وکیل-جرایم-کیفری-اطفال-و-نوجوانان

وکیل در جرایم اطفال و نوجوانان در کرج 

یکی از معضلات در شهر کرج، بحث جرایم کیفری  از قبیل نزاع های دسته جمعی ، سرقت، حمل مواد مخدر  و … می باشد. متاسفانه به دلیل مسایل اقتصاد و فرهنگی، میانگین سن افراد مجرم به شدت کاهش پیدا کرده است به طوری که در دادسراها و دادگاه های کرج به وضوح اطفال و نوجوانانی را مشاهده می کنیم که در پیچ و خم دادگاه ها گرفتار شده اند. و خانوادهایی که دنبال وکیل در جرایم اطفال و نوجوانان در کرج می گردند.

بنده در این مقاله سعی می کنم که مجازات هایی که قضات در دادگستری شهر کرج حکم می دهند را به طور خلاصه تقدیم کنم.

سامانه وکیل نوین در خدمت همشهریان عزیز  است  که همراه با مشاوره رایگان، در صورت نیاز به وکیل جرایم اطفال و نوجوانان، خدمات ارایه بشود.

با عرض سلام خدمت همه کاربران شهر کرج که سامانه وکیل نوین را برای پیشبرد اهداف و دریافت اطلاعات خود انتخاب میکنند.امینی هستم از کارشناسان حقوقی سامانه وکیل نوین در کنار شما هستیم تا در مورد  مجازات پرونده های کیفری اطفال و نوجوانان در  شهر کرج بحث و صحبت کنیم. پس همراه ما باشید تا علاوه بر آگاهی مختصر در  مورد مجازات پرونده های کیفری اطفال و نوجوانان بهترین وکیل کیفری در زمینه اطفال و نوجوانان در کرج را در صورت نیاز به شما معرفی نماییم.

چرا صحبت با یک وکیل در زمینه کیفری نیاز است؟

در حقیقت یکی از مهم ترین پرونده های قضایی، پروندهایی است که در زمینه کیفری تشکیل می شود در اهمیت پروندهای کیفری همین بس که با کوچکترین نکات ریز و به ظاهر بی اهمیت، سرنوشت پرونده کلاٌ تغیر کرده است. در نتیجه  برای پیگیری چنین  جنس پرونده‌هایی،تخصص وکیل کیفری، بسیار اهمیت دارد. پس دقت در انتخاب وکیل کیفری کاری بسیار مهم می باشد چون با انتخاب اشتباه ممکن است باعث تغییر در روند سرنوشت خود شوید.

برای آشنایی بیشتر با مسایل کیفری کلیک فرمایید.

تصورات مردم از جرایم اطفال و نوجوانان چی هستش؟

یکی از مواردی که شاید بار ها از زبان دیگران و آشنایان شنیدین این است که« چون طرف بچه است مجازات ندارد» و یا این که «طرف چون بچه است بهش تخفیف میدن و مثل بزرگسالان باهاش برخورد نمی کنند

این حرف شاید تا حدودی صحیح باشد ولی کامل نیست.

برای این که جمله اول را کامل کنیم ابتداٌ باید دو مطلب را از نظر حقوقی مشخص کنیم.۱- بچه به چه کسی می گویند ۲- منظور از مجازات چیست؟

 

طفل به چه کسی می گویند؟

اگر بخوایم تعریف حقوقی و دقیقی از بچه داشته باشیم باید بین طفل و نوجوان تفاوت قایل شویم  چرا که از منظر قانونی تفاوت بین طفل و نوجوان وجود دارد.

طبق ماده ۱ قانون حمایت از اطفال و نوجوانان،طفل  کسی است که به سن بلوغ شرعی نرسیده فلدا دختر زیر ۹ سال قمری و پسر زیر ۱۵ سال قمری طفل گویند. ولی نوجوان به  کسی گفته می شود که زیر ۱۸ سال  شمسی که به سن بلوغ شرعی رسیده باشد . فلدا دختر بالای ۹ سال تا ۱۸ سال و همچنین به پسر ۱۵ تا ۱۸ سال را نوجوان می گویند.

