چرا مردها دو برابر زنان ارث می برند ؟وکیل ارث در شیراز

   

چرا مردها دو برابر زنان ارث می برند ؟

تعریف = آنچه شخص بعد از مرگ خود مال و اموالی بر جای می گذارد ماترک یا ارث می گویند. کسانی که ارث می برند :

طبقه اول :

 1. پدر و مادر و فرزندان شخص فوت شده
 2. نوه های شخص فوت شده ( متوفی )

طبقه دوم :

 1. خواهران و برادران و پدر بزرگ و مادر بزرگ متوفی
 2. فرزندان خواهران و برادران و جد و جده شخص فوت شده

طبقه سوم :

 1. عمه ها و عمو ها و دایی ها و خاله های متوفی
 2. فرزندان آنها
در مرحله ی اول اموال شخصی که فوت کرده است به طبقه اول و درجه اول می رسد یعنی شخصی که فوت شد اموال و دارایی او به پدر و مادر و فرزندان او می رسد . ولی اگر متوفی پدر و مادر و فرزند نداشته باشد به طبقه اول درجه دوم یعنی همان نوه های او ارث می برند . به همین صورت پیش می رود اگر نوه نداشت به نتیجه های او ارث می رسد. اگر در طبقه اول کسی از متوفی زنده نباشد به طبقه دوم نوبت ارث رسیدن می رسد و بعد از طبقه دوم نوبت به طبقه سوم می رسد. در کنار همه ی طبقات همسر دائم متوفی ( شخصی که فوت شده است ) از او ارث می برد و برای هیچ شخصی منعی برای ارث بردن ایجاد نمی کند . ولی اگر همین همسر موقتی باشد زوجین یا زن و مرد از هم ارث نمی برند مگر اینکه در هنگام نکاح این موضوع شرط شده باشد . به طور مثال : می توان گفت که اگر کسی که فوت می کنددارای همسر ، مادر ، برادر و یک فرزند داشته باشد در این جا طبقه اول مادر و فرزند او محسوب می شوند و ارث می برند و مانع ارث بردن برادر او می شوند . ولی همسر متوفی در کنار بقیه ارث می برد. اگر متوفی مادر و فرزندی نداشت به طبقه دوم نوبت می رسد و ارث به برادر می رسد و در کنارش همسر هم ارث می برد.

نحوه ی تقسیم ارث :

در قانون میزان ارثی که هر شخص می برد مشخص شده است و به طبقه تقسیم بندی شده است که به این افراد فرض بر می گویند.  در مقابل برخی از وارثان به دلیل خویشاوندان هم ارث می برند. ولی در ابتدا کسانی که فرض ارث می برند ارث تقسیم شود و در نهایت اگر باز هم اموالی باقی بماند آن ها را به صاحبان قرابت می دهند.  

افرادی که به دلیل فرض ارث می برند

مادر = اگر مرده فرزند یا بیش از یک برادر نداشته باشد = یک سوم ارث می برد. مادر = اگر مرده دو برادر و چهار خواهر یا فرزند داشته باشد = یک ششم ارث می برد . زن ( زوجه ) = در صورتی که فرزندی از همسر فوت شده اش نداشته باشد = یک چهارم ارث می برد. زن ( زوجه ) = در صورتی که فرزندی از همسر فوت شده اش داشته باشد = یک هشتم ارث می برد. شوهر ( زوج ) = در صورتی که فرزندی از همسر فوت شده اش نداشته باشد = یک دوم ارث می برد . شوهر ( زوج ) = در صورتی که فرزندی از همسر فوت شده اش داشته باشد = یک چهارم ارث می برد .

افرادی که هم به فرض هم به قرابت ارث می برند

اگر مرده فقط یک فرزند دختر داشته باشد = یک دوم ارث می برد. اگر مرده یک خواهر پدری یا پدری و مادری داشته باشد = یک دوم ارث می برد. اگر مرده دو دختر یا بیشتر بدون پسر داشته باشد = ارث دو سوم می برد. اگر مرده بدون هیچ برادری دو یا بیشتر خواهر پدری یا پدری مادری داشته باشد = دو سوم ارث می برد. اگر مرده خواهران و برادران مادری متعدد داشته باشد = یک سوم ارث می برند. پدر در صورتی که میت فرزند داشته باشد = یک ششم ارث می برد . اگر مرده یک خواهر یا یک برادر مادری داشته باشد = یک ششم ارث می برد. نکته : مردان دو برابر زنان ارث می برند مگر خواهر ، برادر ، جد و جده مادری که مرد و زن آنان برابر ارث می برند.

وکیل نوین سایت معرفی وکیل تخصصی در کشور

وکیل نوین با بزرگترین گروه وکلا در کشور با تخصصی کردن پرونده ها گام مهمی در جهت موفقیت در دادگاه ها برداشته است ، با تماس و مراجعه هر شهروند ایرانی  به شماره های اعلام شده بلافاصله تشکیل پرونده گردیده و وکیل متخصص در آن حیطه متناسب با نوع پرونده شما معرفی میگردد .در حین روند پرونده به پیگیری های مختلف توسط وکلا و کارشناسان دیگر نظر سنجی هایی صورت میپذیرد که در صورت عدم رضایت شما وکیل معین شده بر روی پرونده تعویض میگردد ، این امر باعث میشود علاوه بر بالا بردن تسریع در روند پرونده وکیل معین شده دارای تجارب بالا و پاسخگویی مناسب به موکل را دارا باشد .
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

4 دیدگاه

 • سیدعلی
  سیدعلی

  من از مادرم مبلغی پول خواستم، بهم گفته می دم ولی بیا بریم دفترخونه و بگو من ارث خودمو گرفتم. آیا این کارو انجام میدن؟ من پدرم هنوز زندست

  • صالحه رضائی
   صالحه رضائی

   خیر انجام نمیدهند. قبل از فوت پدر ماترکی نیست که بحث ارث و دریافت آن مطرح باشد.

 • sara
  sara

  سلام. من ۴ تا پسر و یک دختر دارم. میخوام ارث رو به تساوی بینشون تقسیم کنم. چیکار باید بکنم؟

  • سمیه راد کارشناس حقوقی
   سمیه راد کارشناس حقوقی

   سلام .تساوی ارث بین دختر و پسر وجود نداره و مطابق قانون و شرع دختر نصف پسر ارث میبرد

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *