روش نقد کردن چک چیست؟

روش نقد کردن چک چیست؟

در حال حاضر چک یکی از اسناد مهم کشور به حساب می آید. چک ها می توانند یکی از ابزار های بسیار مهم در مبادلات تجاری باشند. چک ها می توانند جانشین بسیار خوبی برای حجم زیادی از اسکناس ها باشند. که در صورت استفاده از چک ها داد و ستد بهتر و آسان تر انجام می شود و می توان پرداخت چک را دیر تر انجام داد. چک می تواند یک ابزار مناسب برای پرداخت باشد البته برای استفاده از آن باید ملاحظاتی را انجام داد.  به همین علت است که در این مطالب با روش نقد کردن چک آشنا می شویم.

برای ارتباط با وکیل متخصص و 5 دقیقه مشاوره حقوقی تلفنی اینجا کلیک کنید.

 

مشاوره حضوری رایگان و یا مشاوره تلفنی با وکیل متخصص چک

تنها کافیست فرم ذیل را پر کنید ظرف حداکثر نیم ساعت باشما تماس گرفته میشود و نزدیک ترین وکیل به شما معرفی میگردد  .

بهترین راه حل برای روش نقد کردن چک

روش نقد کردن چک مراحل مختلفی  دارد.  پیش از  انجام هر کاری برای نقد کردن چک باید بدانید که برای انجام این کار چه مدارکی لازم است. در واقع هنگامی که برای نقد کردن چک به بانک مراجعه می کنید باید موارد زیر را همراه خود داشته باشید.

 • هنگام مراجعه به بانک باید چک را در دست داشته باشید. موعد چک باید تاریخ همان روز و یا روز های قبل باشد در غیر این صورت نمی توانید آن را نقد کنید.
 • همچنین برای نقد کردن چک باید کارت ملی را همراه خود داشته باشید. دقت کنید که کپی از کارت ملی نمی تواند مورد قبول واقع شود. همین طور نباید اعتبار کارت ملی به پایان رسیده باشد.

سامانه صیاد چیست؟

سامانه صیاد می تواند برای نقد کردن چک به شما کمک کند و اگر به دنبال آگاهی از روش نقد کردن چک هستید باید این سامانه را هم به خوبی بشناسید. هنگامی که چکی صادر می شود اطلاعات آن روی سامانه صیاد ثبت می شود. اگر چکی به سرقت برده شود و یا مفقود شود هم در این سامانه مشخص می شود. به این صورت به راحتی می توانید از چک ها استعلام بگیرد. حتی اگر صادر کننده چک در 1 سال گذشته چک برگشتی داشته باشد می توانید مطلع شوید. به طور کلی سامانه صیاد به منظور ایجاد امنیت و سهولت در معاملات ساخته شده است. اگر معاملات با اطمینان بیشتری انجام شود بازار رونق پیدا می کند و در نهایت موجب پیشرفت کشور می شود.

ارکان چک به چه صورت است؟

همه دارندگان چک باید به طور کامل با روش نقد کردن چک و قوانین مربوط به آن به طور کامل آشنا شوند. هر چک سه رکن دارد که دارندگان چک یکی از آنها هستند. در این قسمت از به معرفی ارکان چک خواهیم پرداخت.

 • صادر کننده چک: صادر کننده چک شخصی است که چک را می نویسد و به امضا می رساند. این فرد شماره چک و مبلغ آن را باید در سامانه صیاد ثبت کند. هم چنین باید مشخصات دریافت کننده چک را هم در این سامانه وارد کند.
 • دارنده چک: دارنده چک فردی است که چک در وجه او نوشته می شود. این فرد باید مشخصات چک و مشخصات صادر کننده آن را در سامانه صیاد به طور کامل چک کند.
 • محال علیه: محال علیه رکن دیگر چک است و در واقع به فردی منظور از این کلمه به بانکی است که چک در آن نقد می شود.

