موارد درخواست طلاق از سوی زوجه

بهترین وکیل خانواده در سامانه وکیل نوین تونست به من کمک کنه که خیلی زود کارهای طلاق یک طرفه‌ام رو انجام بدم. شما هم اگر به وکیل خانواده و طلاق زن نیاز داشتید، می‌توانید با بهترین وکیل خانواده در سامانه وکیل نوین ارتباط برقرار کنید.

در صورت نیاز به وکیل فرم زیر را پر کنید

چه زمانی زوجه می‌تواند برای طلاق یک‌طرفه به دادگاه مراجعه کند؟

گاهی زوجه هیچ تمایلی به ادامه زندگی ندارد و تمایل اولیه خود را نسبت به زوج از دست داده است که در اصطلاح حقوقی به آن کراهت در ازدواج گفته می‌شود. بنابراین، زوجه باید از راه‌هایی کراهت خود را به دادگاه ثابت کند تا بتواند حکم طلاق یک‌طرفه را بگیرد.ممکن است این راه‌ها مربوط به نپرداختن نفقه یا سوءرفتار شوهر باشد و یا به دلایل دیگری مثل کراهت زن (عسر و حرج)، در هر صورت، اگر چنین مواردی باشد، طبق قانون مرد ملزم به طلاق یک‌طرفه است.

در این طلاق زن باید مالی را به مرد بذل کند تا در ازای آن طلاق بائن حاصل شود «البته این موضوع در اصطلاح عامه مردم به مهرم حلال جونم آزاد معروف است» که در این زمینه غیر از مهریه زوجه اموال دیگری نیز می‌توان رد و بدل کرد. مواردی مثل پرداخت نکردن نفقه یا سوءرفتار مرد از جمله راه‌های روشنی هستند که زن می‌تواند با استفاده از آن‌ها طلاق یک‌طرفه خود را از دادگاه بگیرد. اما در مورد کراهت زن باید موضوع کراهت به دقت بررسی شود که در ادامه به آن‌ها پرداخته می‌شود:

موارد عسر و حرج در قانون

شرایط عسر و حرج در قانون به شرایطی گفته شده است که ادامه زندگی برای زوجه با مشقت همراه باشد به طوری که مایل به طلاق یک‌طرفه باشد، نه ادامه زندگی.  این شرایط عبارت است از:

۱- ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت ۶ ماه متوالی و یا ۹ ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه،

۲- اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد‌مخدر و یا ابتلاء وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است

۳- محکومیت قطعی زوج به حبس ۵ سال یا بیشتر،

۴- ضرب و شتم یا هرگونه سوء استفاده مستمر زوج که عرفا” با توجه به وضعیت زوجه تحمل نباشد‌،

۵- ابتلاء زوج به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه صعب‌العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل کند‌. البته این موارد انحصاری نیستند و هر مورد دیگری که ادامه زندگی را برای زن سخت کند می‌تواند دلیل درخواست طلاق یک‌طرفه قرار بگیرد.

ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی در مورد طلاق:

در این ماده قانونی تاکید شده است در صورتی که زوجه سوء رفتار مرد را به دادگاه اثبات کند در این مرحله دادگاه بدون هیچ شرطی حکم طلاق یک‌طرفه را صادر می‌کند. در این مورد رضایت یا عدم رضایت زوج در صدور حکم طلاق تاثیری ندارد زیرا دادگاه موظف است بدون رضایت مرد حکم طلاق یک‌طرفه را صادر کند.

 وکالت زوجه در طلاق

یکی از شروط ضمن عقد گرفتن وکالت طلاق توسط زوجه است. این در حالی است که در قانون آمده است که مرد می‌تواند وکالت طلاق را به هر کسی که بخواهد بدهد. بنابراین زوجه می‌تواند هنگام عقد ازدواج یا هر عقد مستقل دیگری، این وکالت را از مرد بگیرد. اگر زوجه  وکالت طلاق یک‌طرفه نیز داشته باشند باید عدم صلاحیت زوج را به دادگاه اثبات کند و این موضوع نیز ممکن است مدت‌ها به طول بینجامد و فقط در طلاق‌های توافقی زمان رسیدگی کوتاه است و در این نوع طلاق زوجین درباره موضوعات مختلف مانند حضانت فرزند، جهیزیه، مهریه و… توافق می‌کنند.

