طلاق از جانب شوهر داشته باشد.

 

هر چند در موضو عات خانواده گرفتن وکیل الزامی نیست اما به دلیل اطلاعات کم عموم مردم نسبت به قوانین خانواده و طولانی شدن دادرسی و بی نتیجگی در خواست ها مزایای حضور وکیل طلاق در شهر کرد بیشتر بارز میشود و این تضمین به فرد داده میشود که با حضور وکیل در پرونده از طولانی شدن دادرسی جلوگیری شود داشتن وکیل در پرونده های حقوقی قطعا در رسیدن خواسته مطلوب موثر ونتیجه بخش تر خواهد بود.

وکیل طلاق در سمنان

-طلاق چیست و روند رسیدگی آن در دادگاه  چگونه است؟

طلاق به معنای یک عمل حقوقی یک طرفه است که به عقد نکاح پایان میدهد و زن و شوهر را از هم جدا میکند. طلاق در قانون ایران اساسا حق مرد است و زن حق طلاق ندارد مگر آن که از طرف مرد وکالت در طلاق داشته باشد یا اینکه بتواند موارد عسر و حرج  خود را براساس قانون مدنی در دادگاه ثابت کند. ازدواج و طلاق دارای آثار حقوقی است که بعد از عقد باید تکلیف آن مشخص شود که میتوان از جمله به مسئله مشخص کردن و تعیین کردن حق حضانت،مسئله مشخص شدن تکلیف جهیزیه و مسئله پرداخت حقوق زن مثل نفقه و مهریه و سایر حقوق های زن که باید در زمان طلاق تکلیف آن برای پرداخت یا در صورت بذل و بخشیدن آن که در عقد باید تصریح شود.

-انواع طلاق:

1-طلاق رجعی:

اصولا چون طلاق حق مرد است و زن دخالتی در آن ندارد طلاق رجعی است به این معنا که زن بعد از طلاق به مدت سه ماه عده نگه میدارد و در این مدت حق ازدواج ندارد و مرد در طلاق رجعی میتواند در این سه ماه رجوع کند بدون اینکه دوباره خطبه عقد خوانده شود و در این مدت زن باید در محل اقامت زن سکونت کند و تمکین کند و نفقه زن در این دوران بر عهده مرد است و در این دوران هریک از زوجین که فوت کند دیگری از او ارث میبرد.و زن در طلاق رجعیه تا مدت سه ماهه در حکم زوجه به حساب میاید و به عبارتی رابطه برقرار کردن این زن با مرد دیگر زنا زن شوهر دار به حساب می آید تا مدت سه ماهه تمام شود.

2-طلاق بائن:

در طلاق بائن بر عکس طلاق رجعی که مرد در مدت عده حق رجوع دارد در این نوع طلاق مرد در زمان به سر بردن عده زن حق رجوع ندارد و به رابطه زوجیت کامل قطع میشود و زن در مدت سه ماهه عده مستحق نفقه نیست مگر آنکه باردار باشد و تا وضع حمل نفقه او بر عهده مرد است در طلاق بائن زن و مرد در مدت عده از یکدیگر ارث نمیبرند موارد طلاق بائن به شرح زیر است :

1-طلاق زن غیر مدخوله یعنی زنی که در زمان رابطه زوجیت خود به هیچ عنوان نزدیکی جنسی نکرده باشد و یا باکره باشد.

2-طلاق زن یائسه یعنی زنی که دیگر دوران قاعدگی اش تمام شود و دیگر قادر به بچه دار شدن نباشد.

3-طلاق خلع و مبارات یا همان طلاق توافقی که مرد در ازای بخشیدن کلی یا جزئی مهریه زن خود را طلاق میدهد

4- سومین طلاق که پس از سه وصلت متوالی به عمل آید ، اعم از اینکه وصلت در نتیجه رجوع باشد یا در نتیجه نکاح جدید.

5-طلاق از طرف زن که به خاطر عسر و حرج و غیر قابل تحمل بودن زندگی مشترک برای زن مستند به ماده 1130 قانون مدنی

-فرق طلاق و فسخ نکاح:

هردو از موارد انحلال نکاح هستند ولی طلاق یک عمل تشریفاتی است مثلا آنکه طلاق در زمان عادت ماهیانه صحیح نیست که تا آن تشریفات رعایت نشود طلاق صحیح نمیشود در فسخ نکاح رجوع مرد وجود ندارد و به عبارتی موارد فسخ نکاح هم برای مرد وجود دارد هم برای زن که موارد آن محدود است و بیشتر موارد آن به خاطر عیب داشتن عیوب در اندام و روان زن و مرد قبل از عقد است که مهم ترین آن جنون،ناتوانی جنسی زن و مرد،جذام ،نداشتن صفتی که در عقد تصریح شود این ها از موارد فسخ نکاح است.

 

 – مراحل طلاق از طرف مرد:

در قدیم مرد هر زمان که اراده میکرد میتوانست به دفتر خانه ازدواج خود رجوع کند و زن خود را طلاق دهد اما در حال حاضر به سبب صیانت و برقرای نظم و کیان خانواده قانونی وجود دارد که حتی مرد هم که حق طلاق با اوست باید به دادگاه مراجعه کرده و از دادگاه پس از پرداخت کلیه حقوق مالی زن از دادگاه گواهی عدم سازش بگیرد و بعد از آن به دفتر خانه برای طلاق مراجعه کند.

در طلاق از طرف مرد یا وکیل طلاق در سمنان دادگاه مرد را در صورت درخواست زن مکلف به پرداخت مهریه میکند و اگر زن مالی را از طرف مرد برای دادگاه مشخص کند مال مرد توقیف میشود و در مهریه عند المطالبه اثبات عدم توانایی دفعی مهریه بر عهده مرد است ولی در عند الاستطاعه اثبات عدم توانایی دفعی مهریه بر عهده زن است و زن باید مالی را از طرف شوهر معرفی کند یا مالی داشته باشد او را اثبات کند غیر از مستثنیات دین اموال او توقیف میشود و در هر صورت اگر دادگاه عدم توانایی مرد را اثبات کند قرار تقسیط مهریه را صادر میکند و بعد گواهی عدم سازش را صادر میکند. در این زمان حضانت فرزندان مطابق با قوانین و مقررات است و لازم است گفته شود که برخلاف تصور بعضی ها اگر خیانت زن به  شوهر ثابت شود مهریه او ساقط نمیشود.

-مراحل طلاق از طرف زن:

قانونا حق طلاق از آن مرد است و زن در این مورد حقی ندارد مگر اینکه زن در عسر و حرج و شرایطی قرار بگیرد که ادامه زندگی برایش غیر قابل تحمل باشد که موارد این عسر و حرج بستگی دارد به وارد شدن و اختلال در زندگی زناشویی پس حصری و محدود نیست و میتواند هر اتفاق و شرایطی که زندگی را دچار خدشه کند و ادامه زندگی را برای مرد غیر قابل تحمل کند

1-عدم پرداخت نفقه به صورت متوالی به مدت 6 ماه و به صورت متناوب 9 ماه در مدت یک سال بدون عذر موجه.

