ایا کتک زدن دزد مجاز است؟

ایا کتک زدن دزد مجاز است؟ عمل دزدی،عملی است که چه از نظر شرعی (در همه ادیان) و چه از نظر عقلی، غیر قابل توجیه است و در همه کشور ها این عمل جرم انگاری شده و برای آن مجازات تعیین شده است. حال ممکن است که شخصی برای جلوگیری از بردن مالش در برابر دزد او را بزند.

یکی از سوالاتی که ممکن است در ذهن همه به وجود آید این است که اگر دزدی وارد منزل ما بشود میتوانیم او را مورد ضرب و شتم قرار دهیم و آیا این کار قانونی است؟ و یا حتی اگر دزد در اثر این ضربات بمیرد آیا فرد مسئول است؟

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید . ظرف 3 دقیقه تلفن وکیل متخصص برای شما پیامک میگردد .

قانون گذار در کتاب قانون مجازات اسلامی در ماده 156 در این موارد از دفاع مشروع سخن به میان آورده است که در ادامه به آن رسیدگی میکنیم.

ماده 156 قانون مجازات اسلامی:

هرگاه فردی در مقام دفاع از جان خود، عرض، ناموس، مال، آزادی تن خود و دیگری در برابر هرگونه تجاوز یا خطر فعلی قریب الوقوع با رعایت مراحل دفاع مرتکب رفتاری شود که طبق قانون جرم محسوب میشود، در صورت اجتماع شرایط زیر مجازات نمیشود:

1-رفتار ارتکابی برای دفع تجاوز یا خطر ضرورت داشته باشد.

2-دفاع مستند به قرائن معقول یا خوف عقلایی باشد.

3-خطر یا تجاوز به سبب اقدام آگاهانه یا تجاوز خود فرد و دفاع دیگری صورت نگرفته باشد.

4-توسل به قوای دولتی بدون فوت وقت عملا ممکن نباشد یا مداخله آنان در رفع تجاوز و خطر موثر واقع نشود.

-خب حالا باید ببینیم این دفاع مشروعی که قانون در موردش گفته شده چیست؟(دفاع مشروع)

 مطابق ماده فوق دفاع مشروع از عوامل توجیه کننده جرم است بدین معنا که یک رفتاری که عملا طبق قانون جرم مجسوب میشود در شرایط و اوضاع و احوالی خاص این عمل طبق قانون توجیه میشود و از نظر قانون دیگر جرم نیست و مجازات ندارد مانند زمانی که یک سارق برای بردن مال دیگری به او حمله میکند و آن شخص برای جلوگیری از این کار مقاومت میکند به طوری که در اثر این مقاومت دزد مجروح و یا حتی کشته میشود ولی ضرب و جرح و یا قتل نفسی که برای دزد اتفاق می افتد ناشی از عمل خود بوده و طبق قانون دفاع مشروع محسوب شده و مجازات ندارد.

-شرایط دفاع مشروع چیست؟

برای اینکه عمل انجام گرفته طبق قانون توجیه گردد،باید شرایط ماده 156 قانون مجازات را داشته باشد.بدین معنا که باید فرد برای دفع خطر و تجاوز و کنترل کردن رفتار مجرمانه دیگری مرتکب آن شود.در ادامه با همراه باشید.

1-رفتار ارتکابی برای دفع تجاوز یا خطر ضرورت داشته باشد:

به این معنا که شخص باید برای دفاع از جان،مال،ناموس،آزادی خود و دیگری مقاومت کند تا جایی که متجاوز دیگر ایجاد خطر نکند.به عنوان مثال فردی که برای انجام سرقت به منزلی واردشد و صاحب خانه متوجه حضور سارق گردید و برای جلوگیری از بردن مال چوبی به دست گرفت و با او درگیر شد و حتی با چوب دزد را مصدوم کرد و حتی در صورت تسلیم نشدنش کشته شد،در اینجا رفتار صاحبخانه دفاع مشروع است ولی در صورتی که فرد سارق خودش را تسلیم کرد و صاحبخانه او را کتک بزند این دیگر دفاع نیست و طبق قانون جرم محسوب میشود.

2-دفاع مستند به قرائن معقول یا خوف عقلایی باشد:

بدین معنا که یک فرد عاقل و متعارفی احتمال تهدید و خطری نزدیک را به خود بدهد و در برابر آن اقداماتی انجام دهد و یا در برابر خطر فعلی دفاع کند.(آیا کتک زدن دزد مجاز است؟)

3-توسل به قوای دولتی بدون فوت وقت عملا ممکن نباشد:

بدین معنا که اگر حضور نیرو انتظامی به قدری نزدیک باشد که فرد بدون آنکه با متجاوز درگیر شود بتواند نیرو های انتظامی را مطلع کند و اقدامات آنها موثر واقع شود باید این کار را انجام دهد و الا دیگر دفاعش طبق قانون مشروع نیست.

نکته:

کسی که طبق قانون و رعایت شرایط دفاع در برابر متجاوز او را مورد ضرب و جرح قرار داده و یا بکشد از مجازات قانونی معاف است و طبق قانون قصاص،دیه و زندانی نمیشود مگر آنکه از مراتب دفاع فراتر عمل کرده باشد.به این معنا که متجاوزی که خود را تسلیم کرده و باید او را در اختیار پلیس قرار داده را بزند که در این صورت از مراتب دفاع مشروع فراتر عمل کرده است.

نکته:

طبق قانون دفاع مشروع در مقابل تهاجم دیوانه،دیه به آن تعلق میگیرد که دیه او را بیت المال پرداخت میکند.

-اگر کسی در برابر سارق و یا متجاوز از مراتب دفاع مشروع فراتر عمل کند چه مجازاتی دارد؟

مطابق با تبصره(2) ماده 302 قانون مجازات اسلامی:

چنانچه نفس دفاع صدق کند ولی از شرایط آن تجاوز شود قصاص منتفی است لکن مرتکب به شرح مقرر در قانون به دیه و مجازات تعزیری محکوم میشود.

بنابراین کسی که حتی موارد دفاع مشروع را رعایت نکرده و متجاوز یا سارق را بزند قصاص نمیشود و به دیه فرد متجاوز و  زندان به شرطی که اصل دفاع برای دادگاه ثابت شود محکوم میشود.(آیا کتک زدن دزد مجاز است؟)

در صورت نیاز به وکیل فرم زیر را پر کنید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

همین الان به راحتی با تکمیل این فرم وکیل متخصص خود را به رایگان در شهرتان پیدا کنید 

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.