مراحل-حکم-توقیف-اموال

 مراحل حکم توقیف اموال + مشاوره تلفنی و آنلاین

سلام دوستان عزیز جواهری ام از مشاوران سامانه وکیل نوین در حد 6 و 7 دقیقه میخوام وقت گرانبهاتون رو به من بدین تا در مورد توقیف کردن اموال کسی که علیه ش دادخواست دادین بنویسم پس اگه واقعا کارت گیره خوب دقت کن ببین چطور میتونی حکم توقیف اموال طرف مقابلتو بگیری.

 

مشاوره حضوری رایگان و یا مشاوره تلفنی با وکیل متخصص توقیف اموال 

تنها کافیست فرم ذیل را پر کنید ظرف حداکثر نیم ساعت باشما تماس گرفته میشود و نزدیک ترین وکیل به شما معرفی میگردد  .

حکم توقیف اموالمو چطور میتونم بگیرم ؟

ببین عزیزم اگه میخوای حکم توقیف اموال را بگبری که اموالت تو مرحله اجرا برات تضمین بشه باید درخواست تامین خواسته خودتو قبل یا همزمان با دادخواست اصلیت مطرح کنی تا مرجع رسیدگی به خواستت رسیدگی کنه و دادگاه هم باید قبول کنه و خواستت رو رسیدگی کنه. در کل اینم بهت بگم هر زمان که خواستی حین دعوایی که مطرح کردی این در خواست رو بدی اماکنش هست برات ولی حتی المقدور سعی کن با یک وکیل خوب و کار درست مشاوره داشته باشی.

درخواست تامین چجوری قبول میشه؟

 یک شرط مهم داره اونم اینه که اگه بخوای با درخواست تامین خواسته تو موافقت کنن باید به عنوان خسارت احتمالی که در نتیجه بی حقی تو برای طرف مقابلت بوجود میاد وجهی رو در صندوق دادگستری به عنوان امانت و تضمین بپردازی

دوست خوبم تو در چند صورت میتونی حکم توقیف اموالتو بگیری حواست جمع باشه که یکی از شرایط زیر رو داشته باشی:

 

1-دعوایی که مطرح کردی اگه سند رسمی باشه مثل  تقاضا خلع ید ملک رسمی و یا مطالبه مهریه در سند ازدواج که در این مورد استثنا طرف مقابلت نمیتونه ازت درخواست خسارت احتمالی کنه چون سند رسمی مدیون بودنش رو در اختیار داری.

 

2- مالی که خریدی بهت نداده یا به طور امانت دست طرف مقابلته و در معرض از بین رفتنه و ممکن است بعد از جلسات دادگاه از بین بره یا طرف بخواد اذیت کنه و اونو به کسی انتقال بده در اینجا پس از پرداخت خسارت احتمالی میتونی درخواست تامین بدی.  

3- و یادت نره کلا اگه هر ادعایی نسبت به هر مال و وجهی رو که داری باید خسارت احتمالی این تامین را به صندوق دادگستری بپردازی تا اونا به درخواستت رسیدگی کنن ولی استثنا آن سند رسمی است که خسارت احتمالی ازت نمیگیرن.  

۴- اگه مستند دعوات اسناد واخواست شده مثل چک و سفته باشه در این صورت هم نمیخواد خسارت احتمالی بپردازی و به صرف دارنده بودن با درخواست توقیف اموال طرف مقابلت موافقت میکنن.

این نکته رو توجه داشته باش که :

 تعیین مبلغ پرداخت خسارت احتمالی با در نظر گرفتن میزان خواسته ای که داری با دادگاهی است که این در خواست رو قبول کرده .

 حالا اگه درخواست تامین خواسته شما قبل از طرح دادخواست اصلیت باشه چه شرطی لازمه؟

 اگه قبل از طرح دادخواست مطالبه مالی حکم توقیف اموال بخوای درخواست بدی شرطش اینه که در ظرف مدت ده روز بعد از درخواست توقیف اموال دادخواست اصلیت که مطالبه مال را باشه رو تقدیم کنی و گرنه درخواست توقیف اموالت رد میشه.

