کبوتر-پرانی-(کفتر-بازی)-جرم-است

 کبوتر پرانی ( کفتر بازی ) جرم است

کفتر باز یعنی چه ؟ | کفتر بازی چیست

یکی از پدیده هایی که امروزه در جامعه و در طیف وسیعی گسترش یافته پدیده کبوتر پرانی و یا به تعبیری به اصطلاح عامیانه کفتربازی در پشت بام خانه ها بوده به طوری که گاهی موجبات سلب آرامش و آسایش مجاورین و همسایگان را به دنبال داشته است. در این نوشتار مقصود این است چرا کفتر بازی بد است و آیا کفتر بازی جرم است ؟

 

مشاوره حضوری رایگان و یا مشاوره تلفنی با وکیل حقوقی

تنها کافیست فرم ذیل را پر کنید ظرف حداکثر نیم ساعت باشما تماس گرفته میشود و نزدیک ترین وکیل به شما معرفی میگردد  .

 

حکم کبوتر بازی چیست ؟  | نگهداری کبوتر در پشت بام مشاع

در قانون مجازات اسلامی به طور مصرح به پدیده کبوتر پرانی و یا به تعبیری همان کفتر بازی اشاره ای نشده است، لیکن می توان کفتر بازی را از مصادیق ماده 618 قانون مجازات اسلامی دانست. چرا که در این ماده این گونه آمده است: «هر کس با هیاهو و جنجال یا حرکات غیر متعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی شود یا مردم را از کسب و کار بازدارد، به حبس از سه ماه تا یک سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم می شود.» در این ماده شلاق تعزیری درجه 6 و حبس تعزیری درجه 6 می باشد. قانون گذار با وضع این ماده مصادیق مختلفی از جرائم را در این ماده گنجانده است؛ که یکی از آن مصادیق جرم بازی کفتر بازی است و این جرم مقید است.

برای راهنمایی بیشتر و مشاوره حقوقی در شهر تهران می تونی اینجا کلیک کنی تا وکیل نوین بهترین راهنمایی رو بهت بکنه.

 

کبوتر-پرانی-(کفتر-بازی)-جرم-است

جرم مقید به این معنا که باید بازی کفتر یا بازی کبوتر بازی مقید به نتیجه و نتایجی باشد که نتیجه آن سلب آسایش و رفاه و ایجاد مزاحمت برای دیگران و همسایگان است. برای مثال فردی که در پشت بام خانه خود یا آپارتمان چندین طبقه محلی را برای کفتر بازی یا کبوتر پرانی مهیا کرده و هر صبح و عصر بر بالای پشت بام می رود و کفتران و کبوتران خود را به پرواز در می آورد که گاهی هم این کار با هیاهو و سرو صدا و سوت کفتر بازی همراه است که باعث ایجاد مزاحمت و رفع آسایش و آرامش همسایگان می شود و از طرفی چون بر خانه های همسایگان و مجاورین مشرف هست، یکی از مصادیق مزاحمت محسوب می شود. کفتر بازی علاوه بر این که جرمی مقید به نتیجه هست جرم به عادت نیز می باشد.

برای اینکه بخوای مشاوره حقوقی حضوری رایگان در شهر خودت داشته باشی اینجا کلیک کن.

قانون نگهداری کبوتر در آپارتمان

به دلیل اینکه جمع اوری کبوتران باعث اذیت و آزار همسایگان می‌شود و آسایش را از آن‌ها سلب می‌کند، عاقبت کفتر بازی چیزی جز مجازات نقدی و یا شلاق را به همراه ندارد. از طرفی جرم کفتر دزدی (جرم کبوتر دزدی ) به دلیل اینکه جزء سرقت ساده بود است مجازات آن نیز جزء کمترین مجازات هاست که بین 3 ماه تا 2 سال حبس و 74 ضربه شلاق دارد.

آیا کفتر بازی حرام است ؟ 

بله. شکایت هر کاری که موجب اذیت و آزار افراد شود، حرام است و آن شخص مجرم شناخته می‌شود.

جرم کبوتر پرانی | آیا کفتر پرانی جرم است؟ | آیا نگهداری کبوتر جرم است

ماده واحده قانون تشدید مجازات کبوتر پرانی (کفتر بازی) به منظور محافظت بیشتر از پروازها بیان داشته است: هرکس در شعاع 40 متری فرودگاه ها یا مناطق ممنوعه اقدام به کبوتر پرانی کند به سه ماه تا یک سال حبس تادیبی محکوم می شود.

مراحل شکایت از کفترباز | شکایت از کفتر بازی همسایه

 • در ابتدا باید توسط مدیر ساختمان یا همسایگان به وی تذکر داده شود.
 • اگر موثر واقع نشد، اشتشهادیه محلی جمع آوری می شود
 • تحت عنوان مزاحمت، از وی شکایت کیفری مطرح می شود
 • با تماس با پلیس 110 و گزارش کلانتری، پرونده به دادسرای محل وقوع جرم فرستاده و بعد از تحقیقات مقدماتی، قرار جلب به دادرسی (قرار مجرمیت) و کیفر خواست نیز صادر می شود.

آیا دادگاه می تواند از کفتر باز شکایت کند؟

باید گفت مصادیق جرایمی که ذیل ماده 618 و 619 قانون مجازات می گنجند، جنبه عمومی دارند و دادستان به عنوان مدعی العموم حتی بدون شکایت شاکی نیز می تواند از شخص کفتر باز شکایت کند.

یکی از پرتکرارترین سوالاتی که در برخی از این نوع پرونده ها از ما پرسیده می‌شود این است که « با شوهر کفتر باز چه کنیم » . بازی کفتر پرونی متاسفانه بین آقایان بسیار باب است. بعضی آنقدر از شیفته بازی کبوتر پرانی هستند که سعی می کنند حوزه کاری و فعالیت خودشان را به همین موضوع اختصاص دهند. اما پیشنهاد ما برای شما این است که در ابتدا آرامش خود را حفظ کنید و با همسرتان صحبت کنید تا متوجه دلیل علاقه او به این کار شوید و بتوانید او را از انجام دادن این کار منصرف کنید. 

مشاوره حضوری رایگان و یا مشاوره تلفنی با وکیل حقوقی

تنها کافیست فرم ذیل را پر کنید ظرف حداکثر نیم ساعت باشما تماس گرفته میشود و نزدیک ترین وکیل به شما معرفی میگردد  .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه(3)

  • ahmadlhazali

  • 1 سال قبل

  باسلام اگه کفتر باز اشنا باشد وچند بار باز خوش بهش گفتی اقا میخواهیم استراحت کنیم‌ اینطوری نمیشه وبازم همون اش وهمون کاسه یعنی زبان خوش حالیش نمیشه یعنی میشه شکایت کنیم بدون‌اینکه ازت نامی برده بشه

   • کارشناس حقوقی ماریا رضایی

   • 1 سال قبل

   سلام دوست گرامی
   بله می تونین شکایت کنین ولی اسمتون مشخص میشه .

  • حمیدرضا عظیمی

  • 4 ماه قبل

  ارع عافرین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی فوری
با تکمیل فرم ظرف نیم ساعت با شما تماس گرفته میشود