آیا-مرد-میتواند-زن-دوم-اختیار-کند؟

-آیا مرد میتواند زن دوم اختیار کند؟

از نظر شرعی مرد میتواند چهار همسر دائم اختیار کند و به تعداد نامحدود همسر موقت داشته باشد این جواز را هم در قرآن و هم در موادی از قانون مدنی که اشاره به تعدد زوجات داشته است میتوان یافت اما با توجه به عرف قانون خاص حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۵۳ وضع شده است که مرد باید شرایطی را رعایت کند و طبق این قانون چند همسری توسط مرد محدود میشود و گرنه ازدواج مجدد او دردفاتر ثبت ازدواج ثبت نخواهد شد.اما در سال ۱۳۹۱ هم قانون حمایت خانواده وضع شده اما به دلیل سکوت قانون یادشده اخیر در مورد شرایط چند همسری قانون مصوب سال ۱۳۵۳ در این مورد حاکم است.

شرایطی که مرد باید برای ازدواج مجدد خود رعایت کند:

بر اساس ماده ۱۷ قانون حمایت خانواده مرد باید تقاضا نامه ازدواج مجدد خود را به دادگاه تقدیم کند و دادگاه با رعایت شرایط تمکن مالی مرد،اجرای عدالت بین زوجات و همچنین رعایت ماده ۱۶ قانون حمایت خانواده با تصمیم مرد موافقت نماید در غیر این صورت ازدواج مجدد مرد در دفتر خانه ازدواج ثبت نخواهد شد و ازدواج دائمی که به ثبت نرسیده باشد مطابق قانون مجازات اسلامی قابل مجازات برای مرد است.

شرایط گرفتن زن دوم در ماده ۱۶ قانون حمایت خانواده آمده است:

«مرد نمی‌تواند با داشتن زن همسر دوم اختیار کند مگر در موارد زیر:

۱- رضایت همسر اول‌.

۲- عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف زناشویی‌.

۳- عدم تمکین زن از شوهر.

۴- ابتلاء زن به جنون یا امراض صعب العلاج موضوع بندهای ۵ و ۶ ماده ۸ : (۵- ابتلا هر یک از زوجین به امراض صعب العلاج به نحوی که‌ دوام زناشویی برای طرف دیگر درخطر باشد. ۶- جنون هر یک از زوجین در مواردی که فسخ نکاح ممکن نباشد.)

۵- محکومیت زن وفق بند ۸ ماده ۸ : (محکومیت زن به حکم قطعی به مجازات پنج سال‌ حبس یا بیشتر یا به جزای نقدی که بر اثر عجز از پرداخت منجر به ‌پنج سال بازداشت شود یا به حبس و جزای نقدی که مجموعا منتهی به پنج سال یا بیشتر حبس و بازداشت شود و حکم مجازات‌ در حال اجرا باشد.)

۶- ابتلاء زن به هر گونه اعتیاد مضر برابر بند ۹ ماده ۸ : (ابتلا به هرگونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس‌ زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و ادامه زندگی زناشویی را غیر ممکن سازد.)

۷- ترک زندگی خانوادگی از طرف زن‌.

۸- عقیم بودن زن‌.

۹- غائب مفقودالاثر شدن زن برابر بند ۱۴ ماده ۸: (در مورد غایب مفقودالاثر با رعایت مقررات ماده ۱۰۲۹ قانون‌مدنی‌).

آیا-مرد-میتواند-زن-دوم-اختیار-کند؟

نکته:

زن درصورتی که ازدواج مجدد مرد بدون اجازه دادگاه و چه با اجازه دادگاه باشد میتواند دادخواست طلاق بدهد.واز موارد عسر و حرج مطابق ماده ۱۱۲۹ و ۱۱۳۰ قانون مدنی محسوب میشود.

-مرد باید چه مواردی را در وقایع خانوادگی ثبت کند؟

مطابق با ماده ۲۰ قانون حمایت خانواده مصوب۹۱ مرد باید عقد نکاح دائم،فسخ و انفساخ آن، طلاق، رجوع و اعلام بطلان نکاح یا طلاق را ثبت نماید در غیر این صورت به جزای نقدی و حبس تعزیری درجه هفت مطابق قانون مجازات محکوم میشود.

مشاوره تلفنی و معرفی وکیل متخصص خانواده اینجا را کلیک کنید.

-آیا نکاح موقت احتیاج به ثبت دارد؟

نکاح موقت احتیاج به ثبت ندارد مگر در شرایط ذیل:

۱-باردار شدن زوجه.

۲-توافق طرفین.

۳-شرط ضمن عقد وقت.

دیدگاه(۲)

  1. آواتار کرمعلی یحیی بیگی
    • کرمعلی یحیی بیگی

    • 4 ماه قبل

    سلام بنده بااجازه دادگاه زن دوم اختیار کردم آیا بنده مجازات میشم

    1. آواتار رضا امینی
      • رضا امینی

      • 4 ماه قبل

      با سلام. اگر با اجازه دادگاه می باشد، مشکلی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.