2-ترک زندگی زناشویی توسط شوهر بدون عذر موجه.

3-اعتیاد شوهر به مواد مخدر و مواد الکلی.

توضیح :اعتیادی که منجر به بیکاری مرد، و وارد نمودن ضرر به سلامت جسمی و روحی زن و فرزند گردد.

4-محکومیت شوهر به حبس بالای پنج سال.

5- ضرب و شتم یا هرگونه سوء رفتار مستمر زوج که عرفاً با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد.

6-ابتلاء زوج به بیماریهای صعب العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه صعب العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید.

7-عدم رعایت شغل متناسب با حیثیت خانوادگى زوجه

8-ازدواج مجدد بدون رضایت همسر اول

و هر عاملی دیگر که زن بتواند اثبات کند که در شرایط سخت زندگی قرار گرفته و دادگاه موجه تشخیص دهد و زن را در شرایط عسر و حرج قرار دهد.

در این صورت زن با دادخواست تقاضا طلاق و با ارائه مدرک محکمه پسند به دادگاه از این که شرایط مرد چه خدشه بر زندگی زناشویی او گذاشته که در این صورت دادگاه زوج را اجبار به طلاق دادن میکند و در صورتی که  اجبار به طلاق دادن مرد میسر نباشد در این صورت دادگاه زوجه را مطلقه میکند و گواهی عدم سازش را برای او صادر میکند که خود به دفترخانه مراجه کند که خود را طلاق دهد.

وکیل-طلاق-در-سمنان

طلاق توافقی:

یکی از موارد پر کاربرد در طلاق این است که زوجین از یکدیگر کراهت دارند و از آنجایی که مرد حق طلاق دارد و زن هم تمایل به طلاق گرفتن از مرد دارد در این صورت زوجه در ازای بخشیدن بخشی یا کل مهریه به مرد وکالت در طلاق میگیرد و به عبارتی زوجین بر سر مسائل مختلف دیگر هم مثل حضانت، جهیزیه و نفقه میتوانند توافق کنند و گرنه این مسائل حاشیه مطابق با قانون و مقررات است.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص طلاق در سمنان اینجا را کلیک کنید.

در طلاق توافقی ابتدا باید چند جلسه مشاوره برای ایجاد تفاهم و سازش قبل از طلاق رفته باشند و در صورتی که در مشاوره زوجین اصرار بر طلاق داشته باشند و این دوره 45 روز به صورت تخصصی دنبال میشود در صورت اصرار زن و شوهر بر طلاق گواهی عدم انصراف از طلاق از مرکز مشاوره و غربالگری گرفته می شود که به استناد آن دادخواست طلاق توافقی در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت می شود. توجه داشته باشید که اگر این روش را انتخاب می کنید حتی با داشتن وکیل و یا وکالت در طلاق هم، زن و شوهر متقاضی، الزام به شرکت در جلسه مشاوره دارند. مگر اینکه در موارد خاص مرکز غربالگری گواهی عدم انصراف را بدون مشاوره صادر کند.

مرحله اول: در صورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند دادگاه باید موضوع را به مراکز مشاوره خانواده ارجاع دهد در این مورد طرفین میتوانند خود ابتدا به مراکز مشاوره خانواده مراجعه کنند ماده 25 قانون حمایت خانواده. مراکز مشاوره خانواده سعی در سازش زوجین میکنند و اگر زوجین از تقاضای طلاق منصرف نشوند با مشخص کردن موارد توافق برای تعیین تکلیف و اتخاذ تصمیم به دادگاه ارسال میکنند.

مرحله دوم: دادگاه خانواده موارد توافق را بررسی و سعی در ایجاد سازش بین زن و شوهر میکنند. اگر سازش محقق نشد دادگاه به صدور گواهی عدم امکان سازش اقدام میکند.

مرحله سوم: مراجعه به دفتر رسمی ازدواج  و طلاق میباشد.

مرحله چهارم: باید قطعیت گواهی عدم امکان سازش پس از قطعی شدن به وسیله دادگاه صادر کننده رای نخستین به دفترخانه رسمی ازدواج و طلاق ارسال شود.

مرحله پنجم: زوجین باید حداکثر ظرف سه ماه گواهی عدم امکان سازش را به دفترخانه تسلیم کنند.

مرحله ششم: اجرای صیغه طلاق با رعایت جهات شرعی در دفترخانه یا در محل دیگر با حضور سردفتر انجام میگیرد ماده 37 قانون حمایت خانواده

مزایای حضور وکیل طلاق  در دعوی خانوادگی

1.انجام کلیه مراحل  توسط وکیل طلاق در سمنان توافقی که آشنا به تمام روند دادرسی است باعث می شود در کمترین مدت زمان ممکن کار انجام شود.

2.نیاز به حضور هیچ یک از زوجین نمی باشد .

3.تنظیم دادخواست طلاق توافقی که در حکم پی و بنیان مراحل و روند دادگاه می باشد در صورتی که ناقص تنظیم شود زمان رسیدگی را طولانی میکند و درصورتی هم که اشتباه تنظیم شده باشد و در توافقات که بعدا آثار حقوقی مهمی را به دنبال خواهد داشت با توجه و اشراف به قانون و آثار آن نباشد قطعا مشکلات بعدی را ایجاد خواهد کرد و برای جلوگیری حضور وکیل لازم و ضروری است .

4.دیگر نیاز به حضور زوجین نیست و از تنش و اختلافاتی احتمالی  زوجین در ملاقاتی که باهم دارند جلوگیری می شود.

5.حضور وکیل طلاق توافقی از طولانی شدن روند رسیدگی جلوگیری می کند .

7.هرچند حضور وکیل مستلزم هزینه و حق الوکاله می باشد ولی از هزینه های بی جهت پرهیز می شود.

وکیل خانواده در نیشابور

وکیل خانواده شخصی است که به مسائل مربوط به خانواده را پیگیری میکند. مسائلی چون طلاق ، نفقه ، مهریه  و حضانت فرزند است .

که هرکدام از این ها پروسه مخصوص خود را دارند و احتیاج به صبر و بردباری شما را دارند هم چنین باهمکاری شما با وکیل خود میتوانید پرونده را به نتایج بهتری برسانید.

وکیل خانواده تمامی مسائل داخل پرونده را بین خود و موکل محفوظ میدارد.

در قانون ما درباره تمامی مسائل مربوط به موارد بالا را ذکر کرده است که حال من در این مقاله براتون بیان میدارم

طلاق در قانون

در ماده 1133 قانون مدنی ذکر شده است که :مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید.

هم چنین در ماده 1134 گفته شده است : طلاق باید به صیغه طلاق و درحضورلااقل دو نفر مرد عادل که طلاق را بشنوند واقع گردد.

هم چنین در قانون ذکر شده است طلاق به دو نوع رجعی و بائن است

طلاق بائن به معنی طلاقی است که مرد حق رجوع ندارد.