انواع مجازات از نظر قانونی چیست؟

قبلا از ورود به بحث اصلی، این نکته هم قابل ذکر است که مجازات از نظر قانون گذار به ۴ نوع تقسیم می شود.

الف- حد ب- قصاص پ- دیه ت- تعزیر

تعریف هر کدام به طور خلاصه این گونه است که

۱-حدمجازاتی است که موجب، نوع، میزان و کیفیت اجرای آن در شرع مقدس، تعیین شده است.

۲- قصاص مجازات اصلی جنایات عمدی بر نفس، اعضاء و منافع است.

۳- دیه اعم از مقدر و غیرمقدر، مالی است که در شرع مقدس برای ایراد جنایت غیرعمدی بر نفس، اعضاء و منافع و یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد به موجب قانون مقرر می شود.

۴-تعزیر مجازاتی است که مشمول عنوان حد، قصاص یا دیه نیست و به موجب قانون در موارد ارتکاب محرمات شرعـی یا نقض مقررات حکومتی تعیین و اعمال می گردد.

مجازات های اطفال و نوجوانان چه می باشد؟

الف) اگر جرم ارتکاب شده توسط طفل و یا نوجوان از جرایم تعزیری باشد، مجازات ها با توجه به سن مرتکب این گونه می باشد.( در جرایم تعزیری بین دختر و پسر تفاوتی نیست)

۱-چناچه سن مرتکب جرم مستوجب تعزیر، «کمتر از ۹ سال تمام شمسی »باشد، هیچ گونه واکنشی را نمی توان نسبت به وی اعمال نمود، حتی اقدامات تامینی و تربیتی را.

۲-چنانچه سن مرتکب جرم مستوجب تعزیر، « ۹ تا ۱۲ سال تمام شمسی» باشد، تنها می توان نسبت به آن تصمیمات ذیل را اعمال نمود.

الف- تسلیم به والدین یا اولیاء یا سرپرست قانونی با أخذ تعهد به تأدیب و تربیت و مواظبت در حسن اخلاق طفل یا نوجوان.

ب- تسلیم به اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگری که دادگاه به مصلحت طفل یا نوجوان بداند.

پ- نصیحت به وسیله قاضی دادگاه.

۳-چنانچه سن مرتکب جرم مستوجب تعزیر«۱۲ تا ۱۵ سال تمام شمسی» باشد، علاوه بر بنده های الف تا پ مذکور، می توان تصمیمات ذیل را اعمال نمود.

الف- اخطار و تذکر و یا أخذ تعهد کتبی به عدم تکرار جرم.

ب- نگهداری در کانون اصلاح و تربیت از سه ماه تا یک سال در مورد جرائم تعزیری درجه یک تا پنج.

وکیل-جرایم-کیفری-اطفال-و-نوجوانان

۴-چنانچه سن مرتکب جرم مستوجب تعزیر «توسط نوجوان ۱۵ تا ۱۸ سال تمام شمسی باشد» طبق ماده ۸۹ قانون مجازات اسلامی، پنچ مورد مجازات می توان اعمال کرد.

۱-نگهداری در کانون اصلاح و تربیت.

۲-جزای نقدی.

۳-انجام خدمات عمومی رایگان.( ساعت کار خدمات عمومی نباید بیش از ۴ ساعت در روز باشد.)

۴-اقامت در منزل در ساعات معین.

۵- نگهداری در کانون اصلاح و تربیت در دو روز آخر هفته.( کانون آخر هفته ای)

تا اینجا مقاله به جرایم اطفال و نوجوانانی که منجر به تعزیر شده بود اجمالا پرداختیم. همانطور که گفته شده، جرایم به تعزیر، حد، قصاص و دیه تقسیم می شود. اینک به جرایم اطفال و نوجوانان که مستوجب حد و قصاص است می پردازیم.

