آيا-بستن-كوچه-قانونی-است؟

آيا بستن كوچه با زنجير قانوني است؟

بستن كوچه با زنجير براي اين است كه جلوگيري از سرقت و تامين امنيت كوچه است اما از نظر قانون زنجير كردن كوچه هاي بن بست و غيربن بست منع قانوني دارد.

چه زماني بستن كوچه ها مجاز است؟

بستن كوچه زماني مجاز ميباشد كه بن بست باشد و ملك اختصاصي افراد باشد.

كوچه اختصاصي به اين معناست كه صاحب خونه قسمتي از ملك خود را كوچه اي يا محوطه اي درست كنند تنها براين اساس ميتوانند كوچه را با زنجير ببند و براي آن اتاق نگهباني و نگهبان بگذارد.

 

آيا بستن ملك عمومي جرم است؟

نقشه تمامي كوچه ها، خيابان ها و بن بست ها بايد برطبق قانون و نحوه خريد ابنيه (بناها-ساختمان ها) و اراضي (زمين ها) مورد نياز شهرداري كه مصوب سال 58 است.

براساس نقشه هادي و تفضيلي شهرها كه شهرداري آن را تاييد و به تصويب وزارت كشور و استانداري همان استان ميرسد ترسيم و حدود آن مشخص است.

پس براين اساس اگر كوچه و راه ها برطبق اين قانون ايجاد شده باشد،زنجير كردن كوچه غيرقانوني ميباشد.

نگهبان محله كيست؟

كسي است كه از طرف خود مردم انتخاب ميشود و او گزارش تمامي اتفاقات را به تمامي اهالي و نيروي انتظامي ميدهد و حق و حقوقش را مردم همان محل بهش ميدهند.

آيا نگهبان يك شخص عادي است؟

نگهبان شخص عادي است و براي نگهبان ممكن است مشكلات زيادي پيش بيايد مثل درگيري با دزد يا ضاربي كه ممكن است باعث به وجود آمدن حادثه اي شود و به همين علت نحوه برخورد نگهبان بايد مانند شهروند عادي باشد هيچ گونه حقوق و مزاياي خاصي ندارد و درصورت دفاع از خود و وارد كردن خسارت مالي و جاني به دزد بايد محق بودن خود را ثابت كند و در غير اينصورت مورد توبيخ قرار مي گيرد.

آيا نگهبان را ميتوان ضابط دادگستري خواند؟

شخص نگهبان نميتوانند به عنوان ضابط دادگستري باشد درواقع نگهبان به پليس كمك ميكند تا بتواند امنيت بهتري برقرار كند اما چون اين شخص ضابط دادگستري نيست و اختيارات دولتي ندارد ،اطاعت كردن از دستوراتش براي همه واجب نيست و سرپيچي از حرف هايش جرم به حساب نمي آيد .

در ماده 24 قانون مدني آمده است:

هیچکس نمیتواند طرق و شوارع عامه و کوچه‌هایی را که آخر آنها مسدود نیست تملک نماید.

تبصره 6 ماده 96 قانون شهرداري آمده است:

اراضي كوچه هاي عمومي و ميدان ها و پياده روها و خيابان ها به طور كلي معابر و بستر رودخانه ها و نهرها و مجاري فاضلاب شهرها و باغ هاي عمومي،گورستان هاي عمومي و درختها ،معابرعمومي در واقع در محدوده هر شهري كه مورد استفاده عموم است ملك عمومي محسوب و در مالكيت شهرداري است.

 

مشاوره حضوری رایگان و یا مشاوره تلفنی با وکیل متخصص حقوقی

تنها کافیست فرم ذیل را پر کنید ظرف حداکثر نیم ساعت باشما تماس گرفته میشود و نزدیک ترین وکیل به شما معرفی میگردد  .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی فوری
با تکمیل فرم ظرف نیم ساعت با شما تماس گرفته میشود