پرسش و پاسخ از وکیل در زمینه ارث

سامانه وکیل نوین با دارا بودن وکلای مختلف در سراسر کشور جهت معرفی وکیل متخصص ارث متناسب با نوع پرونده شما اقدامات لازم را انجام می‌دهد. جهت تماس با سامانه وکیل نوین، در هر شهری که هستید با شماره‌های  ۰۹۱۲۹۱۷۰۴۶۸ و ۰۹۱۵۱۰۲۶۸۹۷ و ۰۹۱۳۹۱۵۳۴۳۲ و ۰۲۱۲۲۲۲۱۶۶۳ و ۰۵۱۳۶۱۴۴۶۴۵ تماس حاصل فرمایید.

مباحث مربوط به ارث از پیچیده ترین مسائلی است که برای خانواده‌ها ایجاد می‌شود. لذا وکلای متخصص ارث در سامانه وکیل نوین در این مقاله اقدام به پاسخ به بعضی از سوالات و مسائل اشخاص کرده اند.

چنانچه دنبال وکیل متخصص این حیطه در شهر خودتان هستید ویا مشاوره تلفنی رایگان میخواهید کافیه تنها این فرم را تکمیل نمایید

من به همراه دخترم مدت یازده سال است در خانه ای زندگی میکنیم که دو دانگ ان توسط دولت مصادره شده .صاحب ان (دایی همسرم)سیاسی بوده و سال ۶۰ اعدام شده.همسر و فرزندانش از ایران فرار کردند.همسرم این ملک رادوازده سال پیش از دایی دیگرش رهن کرد و ما در ان ساکن شدیم.چون صاحب ملک و وراث نبودند قراردادی بسته نشد. همسرم دو سال بعد فوت کرد و دایی قصد داشت من و دخترم را بدون دادن ودیعه از خانه بیرون کند.ولی من گفتم تا ودیعه ی ما را عودت نداده من از خانه بیرون نمیروم.کار به دادگاه کشیدو پسر مرحوم صاحب خانه به ایران باز گشت و انحصار وراثت کرد و با ارائه ی صند ملک و برگه ی انحصار وراثت و و …دادگاه را به نفع خود پیش برد.در این مدت من هیچ اجاره ای نداده ام اما تمام سهم مخارج باز سازی ان را در ساختمان پرداخته ام .مثلا پرداخت اقساط فاضلاب.(ساختمان یک اپارتمان چهار طبقه است که همه ی همسایه ها در این مدت تغییراتی در کل ان داده اند)صاحب ملک با اوردن یک کارشناس مبلغ زیادی برای پرداخت جریمه ی کرایه های معوقه به دادگاه ارائه داده.از طرفی هم از سوی دولت برای مشخص شدن تکلیف ان دو دانگ مصادره شده به انها اخطار داد.حال سوال من این است .ایا در صورتی که انها هنوز برای خرید دو دانگ از دولت اقدام نکرده باشند.من میتوانم اقدام به خرید ان کنم و ادعا کنم که من در سهم خودم زندگی کردم و ایا به نظر شما این کار وضع من را بد تر نمیکند؟

با سلام خرید اموال مصادره شده تشریفات خاص خود چون به مزایده گذاشته شدن آن و شرکت هر فرد متقاضی اعمم از مالکین مشاعی -یا سما و هر فرد دیگر خواهد بود لذا شما راسا قادر به خرید دو دانگ مصادره شده بدون رعایت تشریفات فوق نخواهید بود . اما در مورد اجور معوقه باز هم فرض بر خرید دو دانگ توسط شما اثر خود را از زمان عقد بیع داشته و عطف به ماسبق نخواهد شد شما اجور معوقه بابت چهار دانگ سهمی مالک مشاعی را محکوم شده اید و خرید دو دانگ مصادره شده خللی به آن وارد نمی کند اما می توانید ودیعه خود در صورت تخلیه ملک ؛یا هزینه های نگهداری و تعمیرات مورد اجاره را از موجر به استناد ماده ۴۸۶ قانون مدنی مطالبه نمایید

بنام خدا باسلام- سوالی داشتم که تقاضا دارم مشاوره فرمائید. پدر اینجانب سال گذشته فوت نمودند و برادر بنده که حدود ۲۰ سال است که در خانه پدری ساکن است و بعد از فوت پدرم من و خواهرم که منزل شخصی داریم میخواهیم منزل پدری را بفروشیم ولی برادرم که در منزل پدری ساکن است مقاومت میکند و با توجه به اینکه انحصار وراثت نیز صادر شده آیا برادرم می تواند به بهانه اینکه خانه شخصی ندارد آن را مال خود کند و من و خواهرم و مادرم که احتیاج شدید مالی داریم و در گواهی انحصار وراثت نیز سهم هر کدام مشخص شده از فروش ملک ممانعت نماید. آیا برادرم می تواند همان ملک پدری را اجاره دهد و برای جلوگیری از این کار چه میتوان کرد؟ و آیا می توان اجرت المثل این یکسالی که در ملک پدری زندگی کرده از او طلب کرد؟

سلام به محض فوت پدر شما مالکیت ملک مذکور قهراً به میزان سهم هر یک از ورثه که در گواهی حصر وراثت هم آمده، به شما منتقل گردیده است، بنابراین هیچ یک از ورثه حقی بیش از سهم الارث خود نخواهند داشت و تبعاً ادعائی بیش از آن پذیرفته نخواهد شد. برادر شما حق اجاره خانه را به غیر ندارد چون بقیه ورثه نیز مشاعاً در آن مالکیت دارند و در صورت اجاره خانه شما می توانید به اتهام انتقال مال غیر از او شکایت کنید، هچنین شما می توانید علیه وی برای مطالبه اجرت المثل اقامه دعوی نمایید، در ضمن چنانچه هیچیک از ورثه توان یا تمایلی به خرید سهم بقیه ندارد، تنها راه، طرح دعوی به خواسته فروش خانه و تقسیم مبلغ حاصله بین ورثه است.

با سلام خانمی هستم ۴۰ ساله .حدود ۱۹ سال پیش پدرم فوت کرده و دیگر وراث به هیچ عنوان حاضر نیستند ملک پدری را بفروشند و سهم مرا بدهند.ملک دارای ۲ واحد است که فقط ۳ دانگ آن متعلق به پدرم بوده . لطفا راهنمایی کنید.