در ماده 1145 آمده است که در مواردی که گفته میشود طلاق بائن است :

1- طلاقی که قبل ازنزدیکی واقع شود.
۲ – طلاق یائسه .
۳ – طلاق خلع و مبارات مادام که زن رجوع بعوض نکرده باشد.
۴ – سومین طلاق که بعدازسه وصلت متوالی بعمل آیداعم ازاینکه وصلت در نتیجه رجوع باشدیادرنتیجه نکاح جدید

مهریه در قانون

در ماده 1078 هر چیزی را که مالیت داشته و قابل تملک نیز باشد می‌توان مهر قرار داد.

هم چنین در ماده1082 گفته شده است که به مجرد عقد، زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.

مهریه

نفقه در قانون

مواد مربوط به نفقه در متن پایین میتوانید بخونید

در  ماده 1106 در عقد دائم نفقه زن به عهده شوهر است .

هم چنین در قانون نفقه را به معنی کامل توضیح داده است :ماده1107نفقه عبارت است ازهمه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسكن ، البسه ، غذا ، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم درصورت عادت یااحتیاج به واسطه نقصان یامرض .

حضانت در قانون

ماده 1169آمده است که :برای حضانت و نگهداری طفلی که ابوین او جدا از یکدیگر زندگی می‌کنند، مادر تا سن هفت سالگی اولویت دارد و پس از آن با پدر است.

همچنین اگر هر کدام از پدر یا مادر نتواند فرزند را نگه داری کنند قانون گفته است

ماده 1173 : هر گاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست، صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، محکمه می‌تواند به تقاضای اقربای طفل یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضاییه تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی بداند، اتخاذ کند.

مواردی که اگر هریک از پدر یا مادر داشته باشند حق حضانت از فرزند را نخواهند داشت:

1-اعتیاد زیان‌آور به الکل، مواد مخدر و قمار
2-اشتهار به فساد اخلاق و فحش
3-ابتلا به بیماری‌های روانی با تشخیص پزشکی قانونی
4-سوءاستفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضداخلاقی مانند فساد و فحشا، تکدی‌گری و قاچاق
5-تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف

وکیل خانواده در نوشهر

در زندگی خانوادگی خودمون یا اطرافیانمون میبینیم که دچار مشکلاتی شده اند که به تنهایی نمیتوانند به آنها رسیدگی کنند .

که این مشکلات مربوط به دعاوی خانواده میباشند مثل طلاق مسائل جزئی طلاق مثل نفقه، مهریه، حضانت و….

با ما همراه باشید تا مختصر توضیحی براتون درباره طلاق و دیگر مسائل بگم.

طلاق

یعنی جدا شدن زن و مرد از یکدیگر و پایان دادن به زندگی مشترک است .که در زمان جدا شدن ممکن است مسئله مهریه و نفقه پیش بیاید حال مهریه دِینی است که برگردن مرد است و باید پرداخت کند  . مهریه همان مهری است که موقع عقد هر دو طرف به یک نظر مشترک رسیده اند و انتخاب کرده اند و اگر عندالمطالبه باشد زن هرموقع که درخواست کند باید مرد آنرا تقدیم کند .

حال در زمان طلاق ممکن است مرد نتواند مهریه را پرداخت کند و دادگاه بر اساس شرایط مرد مهریه را قسطی میکند .

حال ممکن است براتون این سوال پیش بیاید که نفقه چیست؟

نفقه به شرایطی است که مرد باید آن را فراهم سازد . شرایطی چون مسکن ، خوراک ،پوشاک ،هزینه های درمانی و بهداشتی است .

حضانت

در زمان طلاق ممکن است یه بحث مهمی پیش بیاید که اون بحث مهم حق حضانت فرزند است . که در اینجا اگر کودک طفل باشد تا 7 سالگی حضانت آن بر عهده مادر است مگر اینکه مادر صلاحیت حضانت را نداشته باشد که این حضانت برعهده پدر میباشد حال ممکن است خلاف این موضوع نیز پیش بیاید اینکه پدر صلاحیت نگه داری فرزند را نداشته باشد و این حضانت به مادر داده میشود .

حضانت

حال ممکن است این موضوع پیش آید که نه مادر نه پدر نمیتوانند حضانت بچه را برعهده بگیرند.دادگاه این صلاحیت را به جد پدری یا همان پدربزرگ میسپارد و اگ پدر بزرگ به دلیل داشتن کهولت سن یا نتواند مایحتاج کودک را فراهم کند .دادکاه این صلاحیت را به خانواده مادری فرزند میسپارد .

اگر مبحث مهریه و نفقه کمتر از 20 میلیون تومن باشد رسیدگی به آن در شورای حل اختلاف  میباشد .

اگر بیشتر از مبلغ ذکر شده در بالا باشد رسیدگی آن به دادگاه خانواده میباشد .

وکیل طلاق در یاسوج

چنانچه در زندگی زناشوییی خود به بن است رسیده اید و جز طلاق راه چاره ای نمی بیینید ما به شما بهترین وکیل را در شهر خودتان معرفی می کنیم .

یا اگر قصد دارید نفقه یا مهریه خود را بگیرید ما ب شما این پیشنهاد میکنیم که با بهترین مشاوران حقوقی ما ارتباط برقرار کرده و با آنها در زمینه حقوقی خود صحبت کنید .

ما در سامانه وکیل نوین با  بهترین وکیل ها که در کار خود زبانزد هستن ،همکاری میکنیم  همچنین مشاوران حقوقی که با صبر و حوصله به تمامی صحبت های شما گوش فرا میدهند و سعی بر این دارند که بهترین راه حل را به شما ارائه دهند تا هرچه سریعتر مشکل شما برطرف شود  .

در وکیل نوین همچنین به تمامی سوالات حقوقی شما پاسخ داده خواهد شد .

طلاق

به معنای پایان یافتن علقه زوجیت است که در زمان طلاق مرد باید حق و حقوق زن را بپردازد ، این حق و حقوق شامل مهریه ، نفقه و…میباشد.

انواع طلاق

طلاق به سه صورت امکان پذیر است  :

طلاق از سمت زوج (مرد) ، طلاق از سمت زوجه(زن) ، طلاق توافقی زوجین

طلاق از سمت مرد که در ماده 1133 قانون مدنی درباره آن توضیح داده است

مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید.

طلاق از سمت زوجه

چنانچه زنی به هر دلیلی از شوهر خود راضی نباشد و کراهت داشته باشد ، چون اختیار با مرد هست ، با دادن مالی به شوهرش حالا این مال می تواند قسمتی یا تمام مهریه اش باشد و نظر شوهرش را برای طلاق جلب کند در قانون مدنی به همچین طلاقی « طلاق خلع »گفته میشود و مرد در این نوع طلاق حق رجوع ندارد.

 

وکیل-طلاق-در-یاسوج

 

دلیل دیگر را میتوان در ماده 1129 قانون مدنی در نظر گرفت

در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجراء حکم محکمه و الزام او بدادن نفقه زن می‌ تواند برای طلاق به حاکم ‌رجوع کند و حاکم شوهر او را اجبار به طلاق مینماید ‌همچنین است در صورت عجز شوهر از دادن نفقه.