آیا طرف مقابل میتونه به درخواست توقیف اموال اعتراض کنه؟

رسیدگی به قرار تامین خواسته به طرف مقابلت ابلاغ میشه .اونم حق داره ظرف مدت ۱۰ روز به این تصمیم دادگاه اعتراض کنه دادگاه در اولین جلسه به اعتراضش رسیدگی و تعیین تکلیف میکنه.    

توقیف-اموال

زمان اجرا تامین خواسته یا همان توقیف اموال کی هست؟

 دوست خوبم نگران این موضوع هم نباش قرار تامین خواسته و توقیف اموال فورا به طرف مقابلت ابلاغ میشه و بعد از اون اجرا میشه و در صورتی که ابلاغ فوری ممکن نباشه و تاخیرش در اجرا باعث از بین رفتن خواستت بشه ، اول قرار تامین اجرا و سپس ابلاغ میشه.

 نحوه اجرای قرار تامین خواسته به چه صورته؟

عزیزان من اجرای قرار تامین خواسته نیازی به صدور اجراییه نداره ولی همینطور که گفتم  قرار تامین توقیف اموال اول باید ابلاغ بشه و بعد از اون اجرا  میشه .

پس یادتون باشه که اگر تاخیر داشتن در اجرای توقیف اموال باعث از بین رفتن مال بشه ابلاغ به طرف مقابل (خوانده) ممنوعه و باید فوری اجرا بشه و بعد از اون بهش ابلاغ  میشه .

به موجب ماده ۱۲۶ قانون آیین دادرسی مدنی اجرای قرار تامین خواسته (یا همان توقیف اموال و حقوق مالی در صورت تبدیل شدن به مال) به ترتیبی است که در قانون اجرای احکام مدنی پیش بینی شده است .

موارد استثنا حکم توقیف اموال کدوم است؟

۱- تامین عین معین: طبق ماده ۱۲۲ قانون آیین دادرسی مدنی اگر خواسته عین معین باشه مثلا اتومبیل معین و مشخص همان مال بازداشت میشود مگر با تراضی مال دیگری توقیف شود.

۲- تامین محصول املاک و باغ ها: مطابق ۱۲۷ قانون آیین دادرسی مدنی از محصول املاک و باغها دو سوم سهم خوانده قابل توقیف است برای این کار محصول با حضور مامور اجرا برداشت میشود .

اجرای قرار تامین خواسته چه اثراتی در معامله و استفاده از آن برای طرف مقابل به جا میزاره؟

۱- اجرای قرار تامین خواسته در مورد وجه نقد و مال منقول (اتومبیل و…)موجب توقیف و غیر قابل استفاده کردن آن میشه ولی در مورد مال غیر منقول مثل زمین و آپارتمان باعث توقیف در نقل و انتقال آن مثل فروش و اجاره میشه.  

۲-بعد از حکم توقیف مال هر معامله ای نسبت به آن قابل ابطال میشه و مالک اگه بخواد اونو بفروشه غیر قانونی عمل کرده و از نظر کیفری هم مشمول مجازات هست.

۳- برای حکم توقیف مال که در تصرف شخص ثالث است و یا طلب خوانده از شخص ثالث معمولا به شخص ثالث ابلاغ میشه.

 4-  در حکم توقیف اموال موارد مربوط به مستثنیات دین هم رعایت میشه.

5-  امکان توقیف اموال از محل حقوق شخص کارمندی که طرف دعوا قرار گرفته وجود داره و نصاب آن تا کسر یک چهارم تا یک سوم از حقوق او است .

 

خدمت به شما افتخار ماست

 سید امیرحسین جواهری( کارشناس حقوق)

 

مشاوره حضوری رایگان و یا مشاوره تلفنی با وکیل متخصص توقیف اموال

تنها کافیست فرم ذیل را پر کنید ظرف حداکثر نیم ساعت باشما تماس گرفته میشود و نزدیک ترین وکیل به شما معرفی میگردد  .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی فوری
با تکمیل فرم ظرف نیم ساعت با شما تماس گرفته میشود