وکیل-ضرب-و-جرح-در-همدان

وکیل ضرب و جرح در همدان + مشاوره تلفنی

با عرض سلام و احترام به شما هموطنان خوب و دوست داشتنی در  شهر همدان که دنبال کننده سامانه وکیل نوین برای کسب اطلاعات حقوقی و دریافت هرگونه مشاوره با وکیل متخصص این سامانه هستید. باید خدمتتون عرض نمایم که درگیری فیزیکی با افراد مختلف در زندگی ما بار ها اتفاق افتاده و می افتد که صدمات و آسیب های جسمی و روانی در مجروح ایجاد میکند و اساسا یک جرم کیفری است که قانون برای آن مجازات تعیین کرده است. حال اگر پرونده باز در این قضیه دارید یا میخواهید این نوع دعوا را شروع کنید با بهترین وکیل ضرب و جرح در همدان ارتباط حاصل بفرمایید.

 

مشاوره حضوری رایگان و یا مشاوره تلفنی با وکیل ضرب و جرح در همدان

تنها کافیست فرم ذیل را پر کنید ظرف حداکثر نیم ساعت باشما تماس گرفته میشود و نزدیک ترین وکیل به شما معرفی میگردد  .

تعریفی از ضرب و جرح به طور خلاصه :

ضرب و جرح هر دو به معنای اسیب زدن به تمامیت جسمانی یک شخص است اما تفاوتی که این دو دارند در نوع صدمه بر روی شخص است که ضرب به معنای اسیب و صدمه بدون خونریزی مانند سرخ شدگی، کبودی و سیاه شدگی است اما جرح به آسیب هایی از طرف مقابل است که  خونریزی درونی و ظاهری در تمامیت جسمانی فرد  ایجاد میکند و هر کدام در تعیین مجازات دیه ( خون بها) تفاوت دارند و در تعیین مجازات تعزیری آن در دادگاه تعریف خاص به خود را دارد که این مطالب از زبان وکیل ضرب و جرح در همدان عرض خواهد شد.

مجازات ضرب و جرح :

در اینکه ضرب و جرح  به صورت عمدی و غیر عمدی باشد از لحاظ صلاحیت ذاتی دادگاه فرقی ندارد و همه در دادگاه کیفری رسیدگی میشود (نه حقوقی) اما از لحاظ تعیین مجازات تفاوت دارد به صورتی که اگر ضرب و جرح عمدی تشخیص داده شود و شرایط عمومی و اختصاصی قصاص وجود داشته باشد، مجازات آن قصاص است اما در صورتی که جنایت عمدی باشد اما شرایط قصاص وجود نداشته باشد علاوه بر دیه مجازات حبس تعزیری دارد و چنانچه غیر عمد تشخیص داده شود مجازت آن تنها ، دیه است.

بر اساس  ماده 614 قانون مجازات اسلامی که میفرماید: هر کس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرض دایمی‌یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل مجنی‌علیه گردد در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم‌و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد به دو تا پنج سال حبس محکوم خواهد شد و در صورت درخواست مجنی‌علیه مرتکب‌به پرداخت دیه نیز محکوم میشود.

تبصره – در صورتی که جرح وارده منتهی به ضایعات فوق نشود و آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا یک سال حبس ‌محکوم خواهد شد.

 

وکیل-ضرب-و-جرح-در-همدان

تحلیل وکیل ضرب و جرح در همدان از ماده ۶۱۴ قانون مجازات اسلامی:

با توجه به عنصر عمدی جنایت ، اگر ضرب و جرح شکستگی یا از کار افتادن عضو یا از بین رفتن یا نقصان حواس طبیعی و زوال یا نقصان عقل در فردی که مورد ضربه قرار میگیرد به صورت بافعل نتیجه دهد چون شرایط اختصاصی قصاص در این موارد امکان پذیر نیست و این اقدام پسوند نظم و امنیت عمومی را در کنار خود دارد ، دادگاه کیفری مجازات حبس دو تا 5 سال را میدهد اما گرفتن دیه بایستی با درخواست مجنی علیه باشد و مطابق با تبصره هم وکیل ضرب و جرح در همدان اضافه میکند که اگر در ضایعات جنایت فوق به وجود نیاید اما شخص ضارب با چاقو یا اسلحه یا شی تیزی این کار را مرتکب شود از سه ماه تا یک سال حبس تعزیری دارد و مفهوم مخالف این است که اگر ضایعات بالا اتفاق نیفتد و آلت هم اسلحه و چاقو و… نباشد مجازات حبس ندارد و صرفا دیه تنها راه مجازات است.

