وکیل برای الزام به تنظیم سند در اصفهان

وکیل برای الزام به تنظیم سند در اصفهان | در این دعوای حقوقی وکیل چه کمکی می‌کند؟

 

وکیل برای الزام به تنظیم سند در اصفهان؛ همراه شما در این دعوای حقوقی

الزام به تنظیم سند یکی از دعاوی حقوقی مربوط به خریدوفروش ملک است. بسیاری از خریداران برای مطمئن شدن از دریافت سند رسمی ملک خریداری شده اقدام به اقامه این دعوا می‌کنند. زمانی خریدار چنین دادخواستی می‌دهد که فروشنده از تنظیم سند رسمی ملک در دفترخانه خودداری کند. به دلیل اینکه فرایند طرح این دادخواست و رسیدگی به آن کمی پیچیده است، حتما باید از یک وکیل کمک بگیرید. وکیل با راهنمایی و مشاوره به شما، این فرایند را کمی آسان‌تر خواهد کرد. چنین پرونده‌هایی در شهر اصفهان به‌وفور دیده می‌شوند و بیشتر افراد در زمینه نیازمند وکیل هستند. با ما همراه باشید تا در این مطلب به بررسی نقش وکیل برای الزام به تنظیم سند در اصفهان بپردازیم.

 

شماره تلفن جهت معرفی ۲ وکیل الزام به تنظیم سند برای مشاوره تلفنی و اعلام نرخ حق الوکاله 

۰۲۱۲۲۲۲۱۶۶۳   – 09129170468 

منظور از الزام به تنظیم سند چیست؟

گاهی خریدار و فروشنده یک ملک بین خود یک مبایعه‌نامه یا قولنامه تنظیم کرده و دیگر به مراکز رسمی مراجعه نمی‌کنند. در این مبایعه‌نامه یا قولنامه، مفادی را درج می‌کنند که طبق آن موظف به انجام تعهداتی در قبال یکدیگر می‌شوند. بر اساس این مفاد خریدار باید هزینه خرید ملک را پرداخت کند و فروشنده موظف به تحویل ملک و سند آن به خریدار می‌شود. باید اشاره کرد که در قرارداد، مهلت عمل به تعهدات ذکر خواهد شد. در نتیجه اگر هر کدام از طرفین به تعهدات خود عمل نکند، فرد دیگر می‌تواند علیه او اقامه دعوا کند. یکی از این دعاوی در واقع الزام به تنظیم سند رسمی است.

طبق قراردادهای ملکی، فروشنده موظف است که به دفترخانه مراجعه کرده و سند رسمی برای ملک تنظیم کند. در نهایت سند رسمی باید به نام خریدار شود. گاهی فروشنده از این کار امتناع می‌کند؛ در نتیجه خریدار دادخواست الزام به تنظیم سند را در دادگاه مطرح می‌کند. در واقع خریدار از قاضی می‌خواهد که فروشنده را ملزم به تنظیم سند رسمی برای ملک کند.

دادخواست الزام به تنظیم سند در اصفهان به کمک وکیل

گاهی اوقات، افرادی ملکی را خریداری کرده، اما فروشنده سند ملک را به نام آن‌ها تنظیم نمی‌کند. در چنین شرایطی خریدار می‌تواند برای طرح دعوا نسبت به استخدام وکیل الزام به تنظیم سند در اصفهان اقدام کند. وکیل در این شرایط به خواهان دعوا درباره فرایند طرح دادخواست و پیچیدگی‌های آن توضیح می‌دهد. معمولا خود وکیل دادخواست را تنظیم کرده و از موکل می‌خواهد که آن را امضا کند؛ سپس دادخواست را در دادگاه مطرح خواهد کرد. وکیل برای الزام به تنظیم سند در اصفهان باید به موکل خود بگوید طبق قرارداد ملکی و قانون ثبت، فروشنده باید سند رسمی تنظیم کند.

در واقع موکل می‌تواند با استناد به مبایعه‌نامه یا قولنامه در دادگاه دادخواست خود را مطرح کند. در برخی از موارد در قرارداد ملکی درج می‌شود که در صورت خودداری فروشنده از تنظیم سند، او باید وجه التزام را بپردازد. وجه التزام در واقع مبلغی است که فروشنده باید به عنوان جریمه تاخیر در تنظیم سند رسمی ملک پرداخت کند.