با سلام و عذر خواهی از تاخیر چندروزی در پاسخ دادن به سوال شما شما بدوامی بایست گواهی انحصار وراثت اخذ نمایید و پس از آن با تقدیم دادخواست تقسیم ترکه ازدادگاه تقاضای مشخص نمودن سهم هرکدام از وراث را با نظر کارشناس رسمی دادگستری نمایید (البته این در صورتی است که ورثه با یکدیگر توافقی در تنظیم یک تقسیم نامه نداشته باشند) و در مرحله ی بعدی با تقدیم دادخواست دستور فروش ملک مشاع ،شراکت خود را در املاک مذکور پایان دهید. موفق باشید.

با سلام و احترام مادرم برای گرفتن حق الارث پدر متوفایش چگونه میتواند اقدام کند؟ با توجه به اینکه به وسیله وصی متوفا گواهی حصر وراثت و همینطور داشتن وصیتنامه سندرسمی و به جریان انداختن تقسیم ارث و تعیین خواسته و بهای آن از طریق وصی ایشان دردادگاه عمومی و عدم پیگیری بقیه ورثه ایا به تنهایی میتواند خواهان حق خود شود .

سلام جهت تقسیم ماترک متوفی ، داشتن گواهی انحصار وراثت ضروری است و با داشتن آن وراث ، چه مجتمعا و چه بصورت انفرادی می توانند از دادگاه تقاضای تقسیم ترکه را بنمایند که پس از خروج مورد وصیت و نیز دیون متوفی ، بین وراث تقسیم می گردد. لذا مادر شما جهت مطالبه سهم الارث خود بصورت انفرادی مشکلی ندارند.

با سلام . پدرم ۲ سال قبل فوت کردند ایشان ۲ بار ازدواج کرده و همسرانشان قبل از فوت پدرم فوت کردند از همسر اول۴ فرزند و از همسر دوم که مادر من است ۱ فرزند دارد پدرم منزل شخصی اش را به نام مادرم سند زد اما برادر ناتنی ام از دادن سند به من خودداری می کندبرای گرفتن حق قانونی خودم لطفا مرا راهنمایی کنید و بفرمایید من چگونه می توانم سند رابه نام خودم کنم؟

با سلام نگران نباشید مشکل شما قابل حل است ،اگر از بابت وجود سند نزد برادرتان مطمئن هستید و در این خصوص شهود دارید اول یک اظهارنامه مبنی بر مطالبه سند ارسال نمایید درصورت ممانعت از استرداد سند شما حق شکایت کیفری دارید واگر منکر سند شد از اداره ثبت اسناد با ارائیه گواهی انحصار ورثه و اعلام مفقودی سند ، تقاضای صدور سند المثنی به نام خود نمائید.

باسلام و احترام ؛پدربنده سال ۷۸ فوت کرده و سپس پدر بزرگ و مادر بزگ ۲ سال بعد سهم الارث خود را دریافت کرداند. میخواستم راهنمایم کنید. برای مابقی ترکه متوفقی از اول چه اقداماتی باید صورت پذیرد در ضمن دارای ۳ بردار هستم و یکی از انها مخالف تقسیم مابقی ارث است.

با سلام اولین اقدام گرفتن گواهی انحصار وراثت می باشد که احتمالا شما آن را دریافت نموده اید.پس از آن، باید از طریق تقدیم دادخواست تقسیم ترکه به دادگاه صالح ( دادگاه عمومی آخرینمحل اقامت متوفی) در خصوص تعیین تکلیف اموال باقیمانده از پدر مرحومتان اقدام نمایید.

بازگشت ارث به ورثه قبلی

چنانچه فردی به نام الف دارای پدری فوت شده وعلاوه بر فرزندان یک ششم به مادر ایشان(مادربزرگ الف) ارث برسد. پس از فوت مادربزرگ چنانچه ایشان شوهر و فرزندی نداشته باشند. آیا این ارث به نوه ایشان یعنی آقای الف بر می گردد؟

خیر .

ایا پسر خوانده ارث می برد؟هفت سال پیش پسری از طریق مراجع قانونی تحت تکفل من قرار گرفت. با توجه به اینکه خانواده من تشکیل شده است از : خواهر مادر همسر (اشخاصی که از نظر احکام اسلامیاز من ارث برد) راهنمایی بفرمایید، بهترین روش تا بعد از مرگم این پسر خوانده نیز دارای بخشی از اموالم باشد چگونه است.

پسر خوانده هیچگاه از شما ارث نمی برد مگر اینکه وصیّت به ثلث کرده باشید ، یا اینکه قبل از فوت قدری از اموال خود را به او ببخشید.

تقسیم ارث

با سلام و خسته نباشید عموی اینجانب ده سال پیش فوت کرده است و از او فقط یک دختربوده است که بعد از دو ماه از ایشان فوت می کند . در هنگام فوت عمو ، مادر و همسرش درقید حیات بوده اند و همان یک دختر . حالا می خواستم از شما بپرسم ارث این عمو چطوری بیناین سه نفر تقسیم میشود ؟ لطفا مشخص فرمایید آیا ارث دختر هم به مادر می رسد ؟

به مادر ۶/۱ «یک ششم» . به همسر ۸/۱ «یک هشتم». و بقیه به دختر. ارث دختر به مادر می رسد.

کیفیت تقسیم ارث

با سلام و خسته نباشید درسال ۱۳۵۲ پدرم با داشتن زن و ۶ فرزند که بزرگترین۱۲ سال وکوچکترین آنها ۹ ماهه بوده فوت نمود. پدر بزرگ و مادربزرگم چند سال بعد از ایشان فوت شدند.که طبق قانون از وراث محسوب میشوند که آنها نیز اکنون فوت شده اند و این ارث به فرزندان آنهامیرسد حال سئوال این است که از این خانه ای که از پدرما به جا مانده آیا طبق ادعایی کهدارند می توانند از ما کرایه ای بابت این چندسال زندگی در خانه بگیرند یا نه؟ آیا غیر از یک دانگاز آن که سهم مادرمان است چیزی دیگر به او میرسد یانه و سئوال سوم اینکه آیا مهریه مادرمرا می توانیم به اجرا گذاشته و از کل ارث بجا مانده قبل از تقسیم کم کنیم؟ و آیا میزان ارثی که به پدربزرگ و مادربزرگمان و اکنون به وارثین ایشان ( عموهایم ) میرسد از مقدار کل عرصه واعیانی است و یا اعیانی تنها ؟

۱ـ بلی می توانند مدّعی کرایه منزل به میزان یک سوم شوند.