حق رجوع مرد در طلاق :

باید توجه داشت که طلاق به خواسته مرد و طلاق توافقی قابل رجوع است یعنی مرد دوباره می‌تواند برادامه زندگی با زن اراده کند و بدون ازدواج در مدت مقرر زن دوباره به همسری مرد در می‌آید، اما درطلاق عسر و حرجی یا قضایی (طلاق یک‌طرفه) امکان رجوع برای مرد وجود ندارد و صرفا با توافق طرفین امکان آن به‌وجود می‌آید.

طلاق توافقی:

در طلاق توافقی، متقاضی گواهی عدم امکان سازش باید تقاضانامه‌ای به دادگاه تسلیم کند که در آن علل تقاضا به طور موجه قید شود. پس از وصول تقاضانامه دادگاه راسا یا به وسیله داور یا داوران سعی در اصلاح بین زن و شوهر و جلوگیری از وقوع طلاق خواهد کرد. هرگاه تلاش دادگاه برای حصول سازش و حل‌وفصل اختلافات زن و شوهر به نتیجه نرسد با توجه به ماده ۸ این قانون گواهی عدم امکان سازش صادر خواهد کرد. دفتر ثبت، پس از دریافت گواهی مذکور به اجرای صیغه طلاق و ثبت آن اقدام خواهد کرد.

در صورت نیاز به وکیل فرم زیر را پر کنید

ثبت نام وکلا و کسب درآمد 

با ثبت نام در سامانه  وکیل نوین روزانه موکلینی که نیاز به وکیل داشته و از سامانه درخواست وکیل مینمایند به دفتر وکالت  شما ارجاع میگردند .

7 comments

 • پریسا محمدی
  پریسا محمدی

  سلام،دوازده ساله ازدواج کردم و دو تا دختر هشت و چهار ساله دارم.بخاطر دعواهایی ک اکثر اوقات داشتیم توافق کردیم و مهریه مو بخشیدم و حضانت بچه هامو گرفتم.الان پنج روزه ک همسرم از کشور خارج شده تا پناهندگی انگلستان رو بگیره و بعد از اون ما هم بریم.ولی سه روز پیش ی خانمی با من تماس گرفت و گفت ک دوست دختر شوهرتم.با دلیل و مدرک و عکس ثابت کرد.همه ی چتاشونو برام فرستاد.فیلم فرستاد با ویس.گفت صدعا بار با هم رابطه داشتیم.مسافرت رفتیم و … .همه ی اینها هم با آگاهی کامل مادرشوهرم بوده.ینی اون خونشو براشون خالی میکرده و اونا میرفتن اونجا.هنوز ب همسرم نگفتم ک اطلاع دارم.اون دختره هم گفت هرجا بگی میام شهادت میدم ک با من بوده،چون مثل اینکه اونم گول زده و گفته از زنم جدا شدم و با هم بریم خارج.سوالم اینه ک اگه بخوام برم انگلیس اونجا با این مدارکم میتونم ازش جدا بشم؟چون ترجیح میدم بچه هامو ببرم اونجا بزرگ کنم.دولت اونجا چ امکاناتی در صورت جدایی ب من میده؟شوهرم اونجا میتونه طلاقم نده ، با این همه مدرکی ک ازش دارم؟دولت انگلیس ازم حمایت میکنه؟

  • somaye.rad
   somaye.rad

   سلام دوست عزیز .شما باید حتما از یک وکیل متخصص برای پروندتون کمک بگیرید .