مهریه

مهری است که در زمان ازدواج باید تعیین شود و ذمه ای است که برگردن مرد گذاشته میشود و هرزمان زن بخواهد مرد باید آن را بپردازد ( درصورتی که مهریه عندالمطالبه باشد)

 

انواع مهریه که در قانون ذکر شده است

مهرالمسمی

به مهری گفته میشود که زن و مرد قبل از عقد در مورد آن به توافق رسیده اند که آن را در سند ازدواج خود ذکر میکنند همان مهری است که در زمان خواستگاری خانواده بایکدیگر به توافق میرسند.

مهرالمثل

به زبان راحتر میتوان گفت که در زمان عقد مهریه ای ذکر نشده است و حال بعد از ایجاد رابطه زناشویی زوج میخواهند جدا شوند و میبینن که با یکدیگر تفاهم ندارند در اینجا به دلیل اینکه بین زن ومرد مهریه ای تعیین نشده  است ، مهریه زن را برحسب عرف و باتوجه به موقعیت زن که شامل ( سن ، تحصیلات ،موقعیت اجتماعی و خانوادگی) است محاسبه میشود.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص طلاق در یاسوج اینجا را کلیک کنید.

مهرالمتعه

به مهری گفته میشود که همانند مهرالمثل در نظرگرفته نشده است و اما با این تفاوت که قبل از ایجاد رابطه زناشویی مرد میخواهد همسر خود را طلاق دهد تنها تفاوت مهرالمتعه با مهرالمثل این است که به وضعیت اقتصادی مرد توجه میشود.

معرفی بهترین وکیل در ایلام

قبل از تبحر و تخصص وکلا در دعاوی حقوقی، کیفری، خانوادگی و ثبتی باید گفت که وکیل خوب در وکالت کسی است که علاوه بر مورد اعتماد بودن و اصل رازداری سخنان و اطلاعات موکل، مشکل و دغدغه موکل را مشکل خود بداند و با تمام وجود در جهت رفع مشکل موکل بکوشد. علاوه بر این که تخصص و تبحر و نیز سابقه کار قضایی و نیز پیگیری کار موکل و پاسخ به سوالات موکل در اسرع وقت نیز مهم می باشد.

سامانه وکیل نوین این امکان را برای کاربران و موکلین عزیز فراهم آورده و با بهره گیری از بسیاری وکلای متخصص در زمینه های مختلف دعاوی کیفری، ثبتی، ملکی، خانوادگی (اعم از طلاق یک طرفه و طلاق توافقی و نفقه …) و حقوقی، با تحصیلات عالیه در مقاطع تحصیلات تکمیلی و نیز استفاده و بهره گیری از قضات بازنشسته در امور مختلف در جهت مشاوره و رفع مشکلات موکلین با مشاورین متخصص در این زمینه آماده خدمت رسانی به کاربران محترم می باشد.

وکیل طلاق در ایلام

در زندگی روزمره همه ی ماها ممکن است مشکلاتی پیش بیاید که ما خود نتوانیم آن را حل کنیم و احتیاج داریم به شخصی که سر رشته ای در مورد مشکل ما دارد که بتواند مارو در حل کردن این موضوع راهنمایی و کمک کند. و در اینجا میخوایم در مورد اتفاقاتی که ممکن است در زندگی مشترک به وجود بیاید که هر کدام از طرفین نتوانند مشکل را رفع کند و حال احتیاج دارند به یک شخص متخصص برای همیاری ..

در زندگی مشترک ممکن است به دلایل مختلف زندگی به انتهای مسیر خود برسد و هرکدام از طرفین بخواهند جدا شوند و یا هردو نفر متفق نظر برای جدایی هستند ، که در اینجا هرکدام احتیاج به یک وکیل خوب و متخصص دارند تا بتواند آنها را در این راه همیاری کنند .

در سامانه وکیل نوین شما میتوانید وکیل مورد نظر خود را از بین بهترین وکیل های که به شما معرفی میشوند انتخاب کنید سامانه وکیل نوین قصد دارد به شما در روند بهتر پرونده همیاری کند و مشکل شما را همانند مشکل خود میداند.

وکلای این سامانه تمام سعی خود را بر این گذاشته اند که بتواند مشکل شما را به خوبی پیگیری کنند و بتواند با همکاری خود شما سختی که روی دوش شماست را بردارند

سامانه وکیل نوین شما را همانند عضوی از خانواده خود میپندارد و تمام سعی خود را میکند که مشکل شما به بهترین نحو انجام دهد و درصدد رفع مشکل شما برمی خیزد .

ما به شما این اطمینان خاطر را میدهیم که با سپردن پرونده خود به ما به راحتی مشکل شما رفع خواهد شد و ما تمام سعی خود را میکنیم که شما از ما راضی باشید.

طلاق چیست ؟

به معنای پایان یافتن زندگی زناشویی زوجین است و یک عمل حقوقی است که یکطرفه از سمت مرد امکان پذیر است اما در بسیاری از موارد به زن نیز این حق داده شده است تا بتواند به زندگی زناشویی خود پایان دهد.

انواع طلاق چیست؟ 

طلاق به سه صورت امکان پذبر میباشد

 1. طلاق به درخواست مرد
 2. طلاق به درخواست زن
 3. توافق زوجین برای طلاق

طلاق به درخواست زوج ( مرد ) چگونه است ؟

قانون مدنی ماده 1133: « مرد می‌تواند هر وقت که بخواهد زن خود را طلاق دهد » مرد می تواند با رعایت کردن شرایط قانونی به دادگاه مراجعه و درخواست طلاق همسرش را بنماید ولی قبلا می توانست با مراجعه به دفاتر ثبت طلاق با داشتن شهود دو مرد عادل و بالغ و پرداخت تمام حق و حقوق مالی زوجه و جاری شدن صیغه طلاق ، همسر خود را طلاق بدهند اما به دلیل اینکه اکثر این طلاق ها از روی عصبانیت زوج صورت می گرفت و باعث مزاحمت و بی نظمی دفاتر ثبت می شد قانون گذار تصمیم گرفت که با تصویب این ماده در قانون مدنی مرد را هم ملزم نماید که از طرف دادگاه اقدام به درخواست طلاق همسرش نماید.

وکیل-طلاق-در-ایلام

ولی در صورت دیگر  ، در صورت مصمم بودن مرد برای طلاق همسرش وجود دارد که در این صورت که بعد از صادر شدن حکم طلاق هنگام اجرای صیغه طلاق بدون رضایت همسرش ( زوجه ) بدون گذشت زن از کلیه امور مالی اش صیغه طلاق جاری نمی شود.یعنی در هنگام جاری شدن صیغه طلاق مرد حتما باید تمام حق و حقوق مالی زن پرداخت شده باشد.

براساس  ماده 27 قانون حمایت خانواده مصوب 1391 : « در کلیه موارد درخواست طلاق، به جز طلاق توافقی، دادگاه باید به منظور ایجاد صلح و سازش موضوع را به داوری ارجاع کند. دادگاه در این موارد باید با توجه به نظر داوران رأی صادر و چنانچه آن را نپذیرد، نظریه داوران را با ذکر دلیل رد کند.»

 

طلاق به درخواست  زن چگونه است ؟

الف : طلاق خلع چیست؟

چنانچه زنی به هر دلیلی از شوهر خود راضی نباشد و کراهت داشته باشد ، چون اختیار با مرد هست ، با دادن مالی به شوهرش حالا این مال می تواند قسمتی یا تمام مهریه اش باشد و نظر شوهرش را برای طلاق جلب کند در قانون مدنی به همچین طلاقی « طلاق خلع »گفته میشود و مرد در این نوع طلاق حق رجوع ندارد. این نوع طلاق از شایع ترین نوع طلاق می باشد.

ب : مراجعه به دادگاه و درخواست طلاق :

در این طلاق زن یا زوجه باید جهات قانونی در خواست خود را که در قانون آمده است در دادگاه ثابت کند 

این موارد عبارتند از :

ج : ندادن نفقه شوهر یا عجز در پرداخت ( ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی )

چنانچه زن بتواند عدم پرداخت نفقه را در دادگاه ثابت کند دادگاه شوهر را به طلاق اجبار می کند و اگرحکم دادگاه را شوهر اجرا نکند و زن را طلاق ندهد قاضی یا نماینده او اقدام به طلاق و امضای سند خواهند کرد.

۱_ عسر و حرج زن یعنی چه ؟

مطابق ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی به زن این حق داده که در صورتی که ادامه زندگی برای زن با مشقت همراه باشد مشمول عسر و حرج قرار گرفته و از دادگاه درخواست طلاق نماید در تبصره این ماده آمده است :

_ در صورتی که زوج به مدت حداقل شش ماه متوالی زندگی را ترک کند یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه

_ اعتیاد مرد به یکی از انواع مواد مخدر یا ابتلاء وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد

_ محکومیت قطعی زوج به حبس ۵ سال یا بیشتر

_ ضرب و شتم یا هرگونه سوء رفتار مستمر زوج که عرفا با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد.

_ ابتلای زوج به بیماری های صعب العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه صعب العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل کند.

نفقه

نفقه به معنای این است که مرد باید تمام مایحتاج زندگی را فراهم کند که این مایحتاج های زندگی شامل خوراک و پوشاک ، ماشین ، هزینه های درمانی و بهداشتی و مسکن است .

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص طلاق در ایلام اینجا را کلیک کنید.

مهریه 

در زمان جاری شدن صیغه عقد مرد بر گردن خود ذمه ای قرار میدهد که به آن مهر گفته میشود و هر زمان که زن بخواهد مرد باید مهریه زن در بپردازد( اگر مهریه عندالمطالبه باشد).

در قانون ما نیز درباره ای انواع مهریه نیز صحبت شده است که شامل مهرالمسمی ،مهرالمثل ،مهرالمتعه.

مهرالمسمی: به مهری گفته میشود که زن و مرد قبل از عقد در مورد آن به توافق رسیده اند که آن را در سند ازدواج خود ذکر میکنند .

مهرالمثل : به زبان راحتتر میتوان گفت که در زمان عقد مهریه ای ذکر نشده است و حال بعد از ایجاد رابطه زناشویی زوج میخواهند جدا شوند در اینجا به دلیل اینکه بین زن ومرد مهریه ای تعیین نشده است مهریه زن را برحسب عرف و باتوجه به موقعیت زن که شامل ( سن ، تحصیلات ،موقعیت اجتماعی و خانوادگی)است محاسبه میشود.

مهرالمتعه: به مهری گفته میشود که همانند مهرالمثل در نظرگرفته نشده است و قبل از ایجاد رابطه زناشویی مرد میخواهد همسر خود را طلاق دهد تنها تفاوت مهرالمتعه با مهرالمثل این است که به وضعیت اقتصادی  مرد توجه میشود.

-آیا مرد میتواند زن دوم اختیار کند؟

از نظر شرعی مرد میتواند چهار همسر دائم اختیار کند و به تعداد نامحدود همسر موقت داشته باشد این جواز را هم در قرآن و هم در موادی از قانون مدنی که اشاره به تعدد زوجات داشته است میتوان یافت اما با توجه به عرف قانون خاص حمایت خانواده مصوب سال 1353 وضع شده است که مرد باید شرایطی را رعایت کند و طبق این قانون چند همسری توسط مرد محدود میشود و گرنه ازدواج مجدد او دردفاتر ثبت ازدواج ثبت نخواهد شد.اما در سال 1391 هم قانون حمایت خانواده وضع شده اما به دلیل سکوت قانون یادشده اخیر در مورد شرایط چند همسری قانون مصوب سال 1353 در این مورد حاکم است.

شرایطی که مرد باید برای ازدواج مجدد خود رعایت کند:

بر اساس ماده 17 قانون حمایت خانواده مرد باید تقاضا نامه ازدواج مجدد خود را به دادگاه تقدیم کند و دادگاه با رعایت شرایط تمکن مالی مرد،اجرای عدالت بین زوجات و همچنین رعایت ماده 16 قانون حمایت خانواده با تصمیم مرد موافقت نماید در غیر این صورت ازدواج مجدد مرد در دفتر خانه ازدواج ثبت نخواهد شد و ازدواج دائمی که به ثبت نرسیده باشد مطابق قانون مجازات اسلامی قابل مجازات برای مرد است.

شرایط گرفتن زن دوم در ماده ۱۶ قانون حمایت خانواده آمده است:

«مرد نمی‌تواند با داشتن زن همسر دوم اختیار کند مگر در موارد زیر:

۱- رضایت همسر اول‌.

۲- عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف زناشویی‌.

۳- عدم تمکین زن از شوهر.

۴- ابتلاء زن به جنون یا امراض صعب العلاج موضوع بندهای ۵ و ۶ ماده ۸ : (۵- ابتلا هر یک از زوجین به امراض صعب العلاج به نحوی که‌ دوام زناشویی برای طرف دیگر درخطر باشد. ۶- جنون هر یک از زوجین در مواردی که فسخ نکاح ممکن نباشد.)

۵- محکومیت زن وفق بند ۸ ماده ۸ : (محکومیت زن به حکم قطعی به مجازات پنج سال‌ حبس یا بیشتر یا به جزای نقدی که بر اثر عجز از پرداخت منجر به ‌پنج سال بازداشت شود یا به حبس و جزای نقدی که مجموعا منتهی به پنج سال یا بیشتر حبس و بازداشت شود و حکم مجازات‌ در حال اجرا باشد.)

۶- ابتلاء زن به هر گونه اعتیاد مضر برابر بند ۹ ماده ۸ : (ابتلا به هرگونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس‌ زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و ادامه زندگی زناشویی را غیر ممکن سازد.)

۷- ترک زندگی خانوادگی از طرف زن‌.

۸- عقیم بودن زن‌.

۹- غائب مفقودالاثر شدن زن برابر بند ۱۴ ماده ۸: (در مورد غایب مفقودالاثر با رعایت مقررات ماده ۱۰۲۹ قانون‌مدنی‌).