۲ـ زن از زمین خانه ارث نمی برد بلکه از اعیانی آن.

۳ـ بلی قبل از تقسیم ارث باید بدهی ها از جمله مهریه را خارج نمود.۴ـ از عرصه و اعیانی.

قانون تقسیم ارث در اهل تسنن

اگر مردی از اهل تسنن و مذهب شافعی ، بغیر از دختر فرزندی نداشته باشد و زن اول یا مادراین خانم را طلاق داده و بعدا با همسر فعلیشان ازدواج کردند آیا ارث به همسر فعلیشان هم میرسد یا خواهر و برادر ایشان ….لطفا در این مورد و قانون موجود راهنمایی بفرمائید .

شرعا به دختر او می‌رسد، ولی قانونا اطلاعی ندارم

حق طلب ارث در زمان حیات مادر

درصورت فوت پدر و وصیت شفاهی مبنی بررد نمودن اموال به همسر آیا وراث حق درخواست ارث درزمان حیات مادر خود را دارند اگر یکی از وراث اظهار نارضایتی کند تکلیف چیست ؟

وارث حق دارد درخواست ارث کند

سهم ارث پدر

با سلام پدر من بعد از فوت پدرش زمینی به ارث برده بود. پدر من چند سال پیش فوت کرد.میخواستم بدانم سهم ارث مادرم و من و خواهرم به چه گونه میباشد؟

سهم مادر از زمین نخواهد بود و زمین به دو قسم تقسیم می شود و دو سهم به پسر ویک سهم به دختر می رسد.

سهم ارث

میزان سهم ارث مادر و زن و دو پسر و یک دختر و برادر و خواهر چگونه محاسبه می شود؟

مادر ۶/۱ «یک ششم» و زن ۸/۱ «یک هشتم» و بقیه بین دو پسر و یک دختر تقسیم می شود.

سهم الارث

پدر در قید حیات است و مبلغ فروش یک باب خانه را بین مادر دو خواهر و یک پسر میخواهد تقسیم نماید چگونه میشود و سهم الارث هرنفر را بفرمایید چقدر میشود .

«یک ششم» را به مادر و بقیه را به چهار قسم تقسیم می کند، به پسر دو قسمت و به هر کدام از دختر ها یک قسمت می پردازد.

آیا کسی می‌تواند وارثی را از ارث محروم کند؟

محروم کردن یکی از ورثه از میراث فاقد اثر حقوقی است؛ البته اگر فردی پیش از مرگ تا یکسوم اموالش را برای سایر وارثین وصیت نماید؛ وصیت معتبر بوده و وارثی که برای او وصیت نشده از این یک سوم سهمی نمی‌برد. راه دیگر محروم کردن عملی یک وارث از میراث آن است که فرد پیش از مرگ تمام اموالش را به سایر وراث انتقال دهد.

اگر فردی فوت کند و وراثش منحصر به برادرانش باشد و یکی یا تعدادی از این وراث ناتنی باشند؛ آیا ارث به برادر/برادران ناتنی تعلق می‌گیرد؟

به موجب ماده ۹۱۸ قانون مدنی اگر میت خواهر و برادران ابوینی داشته باشد؛ به خواهران وبرادران ابوی وی میراث نمی‌رسد ولی خواهر و برادران مادری ارث می‌برند.

آیا اینکه زن نصف مرد ارث می برد و ارزش شهادت زن نصف مرد است با مسئله ی تساوی بین مرد و زن تناقض ندارد؟

الف: در نظام اقتصادی اسلام مؤونه و درآمد خانواده به عهده مرد است و زن هیچگونه مسئولیت مالی به عهده ندارد.

ب: دیه زن و دیه مرد به خود آنها برنمی گردد. ممکن است دیه زن به مردها و دیه مردبه زنها برسد، یعنی کمیت دیه به نفع مرد یا زنی که مقتول شده است ارتباط ندارد.

ج: دیه خونبهای انسان نیست اگر بزرگترین دانشمند روی زمین و یا یک کودک مریضی که ساله  به غیر عمد کشته شود، دیه آن  برابر خواهد بود.د: با توجه به نکات فوق می گوییم: اگر یک مرد از دنیا رفت باید تا حدودی به لحاظ مادی و اقتصادی جبران شود و اگر یک زن هم از دست رفت باید تا حدودی جبران مسائل معیشتی ناشی از فقدان او بشود، اگر چه از جنبه معنوی هیچ چیز قابل جبران نخواهد بود و اصالتاً انسان قیمت ندارد. حال اگر مردی از دنیا رفت، درآمد خانه به شدت ضربه پذیرفته است و باید به شکل درست جبران شود و اگر یک زن از دنیا رفت بنابر نظام و فرهنگ اقتصادی اسلامی که زن مسئولیت مالی ندارد ضربه کمتری به معیشت خانواده وارد آمده است و جبران آن با پرداخت دیه کمتر، ممکن است. 

اولا:ً این نصف دیه بودن دلالت بر کم بها بودن زن ندارد، چون دیه ملاک بها و قیمت آدمی نیست.

ثانیاً: این نوع دیه به زن و مرد متوفی نمی رسد که در حق آنان تبعیض صورت گرفته باشد بلکه به بازماندگان مربوط است که این بازماندگان ممکن است مرد باشند و ممکن است زن.

اما در مورد مساله شهادت زن:

الف: شهادت زن به تنهایی در بعضی از امور که زن خبره است و با خبر است جاری است و مقبول .

ب: اینکه شهادت زن در بعضی از امور به تنهایی پذیرفته نیست و باید دو تا باشد، به این دلیلاست که زن در زندگی روزمره به امور جزئی مشغول است و اشتغال به جزئیات زندگی او رادچار نسیان و فراموشی می کند. قرآن کریم که فرموده است شهادت دو زن را مطرح کرده،فلسفه آن را چنین بیان کرده است:  «أن تضل إحداهما فتذکر احداهما الا خری» به معنی: «اگر یکی ازآن دو فراموش کرد دیگری به او یادآوری کرده و تذکر دهد.» البته ممکن است فراموشی و نسیان مورد بحث در آیه شریفه علل دیگری داشته باشد که بشر هنوز نتوانسته است آن علل راکشف کند.

و در نهایت اینکه زن و مرد بودن مربوط به ابدان است و حقیقت انسان روح اوست که روح مذکر و مؤنث ندارد و نمی توان از این جهت یعنی انسانیت بین آن دو تفاوت قائل شد، تمام تفاوت بهابدان طبیعی آنان برمی گردد که بعضی از تکالیف خاص هم متوجه تفاوت در قابلیتها است واز این جهت بین آنچه بیان شد و آنچه که شما بیان کردید با دو فلسفه متفاوت تناقض در تساویزن و مرد در انسانیت و تفاوت آنها در تکالیف و وظایف دیده نمی شود.

به طور کلی براساس قانون : 

باید رابطه ورثه با متوفی که در این مورد فرزندان هستند به صورت پدری یا مادری یا پدر و مادری باشد. هر فرزندی که رابطه نسبی با میت داشته باشد، از او ارث می برد، مثلا اگر شوهر فوت کند عملا چیزی به فرزند زن که از مرد دیگر می باشد نمی رسدیا برعکس. اگر مرد همسر دومی اختیار کند، همسر دوم برای فرزندان فقط زن پدر آنها بوده ودر صورت فوتش فقط فرزندان خود او و شوهرش به واسطه سببیتی که دارد، به مقدار یک چهارم ارث می برد.همچنین در صورت به نام کردن اموال به اسم زن، اگر مرد در قید حیات باشد،عملی است قانونی حتی اگر تمام اموال باشد و بعد از مرگ وی کسی نمی تواند اعتراضیبه مالکیت زن بکند. ولی اگر مرد پس از مرگ و در وصیت نامه خود، وصیت کند که خانه ای از آنزن شود موضوع متفاوت است. قانون براساس ماده ۸۴۳ به موصی (وصیت کننده) اجازه دادهاست که فقط تا ثلث اموال را وصیت کند و اگر وصیت بیش از این مقدار باشد ورثه باید اجازه دهنددر غیر این صورت از مورد وصیت تا مقدار ثلث حذف می شود. پس اگر در خانه ای که از سوی شوهر متوفی برای زن وصیت شده از لحاظ قیمتی بیش از یک سوم ترکه متوفی نباشد،وصیت صحیح است در غیر این صورت در مورد زیاده از ثلث باید ورثه متوفی اجازه دهند

استقرار مالکیت وارثان

آیا زوجه می‌تواند ماترک متوفا را که به صغیر رسیده، از باب مهریه توقیف کند؟ پرداخت مهریه که جزو دیون ممتاز است، مقدم می‌باشد یا مال صغیر که در شرع و قانون به آن توصیه شده است؟

به موجب ماده ۸۶۸ قانون مدنی، مالکیت ورثه نسبت به ترکه متوفا مستقر نمی‌شود؛مگر پس از ادای حقوق و دیونی که به ترکه میت تعلق گرفته است. بنابراین زوجه متوفا می‌توانددرجهت مطالبه مهریه خود از ماترک او توقیف کند و آنچه به صغیر می‌رسد اموالی است که بعداز ادای دیون و پرداخت هزینه کفن و دفن متوفا و سایر هزینه‌های ضروری موضوع ماده ۲۲۵قانون امور حسبی باقی می‌ماند.

با سلام. بنده ملکی را از وراث مرحومه ای در خرداد سال ۸۵ خریداری کردم. در مهر۸۵ سندرسمی به نام بنده صادر گردید. یک ماه جلوتر از دادگاه احضاریه آمده که داماد خانواده به عنوانمعترض ثالث مدعی است طبقه فوقانی ملک را ساخته و یک دست نوشته از مرحومه به اثرانگشت وی و شوهرش در اختیار داشت مبنی بر اینکه پس از مرگ وی قیمت طبقه دوم به داماد برسد.قاضی از در تحدید که بایستی وی را راضی کنید؛ بنده تمام مبلغ را پرداخته ام و صحت ورقه مورد شک بنده است و سند شش دانگ دارم که از وراث خریداری کرده ام و تا لحظه تنظی مسند ورقه ای در کار نبوده است. آیا ماده ۲۲ ثبت کمکی به اینجانب نمیکند؟ آیا نبایستی قولنامه وی به ثبت رسمی میرسیده است ( مواد ۴۶ -۴۷ ) .آیا به استناد ماده ۴۸ سندی که بایستی به ثبت میرسیده و نرسیده است در محاکم و ادارات پذیرفتنی است؟ در صورت محکوم بودن بنده متضمن پرداخت چه میباشم؟

با توضیحی که داده اید مستند عادی ایشان مبایعه نامه نیست و ربطی به مواد مورد اشاره شما ندارد ،هر چند خواسته معترض ثالث را مشخصا بیان نکرده اید ولی بنظرم نوشته مذکورتاثیری در معامله شما نداشته و اگر قیمت طبقه مورد نظر باید به وی می رسیده و وراث تمام وجوه را دریافت کرده اند ایشان ضامن پرداخت مبلغ مورد ادعا هستند نه شما.

آیا محروم کردن یک یا جند نفر از وراث از سوی موصی ( مورث) وجود دارد ؟

خیر فقط تا یک سوم از کل ماترک فرزند یا فرزندان محروم شده از ان  ارث نخواهند برد ولی از مازاد یک سوم ارث خواهند برد.

پدری که در قید حیات است آیا میتواند اموال خود را با وصیت‌نامه‌ دستی به فرزندان منتقل کندیا باید حتماً در محضر اسناد رسمی انتقال صورت گیرد؟

تا ثلث مال خود را در اختیار وصیت دارد و میتواند تا ثلث از اموال خود را به دیگران منتقل نماید.

مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان پول به عنوان ارثیه بین ۴ برادر، یک خواهر، یک مادر و یک همسرچگونه تقسیم میشود؟

یک هشتم آن سهم همسر معادل هفده میلیون و نیم و سهم مادر تقریباً مبلغی حدود بیستو سه میلیون و سیصد و سی و سه تومان و سه دهم ریال میباشد و باقیمانده آن تقسیم بر۹ میگردد و هر برادر دو برابر خواهر میبرد که هر سهم کمی بیش از یازده میلیون و پنجاه و پنج هزار تومان میگردد که باید برای مشخص شدن کسر اعشار آن با ماشین حساب محاسبه دقیق گردد.

در مورد سهم‌الارث دختر و پسر سوال داشتم، ارثی که از مادر به فرزندان میرسد؟

بر اساس ماده ۹۰۷ قانون مدنی و موازین شرعی اگر متوفی اولاد متعدد پسر و دختر داشته باشد، پسر دو برابر دختر سهم‌الارث میبرد.

عموی بنده فوت نموده و ایشان ورثه‌ای جز برادرانش ندارد. با توجه به اینکه پدر بنده با ایشان برادر ناتنی میباشند آیا جزء وراث محسوب میشود یا خیر؟

با توجه به ماده ۹۱۸ قانون مدنی اگر میت برادر و خواهر ابوینی داشته باشد برادر ابی ارث نمیبرد ، بنابراین پدر شما ارث نمیبرد.

پدرم فوت کرده، میخواستم ببینم برای کارهای انحصار وراثت، انتقال ملکی که فروخته شده،برای پرداخت مالیات این ملک آیا بین دختر و پسر فرقی وجود دارد؟ یعنی مثلاً وقتی مالیاتمشخص شده، ۲ تا سهم پسر است ویکی سهم دختر؟

اگر پرداخت مالیات بر عهده ورثه میباشد با توجه به این که سهم دختر نصف سهم پسر از ترکه میباشد بنابراین درهزینه انتقال هم باید پسر دو برابر دختر پرداخت نماید.

آیا زن میتواند پس از مرگ همسرش از ماترک همسرش مهریه‌اش را بردارد، بدون اینکه شوهرش وصیت کرده باشد، یعنی هم یک هشتم ارثش را و هم مهریه‌اش را ؟

بله زن میتواند قبل از تقسیم ارث، مهریه خود را از اموال همسرش درخواست نماید.اگر مهریه پول نقد باشد از زمان فوت همسر محاسبه و به نرخ روز پرداخت میگردد. و اینجدای از سهم الارث او میباشد.

آیا خانم‌ها به غیر از یک هشتم ارث، از زمینی هم ارث می‌برند؟ اعتبار وکالت‌های بلاعزل محضری که برای افراد صادر می‌شود تا چه حدی است؟آیا کسی می‌تواند روی مالی که از طریق وکالت به شخصی واگذار شده است ادعا بکند؟

وکالت بلاعزل قابل عزل نیست یعنی اقدامات وکیل نافذ است و مالی را که واگذار کرده باشدقابل استرداد نیست مگر اینکه ثابت شود که وکالت اعطائی باطل بوده است مثل اینکه درضمن عقد واقع نشده باشد.

محرومیت از ارث

پدرم در هنگام فوت طی دست نوشته‌ای که محضری نبوده و فقط دو سه نفر زیر آن را امضاء کرده‌اند برادرم را از ارث محروم کرده است. آیا طبق این دست نوشته ‌ایشان از ارث محروم می‌شود؟

محروم کردن ورثه از ارث فاقد اثر حقوقی می‌باشد و تاثیری ندارد. بله اگر احراز شود که آنمرحوم یک سوم از اموالش را برای بقیه ورثه وصیت نموده اثر حقوقی دارد. و صرفاً از آنمحروم می‌شود. و یا این که پدر در زمان حیات اموالش را به بقیه ورثه به جز آن پسر ببخشدو منتقل نماید.

برای استشهادیه جهت انحصار وراثت آیا افراد خانواده می‌توانند به عنوان گواه شهادت بدهندیا خیر؟

بله می‌توانند شهادت بدهند البته باید این افراد غیر از خود ورثه باشند.

ارث سرقفلی

مغازه‌ای داریم که سرقفلی می باشد و به نام پدر بوده و بعد از فوت پدر سه سال هم تمدید کرده‌ایم و حال برای تمدید آن صاحب مغازه قولنامه را به نام ورثه تنظیم نمیکند بلکه به نامهمان پدرم تنظیم میکند، آیا این مسئله مشکل قانونی ندارد؟

بعد از فوت مستاجر، ورثه قائم‌ مقام مستاجر است و منافع قهراً به آنها منتقل می شود .بنابراین باید با ورثه قرارداد تنظیم شود.

پدری که در قید حیات است آیا میتواند اموال خود را با وصیت‌نامه‌ دستی به فرزندان منتقل کند یا باید حتماً در محضر اسناد رسمی انتقال صورت گیرد؟

تا ثلث مال خود را می تواند وصیت نموده و به دیگران منتقل نماید.

با سلام. پدر بنده فوت شدند. مالک ۳دانگ زمینی بودند. طبق قولنامه ای دست نوشته(خانگی)این ملک را به من واگذار کردند چند روزی قبل از فوت با امضای ۲ نفر شاهد. شریک دیگر ملک با توجه به داشتن وکالتنامه از پدرم اقدام به کسب پروانه ساخت نموده و تاریخ صدور پروانه هم پس از فوت ایشان میباشد. حال سوال بنده این است: آیا این ۳دانگ مشمول مالیات بر ارث میباشد؟ (سایر ورثه کاملا آگاه وراضی هستند از این موضوع) در صورت مشمول بودن در مالیات بر ارث آیا ارزش حال ملاک میباشد؟ یا زمان فوت که ملک هنوز تخریب نگردیده؟ و سوال پایانی این که در صورت امکان باید چه مراحلی را برای ثبت سند باید طی کرد؟

سلام بر شما با توجه به اینکه تاریخ تنظیم مبایعه نامه پیش از زمان فوت پدرتان می باشد ، این ملک جزء ماترک ( اموال باقی مانده از پدرتان در زمان فوت ایشان ) نمی باشد. بنابراین می بایست پس از گرفتن گواهی انحصار وراثت ، به طرفیت سایر وراث و مالک سه دانگ دیگر زمین ، دعوای الزام به تنظیم سند رسمی مطرح نمایید که پس از قطعیت رای و صدور اجرائیه با حضور ورثه و مالک دیگر در دفترخانه اسناد رسمی انتقال انجام می گیرد. موفق باشید با سلام.پدر اینجانب مرحوم شده و وراث وی عبارتند از همسر و ۶ دختر و یک پسر. پدرم سرقفلی مغازه ای را داشت.با توجه به انحصار وراثت اینجانب اقدام به خرید سهم ۳ دختر کردم که با سهم خودم از مغازه سهم اینجانب از کل سرقفلی بیش از ۵۶ درصد یعنی بیش از ۳ دانگ می باشد.

آیا می توانم اقدام به اخذ سند ۳ دانگی سرقفلی کنم؟در اینصورت آیا بازهم یکی از وراث می تواند اقدام به طرح شکایت و درخواست فروش سرقفلی کند؟ توضیح این نکته لازم است که قبلا هم پدرم مغازه ۳ دانگی داشت و بعدا تبدیل به ۶ دانگ شد.یعنی از نطر فعالیت صنفی مانعی ندارد و اگر بتوانم سند ۳ دانگی بگیرم روی این ۳ دانگ اقدامی نمی شود.چون کسبه دیگری هم در آن محل وجود دارند که به صورت ۳ دانگی کار می کنند.جهت اخذ سند ۳ دانگی به دادگاه مراجعه کنم یا مالک؟ سهم ۳ خواهرم را به صورت محضری خریداری کرده ام. سؤال دوم اینکه بعد از فوت پدرم خانه نیمه ساز یک طبقه را من تکمیل نموده ام.با رضایت ورثه اقدام به ساخت طبقه فوقانی آن برای خود کردم.از ورثه ۶ نفر موافق انتقال طبقه دوم به اینجانب هستند و یکی از دختران مخالفت می کند.حال باید به چه طریق عمل کنم؟ آیا تا زمانی که یکی از ورثه خریدار سهم الارث دیگران باشد،امکان انتقال به غیر وجود دارد؟

۱- انتقال سرقفلی از دارنده سرقفلی به وراث ، با عنایت به غیر ارادی بودن انتقال و به تعبیری دیگر قهری بودن انتقال ولو اینکه فیمابین وراث معامله شود نیاز به کسب اجازه مالک ندارد چرا که وراث قائم مقام قهری مورث بوده و انتقال فیمابین وراث انتقال به غیر تلقی نمی گردد .

۲- در خصوص اخذ سند ۳دانگی چنانچه سند ۶ دانگ سرقفلی به موجب سند رسمی باشد طبیعتا انتقال های بعدی با در نظر گرفتن سند مزبورصورت خواهد پذیرفت.

۳- دانگی موضوعیت ندارد لیکن اگر سند شش دانگ رسمی و خریدهای شما از وراث بصورت عادی بود آنوقت شما ملزم بودید از طریق دادگاه الزام وراث فروشنده را به انتقال رسمی سهم خود بخواهید ضمن اینکه همانطور که اشاره نمودم در انتقال نیاز به کسب اجازه از مالک نیست.البته سرقفلی تابع ملک است لذا سهم شما سهم مشاعی از سرقفلی خواهد بود . ۳-در خصوص امکان طرح دعوی توسط یکی از وراث مبنی بر فروش : آنچه مربوط به شماست که فابل فروش توسط وراث نیست لیکن در خصوص الباقی حقوق سرقفلی به هر صورت وارث می توانند طرح دعوی نمایند و شما در صورت عدم توافق در قیمت فروش در مرحله اجراو مزایده می توانید به قیمت کارشناسی خریداری نمایید .ضمن اینکه با وصف مشاعی بودن سرقفلی تمام آن به مزایده گذاشته خواهد شد .

۴- در خصوص خانه پدری باید مشخص شود آیا سند هرکام از طبقات مجزا و شش دانگ است یا یک پلاک ثبتی دارد اگر پلاک ثبتی مجزا داشته باشد باید از طریق طرح دادخواست اثبات مالکیت و سپس الزام وراث به تنظیم سند رسمی اقدام نمایید .و چنانچه مشاعی باشد فعلا تا افراز و اخذ صورت مجلس تفکیکی دادخواست اثبات مالکیت کفایت می کند. ۵- انتقال به غیر مال موروثی در صورت مشخص بودن حصه مشاعی وراث در حد سهم خود ایراد قانونی ندارد اما می دانید که هیچ شخص ثالثی چنین ریسکی در خرید اموال این چنینی نمی نماید معمولا در صورت عدم توافق فیمابین وراث دادخواست تقسیم و در صورت تعذر تقسیم فروش ملک موروثی به دادگاه داده می شود .

وکیل نوین؛ سایت معرفی وکیل تخصصی در کشور

وکیل نوین با گروه وکلا در کشور با تخصصی کردن پرونده‌ها گام مهمی در جهت موفقیت در دادگاه‌ها برداشته است، با تماس و مراجعه هر شهروند ایرانی  به شماره‌های اعلام شده بلافاصله تشکیل پرونده گردیده و وکیل متخصص در آن حیطه متناسب با نوع پرونده شما معرفی می‌گردد .در حین روند پرونده به پیگیری‌های مختلف توسط وکلا و کارشناسان دیگر نظرسنجی‌هایی صورت می‌پذیرد که در صورت عدم رضایت شما مجددا با وکیل دیگری به رایگان مشاوره می‌نمایید، این امر باعث می‌شود علاوه بر تسریع در روند پرونده وکیل معین شده دارای تجارب بالا و پاسخگویی مناسب به موکل را دارا باشد .

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

همین الان به راحتی با تکمیل این فرم وکیل متخصص خود را به رایگان در شهرتان پیدا کنید 

20 comments

 • معصومه هاشمی
  معصومه هاشمی

  با سلام
  من میخواستم یه سوال بپرسم من میخواهم یه سند محضری بگیرم مبنی بر این که بنده از اموال پدرم هیچ چیزی نمیخواهم و چشم داشتی به مال ایشان ندارم چه کار باید بکنم؟؟؟

 • محسن
  محسن

  با سلام اگر خواهری ارث خود را به برادر خود بخشیده باشد و آن را در دفاتر ثبت به ثبت رسانیده باشد آیا میتواند دوباره طلب ارث بنماید؟

  • mariya rezaee
   mariya rezaee

   سلام . بله می تواند از بخشیدن خود برگردد.

 • سپیده علایی
  سپیده علایی

  با سلام پدر بزرگ بنده در سال ۷۶فوت شدن و تا کنون از طریق قانون اموال بین فرزندانشان تقسیم نشده و به صورت عرف اموال تقسیم شد . دایی‌های من به خواهرانشان در سال ۷۷نفری سه میلیون دادن و امضا گرفتن که ما حق و حقوق را کامل پرداخت کردیم .ایا مادرم می‌تواند ادعایی بر ارث‌خود داشته باشد لازم به ذکر است که پدر بزرگ من خیلی بیش‌تر از این مبلغ ملک و املاک داشتن

  • mariya rezaee
   mariya rezaee

   سلام . راه قانونی دارد ولی خیلی پیچیده است باید به موسسه حقوقی راه امید مراجعه کنید.

 • محمد
  محمد

  سلام

 • محمد
  محمد

  سلام
  پدرم سال ۸۵ فوت کردن.
  مادر بزرگم دو سال بعد فوت کردن.(سال ۸۷)
  الان ما ۶ برادر و یک خواهر و مادر م می خواهیم ارثیه رو تقسیم کنیم.
  سوال من اینه که وضعیت عموم ها و عمه هام چیه اونها چقدر سهم ارث می برند؟
  (۴ عمو و ۳ عمه)
  با تشکر از شما

 • مجید ولدان
  مجید ولدان

  با سلام. لطفا در خصوص نحوه تقسیم میراث باقیمانده بین مهریه همسر متوفی وفرزند متوفی راهنمایی بفرمائید

  • گروه وکلای نوین
   گروه وکلای نوین

   سلام ابتدا مهریه پرداخت میگردد سپس مابقی مطابق ارث بین وراث تقسیم میشود

 • اسلامی
  اسلامی

  با سلام استاد گرانقدر

  سوالی دارم لطفا پاسخی بفرمایید صمیمانه متشکرم
  بنده سهم الارث زمین کشاورزی که بدون سند هست از ۴ عمه ام خریداری کرده یکی از ورثه ها که عموی معلولم هست نگذاشتند سهمش را بخرم و بنده نیز مجبور به فروش شدم . حالا متوجه شدم نباید می فروختم با این وضعیت تکلیف بنده چیست اگر سهم نقدی ازفروش زمین را قبول نکند ؟ در حال حاضر هم اون عموم چون مادرش فوت کرده دقیقا نمیدانم قیومیتش دست بهزیستی هست یا دیگری . در ۲۶ سال گذشته هم چون پدربزرگم مادر اون عموم را طلاق داده فقط یکبار دیده ام زمانی که خواستم سهمش را بخرم‌.
  لطفا بفرمایید بنده چه کار کنم ؟

 • نارویی
  نارویی

  سلام وقتتون بخیر … ما سه تا خواهریم داداش نداریم تقریبا ۶ سال میشه که پدرمون فوت شده . بعد از فوت پدر انحصار وراثت کردیم اما چون اهل تسنن هستیم طبق قوانین تسنن عموهای ما هم از اموال پدرم ارث میبرن میخواستم بپرسم اگه تغییر مذهب بدیم و شیعه بشیم باز هم عموهای ما ارث میبرن ؟ یا اینکه مذهب پدرمون در نظر گرفته می شود ؟ ازتون خواهش میکنم که جواب بدید

  • mariya rezaee
   mariya rezaee

   با سلام در خصوص قواعد ارث و موضوع سوال شما دین پدر شما در زمان فوت ملاک تقسیم خواهد بود. در صورتی که پدر شما شیعه باشد طبق قواعد تقسیم ارث شیعه تقسیم می گردد. در غیر این صورت قواعد اهل تسنن مجری خواهد بود. در این خصوص و در صورت امکان اثبات تشیع پدر شما حین الفوت ، قواعد ارث عمومی جاری می گردد.

 • محسن بیگی
  محسن بیگی

  با سلام پدر بزرگ بنده حدود سی سال پیش فوت شدند املاک ایشان را مادر بزرگ و دایی و خاله بنده به فروش رساندن بدون امضا مادر بنده چهار ساله پیش شکایتی مطرح کردیم بعد از چند بار اعتراض فروشنده و رسیدن به دادگاه تجدید نظر قاضی حکم داده است که شما چون سی سال از مورد معامله گذشته است دیگر نمیتوانید معامله را باطل اعلام کنید و دیگر حقی ندارید اگر اعتراضی داشتید باید زودتر اقدام میکردید. شکایت ما مبنی بر این بوده که خریدار حق تصرف سهم الارث مادر بنده را نداشته چون انحصار وراثتی صورت نگرفته و هیچ کس وکالتی از سوی مادر بنده نداشته چون دارای سن قانونی بوده است (۲۲ سال) . آیا زمان باعث باطل شدن حق ارث میشود یا سکوت در این مدت شامل باطل شدن حق میشود اگر حکم بر طبق قانون نبوده بر طبق کدام ماده میتوانم طلب شکستن حکم قاضی را از دیوان عالی داشته باشم.

  • somaye.rad
   somaye.rad

   سلام .شما اشتباه طرح دعوا نموده اید .بهتر است بجای اعاده دادرسی رای صادره مجدد طرح دعوا کنید و اینبار مستقیم از دایی و … که زمین را بدون اذن مادرتان فروخته اند مطرح نمایید.