ب) جرایم مستوجب حد و قصاص

در صورتی که طفلی مرتکب«جرم مستوجب حد و قصاص» شود، در قانون مجازات اسلامی با توجه به « وضعیت بلوغ » وی در زمان ارتکاب جرم، برای وی اقداماتی پیش بینی شده است.

در اینجا به طور کلی ما دو گروه داریم:

الف) ارتکاب جرایم مستوجب حد و قصاص توسط نابالغین .( تبصره ۲ ماده ۸۸ قانون مجازات اسلامی)

ب) ارتکاب جرایم مستوجب حد و قصاص توسط بالغین کمتر از ۱۸ سال.( ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی)

الف) ارتکاب جرایم مستوجب حد و قصاص توسط نابالغین

۱) نابالغین دوازده تا پانزده سال قمری باشد به یکی از تصمیمات ذیل محکوم می شوند.

الف) اخطار و تذکر و یا أخذ تعهد کتبی به عدم تکرار جرم.

ب) نگهداری در کانون اصلاح و تربیت از سه ماه تا یک سال در مورد جرائم تعزیری درجه یک تا پنج است.

۲) تمامی غیر نابالغینی که شامل مورد اول نمی شود.( یعنی دختران زیر ۹ سال تمام قمری و پسران زیر ۱۲ سال تمام قمری) به تصمیمات ذیل محکوم می شوند.

الف- تسلیم به والدین یا اولیاء یا سرپرست قانونی با أخذ تعهد به تأدیب و تربیت و مواظبت در حسن اخلاق طفل یا نوجوان.

ب- تسلیم به اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگری که دادگاه به مصلحت طفل یا نوجوان بداند.

پ- نصیحت به وسیله قاضی دادگاه.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص جرایم اطفال و نوجوانان در کرج اینجا را کلیک کنید.

ب) ارتکاب جرایم مستوجب حد و قصاص توسط بالغین کمتر از ۱۸ سال( مد نظر دختران ۹ سال تمام قمری تا ۱۸ سال و پسران ۱۵ سال تمام قمری تا ۱۸ سال  می باشد)

اصل بر جاری شدن حد برای افراد بالغ زیر ۱۸ سال هستش مگر این که یکی از سه مورد طبق قانون احراز شود.

طبق ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی در جرائم موجب حد یا قصاص هرگاه افراد بالغ کمتر از هجده سال، ۱-ماهیت جرم انجام شده و یا ۲-حرمت آن را درک نکنند و یا ۳-در رشد و کمال عقل آنان شبهه وجود داشته باشد، حسب مورد با توجه به سن آنها به مجازات های پیش بینی شده در این فصل محکوم می شوند. منظور از مجازات پیش بینی شده در این فصل مواد ۸۸ و ۸۹ قانون مجازات اسلامی می باشد.

ج) جرایم مستوجب دیه 

بدیهی است که زوال مسولیت کیفری، موجب زوال مسولیت مدنی نخواهد شد، حتی اگر مرتکب، طفل باشد. به همین جهت در ماده ۹۲ قانون مجازات اسلامی آمده است:« در جرائمی که مستلزم پرداخت دیه یا هر ضمان مالی دیگری است، دادگاه اطفال و نوجوانان مطابق مقررات مربوط به پرداخت دیه وخسارت حکم می کند.»

بهترین وکیل در جرایم کیفری اطفال و نوجوانان در شهر کرج؟

سامانه وکیل نوین سامانه آموزش مسایل حقوقی و معرفی وکیل متخصص به هموطنان عزیز در شهر کرج می باشد. بدین نحوه که متقاضیان ابتدا با تکمیل فرم درخواست وکیل متناسب با موضوع انتخابی، اطلاعات وکیل به محض تکمیل فرم برای ایشان ارسال میگردد. در صورتیکه با وکیل ارتباط گرفته و از مشاوره تلفنی رضایت داشتید و یا نیاز به بررسی دقیق تر مدارک شما می باشد، از وکیل مربوط نوبت گرفته و به دفتر ایشان مراجعه می نمایید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.