وکیل برای الزام به تنظیم سند در اصفهانفرایند تنظیم دادخواست ا‌لزام به تنظیم سند

خواهان دادخواست الزام به تنظیم سند، باید ادله و مدارک اثبات‌کننده ادعای خود را به صورت کتبی، عین و ملموس به دادگاه ارائه دهد. تنها در این صورت دادگاه به این پرونده رسیدگی خواهد کرد. به عبارتی دیگر خواهان باید مبایعه‌نامه کتبی داشته باشد. اگر در دفتر املاک نام فروشنده به عنوان مالک ملک ثبت شده باشد، خوانده دعوای الزام به تنظیم سند همان شخص خواهد بود.

در برخی موارد، ملکی چندین بار معامله شده و مالکیت آن از فردی به فرد دیگر منتقل شده؛ اما سند رسمی برای ملک در دفترخانه ثبت نشده است. در این حالت تمام مالکین قبلی به‌علاوه مالک رسمی ملک، خوانده دعوای الزام به تنظیم سند خواهند بود. اگر مالک اصلی فوت کرده باشد، همه وارثان او طرف دعوای الزام به تنظیم سند رسمی به شمار می‌روند.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل برای الزام به تنظیم سند در اصفهان اینجا کلیک کنید.

شرایط و هزینه طرح دعوای ا‌لزام به تنظیم سند

به دلیل اینکه دادخواست الزام به تنظیم سند نوعی دعوای مالی به شمار می‌رود، خواهان باید به میزان ارزش منطقه‌ای ملک، هزینه دادرسی را پرداخت کند. چنین مواردی را وکیل برای الزام به سند رسمی در اصفهان به موکل خود خواهد گفت. همچنین باید شرایط مطرح کردن چنین دعوایی را برای موکل خود شرح دهد.

از جمله شرایط مهم طرح دادخواست الزام به تنظیم سند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • باید قراردادی که در آن انتقال مال غیر منقول به عنوان تعهدات فروشنده ذکر شده، به دادگاه ارائه داده شود
  • لازم است که خواهان با ارائه مدرکی ثابت کند که فروشنده به دفتر اسناد رسمی مراجعه نکرده است. باید اشاره کرد که این گواهی تنها برای گرفتن خسارت از فروشنده، قابل استفاده است و نمی‌توان برای الزام به تنظیم سند رسمی استفاده کرد
  • خریدار قبل از مطرح کردن دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی، باید یک اظهارنامه به‌منظور حضور در دفتر اسناد رسمی برای فروشنده ابلاغ کرده باشد
  • لازم است که تعهدی کتبی از فروشنده مبنی بر حضور در دفتر اسناد رسمی در یک تاریخ مشخص برای انتقال سند به دادگاه ارائه شود
  • قبل از اقامه دعوا در دادگاه، خواهان باید مطمئن شود که ملک خریداری شده گواهی پایان کار و عدم خلافی از شهرداری را داشته باشد

فرایند اجرای حکم ا‌لزام به تنظیم سند

وکیل برای الزام به تنظیم سند در اصفهان باید موکل خود را در جریان تمام فرایند رسیدگی و اجرایی حکم دادگاه قرار دهد. پس از اقامه دعوا، بررسی ادله و مدارک، دادگاه حکم قطعی را صادر می‌کند. در نهایت خواهان برای اجرای حکم باید به بخش اجرای احکام دادگاه برود. در هنگام اجرای حکم، دادورز اجرای احکام در دفتر اسناد رسمی حضور پیدا کرده و برای خریدار ملک سند رسمی تنظیم می‌کند.

وکیل برای الزام به تنظیم سند در اصفهانوکیل نوین؛ مرجعی برای استخدام وکیل الزام به تنظیم سند در اصفهان

الزام به تنظیم سند یکی از رایج‌ترین دعاوی حقوقی در میان خریداران و فروشندگان املاک به شمار می‌رود. برای اینکه خواهان بتواند یک دادخواست کامل و بی‌نقص تنظیم کند و تمام مراحل پیگیری پرونده را پشت سر بگذارد به یک وکیل نیاز دارد. چرا که وکیل از تمام فرایند و پیچیدگی‌های چنین دادخواست‌هایی آگاهی کامل دارد. مجموعه وکیل نوین، باسابقه زیاد در زمینه مشاوره حقوقی و معرفی برترین وکلا است. شما می‌توانید با مراجعه به مجموعه ما از مشاوره و سایر خدمات حرفه‌ای‌ترین وکیل برای الزام به تنظیم سند در اصفهان بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *