مجازات-کتک-زدن-همسر-در-قانون-چیست؟

فهرست مطالب

مجازات کتک زدن همسر در قانون چیست؟

در جامعه امروزی کتک زدن یک امر نادرست به حساب می آید و کتک زدن همسر که در قانون برای آن مجازات در نظر گرفته شده است این اتفاق در بسیاری از جوامع امروزی اتفاق می افتد و علت اصلی این اتفاق بیشتر به دلایل فیزیکی آقایان (زور و قدرت )است.

کتک زدن همسر

در قانون مدنی ما به حسن رفتار زوجین نسبت به یکدیگر اشاره شده گاهی زوجین در زمان عصبانیت و فشارهای روانی که روی آنهاست اقدام به کتک زدن یکدیگر میکنند و ممکن است درهمین حین با استفاده از چاقو و دیگر اجسام تیز یکدیگر را تهدید کرده و در برخی موارد باعث ایجاد ضرب و جرح میشوند. 

در این زمان اگر مرد مکررا اقدام  عمدی ضرب و جرح و بکاربردن الفاظ رکیک بپردازد ،علاوه برایجاد حق طلاق برای زن ،محکوم به زندان ،شلاق و پرداخت دیه خواهدشد.

درماده ۳۱۱ قانون مجازات اسلامی آمده است :

ضرب و جرح توسط همسر یکی از موارد عسر و حرج زن میباشد که با استناد به آن میتواند درخواست طلاق خود را از دادگاه بخواهد.

موارد عسر و حرج چیست؟

۱-ترک زندگی خانوادگی توسط زوج به مدت ۶ ماه متوالی یا ۹ ماه متناوب در یکسال بدون هیچ گونه عذر موجه .

۲-اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر یا ابتلاء وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد کند.

۳-محکومیت قطعی زوج به حبس ۵ سال یا بیشتر.

۴-ضرب و شتم یا هرگونه سوء رفتار مستمر زوج که عرف با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد .

۵-مبتلا شدن زوج به بیماری صعب العلاج روانی یا سرایت دهنده یا هرنوع عارضه صعب العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل کند.

علت اینکه مردان همسران خود را کتک می زنند؟

اولین علت را میتوان اعتقاد غلط داشتن به مرد سالاری باشد که امروزه دیگر کمتر این مورد دیده میشود به این معنا که زن اگر از حرفی یا عملی سرپیچی کند مجازات آن کتک خوردن است.

دومین علت را میتوان در اعتماد به نفس پایین مرد و شخصیتی که هنوز نابالغ است که این ریشه در خانواده و کودکی شخص دارد.به این معنا که فرد زمانی که نمیتواند حرف خود را به کرسی بنشاند از زور خود استفاده میکند

علت دیگر را میتوان آزارهای که شخص در دوران کودکی خود توسط والدین و یا اطرافیان داشته جست و جو کرد.

همچنین علت های دیگری چون داشتن اختلال شخصیتی-داشتن بیماری سادیسم – اعتیاد ب مواد -فقر- استرس و فشارهای روانی-یاد نداشتن در برقرار کردن ارتباط کلامی.

باید این نکته را هم گفت تمامی این موارد فقط ۵۰ درصد داستان میباشد که مرد مقصر است و در ۵۰ درصد دیگر زن نیز بخاطر رفتارهای نادرست خود باعث میشود که مرد کنترل خود را از دست بدهد.

مراحل شکایت از شوهر برای کتک زدن

زن به عنوان شخصی که آسیب دیده است همانند هر فردی که آسیب دیده است میتواند برای خود وکیل بگیرد و طرح شکایت کند.مراحل شکایت از کتک زدن شوهر
 یا شکایت از شوهر برای کتک زدن
در وهله اول باید به کلانتری رجوع کرده شکایت از همسر برای کتک زدن بعد از فرستاده شدن شکایت به دادسرا زن میتواند به پزشکی قانونی رفته و پس از طی مراحل پزشکی قانونی در دادگاه کیفری به پرونده رسیدگی خواهد شد.

ماده ۱۱۵ قانون مدنی آمده است

اگر بودن زن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی و یا مالی یا شرافتی برای زن باشد زن میتواند مسکن علیحده اختیار کند‌ و در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور محکمه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور است نفقه بر‌عهده شوهر خواهد بود.

مجازات-کتک-زدن-همسر-در-قانون-چیست؟

در ماده ۶۱۴ قانون مجازات اسلامی آمده است :

هر کس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرض دایمی ‌یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل مجنی‌علیه گردد در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم‌ و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد به دو تا پنج سال حبس محکوم خواهد شد و در صورت درخواست مجنی‌علیه مرتکب‌ به پرداخت دیه نیز محکوم میشود.
تبصره – در صورتی که جرح وارده منتهی به ضایعات فوق نشود و آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا یک سال حبس ‌محکوم خواهد شد.

(مجازات کتک زدن همسر در قانون چیست؟)

مدارک اثبات ضرب و شتم همسر چیست؟

۱-شهادت شهود

۲-اقرار

۳-قسامه(قسم)

۴-اماره( دلیل و شواهد)

۵-علم قاضی

مراحل شکایت ضرب و شتم همسر چیست؟

برای شروع طرح دعوای کتک زدن همسر  ،باید پلیس محل وقوع جرم را مطلع کنید و پس از گزارش صورت جلسه مامور گزارش پرونده برای دادسرا محل وقوع جرم ارسال میکند در این مرحله مسئول پرونده اعم از دادیار یا بازپرس به پروند رسیدگی میکند و درصورتیکه شواهد و دلایل کافی برای وقوع جرم از طرف همسر را کافی بداند احضاریه ای را به محل اقامت شوهر ارسال میکند تا در وقت معین در دادسرا حضور پیدا کند و به مرد تفهیم اتهام میشود و مقام قضایی تحقیق و بررسی را برای وقوع جرم یا عدم جرم آغاز مینماید . درصورتی که به کشف و حقیقت ضرب و جرح پی ببرد پرونده با صدور قرار به جلب دادرسی از طریق کیفر خواست دادستان پرونده را برای صدور حکم به دادگاه میفرستد در غیر این صورت ، در صورت نبودن دلیل و شواهد قانع کننده دادسرا قرار منع تعقیب صادر میکند .

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص خانواده اینجا را کلیک کنید.

هر قراری که توسط مقام قضایی دادسرا ، صادر شود شاکی و یا متهم میتواند ظرف مدت ده روز به قرار صادر شده در دادگاه صالح رسیدگی کننده پرونده ، به پرونده اعتراض کند و رای دادگاه نسبت به تشخیص قرار از طرف دادسرا قطعی است و اگر دادگاه عقیده به نقض قرار داشته باشد پرونده برای تحقیق مجدد به دادسرا ارسال میکند .

مجازات ضرب و شتم چیست؟

اگر ضرب و شتم به صورت عمدی انجام شده باشد و شاکی رضایت ندهد با توجه به نظر قاضی مرتکب را به علت مجازات ضرب و شتم همسر به مجازات تعزیری درجه ۷ محکوم میشود (۹۱ روز تا ۶ ماه حبس و شلاق ۱۱تا ۳۰ضربه).

اگر در اثر ضرب و جرح عمدی طرف مقابل دچار صدمات جدی مثل شکستگی ، از کار افتادگی اعضاء یا حواس پنجگانه باشد ،در اثر ضربه دچار زوال عقل شود مرتکب قصاص میشود.

در مواردی که با وجود اینگونه آسیب ها امکان قصاص وجود نداش

حکم کتک زدن زن در قانون | قانون در مورد کتک زدن زن

 

مردی که عالما و عمدا مبادرت به کتک زدن زن نموده است باید علاوه بر پذیرش حکم قصاص و یا پرداخت دیه، مجازات حبس را هم متحمل شود. باتوجه به مفهوم قانون مجازاتحکم زدن زن در قانون در صورتی که کتک زدن با عواقب جدی از جمله ایجاد نقصان یا از کار افتادن یکی از اعضای بدن یا ایجاد یک مرض دائمی همراه باشد یا قاضی حدس بزند مرد از کار خود پشیمان نیست و می تواند دوباره این اقدامات وحشیانه را علیه همسر خود تکرار کند علاوه بر مجازات فوق، حکم کتک زدن  به تحمل ۲ تا ۵ سال حبس محکوم خواهد کرد.

در بخش قصاص بیان می شود اگر فردی به صورت عمدی به دیگری آسیبی وارد کند در صورت جمع شرایط قصاص باید همان آسیب نیز به درخواست قربانی به بدن و سلامت فرد وارد گردد. حال اگر امکان قصاص وجود نداشته باشد به بخش دیات وارد می شویم. البته دیات در همه موارد به جای مجازات قصاص بکار نمی رود بلکه در مواردی که آسیب وارده ناشی از فعل غیر عمد یا شبه عمد باشد باز هم باید به قوانین دیات رجوع کرد.
در کنار این ها مسئله ارش نیز مطرح شده است. تعیین میزان ارش برای زمانی است که میزان دیه یکی از اعضای بدن در قانون و شرع درج نشده باشد. در این شرایط پزشکی قانونی موظف است میزان آسیب وارده را تخمین زده و مبلغ آن را با توجه به مبلغ دیه یک انسان کامل و یا دیه کامل آن عضو از بدن تخمین بزند. دادگاه نیز در صورت موافقت با نظریه پزشکی قانونی، مرد را به پرداخت ارش و دیه محکوم خواهد کرد.

زدن زن چه جرمی دارد | آیا کتک زدن زن جرم است

در کتاب قانون مجازات اسلامی هرگونه ضرب و جرح را جرم تلقی و برای آن مجازات تعیین کرده است.

طبق ماده ۶۱۴ ق.م.ا مرنکب را به حبس و به پرداخت دیه یا قصاص محکوم و صدور حکم می گردد.

طبق ماده«۳۸۶ و ۳۸۷ قانون مجازات اسلامی»، در صورت ایراد جنایت بر اعضاء بدن، در صورت تقاضای مجنی علیه(آسیب دیده) یا ولی او و فراهم بودن شرایط قصاص، مرتکب باید قصاص شود. برای مثال چنانچه جنایت منجر به قطع دست قربانی شده باشد با وجود این دو شرط باید دست وی را قطع نمود.
شرایط عمومی و اختصاصی قصاص طبق مواد ۳۰۱ و ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی به قرار زیر می باشند:

  • الف- قصاص با مقدار جنایت در تساوی باشد.
  • ب- قصاص عضو سالم در برابر عضو نا سالم نباشد.
  • ج- بیم تلف شدن مرتکب یا صدمه بر عضو دیگر نباشد.
  • د- قصاص عضو کامل در برابر عضو ناقص نباشد.
  • ه- قصاص عضو اصلی در مقابل عضو غیر اصلی نباشد.
  • و- مرتکب در ارتکاب جنایت عمد داشته باشد.

دیه کتک زدن زن | ایا کتک زدن زن دیه دارد

هرگونه آسیب که در قانون ضرب و جرح تلقی و آسیب وارده پایین تر از قتل باید شمول پرداخت دیه یا قصاص می گردد در صورت رضای بزه دیده قصاص به دیه تبدیل می گردد که در کتاب قانون برای آسیب به هر عضو دیه ی وارد به آن محاسبه شده است.مثل  سیاه شدن پوست صورت که بزه کار به پرداخت شش هزارم دیه کامل محکوم می گردد.

مجازات کتک زدن دختر

هرگونه ضرب و جرح عمدی  در قانون مجازات اسلام جرم انگاری شده است و مستوجب مجازات است و بزهکار باید به مجازات مققر برای آسیب وارده محکوم شود. این مجازات در نص ماده ۶۱۴قانون مجازات اسلامی مقرر گردیده است که قضات محترم باید طبق آن بزهکار را به مجازاتمحکوم و اقدام به صدور رای نمایند. نص ماده ۶۱۴ قانون مجازات اسلامی: هر کس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرض دایمی یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل مجنی علیه گردد در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد به حبس درجه شش محکوم خواهد شد و در صورت درخواست مجنی علیه مرتکب به پرداخت دیه نیز محکوم می‌شود.

تبصره – در صورتی که جرح وارده منتهی به ضایعات فوق نشود و آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد.

مجازات کتک زدن همسر | حکم کتک زدن همسر

مجازات زدن همسر در نص ماده ۶۱۴ قانون مجازات اسلامی در پاسخ به کتک زدن همسر چه حکمی دارد پاسخ میدهد: هر کس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرض دایمی یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل مجنی علیه گردد در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد به حبس درجه شش محکوم خواهد شد و در صورت درخواست مجنی علیه مرتکب به پرداخت دیه نیز محکوم می‌شود.

تبصره – در صورتی که جرح وارده منتهی به ضایعات فوق نشود و آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد.

حکم کتک زدن مرد | حکم کتک زدن زن به مرد

همان طور که کتک زدن زن توسط مرد در قانون جرم انگاری و دارای مجازات است برای زن نیز همین حکم و تعیین مجازات صادق است.

حکم کتک زدن زن توسط مرد غریبه

در این مورددر ابتدا باید برسی شود که ضرب و جرح در داخل خانه صورت گرفته است یا خارج از منزل و اینکه آیا جز ضرب و جرح توهین و فحاشی نیز صورت گرفته است یا خیر.

در مورد کتک کاری توسط مرد غریبه برای محکومیت وی و تعیین مجازات به ماده ۶۱۴ قانون مجازات اسلامی رجوع کرد که بزهکار را در صورت ضرب و جرح عمدی به حبس تعزیری درجه شش یعنی حبس بیش از شش ماه تا دو سال و در صورتی که آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا دو سال حبس محکوم می گردد.

حکم سیلی زدن به همسر

گاهی در گفت و گو ها بین زوجین به دلایل مختلفی از قبیل به کرسی نشاندن حرف توسط مرد یا زورنمایی وی دست به کتک کاری مثل سیلی زدن به همسر منتج می گردد که در این حالت برای مرد دارای احکام کیفری و تعیین مجازات است در کتاب قانون مجازات اسلامی.زن میتواند بعد از آسیب وارده به کلانتری محل رجوع کرده و بعد از صورت جلسه پرونده به دادسرا برای تحقیقات و کارشناسی پزشکی قانونی صادر می شود.

حکم کیفری سیلی زدن به زن مطابق ماده ۶۱۴ صدور رای و تعیین مجازات می گردد:هر کس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرض دایمی یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل مجنی علیه گردد در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد به حبس درجه شش محکوم خواهد شد و در صورت درخواست مجنی علیه مرتکب به پرداخت دیه نیز محکوم می‌شود.

تبصره – در صورتی که جرح وارده منتهی به ضایعات فوق نشود و آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد.

حکم کتک زدن والدین

حکم ضرب و شتم چیست

شتم به معنی دشنام دادن است و ذیل جرایمی مثل: توهین یا قذف قرار می‌گیرد؛ بنابراین، اصطلاح صحیح در ترکیب عنوان جرمانگاری شده، «ضرب و جرح» است و جرم شتم ذیل سایر عناوین مجرمانه نظیر: توهین، هتک حرکت یا افترا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در کتاب قانون مجازات اسلامی برای ضرب و جرح عنوان مجرمانه بیان کرده ولی واژه ی شتم تحت عناوین جرم توهین یا قذف  یا جرم افترا تعیین مجازات شده است که  قاضی محترم با توجه به مطالعه قسمت شرح شکواییه تشخیص میدهد که در عمل ارتکابی جز ضرب و جرح آیا کدامیک از جرایم توهین یا قذف یا افترا صورت گرفته و طبق همان صدور حکم می کند.

پزشک قانونی کتک زدن زن

برای تعیین میزان آسیب وارده در اثر ضرب وجرح بزه دیده به پزشکی قانونی معرفی می گردد تا توسط کارشناسان تعیین میزان ضرب یا جراحت به عمب آید و قاضی محترم طبق آن اقدام به صدور کند.مثلادر صورت شکستگی بینی دیه ی مندرج در نص قانون مجازات اسلامی برای آن ۶۰ میلیون تومان است.