 • علی قربانی
  علی قربانی

  اجاره نامه ای در تاریخ ۹۷/۴/۲ برای خانه ای که متعلق به وارث است به امضای دو نفر از وراث رسید و قرار شدتا سایر وراث تا تاریخ ۹۷/۴/۸اجاره نامه را امضا در غیر این صورت اجاره نامه فسخ می شود از سوی دیگر تا امضا سایر وراث ، نمی توانند چک تاریخ ۹۷/۴/۳بابت قرض الحسنه را وصول کنند ولی بدون امضاء سایر وراث آنرا وصول کرده اند آیا این کار مصداق خیانت در امانت است و بایستی چکار کرد ؟ برای دریافت مبلغ قرض الحسنه بایستی چکار کنم ؟ لازم به توضیح است که برای باز گرداندن مبلغ رهن تقاضای یک ماه خسارت به مبلغ ۹۰۰۰۰۰تومان را دارند.

  • somaye.rad
   somaye.rad

   از انجا که اجاره بدون اذن و امضای سایر وراث، نسبت به سهم وراثی که امضا ننموده اند نافذ نیست، و با شرط فحق فسخ در قرارداد؛ می بایست مبلغ رهن باز گردد. و وراث می توانند از شما اجرت المثل ایام تصرف رامطالبه نمایند
   در خصوص طرح دعوای کیفری مذکور این امر مقدور بوده ولیکن قطعیت آن نیاز به بررسی بیشتر دارد

 • alizade
  alizade

  من به همراه دخترم مدت یازده سال است در خانه ای زندگی میکنیم که دو دانگ ان توسط دولت مصادره شده .صاحب ان (دایی همسرم)سیاسی بوده و سال ۶۰ اعدام شده.همسر و فرزندانش از ایران فرار کردند.همسرم این ملک رادوازده سال پیش از دایی دیگرش رهن کرد و ما در ان ساکن شدیم.چون صاحب ملک و وراث نبودندقراردادی بسته نشد.همسرم دو سال بعد فوت کرد و دایی قصد داشت من و دخترم را بدون دادن ودیعه از خانه بیرون کند.ولی من گفتم تا ودیعه ی ما را عودت نداده من از خانه بیرون نمیروم.کار به دادگاه کشیدو پسر مرحوم صاحب خانه به ایران باز گشت و انحسار وراثت کرد و با ارائه ی صند ملک و برگه ی انحسار وراثت و و …دادگاه را به نفع خود پیش برد.در این مدت من هیچ اجاره ای نداده ام اما تمام سهم مخارج باز سازی ان را در ساختمان پرداخته ام .مثلا پرداخت اقساط فاضلاب.(ساختمان یک اپارتمان چهار طبقه است که همه ی همسایه ها در این مدت تغییراتی در کل ان داده اند)صاحب ملک با اوردن یک کارشناس مبلغ زیادی برای پرداخت جریمه ی کرایه های معوقه به دادگاه ارائه داده.از طرفی هم از سوی دولت برای مشخص شدن تکلیف ان دو دانگ مصادره شده به انها اخطار داد.حال سوال من این است .ایا در صورتی که انها هنوز برای خرید دو دانگ از دولت اقدام نکرده باشند.من میتوانم اقدام به خرید ان کنم و ادعا کنم که من در سهم خودم زندگی کردم و ایا به نظر شما این کار وضع من را بد تر نمیکند؟

  • سمیه راد کارشناس حقوقی
   سمیه راد کارشناس حقوقی

   سلام خرید اموال مصادره شده تشریفات خاص خود چون به مزایده گذاشته شدن آن و شرکت هر فرد متقاضی اعمم از مالکین مشاعی -یا سما و هر فرد دیگر خواهد بود لذا شما راسا قادر به خرید دو دانگ مصادره شده بدون رعایت تشریفات فوق نخواهید بود . اما در مورد اجور معوقه باز هم فرض بر خرید دو دانگ توسط شما اثر خود را از زمان عقد بیع داشته و عطف به ماسبق نخواهد شد شما اجور معوقه بابت چهار دانگ سهمی مالک مشاعی را محکوم شده اید و خرید دو دانگ مصادره شده خللی به آن وارد نمی کند اما می توانید ودیعه خود در صورت تخلیه ملک ؛یا هزینه های نگهداری و تعمیرات مورد اجاره را از موجر به استناد ماده ۴۸۶ قانون مدنی مطالبه نمایید

 • پرویز
  پرویز

  پدر اینجانب سال گذشته فوت نمودند و برادر بنده که حدود ۲۰ سال است که در خانه پدری ساکن است و بعد از فوت پدرم من و خواهرم که منزل شخصی داریم میخواهیم منزل پدری را بفروشیم ولی برادرم که در منزل پدری ساکن است مقاومت میکند و با توجه به اینکه انحصار وراثت نیز صادر شده آیا برادرم می تواند به بهانه اینکه خانه شخصی ندارد آن را مال خود کند و من و خواهرم و مادرم که احتیاج شدید مالی داریم و در گواهی انحصار وراثت نیز سهم هر کدام مشخص شده از فروش ملک ممانعت نماید. آیا برادرم می تواند همان ملک پدری را اجاره دهد و برای جلوگیری از این کار چه میتوان کرد؟ و آیا می توان اجرت المثل این یکسالی که در ملک پدری زندگی کرده از او طلب کرد؟

  • سمیه راد کارشناس حقوقی
   سمیه راد کارشناس حقوقی

   سلام به محض فوت پدر شما مالکیت ملک مذکور قهراً به میزان سهم هر یک از ورثه که در گواهی حصر وراثت هم آمده، به شما منتقل گردیده است، بنابراین هیچیک از ورثه حقی بیش از سهم الارث خود نخواهند داشت و تبعاً ادعائی بیش از آن پذیرفته نخواهد شد. برادر شما حق اجاره خانه را به غیر ندارد چون بقیه ورثه نیز مشاعاً در آن مالکیت دارند و در صورت اجاره خانه شما می توانید به اتهام انتقال مال غیر از او شکایت کنید، هچنین شما می توانید علیه وی برای مطالبه اجرت المثل اقامه دعوی نمایید، در ضمن چنانچه هیچیک از ورثه توان یا تمایلی به خرید سهم بقیه ندارد، تنها راه، طرح دعوی به خواسته فروش خانه و تقسیم مبلغ حاصله بین ورثه است

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.