شرایط عمومی و اختصاصی قصاص :

 وکیل ضرب و جرح در همدان از شرایط عمومی قصاص اینچنین میگوید که ضارب پدر یا جد پدری مجنی علیه نباشد و تساوی در دین مجنی علیه و جنایتکار وجود داشته باشد البته اگه مرتکب مسلمان نباشد مانع قصاص مجنی علیه مسلمان نیست.

در مورد شرایط اختصاصی قصاص که در مورد اعضا نمود پیدا میکند باید گفت که مطابق ماده قانون مجازات اسلامی باید تساوی در اصلی بودن اعضا (نه عضو زاید) ،تساوی در مقدار جنایت ، تساوی در سالم بودن اعضا (به این معنی که عضو سالم جانی در برابر عضو ناسالم مجنی علیه قصاص نمیشود) و همچنین نباید قصاص عضو منجر به مرگ جانی شود که در این صورت قصاص ساقط میشود و دیه جایگزین می شود.و مطابق با شرایط ماده 614 قانون مجازات اسلامی با ضارب یا جانی برخورد میشود.

اما در بعضی از موارد جنایت توسط مرتکب توجیه میشود که این موارد عبارت است از :

مطابق با ماده 302 قانون مجازات اسلامی باید گفت که اگر کسی که بر روی او ضرب و جرحی اتفاق افتاده (مجنی علیه) دارای حالت هایی که ذکر میکنیم باشد جانی قصاص نمیشود و دیه هم نمیدهد

1-اگر مجنی علیه مجازات حدی کرده باشد که مستلزم قطع عضو در جرم سرقت است و فرد ضارب نسبت به قطع عضو اقدام کند دیه و قصاص ندارد اما بدون اجازه قانون ممکن است تعزیر شود.

2- صاحب حق قصاص نسبت به جنایت مستحق قصاص نفس یا عضو به مقدار جنایت او قصاص یا دیه ندارد اما مطابق قانون تعزیر میشود.

3-کسی که در مقام دفاع مشروع در برابر خطر و اکراه واجبار دیگری از جان و مال و عرض و ناموس خود و خانواده اش دفاع میکند قصاص و دیه و تعزیر ندارد به شرطی که از نفس دفاع فراتر نرود و الا دیه و تعزیر دارد.

4- مردی که زن خود را در بستر با مرد دیگر در حال زنا ببیند که با اختیار نه از روی جبر مثل تجاوز به عنف این کار را انجام دهند هر آسیبی بر تمامیت جسمانی زناکاران انجام دهد قصاص و دیه و تعزیر ندارد.

طریق شکایت جرم ضرب و جرح در همدان به چه صورت است؟

برای آغاز شکایت ضرب و جرح باید پلیس محلی در شهر همدان را مطلع کنیم و پس از گزارش صورت مجلس پلیس گزارش پرونده از طرف همین ارگان برای دادسرا عمومی و انقلاب شهرستان همدان ارسال میشود. در دادسرا مقام قضای که احتمالا بازپرس است به تحقیق و بررسی ادله پرونده پردازش میکند و در صورتی که دلایل را برای وقوع جرم از طرف متهم کافی بداند دستور ابلاغیه حضور در سامانه ثنا را میدهد تا در وقت معین در دادسرا حضور یابد و به او تفهیم اتهام بشود و مقام قضایی تحقیق و بررسی را آغاز میکند و در صورتی که متوجه حقیقت ضرب و جرح شود پرونده را با صدور قرار جلب به دادرسی با کیفرخواست دادستان همدان ، پرونده را برای صدور حکم به دادگاه کیفری دو همدان میفرستد البته هر تصمیم دادسرا و دادگاه قابل اعتراض در مراحل بالاتر است تا احقاق حق به صورت کامل انجام شود.

دوستان عزیز ممنون که تا پایان مقاله ما رو همراهی کردید و سامانه وکیل نوین این اطمینان رو به شما میدهد که با اتخاذ وکیل ضرب و جرح در همدان میتوانید به حقوق از دست رفته تان بدون نیاز حضور در دادگاه نایل شوید و جریان پرونده شما اصولی تر و قانونی تر دنبال شود. 

نویسنده: کارشناس حقوق سید امیرحسین جواهری

 

مشاوره حضوری رایگان و یا مشاوره تلفنی با وکیل ضرب و جرح در همدان

تنها کافیست فرم ذیل را پر کنید ظرف حداکثر نیم ساعت باشما تماس گرفته میشود و نزدیک ترین وکیل به شما معرفی میگردد  .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی فوری
با تکمیل فرم ظرف نیم ساعت با شما تماس گرفته میشود