سوالات متداول

سوال :برای طرح دعوای کیفری علیه شوهر به خاطر کتک زدن کدام‌دادگاه صالح است؟

 پاسخ:شما تشریف ببرید دفتر خدمات شکایت کنید خودشون ب دادگاه ارجاع میدن

 سوال:سلام من تصادف کردم ..دوتا از مهر های کمرم ترک برداشته..بینی و ابرو هم شکسته ..دیه اش چقدر میشه

پاسخ:شما تشریف ببرید دفتر خدمات شکایت کنید خودشون ب دادگاه ارجاع میدن

پرسش:سلام در صورتی که در تصادف خانواده  تصادف فقط یکی از فرزندان پسر فوت کند، دیه به چه کسی تعلق میگیرد؟

جرم مردی که همسرش را کتک می زند

مرنکب را به حبس و به پرداخت دیه یا قصاص محکوم و صدور حکم می گردد. مطابق بند ۴ ماده۳۱۱ ق.م.ا:ضرب و شتم از جمله مواردی است که اگر عرفا قابل تحمل نباشد ازموارد عسر و حرج محسوب می گردد و حق  طلاق را به زن میدهد.

ایا مرد حق کتک زدن همسرش را دارد

مسئله تنبیه بدنی زنان در برخی از متون شرعی را باعث رواج خشونت خانگی علیه زنان دانسته‌اند. در مقابل گفته شده، این حکم فقط در مورد زنانی قابل اعمال است که نسبت به وظایف زناشویی خود کوتاهی می‌کنند؛ ثانیا حدود تنبیه هم در روایات به شدت محدود شده چنانچه حتی نباید به کبودی یا سرخی بدن زن منجر شود و اگر بیشتر از این حد شد عواقب حقوقی و کیفری برای مرد در پی خواهد داشت. ضمن اینکه اصل چنین حکمی را الزامی نمی‌دانند؛ بلکه اجرای آن در روایات کار مردان بد امت دانسته شده است.

شکایت از مادر برای کتک زدن

در صورت هر گونه آسیب یا ضرب و جرح توسط مادر به قرزند قابل پیگیری است و با تماس با پلیس کلانتری محل و صورت جلسه اقدام به پیگیری قانونی و حتی به  دریافت دیه از مادر را به عمل آورد.

ایا کتک زدن زن زندان دارد

هرگونه ضرب و جرح زوجین در مقام قانون قابل پیگیری و مجازات است .ماده ۶۱۴ قانون مجازات اسلامی: بزهکار را در صورت ضرب و جرح عمدی به حبس تعزیری درجه شش یعنی حبس بیش از شش ماه تا دو سال و در صورتی که آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا دو سال حبس محکوم می گردد.

شلاق زدن همسر قانونی است؟

هر گونه ضرب و جرح عمدی دارای پیگرد قانونی و مرک نگاری شده که دارای مجازات است.استفاده از هرگونه آلات برای کتک کاری یا ضرب از قبیل شلاق یا چاقو مطابق تبره ماده ۶۱۴ قانون مجازات اسلامی بزه کار به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد.

مجازات سیلی زدن به همسر

زن  بعد از آسیب وارده به کلانتری محل رجوع کرده و بعد از صورت جلسه پرونده به دادسرا برای تحقیقات و کارشناسی پزشکی قانونی صادر می شود برای تعیین میزان آسیب وارده بهبزه دیده.

حکم کیفری سیلی زدن به زن مطابق ماده ۶۱۴ صدور رای و تعیین مجازات می گردد:هر کس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرض دایمی یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل مجنی علیه گردد در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد به حبس درجه شش محکوم خواهد شد و در صورت درخواست مجنی علیه مرتکب به پرداخت دیه نیز محکوم می‌شود.

تبصره – در صورتی که جرح وارده منتهی به ضایعات فوق نشود و آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.