غیبت زندانی از مرخصی

غیبت زندانی از مرخصی : اگر زندانی که به مرخصی رفته است سرموعد مقرر بدون هیچ گونه عذر موجه ی به زندان برنگردد و خود را معرفی نکند، فراری محسوب میشود که آن غیبت زندانی از مرخصی دارای مجازاتی میباشد.

چنانچه درخصوص غیبت زندانی از مرخصی (شرایط اعطای مرخصی به زندانی) نیاز به وکیل متخصص دارید اینجا کلیک کنید تا وکیل متخصص به شما معرفی و در لحظه مشاوره تلفنی رایگان به مدت 5 دقیقه داشته باشید.

هر زندانی که از بازداشتگاه یا زندان فرار نماید به مجازات شلاق تا 74 ضربه یا سه تا شش ماه حبس محکوم میشود .(ماده 547 قانون مجازات اسلامی)

در قانون آمده است :

اگر ماموری که وظیفه حفظ یا مراقبت از زندانی را دارد در انجام وظیفه خود کوتاهی کند و باعث فرار کردن متهم بشود به مجازات مقرر در قانون محکوم میشود ، که این مجازات شامل شش ماه تا سه سال حبس یا جزای نقدی از سه تا هیجده میلیون ریال می باشد .(ماده 548قانون مجازات اسلامی)

شرایط مرخصی گرفتن زندانی

زندانیان براساس نوع جرمی که انجام داده اند و هم چنین سوابق آنها در زمان حبس میتوانند با سپردن تامین مناسب با نظر مقام قضایی(قاضی اجرای احکام)  از شرایط مرخصی استفاد کنند.(غیبت زندانی از مرخصی)

در قانون آمده است : که در موارد بیماری حاد یا فوت بستگان نسبی و سببی درجه یک از طبقه اول ، همسر یا ازدواج فرزندان زندانی میتوانند به تشخیص دادستان حداکثر تا 5 روز از مرخصی استفاده نماید.

در ماده 520 قانون مجازات اسلامی

تعیین مقررات موضوع این ماده و امتیاز هر یک از برنامه های اصلاحی و تربیتی، چگونگی انطباق وضعیت زندانیان با شرایط تعیین شده و نحوه اعطای مرخصی به آنان به موجب آیین نامه ای خواهد بود که ظرف سه ماه از تاریخ تصویب این قانون توسط سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور تهیه و به تصویب رئیس قوه قضائیه می رسد.

ادامه مطلب
معرفی وکیل برای کارکنان آموزش و پرورش در سراسر ایران

هم چنین تبصره های که در این ماده وجود دارد شامل موارد ذیل است :

1- در موارد شمول قسمت دوم این ماده، در صورت عجز از فراهم نمودن تامین، اعزام محکوم تحت مراقبت ماموران، یک روز در ماه و به مدت ده ساعت بلامانع است.
2- اعزام متهمان بازداشت شده به مرخصی تنها به مدت و به شرح مقرر در تبصره فوق و با نظر مرجع صدور قرار جایز است.

3- در مواردی که زندانی دارای شاکی خصوصی است و بنا به تشخیص دادستان یا قاضی اجرای احکام، اعطای مرخصی می تواند در جلب رضایت شاکی موثر باشد، زندانی می تواند علاوه بر مرخصی مذکور در این ماده پس از سپردن تامین مناسب، در طول مدت حبس یک نوبت دیگر و حداکثر به مدت هفت روز از مرخصی استفاده نماید.

در صورتی که محکوم بتواند بخشی از خسارت شاکی را پرداخت یا رضایت او را جلب کند، این مرخصی فقط برای یک بار دیگر به مدت هفت روز تمدید می شود.
4-محکومانی که به موجب قانون مشمول مقررات تعلیق اجرای مجازات نمی شوند، پس از تحمل یک سوم از میزان مجازات با رعایت شرایط مندرج در صدر ماده و به تشخیص دادستان می توانند در هر چهار ماه حداکثر پنج روز از مرخصی برخوردار شوند.
5-رئیس قوه قضائیه می تواند به مناسبت های ملی و مذهبی علاوه بر سقف تعیین شده در این قانون، حداکثر دو بار در سال به زندانیان واجد شرایط، مرخصی اعطاء کند.
6-مواردی که شخص باید به موجب مقررات شرعی به طور دائم در زندان باشد از شمول مقررات این ماده و تبصره های آن خارج است.

شرایط اعطای مرخصی

چنانچه درخصوص غیبت زندانی از مرخصی (شرایط اعطای مرخصی به زندانی) نیاز به وکیل متخصص دارید اینجا کلیک کنید تا وکیل متخصص به شما معرفی و در لحظه مشاوره تلفنی رایگان به مدت 5 دقیقه داشته باشید.

1-محکومین به حبس تا 15 سال باید یک ششم از مدت حبس خود را کشیده باشند. محکومین بیش از 15 سال و حبس ابد حداقل سه یال از محکومیت خود را سپری کرده باشند.

نکته:محکومینی که دارای سابقه محکومیت در جرائم عمدی باشند، به ازای هر سابقه محکومیت یک ماه به نصاب مذکور اافه میشود.

ادامه مطلب
آیا مرد میتواند زن دوم اختیار کند؟

2-محکومنی که به لحاظ عدم پرداخت جزای نقدی یا عدم تادیه محکومیت مالی و یا هر دو در زندان بسر می برند، درصورتیکه حداقل یک ماه بابت محکومیت مذکور تحمل حبس نموده باشند.