آیا-مرد-میتواند-زن-دوم-اختیار-کند؟

نکته:

زن درصورتی که ازدواج مجدد مرد بدون اجازه دادگاه و چه با اجازه دادگاه باشد میتواند دادخواست طلاق بدهد.واز موارد عسر و حرج مطابق ماده 1129 و 1130 قانون مدنی محسوب میشود.

-مرد باید چه مواردی را در وقایع خانوادگی ثبت کند؟

مطابق با ماده 20 قانون حمایت خانواده مصوب91 مرد باید عقد نکاح دائم،فسخ و انفساخ آن، طلاق، رجوع و اعلام بطلان نكاح يا طلاق را ثبت نماید در غیر این صورت به جزای نقدی و حبس تعزیری درجه هفت مطابق قانون مجازات محکوم میشود.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص خانواده اینجا را کلیک کنید.

-آیا نکاح موقت احتیاج به ثبت دارد؟

نکاح موقت احتیاج به ثبت ندارد مگر در شرایط ذیل:

1-باردار شدن زوجه.

2-توافق طرفین.

3-شرط ضمن عقد وقت.

مجازات كتك زدن همسر در قانون چيست؟

در جامعه امروزي كتك زدن يك امر نادرست به حساب مي آيد و كتك زدن همسر كه در قانون براي آن مجازات در نظر گرفته شده است اين اتفاق در بسياري از جوامع امروزي اتفاق مي افتد و علت اصلي اين اتفاق بيشتر به دلايل فيزيكي آقايان (زور و قدرت )است.

كتك زدن همسر

در قانون مدني ما به حسن رفتار زوجين نسبت به يكديگر اشاره شده گاهي زوجين در زمان عصبانيت و فشارهاي رواني كه روي آنهاست اقدام به كتك زدن يكديگر ميكنند و ممكن است درهمين حين با استفاده از چاقو و ديگر اجسام تيز يكديگر را تهديد كرده و در برخي موارد باعث ايجاد ضرب و جرح ميشوند. 

در اين زمان اگر مرد مکررا اقدام  عمدي ضرب و جرح و بكاربردن الفاظ ركيك بپردازد ،علاوه برايجاد حق طلاق براي زن ،محكوم به زندان ،شلاق و پرداخت ديه خواهدشد.

درماده 311 قانون مجازات اسلامي آمده است :

ضرب و جرح توسط همسر يكي از موارد عسر و حرج زن ميباشد كه با استناد به آن ميتواند درخواست طلاق خود را از دادگاه بخواهد.

موارد عسر و حرج چيست؟

1-ترك زندگي خانوادگي توسط زوج به مدت 6 ماه متوالي يا 9 ماه متناوب در يكسال بدون هيچ گونه عذر موجه .

2-اعتياد زوج به يكي از انواع مواد مخدر يا ابتلاء وي به مشروبات الكلي كه به اساس زندگي خانوادگي خلل وارد كند.

3-محكوميت قطعي زوج به حبس 5 سال يا بيشتر.

4-ضرب و شتم يا هرگونه سوء رفتار مستمر زوج كه عرف با توجه به وضعيت زوجه قابل تحمل نباشد .

5-مبتلا شدن زوج به بيماري صعب العلاج رواني يا سرايت دهنده يا هرنوع عارضه صعب العلاج ديگري كه زندگي مشترك را مختل كند.

علت اينكه مردان همسران خود را كتك مي زنند؟

اولين علت را ميتوان اعتقاد غلط داشتن به مرد سالاري باشد که امروزه دیگر کمتر این مورد دیده میشود به اين معنا كه زن اگر از حرفي يا عملي سرپيچي كند مجازات آن كتك خوردن است.

دومين علت را ميتوان در اعتماد به نفس پايين مرد و شخصيتي كه هنوز نابالغ است كه اين ريشه در خانواده و كودكي شخص دارد.به این معنا که فرد زمانی که نمیتواند حرف خود را به کرسی بنشاند از زور خود استفاده میکند

علت ديگر را ميتوان آزارهاي كه شخص در دوران كودكي خود توسط والدين و يا اطرافيان داشته جست و جو كرد.

همچنين علت هاي ديگري چون داشتن اختلال شخصيتي-داشتن بيماري ساديسم – اعتياد ب مواد -فقر- استرس و فشارهاي رواني-ياد نداشتن در برقرار كردن ارتباط كلامي.

باید این نکته را هم گفت تمامی این موارد فقط 50 درصد داستان میباشد که مرد مقصر است و در 50 درصد دیگر زن نیز بخاطر رفتارهای نادرست خود باعث میشود که مرد کنترل خود را از دست بدهد.

مراحل شکایت از شوهر برای کتک زدن

زن به عنوان شخصي كه آسيب ديده است همانند هر فردي كه آسيب ديده است ميتواند براي خود وكيل بگيرد و طرح شكايت كند.مراحل شکایت از کتک زدن شوهر
 یا شکایت از شوهر برای کتک زدن
در وهله اول بايد به كلانتري رجوع كرده شکایت از همسر برای کتک زدن بعد از فرستاده شدن شكايت به دادسرا زن ميتواند به پزشكي قانوني رفته و پس از طي مراحل پزشكي قانوني در دادگاه كيفري به پرونده رسيدگي خواهد شد.

ماده 115 قانون مدني آمده است

اگر بودن زن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی و یا مالی یا شرافتی برای زن باشد زن میتواند مسکن علیحده اختیار کند‌ و در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور محکمه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور است نفقه بر‌عهده شوهر خواهد بود.

مجازات-كتك-زدن-همسر-در-قانون-چيست؟

در ماده 614 قانون مجازات اسلامي آمده است :

هر کس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرض دایمی ‌یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل مجنی‌علیه گردد در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم‌ و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد به دو تا پنج سال حبس محکوم خواهد شد و در صورت درخواست مجنی‌علیه مرتکب‌ به پرداخت دیه نیز محکوم میشود.
تبصره – در صورتی که جرح وارده منتهی به ضایعات فوق نشود و آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا یک سال حبس ‌محکوم خواهد شد.

(مجازات كتك زدن همسر در قانون چيست؟)

مدارك اثبات ضرب و شتم همسر چيست؟

1-شهادت شهود

2-اقرار

3-قسامه(قسم)

4-اماره( دليل و شواهد)

5-علم قاضي

مراحل شكايت ضرب و شتم همسر چيست؟

برای شروع طرح دعوای کتک زدن همسر  ،باید پلیس محل وقوع جرم را مطلع کنید و پس از گزارش صورت جلسه مامور گزارش پرونده برای دادسرا محل وقوع جرم ارسال میکند در این مرحله مسئول پرونده اعم از دادیار یا بازپرس به پروند رسیدگی میکند و درصورتیکه شواهد و دلایل کافی برای وقوع جرم از طرف همسر را کافی بداند احضاریه ای را به محل اقامت شوهر ارسال میکند تا در وقت معین در دادسرا حضور پیدا کند و به مرد تفهیم اتهام میشود و مقام قضایی تحقیق و بررسی را برای وقوع جرم یا عدم جرم آغاز مینماید . درصورتی که به کشف و حقیقت ضرب و جرح پی ببرد پرونده با صدور قرار به جلب دادرسی از طریق کیفر خواست دادستان پرونده را برای صدور حکم به دادگاه میفرستد در غیر این صورت ، در صورت نبودن دلیل و شواهد قانع کننده دادسرا قرار منع تعقیب صادر میکند .

