مطالبه هزینه های معالجاتی ازشرکت بیمه گر|وکیل بیمه درمشهد

 

آیا کسی که تصادف میکند میتواندعلاوه بر دیه و ارش ناشی ازتصادف ,هزینه های درمان ومعالجه خود را درخواست کند؟

در ماده ۱ قانون فوق الذکر ، به تشریح و بیان معانی لغات مورد استفاده در این قانون پرداخته شده.

در بند الف ماده ۱ :
تعریف خسارات بدنی را به صورت تعیین نمونه و مصداق تبیین داشته و از باب تمثیل در بیان مصداقهای خسارات بدنی ، دیه و ارش ناشی از هر نوع صدمه را بیان داشته و نیز به برخی صدمات از جمله شکستگی و نقص عضو و از کارافتادگی جزء و کل و نیز موقت و دایم بودن این آسیب ها اشاره کرده  اما نکته مهم اینجاست که هزینه معالجات مصدوم را هم بر عهده شرکت بیمه گر نهاده .
باز امتیاز قانون در اینجاست که این هزینه را در غالب خسارت بدنی بیان داشته و نه در دسته بندی خسارت مالی .امتیاز و تفاوت بوجود امده از این تقسیم بندی ، در محدودیت مالی مندرج در بیمه نامه هاست و مستحضر هستید
که تکلیف شرکت بیمه گر در جبران خسارات بدنی از نظر مالی بالاتر از تعهد شرکت بیمه گر در جبران خسارات مالی است .
باز در ماده ۳۵ همین قانون بر الزام شرکتهای بیمه به پرداخت هزینه های معالجه تاکید نموده :
و شرطی بیان داشته و آن اینست که این موضوع مشمول قوانین دیگر نباشد. البته پرداخت هزینه های درمانی توسط شرکت بیمه گر در تبصره ۳ ماده ۱ قانون بیمه اجباری,  وسایل نقلیه موتوری مصوب ۱۳۸۷ نیز به تصریح پیش بینی شده بود.
بر اساس ماده ۳۵ این قانون ، حتی راننده مسبب حادثه نیز میتواند:
از بیمه نامه وسیله نقلیه تحت تصرف خود ، در راستای اخذ هزینه های معالجاتیش که در اثر حادثه بوجود امده استفاده نماید .بله نه تنها درخصوص شخص ثالث بلکه راننده مسبب حادثه نیزمیتواندازشرکت بیمه گرمطالبه هزینه های معالجاتی خودرابنماید.

دیدگاه(۶)

  1. آواتار احمدی
    • احمدی

    • 4 سال قبل

    سلام پدرم تصادف کردن و بهشون دیه تعلق گرفنه میخوام بدونم میشه برای طول درمانشون هم هزینه بگیریم؟

    1. آواتار سمیه راد کارشناس حقوقی
      • سمیه راد کارشناس حقوقی

      • 4 سال قبل

      سلام بله شما میتونین درخواست خسارت مازاد بر دیه بدید

  2. آواتار امانی
    • امانی

    • 4 سال قبل

    من با ماشین با یک موتوری تصادف کردم با وجود اینکه موتوری از فرعی میومد افسر میگه من مقصرم چجوری میتونمئثابت کنم که موتور مقصر بوده؟

    1. آواتار سمیه راد کارشناس حقوقی
      • سمیه راد کارشناس حقوقی

      • 4 سال قبل

      سلام اثبات این موضوع مشکل هست و بستگی به کروکی مامور راعنمایی و رانندگی دارد

  3. آواتار غلامرضا
    • غلامرضا

    • 4 سال قبل

    آیا میشه بعد از گرفنم دیه تقاضای ارش هم داد؟

    1. آواتار سمیه راد کارشناس حقوقی
      • سمیه راد کارشناس حقوقی

      • 4 سال قبل

      سلام بله اگر مبلغ دیه تعیین شده کمتر از هزینه های وارده باشه میشه تقاضای ارش یا همون خسارت مازاد بر دیه داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.