کبوتر پرانی (کفتر بازی) جرم است

یکی از پدیده هایی که امروزه در جامعه و در طیف وسیعی گسترش یافته پدیده کبوتر پرانی و یا به تعبیری به اصطلاح عامیانه کفتر بازی یا همان پراندن کفتر از پشت بام خانه ها بوده به طوری که گاهی موجبات سلب آرامش و آسایش مجاورین و همسایگان را به دنبال داشته است. در این نوشتار مقصود این است آیا کفتر بازی مجازات دارد و در قانون مجازات جرم انگاری شده است؟

یعنی می توان از شخصی که روی پشت بام کفتر بازی می کند. به طور مطلق شکایت کرد یا نه؟

در قانون مجازات اسلامی به طور مصرح به پدیده کبوتر پرانی و یا به تعبیری همان کفتر بازی اشاره ای نشده است، لیکن می توان کفتر بازی را از مصادیق ماده 618 قانون مجازات اسلامی دانست. چرا که در این ماده این گونه آمده است: «هر کس با هیاهو و جنجال یا حرکات غیر متعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی شود یا مردم را از کسب و کار بازدارد، به حبس از سه ماه تا یک سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم می شود.» در این ماده شلاق تعزیری درجه 6 و حبس تعزیری درجه 6 می باشد. قانون گذار با وضع این ماده مصادیق مختلفی از جرائم را در این ماده گنجانده است.(آیا کبوتر پرانی (کفتر بازی) جرم است)

که یکی از آن مصادیق جرم کفتر بازی  و یا کبوتر پرانی است و این جرم مقید است.

جرم مقید به این معنا که باید کفتر بازی  و کبوتر پرانی مقید به نتیجه و نتایجی باشد که نتیجه آن سلب آسایش و رفاه و ایجاد مزاحمت برای دیگران و همسایگان است. برای مثال فردی که در پشت بام خانه خود یا آپارتمان چندین طبقه محلی را برای کفتر بازی یا کبوتر پرانی مهیا کرده و هر صبح و عصر بر بالای پشت بام می رود و کفتران و کبوتران خود را به پرواز در می آورد که گاهی هم این کار با هیاهو و سرو صدا و سوت همراه است که باعث ایجاد مزاحمت و رفع آسایش و آرامش همسایگان می شود و از طرفی چون بر خانه های همسایگان و مجاورین مشرف هست، یکی از مصادیق مزاحمت محسوب می شود. کفتر بازی علاوه بر این که جرمی مقید به نتیجه هست جرم به عادت نیز می باشد.

نحوه شکایت از کفتر باز

چگونه می توان از کفتر باز طرح شکایت کرد؟

در ابتدا باید توسط مدیر ساختمان یا همسایگان به وی تذکر داده شود. اگر موثر واقع نشد، اشتشهادیه محلی جمع آوری می شود. و تحت عنوان مزاحمت از وی شکایت کیفری مطرح می شود، که با تماس با پلیس 110 و گزارش کلانتری،پرونده به دادسرای محل وقوع جرم فرستاده و بعد از تحقیقات مقدماتی، قرار جلب به دادرسی (قرار مجرمیت) و کیفر خواست نیز صادر می شود.

باید گفت مصادیق جرایمی که ذیل ماده 618 و 619 قانون مجازات می گنجند، جنبه عمومی دارند و دادستان به عنوان مدعی العموم حتی بدون شکایت شاکی نیز می تواند از شخص کفتر باز شکایت کند.

ماده واحده قانون تشدید مجازات کبوتر پرانی (کفتر بازی) به منظور محافظت بیشتر از پروازها بیان داشته است: هرکس در شعاع 40 متری فرودگاه ها یا مناطق ممنوعه اقدام به کبوتر پرانی کند به سه ماه تا یک سال حبس تادیبی محکوم می شود.

چنانچه نیازمند وکیل و یا مشاوره هستید، در هر کجای کشور که ساکن هستید می توانید با موسسه راه امید به شماره های 0912917046809026220322 تماس حاصل فرمایید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

همین الان به راحتی با تکمیل این فرم وکیل متخصص خود را به رایگان در شهرتان پیدا کنید 

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.