غیبت-زندانی-از-مرخصی

میزان مرخصی

 1-به محکومین حبس جرائم غیرعمدی و محکومینی که صرفاً به دلیل عدم پرداخت جزای نقدی، دیه و یا محکومیتهای مالی غیرکیفری در زندان نگهداری می‌شوند در صورت کسب امتیازات لازم به ازای هر دو ماه سه تا پنج روز مرخصی تشویقی اعطاء می‌گردد.

2-به محکومین سایر جرائم که امتیازات لازم را کسب نمایند در صورت فقدان سابقه محکومیت در جرائم عمدی به ازای هر سه ماه و در صورت وجود سابقه محکومیت در جرائم عمدی به ازای هر چهار ماه سه تا پنج روز مرخصی تشویقی اعطاء می‌گردد.

3- زنان سرپرست خانوار و مادران دارای فرزند کمتر از ده سال در صورت کسب امتیازات لازم و فقدان سابقه عمدی محکومیت به ازای هر دو ماه سه تا پنج روز مرخصی تشویقی اعطاء می‌گردد.

4- کسب امتیاز بیشتر از سقف تعیین شده، موجب تمدید مرخصی تشویقی برای زندانیان محکوم در پایان هر دوره مرخصی خواهد بود. تعیین مدت تمدید مرخصی به عهده شورای طبقه‌بندی بوده و در هر صورت نباید این مدت بیشتر از سقف مرخصی در هر دوره باشد.

5-چنانچه فاصله محل سکونت زندانی تا محل تحمل کیفر وی بیش از صد کیلومتر باشد، به تشخیص شورای طبقه‌بندی و به تناسب فاصله راه بین یک تا چهار روز برای ایاب‌ و ذهاب به مدت مرخصی افزوده خواهد شد.

محکومینی که مرخصی به آنها تعلق نمی گیرد

1-محکومین جرائم سرقت مسلحانه و یا مقرون به آزار، ربودن مال دیگری از طریق کیف‌ زنی،( جاسوسی، اقدام علیه امنیت کشور، آدم‌ ربائی، جرائم باندی و سازمان یافته، تجاوز به عنف، دائرکردن مراکز فساد و فحشاء، اسید پاشی، اخلال در نظام اقتصادی، ورود، تولید، توزیع و فروش مشروبات الکلی، قاچاق مسلحانه و یا عمده مواد مخدر و روانگردانها.

2-محکومین دارای سه سابقه محکومیت به ارتکاب همان جرم.

3-محکومینی که به شرارت مشهورند.

4- محکومین به قصاص و اعدام.

چنانچه درخصوص غیبت زندانی از مرخصی (شرایط اعطای مرخصی به زندانی) نیاز به وکیل متخصص دارید اینجا کلیک کنید تا وکیل متخصص به شما معرفی و در لحظه مشاوره تلفنی رایگان به مدت 5 دقیقه داشته باشید.

[/tt_section_title][/vc_column]

[/vc_row]

موضاعاتی که شاید نیاز دارید درباره آنها بدانید و از ما مشورت بگیرید...

پرونده های حقوقی

موضوع پرونده حقوقی مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

پرونده های کیفری

موضوع پرونده کیفری مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

پرونده های خانواده

موضوع پرونده خانواده مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

6 comments

 • رضا طیبی
  رضا طیبی

  برای بار اول غیبت بعد از اتمام مرخصی

  • کارشناس حقوقی ماریا رضایی
   کارشناس حقوقی ماریا رضایی

   سلام دوست عزیز
   لطفا با شماره 05136140000 تماس بگیرید .

 • عباس خادم عباسیه
  عباس خادم عباسیه

  باسلام وعرض ادب . لطفا راهنمایی بفرمایید وکالت نامه ای که از داخل زندان با فرمخصوص وکالت نامه ویژه زندانیان که خود زندانی در فرم چاپی مینویسد. اما سطر آخر وکالت نامه نوشته شده این وکالت نامه از نظر دادسرای عمومی وانقلاب اسلامی تنها طبق ظوابط اداره به سازمان معتبر است. اگر وکیل با اون وکالت نامه ظوابط را رعایت نکند ‌مورد وکالت بفروشد ایا این معامله صبح می‌باشد. اگر پاسخ آریست پس اون ظوابط چیست ؟ ممنون از پاسخ شما

 • عباس خادم عباسیه
  عباس خادم عباسیه

  باسلام وعرض ادب ایا برای وکالت دادن از داخل زندان حضور دادیار ناظر بر زندان الزامیست

  • حمید رضا عظیمی
   حمید رضا عظیمی

   گرفتن وکالت نامه از فرد زندانی به دو صورت ممکن است. در صورتی که جرم فرد زندانی به گونه ای باشد که نوعا اجازه خروج از زندان به وی داده شود، با صلاحدید مسوول زندان و همراه با محافظ به یک دفتر خانه فرستاده می شود تا تنظیم سند در دفتر خانه صورت گیرد. در حالتی که زندانی به هر دلیل شرایط خروج از از زندان را نداشته باشد باز هم با دستور مسوول زندان با یک سردفتر (دفتر اسناد رسمی که مجوز حضور در زندان دارد) هماهنگ شده تا به زندان آمده و تنظیم سند رسمی در زندان انجام خواهد شد.

   در هر دو مورد مدارک مورد نیاز اسناد شناسایی طرفین (موکل و وکیل) همانند کارت ملی و شناسنامه است. اگر در متن وکالت از ملک و یا اموال خاصی (خودور-حساب بانکی) نام برده شود اسناد مربوط به این اموال نیز باید حاضر باشد.

 • خادم عباسیه
  خادم عباسیه

  آیا وکالت نامه ویژه زندانیان رسمی محسوب میشود واعتبار در محاکن را داراست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.