وکیل-چک-و-سفته-در-همدان

وکیل مطالبه چک و سفته در همدان

با سلام بر دوستان محترم ساکن در شهر همدان که دنبال کننده سایت وکیل نوین هستید. در خدمتتون هستیم تا در مورد اخرین قوانین و مقررات مربوط به  چک و سفته بحثی داشته باشیم پس ما رو دنبال کنید.تا به سوالاتی که  همه شما در مورد شروع به پرونده مربوط به این دعوا حقوقی دارید. و مبتلا به خودتان است حتی الامکان پاسخ دهیم و در نهایت سامانه در معرفی بهترین وکیل مطالبه چک و سفته در همدان شما را هدایت نماید.

 

مشاوره حضوری رایگان و یا مشاوره تلفنی با وکیل چک وسفته در همدان

تنها کافیست فرم ذیل را پر کنید ظرف حداکثر نیم ساعت باشما تماس گرفته میشود و نزدیک ترین وکیل به شما معرفی میگردد  .

چک و سفته به چه منظوری صادر میشود ؟

چک و سفته دارای یک اعتبار ضمانتی برای شخصی است. که به نفع او این اسناد صادر میشود. فرض کنید کسی از دیگری پولی قرض میگیرد برای اینکه حقوق شخص قرض دهنده برای برگشت پولش تضمین شود.قرض گیرنده سفته یا چکی را در وجه او صادر میکند که تاریخ پرداخت و تکلیف پرداخت آن از طرف قرض گیرنده مشخص شود.

فرض کنید تاجری که جنسی را میخواهد برای فروش خریداری کند.اما پول نقد در حال حاضر به اندازه کافی ندارد. و قراری به این گونه با فروشنده خود میگذارد که چند ماه بهش زمان بدهد تا بتواند اجناس را بفروشد.و پول جنس های خریداری کرده رابه فروش برساند.و در اینجا چکی از حساب خود به فروشنده خود میدهد . تا در سر رسید معین آن را مطالبه کند. و به صورت کلی این اسناد پشتوانه ای است که ثابت نماید که شخصی که آن را صادر میکند.مدیون شخص دارنده آن است و این  اسناد برای شخصی که حقوقش ممکن است دستخوش خطر قرار بگیرد یه جور تضمین است.

چک:

طبق تعریفی که قانون از چک ارائه میدهد. سندی است که صادر کننده آن دستور میدهد وجوهی که در اختیار محال علیه یا همان بانک دارد به شخص معین پرداخت نماید.و وسیله ای برای پرداخت پول است شرایطی که یک چک برای صحت باید داشته باشد.و شما بایستی به آن توجه نمایید این است که چک حتما باید به امضا شخص صادر کننده رسیده باشد.مبلغ آن به حروف و عدد قید شود ،تاریخ صدور و تاریخ سررسید آن مشخص باشد.

چک وسیله ای برای اتنقال است حالا این انتقال در چک های قدیم و جدید به چه صورت است ؟

انتقال چک های قدیم به دو روش صورت میگیرد.یا از طریق قبض و اقباض(یا همان دست به دست شدن) یا از طریق ظهرنویسی یا امضا کردن در پشت سند تجاری است.درصورتی که سند تجاری در وجه شخص معین باشد انتقال آن از طریق ظهر نویسی به عمل می آید.

به این صورت :که شخص دارنده که سند تجاری در وجه او قید شده باید در پشت سند تجاری را امضا کند.و با این روش سند تجاری به دیگری انتقال داده میشود.ولی اگر در سند تجاری عبارت در وجه حامل قید شود سند تجاری میتواند از طریق دست به دست شدن انتقال پیدا کند و دارنده یا طلبکار شخصی است.که سند چک را دراختیار داشته باشد. اما در چک های جدید برای جلوگیری از سو استفاده از چک مثل سرقت و جعل و…. انتقال چک از طریق ثبت کد ملی و هویت شخص مورد نظر در سامانه صیاد به دست خود صادر کننده صورت میگیرد.

وکیل-چک-و-سفته-در-همدان

دعوای چک از طریق دادگاه :

دعوای چک از طریق دادگاه در زمانی است که دارنده بخواهد از تمامی مسولین سند تجاری خود طلب خود را وصول کند.و به اصطلاح از مسولیت تضامنی استفاده نماید و باید درخواست مطالبه وجک چک را با مشورت از وکیل مطالبه چک و سفته در همدان در دفاتر پیشخوان قضایی تقدیم  دادگاه نماید. ودعوای خود را با گرفتن تامین مالی به اندازه طلب شروع نماید و منتظر ابلاغ و تشکیل جلسه دادرسی خود بماند.