 • مینا وثوقی
  مینا وثوقی

  حدود دوسال است که باهمسرم ازدواج کردم والان یه دختر 7ماهه دارم

  ازروز اول درگیری داشتیم حتی تاضروشت که یکبار 7ماه بارداربودم که شکایت کردم ازش وبع پزشکی قانونی رفتم اما با اسرار خانواده ام رضایت دادم وبرگشتن

  م

  والان که بعد ازدرگیری وضرب به مادرم زنگ زد وگفت بیاید دخترتون وببرید

  اول برادرم اومد بعداینکه دیدبرادرم گفت بهم بپوش بریم گفت نه زنم اختیارش ودارم

  برادرم به بابام زنگ
  زد

  اومد برای اولین بار به پدرم بی احترامی کردوزدوخردکردن

  باپلیس تماس گرفت تامامور گفت خانوم میتونه بره

  الان اومدم خونه پدرم ودیگه نمیخام برگردم

  اما اون دختر7ماهه منوگرفت وبه من ندادش

  من میخام برای مهریه وحضانت وطلاق درخواست کنم

  امروز دادخواست به دادگاه دادم برای دستور موقت حضانت ومهریه امامیترسم وقتی حکم دادگاه وبرای حضانت
  شنبه بگیرم اون بفهمه این سری دیگه واقعاجدی هستش واموالش وعم ازحساب بانکی وماشین وجابجاکنه درخواست تامینم دادم

  اما چون درخواست مهریع وتامین تاتعیین شعبه توقیف اموال مدتی طول میکشه میگم شاید تواین مدت سربه
  نیستشون کنه

  • گروه وکلای نوین
   گروه وکلای نوین

   با سلام شما بایستی به استناد یکی از 12 بند سند ازدواجتان اقدام کنید جهت طلاق چرا که طلاق حقی است برای مرد و خانم تنها مطابق این 12 بند میتواند برای جدایی اقدام نماید
   توصیه میشود ابتدا قبل جدایی تان با مشاور روانشناس صحبت داشته باشید در مرحله بعدی از طرق وکیل متخصص برای جدایی اقدام نمایید .
   جهت معرفی وکیل متخصص طلاق در شهر خودتان با شماره های : 09129170468 – 02122221663 و 05136144644 تماس حاصل فرمایید تا بهترین وکیل طلاق را در شهرتان معرفی نماید .

 • نازپري
  نازپري

  با سلام ، من دو ساله نامزدم ، شوهرم زود عصبانی میشه ،اینجورموقع ها خیلی بد دهن میشه ،حتی چند بار خودشو زده ، خیلی عصبی باشه رو منم دست بلند کرده ، خودشم قول میده که نکنه ولی چند ماه بعد بازم تکرار شده ، یه بارم زد شیشه جلویی ماشینشو شکوند , و دلایل دیگه که دیگه تحمل این ازدواجو ندارم ، چکار کنم ؟ اگه اقدام کنم امکان طلاق هست؟ و اون چند بار گفته فکر نکن به این راحتیا طلاق میگیریم

  • سمیه راد کارشناس حقوقی
   سمیه راد کارشناس حقوقی

   سلام دوست عزیز . بله میتونین برای طلاق اقدام کنین ولی کار راحتی نیست و بهتون پیشنهاد میکنم حتما وکیل بگیرین تا روند پروندتونو سریعتر و بهتر پیگیری کنن برای مشاوره دقیق تر با شماره های ۰۹۱۲۹۱۷۰۴۶۸ و ۰۵۱۳۶۱۴۴۵۹۲ تماس بگیرین

 • مرضیه
  مرضیه

  س من حدود یه 10سالی میشه ازدواج کردم از همون اول هم مشکل داشتیم من بهش میگم داری بهم خیانت میکنی اما اون میگه تو دل بدی بهم ثابت شده اما مدارکی ندارم الان صاحب 2فرزندم یکی پسرم که 7سالشه دیگری دخترم که الان7ماهشه میخوام طلاق بگیرم مهریه نمیخوام فقط میخوام بچه هام و بهم بده کمکم کنین

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.