انواع چک چیست؟

روش نقد کردن چک به نوع آن بستگی ندارد و برای هر کدام از آنها باید مراحل قانونی را طی کنید.  انواع چک ها از لحاظ اعتبار با یکدیگر تفاوت هایی دارند که به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

 • چک های عادی: چک های عادی چک هایی هستند که صادر کننده مبلغ را روی آن می نویسد و به امضا می رساند و سپس در اختیار دارنده چک قرار می دهد. اگر این حساب این چک ها به اندازه وجه آن پول نداشت دارنده می تواند آن را برگشت بزند.
 • چک های تایید شده: چک های تایید شده دارای اعتبار زیادی هستند. یعنی دارنده چک می تواند در هنگام صدور آن از بانک استعلام بگیرد. در واقع اگر حساب این چک ها به اندازه وجه آن پول نداشت دارنده چک مطلع می شود و به همین جهت است که گفته می شود این چک از اعتبار بالایی برخوردار است.
 • چک های رمزدار بانکی: چک های رمزدار بانکی چک هایی هستند که در وجه اشخاصی حقوقی و یا حقیقی نوشته می شود. تفاوتی که در مورد روش نقد کردن چکهای رمزدار بانکی و دیگر چک ها وجود دارد این است که این چک ها را تنها می توانید در شعبه حساب نقد کنید.
 • چک های رمزدار بین بانکی: چک های رمزدار بین بانکی چک هایی هستند که برای نقد کردن آنها نمی توان به طور مستقیم وجه نقد دریافت کرد. در واقع روش نقد کردن چک های رمزدار بین بانکی به گونه ای است که  زمانی که موعد این چک ها برسد، مبلغ چک به حسابی در بانک دیگر واریز می شود.
 • چک های مسافرتی: چک های مسافرتی چک هایی هستند که بانک آنها را صادر می کنند و می توان این چک ها را در هر شعبه ای از بانک نقد کرد.
 • چک های تضمینی: چک های تضمینی نوع دیگری از چک ها هستند که برای صدور آنها نیازی به دسته چک نیست. در واقع هر فردی با مراجعه به همان بانکی که در آن حساب دارد می تواند این چک را دریافت کند. شرط اصلی برای استفاده از این چک ها این است که به اندازه مبلغ آن در حساب پول باشد. روش نقد کردن چک تضمینی با دیگر چک ها متفاوت است. در واقع هنگامی که این چک ها صادر می شوند مبلغ آن از حساب صادر کننده کسر می شود.  برای نقد کردن این چک ها باید به همان شعبه مراجعه کرد. اگر شخصی برای چک تضمینی به شعبه دیگری مراجعه کند نقد کردن چک 1 روز کاری به طول می انجامد.

امنیت و روش نقد کردن چک

ممکن است تصور کنید که مبادله با چک امنیت بالایی نداشته باشد اما امروزه برای افزایش امنیت در مبادله هایی که با چک انجام می شود قوانین در نظر گرفته شده است. به طور مثال طبق گفته رئیس بانک مرکزی در سال های آینده قرار است در مورد چک های برگشتی قوانینی اجرا شود. به طور مثال فردی که چک برگشتی دارد نمی تواند ملک و یا خودرو بخرد. هم چنین اکنون هم قوانینی برای چک های برگشتی در حال اجرا است. یعنی فردی که چک برگشتی دارد نمی تواند وام بگیرد و یا حساب جدیدی افتتاح کند. اگر در این زمینه نیاز به وکیل دارید می توانید از طریق فرم های درخواست در ، وکیل مورد نظر را انتخاب نمایید.

در صورت نیاز به وکیل متخصص و آشنا شدن با روش  نقد کردن چک در برابر صادر کننده و ضامنان و پی گیری کلیه مراحل دادرسی مربوط به آن فرم مربوط به درخواست وکیل را پر نمائید تا بهترین وکیل این موضوع را به شما معرفی کند.

 

مشاوره حضوری رایگان و یا مشاوره تلفنی با وکیل متخصص در چک

تنها کافیست فرم ذیل را پر کنید ظرف حداکثر نیم ساعت باشما تماس گرفته میشود و نزدیک ترین وکیل به شما معرفی میگردد  .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی فوری
با تکمیل فرم ظرف نیم ساعت با شما تماس گرفته میشود