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص خانواده اینجا را کلیک کنید.

هر قراری که توسط مقام قضایی دادسرا ، صادر شود شاکی و یا متهم میتواند ظرف مدت ده روز به قرار صادر شده در دادگاه صالح رسیدگی کننده پرونده ، به پرونده اعتراض کند و رای دادگاه نسبت به تشخیص قرار از طرف دادسرا قطعی است و اگر دادگاه عقیده به نقض قرار داشته باشد پرونده برای تحقیق مجدد به دادسرا ارسال میکند .

مجازات ضرب و شتم چيست؟

اگر ضرب و شتم به صورت عمدي انجام شده باشد و شاكي رضايت ندهد با توجه به نظر قاضي مرتكب را به علت مجازات ضرب و شتم همسر به مجازات تعزيري درجه 7 محكوم ميشود (91 روز تا 6 ماه حبس و شلاق 11تا 30ضربه).

اگر در اثر ضرب و جرح عمدي طرف مقابل دچار صدمات جدي مثل شكستگي ، از كار افتادگي اعضاء يا حواس پنجگانه باشد ،در اثر ضربه دچار زوال عقل شود مرتكب قصاص ميشود.

در مواردي كه با وجود اينگونه آسيب ها امكان قصاص وجود نداش

حکم کتک زدن زن در قانون | قانون در مورد کتک زدن زن

 

مردی که عالما و عمدا مبادرت به کتک زدن زن نموده است باید علاوه بر پذیرش حکم قصاص و یا پرداخت دیه، مجازات حبس را هم متحمل شود. باتوجه به مفهوم قانون مجازاتحکم زدن زن در قانون در صورتی که کتک زدن با عواقب جدی از جمله ایجاد نقصان یا از کار افتادن یکی از اعضای بدن یا ایجاد یک مرض دائمی همراه باشد یا قاضی حدس بزند مرد از کار خود پشیمان نیست و می تواند دوباره این اقدامات وحشیانه را علیه همسر خود تکرار کند علاوه بر مجازات فوق، حکم کتک زدن  به تحمل 2 تا 5 سال حبس محکوم خواهد کرد.

در بخش قصاص بیان می شود اگر فردی به صورت عمدی به دیگری آسیبی وارد کند در صورت جمع شرایط قصاص باید همان آسیب نیز به درخواست قربانی به بدن و سلامت فرد وارد گردد. حال اگر امکان قصاص وجود نداشته باشد به بخش دیات وارد می شویم. البته دیات در همه موارد به جای مجازات قصاص بکار نمی رود بلکه در مواردی که آسیب وارده ناشی از فعل غیر عمد یا شبه عمد باشد باز هم باید به قوانین دیات رجوع کرد.
در کنار این ها مسئله ارش نیز مطرح شده است. تعیین میزان ارش برای زمانی است که میزان دیه یکی از اعضای بدن در قانون و شرع درج نشده باشد. در این شرایط پزشکی قانونی موظف است میزان آسیب وارده را تخمین زده و مبلغ آن را با توجه به مبلغ دیه یک انسان کامل و یا دیه کامل آن عضو از بدن تخمین بزند. دادگاه نیز در صورت موافقت با نظریه پزشکی قانونی، مرد را به پرداخت ارش و دیه محکوم خواهد کرد.

زدن زن چه جرمی دارد | آیا کتک زدن زن جرم است

در کتاب قانون مجازات اسلامی هرگونه ضرب و جرح را جرم تلقی و برای آن مجازات تعیین کرده است.

طبق ماده 614 ق.م.ا مرنکب را به حبس و به پرداخت دیه یا قصاص محکوم و صدور حکم می گردد.

طبق ماده«۳۸۶ و ۳۸۷ قانون مجازات اسلامی»، در صورت ایراد جنایت بر اعضاء بدن، در صورت تقاضای مجنی علیه(آسیب دیده) یا ولی او و فراهم بودن شرایط قصاص، مرتکب باید قصاص شود. برای مثال چنانچه جنایت منجر به قطع دست قربانی شده باشد با وجود این دو شرط باید دست وی را قطع نمود.
شرایط عمومی و اختصاصی قصاص طبق مواد ۳۰۱ و ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی به قرار زیر می باشند:

 • الف- قصاص با مقدار جنایت در تساوی باشد.
 • ب- قصاص عضو سالم در برابر عضو نا سالم نباشد.
 • ج- بیم تلف شدن مرتکب یا صدمه بر عضو دیگر نباشد.
 • د- قصاص عضو کامل در برابر عضو ناقص نباشد.
 • ه- قصاص عضو اصلی در مقابل عضو غیر اصلی نباشد.
 • و- مرتکب در ارتکاب جنایت عمد داشته باشد.

دیه کتک زدن زن | ایا کتک زدن زن دیه دارد

هرگونه آسیب که در قانون ضرب و جرح تلقی و آسیب وارده پایین تر از قتل باید شمول پرداخت دیه یا قصاص می گردد در صورت رضای بزه دیده قصاص به دیه تبدیل می گردد که در کتاب قانون برای آسیب به هر عضو دیه ی وارد به آن محاسبه شده است.مثل  سیاه شدن پوست صورت که بزه کار به پرداخت شش هزارم دیه کامل محکوم می گردد.

مجازات کتک زدن دختر

هرگونه ضرب و جرح عمدی  در قانون مجازات اسلام جرم انگاری شده است و مستوجب مجازات است و بزهکار باید به مجازات مققر برای آسیب وارده محکوم شود. این مجازات در نص ماده 614قانون مجازات اسلامی مقرر گردیده است که قضات محترم باید طبق آن بزهکار را به مجازاتمحکوم و اقدام به صدور رای نمایند. نص ماده 614 قانون مجازات اسلامی: هر کس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرض دایمی یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل مجنی علیه گردد در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد به حبس درجه شش محکوم خواهد شد و در صورت درخواست مجنی علیه مرتکب به پرداخت دیه نیز محکوم می‌شود.

تبصره – در صورتی که جرح وارده منتهی به ضایعات فوق نشود و آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد.

مجازات کتک زدن همسر | حکم کتک زدن همسر

مجازات زدن همسر در نص ماده 614 قانون مجازات اسلامی در پاسخ به کتک زدن همسر چه حکمی دارد پاسخ میدهد: هر کس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرض دایمی یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل مجنی علیه گردد در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد به حبس درجه شش محکوم خواهد شد و در صورت درخواست مجنی علیه مرتکب به پرداخت دیه نیز محکوم می‌شود.

تبصره – در صورتی که جرح وارده منتهی به ضایعات فوق نشود و آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد.

