وکیل کلاهبرداری و خیانت در امانت در بجنورد |وکیل بجنورد

وکیل کلاهبرداری و خیانت در امانت در بجنورد

فهرست مطالب مقاله

وکیل کلاهبرداری و خیانت در امانت در بجنورد

آیا کلاهبرداری همان خیانت در امانت است؟

در خیانت در امانت قربانی بدون اینکه مورد فریب مجرم قرار بگیرد به میل خود مالش را در اختیار مجرم گذاشته است ولی در جرم کلاهبرداری ، کلاهبردار باید از عمل خود نفع ببرد عنوان کلاهبرداری و عنوان خیانت در امانت بر عمل واحد صادق نمی باشد عنوان کلاهبرداری فریب است و خیانت در امانت شامل رضا می باشد.

ویژگی مشترک :

بین این دو جرم اینکه در هر دو مورد قربانی از روی اراده و اختیار مالش را در اختیار مجرم می گذارد و برخلاف سرقت مال با استفاده از غفلت یا نبود مالک ربوده ( دزدیدن ) نمی شود.

اولین تفاوت :

کلاهبرداری بر خلاف خیانت در امانت با اغفال و فریب قربانی همراه است یعنی کلاهبردار با صحنه سازی و نقش بازی کردن قربانی جرم را فریب داده بنابراین رضایت وی نسبت به دادن مالش به کلاهبردار جلب می کند . در صورتی که این شرط اساسی وجود نداشته باشد جرم کلاهبرداری محقق نمی شود. در خیانت در امانت قربانی بدون اینکه مورد فریب مجرم قرار بگیرد ، به میل خود مالش را در اختیار مجرم گذاشته است.

در صورتی که جرم کلاهبرداری به محض گرفتن مال از سوی کلاهبردار ارتکاب می یابد ، در خیانت در امانت معمولا اعمالی که مجرم پس از گرفتن مال بر روی آن انجام می دهد موجب تحقق جرم می شود.

دیوان عالی کشور جمع نشدن این دو عنوان را در یکی از آرای خود مورد تاکید قرار داده :

« عنوان کلاهبرداری و عنوان خیانت در امانت بر عمل واحد صادق نمی باشد زیرا کلاهبرداری متضمن ( شامل ) عنوان فریب است و خیانت در امانت شامل عنوان رضا و اگر مثلا متهمی جنسی را به فریب و تقلب از شاکی گرفته باشد فقط کلاهبردار بوده و اگر شاکی به رضای خود به او سپرده باشد و یا در عین یا قسمت آن تصرف غیر مجاز کند فقط خیانت در امانت خواهد بود . »

تفاوت مهم دیگری که بین این جرم وجود دارد به نتیجه مربوط می شود . در جرم کلاهبرداری ، کلاهبردار باید از عمل خود نفع ببرد مثلا اگر کسی به قصد ، انتقام جویی از دیگری با صحنه سازی باعث شود که وی اموال خود را به قیمت ارزان در بازار به فروش برساند و موجب ضرر شود وی را نمی توان کلاهبردار دانست چون خود او نسبت به خرید اموال اقدامی نکرده و در نتیجه نفعی نبرده است .

ولی در خیانت در امانت چنین شرطی ضروری نیست. امینی که مال مورد امانت را تلف کند مرتکب جرم خیانت در امانت شده است هر چند خودش هم نفعی نبرد

 

مشاوره حضوری رایگان و یا مشاوره تلفنی با وکیل کلاهبرداری و خیانت در امانت در بجنورد

تنها کافیست فرم ذیل را پر کنید ظرف حداکثر نیم ساعت باشما تماس گرفته میشود و نزدیک ترین وکیل به شما معرفی میگردد  .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

2 پاسخ

  1. مبلغ یک میلیارد و سیصد میلیون تومان جنس به فولاد فروختم ولی دوست پیشنهاد داد من از فولاد شمش میگیرم کلا حساب طلبت رو فاکتور بنام من کن وقتی تو سیستم مالی فولاد فاکتور بنام شرکت من ثبت شد در عوض تهاتر می کنم و بجای اینکه من پول نقد به فولاد بدم به شما میدم شما به پول یکجا می رسید و من هم جای طلب از فولاد شمش میگیرم بمحض اسناد فاکتور شد بنام شرکت دوستم و شمش از فولاد گرفت یک ریال بهم نداده و پول من امانت که بمحض ثبت مالی قرار شده بود بده متاسفانه پاسخگو نشده و متواری گردیده کلیه ورودی ها بنام خودم هست فقط فاکتور بنام شرکت دوست ثبت شده چندین بار هم با چندین نفر مراجعه کردیم قرار شده بود بده ولی بازم چواب نمیده . ممنون

    1. با سلام برای تعیین بهترین راه می بایست مدارک شما از جمله پیامکها واریزی ها و … بررسی گردد که با توجه به مدارک آیا کلاهبرداری یا خیانت در امانت و … اثبات می گردد یا خیر ؟ ولیکن نکته مهم و محرز در پرونده شما این است که به احتمال زیاد از آنجا که ورودی های پرداخت به نام شما بوده است حق شما قابل اخذ خواهد بود لذا پیشنهاد می گردد ابتدائا مدارک خود را نزد وکیل متخصص برده تا بررسی گردد در صورتی که عمل مطابق با عنوان کیفری باشد به جهت سرعت در وصول کیفری اقدام گردد. در غیر این صورت از طریق دادگاه های حقوقی قابل وصول خواهد بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی فوری
با تکمیل فرم ظرف نیم ساعت با شما تماس گرفته میشود