مطالبه چک از طریق اجراییه ثبت :

اولین اقدام وصول چک از طریق اجراییه ثبت باید دعوا علیه صادرکننده انتساب شود .و دعوا علیه ضامن و ظهر نویس سند به هیچ عنوان در اجراییه ثبت مسموع نیست و باید در دادگاه اقامه شود و فردی که دارنده است.باید با بردن اصل چک به اجرای ثبت محل حساب صادر کننده تقاضا صدور اجراییه کند.

امتیاز رسیدگی در این مرجع نسبت به رسیدگی دعوا مطالبه چک در دادگاه از سرعت بالا برخوردار بودن.جریان روند رسیدگی استکه زودتر نتیجه بخش خواهد بود.و بدون تشریفات رسیدگی و نوبت دهی زمانبر دادگاه ها به عمل می آید و دایره ثبت میتواند نسبت به توقیف اموال صادر کننده اقدام نماید. ولی طرح خیلی از دعاوی اضافی مثل خسارت تاخیر تادیه وجه و طرح دعوا علیه ضامن،ظهرنویس را نمیشه در این نهاد مطرح کردو حتما حتما با وکیل مطالبه چک و سفته در همدان مشاوره داشته باشید..

تفاوت ها و اشتراکات چک و سفته :

تفاوت ها:

1- چک دستور پرداخت وجه از بانک است که شخص صادر کننده دستور میدهد به بانک که آن را پرداخت کند و بانک مستقیما پول را به دارنده پرداخت میکند.اما سفته صرفا برگه ضمانت است که شخص مدیون پرداخت سند است مسلما وصول چک بسیار ساده تر است تا وصول سفته

2-در چک بعد از اینکه سر رسید فرا رسید و مبلغ کافی نبود دارنده میتواند آن مبلغ را برداشت کردهو نسبت به مابقی آن از بانک گواهی عدم پرداخت بگیرد.و دادخواست خود را برای اعتراض تقدیم دادگاه یا اجرای ثبت نماید. اما در سفته اگر در زمان سررسید وجه وصول نشد.اعتراض تحت عنوان واخواست که از طریق ورقه های چاپی دادگاه باید در مدت ده روز پس از سررسید به صادر کننده ابلاغ بشود.

3-دارنده چک به شرط رعایت کردن مدت شش ماه پس از گواهی عدم پرداخت میتواند تنها از صادر کننده شکایت کند. و دعوای کیفری را شروع کند اما در سفته دعوای علیه صادر کننده فقط از طریق مراجع حقوقی اقامه میشود.

4- در چک مهر تنها سند را اعتبار نمیدهد و باید حتما امضا وجود داشته باشد اما در سفته مهر تنها دارای اعتبار است.

اشتراکات:

ظهرنویسی  و قابل انتقال بودن این اسناد که ممکن است به چندین دست تنها با یک امضا در پشت سند بچرخد.و اینکه هر دو جز اسناد تجاری لازم اجرا محسوب میشوند.و اینکه هر دو سند تضمین حقوق دارندگان آن هستند و آثار مسولیت تضامنی ظهر نویسان هردو به یک صورت است که این از مهمترین اشتراکات است.

منظور از تضامنی بودن وجه چک و سفته چیست ؟

یکی از امتیازاتی که اسناد تجاری چک و سفته  این است که شخص صادر کننده که بدهکار اصلی است .و تمامی ظهر نویسان و ضامنان که سند تجاری را امضا کردند به صورت فردی و جمعی در برابر دارنده چک نسبت به تمامی مبلغ سند تجاری مسئول هستند.و هر کس از ظهر نویس ها که وجه سند را به دارنده پرداخت کند میتواند نسبت به ظهرنویس های قبل از خود و صادرکننده نسبت به کل وجه سند تجاری مراجعه کنند.

 

مشاوره حضوری رایگان و یا مشاوره تلفنی با وکیل چک و سفته در همدان

تنها کافیست فرم ذیل را پر کنید ظرف حداکثر نیم ساعت باشما تماس گرفته میشود و نزدیک ترین وکیل به شما معرفی میگردد  .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی فوری
با تکمیل فرم ظرف نیم ساعت با شما تماس گرفته میشود