حکم کتک زدن مرد | حکم کتک زدن زن به مرد

همان طور که کتک زدن زن توسط مرد در قانون جرم انگاری و دارای مجازات است برای زن نیز همین حکم و تعیین مجازات صادق است.

حکم کتک زدن زن توسط مرد غریبه

در این مورددر ابتدا باید برسی شود که ضرب و جرح در داخل خانه صورت گرفته است یا خارج از منزل و اینکه آیا جز ضرب و جرح توهین و فحاشی نیز صورت گرفته است یا خیر.

در مورد کتک کاری توسط مرد غریبه برای محکومیت وی و تعیین مجازات به ماده 614 قانون مجازات اسلامی رجوع کرد که بزهکار را در صورت ضرب و جرح عمدی به حبس تعزیری درجه شش یعنی حبس بیش از شش ماه تا دو سال و در صورتی که آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا دو سال حبس محکوم می گردد.

حکم سیلی زدن به همسر

گاهی در گفت و گو ها بین زوجین به دلایل مختلفی از قبیل به کرسی نشاندن حرف توسط مرد یا زورنمایی وی دست به کتک کاری مثل سیلی زدن به همسر منتج می گردد که در این حالت برای مرد دارای احکام کیفری و تعیین مجازات است در کتاب قانون مجازات اسلامی.زن میتواند بعد از آسیب وارده به کلانتری محل رجوع کرده و بعد از صورت جلسه پرونده به دادسرا برای تحقیقات و کارشناسی پزشکی قانونی صادر می شود.

حکم کیفری سیلی زدن به زن مطابق ماده 614 صدور رای و تعیین مجازات می گردد:هر کس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرض دایمی یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل مجنی علیه گردد در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد به حبس درجه شش محکوم خواهد شد و در صورت درخواست مجنی علیه مرتکب به پرداخت دیه نیز محکوم می‌شود.

تبصره – در صورتی که جرح وارده منتهی به ضایعات فوق نشود و آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد.

حکم کتک زدن والدین

حکم ضرب و شتم چیست

شتم به معنی دشنام دادن است و ذیل جرایمی مثل: توهین یا قذف قرار می‌گیرد؛ بنابراین، اصطلاح صحیح در ترکیب عنوان جرمانگاری شده، «ضرب و جرح» است و جرم شتم ذیل سایر عناوین مجرمانه نظیر: توهین، هتک حرکت یا افترا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در کتاب قانون مجازات اسلامی برای ضرب و جرح عنوان مجرمانه بیان کرده ولی واژه ی شتم تحت عناوین جرم توهین یا قذف  یا جرم افترا تعیین مجازات شده است که  قاضی محترم با توجه به مطالعه قسمت شرح شکواییه تشخیص میدهد که در عمل ارتکابی جز ضرب و جرح آیا کدامیک از جرایم توهین یا قذف یا افترا صورت گرفته و طبق همان صدور حکم می کند.

پزشک قانونی کتک زدن زن

برای تعیین میزان آسیب وارده در اثر ضرب وجرح بزه دیده به پزشکی قانونی معرفی می گردد تا توسط کارشناسان تعیین میزان ضرب یا جراحت به عمب آید و قاضی محترم طبق آن اقدام به صدور کند.مثلادر صورت شکستگی بینی دیه ی مندرج در نص قانون مجازات اسلامی برای آن 60 میلیون تومان است.

سوالات متداول

سوال :برای طرح دعوای کیفری علیه شوهر به خاطر کتک زدن کدام‌دادگاه صالح است؟

 پاسخ:شما تشریف ببرید دفتر خدمات شکایت کنید خودشون ب دادگاه ارجاع میدن

 سوال:سلام من تصادف کردم ..دوتا از مهر های کمرم ترک برداشته..بینی و ابرو هم شکسته ..دیه اش چقدر میشه

پاسخ:شما تشریف ببرید دفتر خدمات شکایت کنید خودشون ب دادگاه ارجاع میدن

پرسش:سلام در صورتی که در تصادف خانواده  تصادف فقط یکی از فرزندان پسر فوت کند، دیه به چه کسی تعلق میگیرد؟

جرم مردی که همسرش را کتک می زند

مرنکب را به حبس و به پرداخت دیه یا قصاص محکوم و صدور حکم می گردد. مطابق بند 4 ماده311 ق.م.ا:ضرب و شتم از جمله مواردی است که اگر عرفا قابل تحمل نباشد ازموارد عسر و حرج محسوب می گردد و حق  طلاق را به زن میدهد.

ایا مرد حق کتک زدن همسرش را دارد

مسئله تنبیه بدنی زنان در برخی از متون شرعی را باعث رواج خشونت خانگی علیه زنان دانسته‌اند. در مقابل گفته شده، این حکم فقط در مورد زنانی قابل اعمال است که نسبت به وظایف زناشویی خود کوتاهی می‌کنند؛ ثانیا حدود تنبیه هم در روایات به شدت محدود شده چنانچه حتی نباید به کبودی یا سرخی بدن زن منجر شود و اگر بیشتر از این حد شد عواقب حقوقی و کیفری برای مرد در پی خواهد داشت. ضمن اینکه اصل چنین حکمی را الزامی نمی‌دانند؛ بلکه اجرای آن در روایات کار مردان بد امت دانسته شده است.

شکایت از مادر برای کتک زدن

در صورت هر گونه آسیب یا ضرب و جرح توسط مادر به قرزند قابل پیگیری است و با تماس با پلیس کلانتری محل و صورت جلسه اقدام به پیگیری قانونی و حتی به  دریافت دیه از مادر را به عمل آورد.

ایا کتک زدن زن زندان دارد

هرگونه ضرب و جرح زوجین در مقام قانون قابل پیگیری و مجازات است .ماده 614 قانون مجازات اسلامی: بزهکار را در صورت ضرب و جرح عمدی به حبس تعزیری درجه شش یعنی حبس بیش از شش ماه تا دو سال و در صورتی که آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا دو سال حبس محکوم می گردد.

شلاق زدن همسر قانونی است؟

هر گونه ضرب و جرح عمدی دارای پیگرد قانونی و مرک نگاری شده که دارای مجازات است.استفاده از هرگونه آلات برای کتک کاری یا ضرب از قبیل شلاق یا چاقو مطابق تبره ماده 614 قانون مجازات اسلامی بزه کار به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد.

مجازات سیلی زدن به همسر

زن  بعد از آسیب وارده به کلانتری محل رجوع کرده و بعد از صورت جلسه پرونده به دادسرا برای تحقیقات و کارشناسی پزشکی قانونی صادر می شود برای تعیین میزان آسیب وارده بهبزه دیده.

حکم کیفری سیلی زدن به زن مطابق ماده 614 صدور رای و تعیین مجازات می گردد:هر کس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرض دایمی یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل مجنی علیه گردد در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد به حبس درجه شش محکوم خواهد شد و در صورت درخواست مجنی علیه مرتکب به پرداخت دیه نیز محکوم می‌شود.

تبصره – در صورتی که جرح وارده منتهی به ضایعات فوق نشود و آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد.