null

برگه سفید امضا شده آیا اعتبار قانونی دارد ؟ و آیا این عمل جرم است ؟

در مورد سند( طبق ماده 1286 قانون مدنی اسناد به دو نوع سند رسمی و غیر رسمی  تقسیم می شوند). سفید امضا شده باید گفت اگر تقدم و تاخر امضا بر نوشته توسط کارشناس تشخیص داده شود. علاوه بر این که اعتبار قانونی ندارد، در قانون مجازات جرم انگاری شده است و در ماده 673 قانون مجازات برای مرتکب آن شش ماه تا یک سال و شش ماه حبس در نظر گرفته شده است که مجازات تعزیری درجه 5 می باشد. و در حکم خیانت در امانت محسوب شده است. که در ماده 674 قانوان مجازات بدان اشاره شده است. 

سند سفید امضا شده که تاخر متن توسط کارشناس تشخیص داده شود، اعتبار قانونی ندارد و جرم محسوب می شود.

باید گفت سفید امضا برگه ای است که به صورت سفید و بدون متن توسط شخص امضا کننده به امضا می رسد و طبق توافقات باید مندجاتی در آن قید شود و از طرفی باید گفت امضای سند به منزله آگاهی از سند و قبول و تایید آن است، حال اگر سندی علیه شخصی ارایه شود و این شخص اظهار کند که سند و برگه به صورت سفید امضا بوده است وامضا قبل از تنظیم متن صورت گرفته باشد، شخصی که مدعی سفید امضا هست باید سفید امضا بودن و سوء استفاده از آن. را اثبات نماید. که در صورت اثبات، اعتبار قانونی نداشته و طبق ماده 673 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، سوء استفاده از سفید امضا  و سفید مهر جرم دانسته شده است و مقرر داشته است: «که هر کس از سفید مهر و سفید امضایی که به او سپرده شده است، و یا به هر طرق به دست آورده است، سوء استفاده کند، به حبس از شش ماه تا یک سال و شش ماه محکوم می شود».

ارزش برگه سفید امضا | ایا برگه سفید امضا اعتبار دارد

اعتبار و ارزش سند سفید امضاموضوع بسیار مهمی است که در دادگاه و در مرحله اثبات تبدیل به موضوع پیچیده و مهمی می شود .بر اساس نظریات مطرح شده در حقوق ایران ، تسلیم سند سفید امضا به دیگری به منزله دادن نمایندگی برای تنظیم سند است و عرف این نمایندگی را درک کرده و می پذیرد . بنا بر این نظریه ، اصل بر اعتبار سند سفید امضا است . لذا برای بی اعتبار کردن سند سفید امضا ، خوانده نه تنها باید سفید امضا بودن سند را ثابت کند ، بلکه باید اثبات کند که از این امضا سوء استفاده شده است . یعنی شخص امین با نایبی که اقدام به امضای سند نموده است ، بر خلاف اختیار و مصلحت شخص موکل سند را امضا نموده است . در تایید این نظریه گفته شده که بر اساس فقه ، ” لیس علی الامین الا الیمین ” .

اما باید پذیرفت که اگر هم دادن سند سفید امضا به مفهوم دادن نمایندگی باشد ، نمی تواند در همه موارد وی را در حکم نماینده دانست . بلکه چون نماینده باید نمایندگی خود را در اعمال تعهد آوری که به نمایندگی از موکل انجام داده است اثبات کند ، خود شخص امضا کننده سند سفید امضا باید مطابقت آنچه در سند سفید امضا آمده با آنچه ادعای نمایندگی آن می شود را اثبات کند .در اسنادی مثل چک و سفته که محلی برای نوشتن تاریخ در آن وجود دارد ، هرگاه امضا کننده ، آن را بی آنکه تکمیل نماید به دارنده داده باشد ، می توان نمایندگی دارنده را در تکمیل این قسمت پذیرفت . همچنین ، در اسنادی مانند سفته که مبلغ اسمی چاپی مشخصی دارند ، صرف امضای آن توسط صادر کننده به منزله تعهد به پرداخت حداکثر مبلغی است که در آن چاپ شده است .

برگه سفید امضا با اثر انگشت

برگه سفید امضا یا سند سفید امضا به امضای آن قبل از عدم تنظیم یا تکمیل بودن قرار داد ذکر می گردد که برای اشخاصی فاید سواد عل مآموزشی هستند و به جای امضا از اثرانگشت استفاده می کنند.

تقدم وتاخر در یک نوشته جرم محسوب میشود | نحوه تشخیص تقدم و تاخر

در دعوای جعل تقدم و تاخر نوشته یا همان تقدم و تاخر در جعل طرح شکایت کیفری در دادسرای عمومی و انقلاب/تحت عنوان جعل و سواستفاده از سند مجعول
بعد از تایین شعبه توسط معاونت محترم دادستانی/درخواست کارشناسی جعل و خط یا همان استکتاب  جهت اثبات موضوع بفرمایید/تا کارشناسان مجرب سند مجعول فوق را تایید نمایند
مثلا بر فرض کافی هست روی امضا شما متنی نوشته شده باشد{که جعلیت ان اثبات میگردد}یا موارد زیاد از قبیل که کارشناسان مجرب با علم و اطلاعات و….. اثبات خواهند کرد.

استفاده از برگه سفید امضا

اثبات سوء استفاده از سفید امضاء همیشه به سادگی امکان پذیر نیست. همچنین این که اگر دادن سفید امضاء به دیگری به منزله وکالت می باشند باید مورد وکالت مشخص باشد. برای اثبات وقوع جرم سوءاستفاده از سفید امضا باید ادله کافی داشته باشید. علاوه بر این، بررسی شواهد و مستندات پرونده توسط وکیل می‌تواند باعث پیشرفت پرونده شود.

یکی دیگر از مواردی که در مورد شکایت از جرم سوءاستفاده از سفید امضا وجود دارد، صدور قرار ارجاع امر به کارشناسی جهت بررسی زمان امضا و تقدم و تأخر ورود مندرجات ورقه در آن است. هرچند کارشناسی از مهمترین ادله مثبت ادعای شماست; در مواردی که بین امضا یا مهر ورقه و ورود مندرجات در آن فاصله کمی باشد; و در فاصله کم تشخیص تقدم و تأخر غیرممکن است، توجه به سایر ادله بسیار حیاتی به نظر می‌رسد.

دستگاه تشخیص سفید امضا

با توجه به فناوری های پیشرفته ی بشریت تا به امروز ولیکن  موفق به اختراع ذستگاهی تحت عنوان تشخیص خط نشده است و در این امور قضات محترم با استفاده از کارشناسان استکتاب نوشته وخط را مورد کارشناسی وبرسی قرار میدهند.

حکم سفته سفید امضا

سفته سفید امضا، امروزه یک عبارت رایج و آشنا است. بیشتر افرادی که در امور تجاری وارد می‌شوند یا به دنبال استخدام در کارخانه‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات مختلف هستند، هنگام بستن قرارداد، با درخواست صدور سفته سفید امضا مواجه می‌شوند. در صورت عدم آشنایی با سفته سفید امضا و عواقب حقوقی آن، مشکلات متعددی برای صادرکننده سفته پیش می‌آید. مشکلاتی که رهایی از آن‌ها بسیار سخت و گاهی غیرممکن است.

باید بدانید طبق قانون تجارت، وجه سفته باید پرداخت شود و سندی با عنوان سفته سفید امضا در این قانون استثنا محسوب نمی‌شود. بنابراین صدور سفته به‌صورت سفید امضا و واگذاری تکمیل آن به گیرنده سفته، بر اعتبار سفته اثر نمی‌گذارد.

در حقوق ایران، سفید امضا پذیرفته شده ‌است و قانون‌گذار فرض می‌کند با امضای سفته، شما به گیرنده وکالت داده‌اید تا سفته را به خواست خود تکمیل و استفاده کند. بنابراین با این تصور که سفته سفید امضا قابل وصول نیست، نادانسته خود را دچار مشکل ننمایید.

برای اوصول سفته سفید امضا، ابتدا باید مشخصات صادرکننده و گیرنده سفته و تاریخ پرداخت (سررسید) درج شود. سپس از طریق دفاتر الکترونیک خدمات قضایی اظهارنامه‌ای برای صادرکننده در خصوص وصول وجه سفته ارسال گردد. در صورتی که ظرف موعد مشخص‌شده نسبت به پرداخت وجه اقدامی صورت نگیرد، باید ظرف مدت 10 روز از تاریخ سررسید سفته، واخواست آن تهیه شود. سپس دارنده سفته دادخواست مطالبه وجه سفته را به دادگاه ارائه نماید.

چک سفید امضا

نویسنده چک باید همیشه مبلغ را در آن بنویسد. اما در صورتی‌که نوشتن این مبلغ فراموش شود یا چک بدون مبلغ، امضا گردد به آن چک سفید امضا می‌گویند. چنین چیزی می‌تواند بسیار خطرناک باشد زیرا محدودیتی برای مبلغی که ممکن است بعداً در چک نوشته شود، وجود ندارد..در یک تعریف ساده تر از چک سفید امضاء باید آن را چکی دانست که حداقل.بدون مبلغ باشد، خواه تاریخ صدور و نام دارنده در آن مشخص شده یا نشده باشد. 3.چك سفيد امضاء ، چكي است كه فقط صاحب چك آن را امضاء نموده ، بدون اين كه مبلغ و گيرنده وجه را تكميل نمايد و تكميل آن بر عهده دارنده چك محول مي شود تا هرزمان كه مايل باشد آن را نوشته و به بانك محال عليه ارائه دهد

 

چنانچه از پاسخ اینجانب راضی بودید و نیاز به مشاوره تلفنی دیگری دارید با شماره ۰۹۱۲۹۱۷۰۴۶۸ تماس بگیرید.

v1 روش گرفتن سند رسمی برای ملک قولنامه ای در صورت فوت فروشنده

یک واحد آپارتمان از مجموعه ۷ واحدی از سازنده به صورت پیش فروش به صورت قولنامه در ۱۴ سال پیش خریده ایم اما فروشنده به دلیل مشکلات حقوقی متعدد به زندان افتاد و در حال حاظر فوت شده است باتوجه به گذشت ۱۴ سال چگونه میتوانیم سند قولنامه ای رو به رسمی مبدل کنیم ؟


جنابعالی چنانچه در تحویل و تصرف اپارتمان مشکلی نداشته باشید در خصوص سند رسمی میتوانید  علیه ورثه مرحوم دادخواست به دادگاه حقوقی داده و از طرق دادگاه نسبت به تنظیم سند رسمی اقدام نماید.

 

edalat روش گرفتن سند رسمی برای ملک قولنامه ای در صورت فوت فروشنده

توصیه می شود در این راستا مواد قانونی زیر را مطالعه کنید :

مواد قانونی مرتبط با الزام به تنظیم سند بالاخص وراث

 •  بر اساس ماده ۲۲۰ قانون مدنی، عقود نه فقط متعاملین را به اجرای چیزی که در آن تصریح شده است، ملزم می‌کند بلکه متعاملین به همه نتایجی نیز که به موجب عرف و عادت یا به موجب قانون از عقد حاصل می‌شود، ملزم هستند. فروشنده طبق عرف و عادت و مواد ۲۲، ۴۶ و ۴۷ قانون ثبت، ملزم به تنظیم سند رسمی است و قید نشدن آن در سند موجب برائت فروشنده نخواهد بود

 

 

 

v1 روش فروش ملک مشاع قولنامه ای

ملکی شراکتی با بردارم دارم که به صورت قولنامه ای می باشد و به دلیل مسائل و مشکلات خانوادگی متعدد درخواست فروش دارم ولی ایشان از فروش منزل امتناع میکند چگونه میتوانم از طریق قضایی اجازه فروش منزل رو بگیرم ؟


جانبعالی می توانید از طریق دادگاه حقوقی نسبت به تقدیم دادخواست به فروش مال مشاع اقدام نمایید ملک شمااز طرق دادگاه  کارشناسی شده و در مزایده به فروش می رود  و سهم هرکس به حساب وی واریز می شود

 

 

edalat روش فروش ملک مشاع قولنامه ای

توصیه می شود در این راستا مواد قانونی زیر را مطالعه کنید :

مواد قانونی مرتبط با فروش مال مشاع 

 • مطابق با ماده ۵۹۱ قانون مدنی در صورت عدم توافق بین شرکاء حاکم اجبار به تقسیم می نماید . این تقاضا در صورتی پذیرفته می شود که مال قابل تقسیم باشد.
 • مطابق با ماده ۵۸۹ قانون مدنی شریک می تواند هر وقت که بخواهد تقاضای تقسیم مال مشترک را بنماید ، مگر در مواردی که تقسیم به موجب قانون ممنوع یا شرکا به وجه ملزمی مستلزم بر عدم تقسیم شده باشند

 

 

 

چنانچه از پاسخ اینجانب راضی بودید و نیاز به مشاوره تلفنی دیگری دارید با شماره ۰۹۱۲۹۱۷۰۴۶۸ تماس بگیرید.

v1 مجازات جرم مزاحمت تلفنی در فضای مجازی

باسلام و خسته نباشید در مورد مزاحمت در فضای مجازی مشاوره میخاستم دیشب یه اقایی با گوشی پسرم تماس گرفت و گفت شکایت کرده به علت اینکه  به دخترش پیام داده و عکس فرستاده . البته پسرم گفت باهم دوست بودن و هردوتاشون برای هم عکس فرستادن و چت کردن .پسرم ۱۵ سالشه و دوتاخطی که ازش استفاده کرده به نامه منه میخاستم بدونم الان چی میشه ؟


نظر به اینکه هر دو باهم دوست بودن و این گفت و گو و عکس گذاشتن در فضای مجازی دوطرفه بوده پس مزاحمت نیست و چنانچه عکس ها و گفت و گو های مابین در حد متعارف باشد باتوجه به سن پسر رابطه هم نمیتوان گرفت و دراین صورت جرمی اتفاق نیوفتاده

 

 

edalat مجازات جرم مزاحمت تلفنی در فضای مجازی

توصیه می شود در این راستا مواد قانونی زیر را مطالعه کنید :

مواد قانونی مرتبط با جرم مزاحمت تلفنی

 •  براساس ماده ۶۴۱ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی» هرکس به وسیله تلفن یادستگاه های مخابراتی دیگر برای اشخاص ایجاد مزاحمت کند علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهد شد
 • مسئولیت کیفری برای نوجوانان» در تعزیرات تا پایان ۱۸ سالگی مسئولیت کیفری فرد کامل نمیگردد ام در حدود و قصاص دختر بعد از سن ۹ سال و پسر پس از ۱۵ سال تمام قمری  مسئولیت کیفری کامل پیدا میکند عملکرد سنجیده در اعمال واکنش کیفری ایجاب میکند که میزان شدت عمل در برابر جرایم ارتکابی اطفال و نوجوانان سو باافزایش سن و میزان ادراک و مسئولیت پذیری انها افزایش یابد.

 

 

چنانچه از پاسخ اینجانب راضی بودید و نیاز به مشاوره تلفنی دیگری دارید با شماره ۰۹۱۲۹۱۷۰۴۶۸ تماس بگیرید.

v1 روش تصادف منجر به دیه و خسارت جانیباسلام و خسته نباشید باماشین با یک موتورسوار تصادف داشتم سرعتم خیلی پایین بود در حدی که موتورسوار به ماشین بنده خورد و افتاد و پاش دچار کوفتگی شد بنده مقصربودم و همون موقع کلانتری اومد کروکی و صورت جلسه رو انجام داد اورژانس هم اومد راکب موتور رو به بیمارستان بردیم و هزینه های بیمارستان رو بابت عکس و … پرداخت کردیم و دکتر گفت هیچ شکستگی و … ندارن و فقط کوفتگی حالا موتور سوار میخان از بنده شکایت کنن و میگن چون عکس سیاه سفید بوده معلوم نمیشه ممکنه تاندونای پام اسیب دیده باشه و نیاز به عمل باشه باتوجه به این شرایط میتونن شکایت کنن و کار به جایی ببرن و دیه بگیرن بنده گواهینامه و بیمه دارم اما موتور سوار فاقد گواهینامه و بیمه بود  در ضمن اسیب فق۵ط و فقط کوفتگی یکی از پاها بود بدون خون و خراش و…


امکان شکایت برای ایشان هست باتوجه به سوابق بیمارستانی حق ایشان از دیه به احتمال زیاد دیه و یا ارش کوفتگی می باشد باتوجه به بیمه بودن خودرو جای هیچ گونه نگرانی نیست .

چنانچه از پاسخ اینجانب راضی بودید و نیاز به مشاوره تلفنی دیگری دارید با شماره ۰۹۱۲۹۱۷۰۴۶۸ تماس بگیرید.

وکیل نوین سامانه معرفی وکیل متخصص در سراسر ایران

v1 روش گرفتن شناسنامه مادر ایرانی پدر خارجیسلام واسه گرفتن شناسنامه مامانم ایرانی بابام خارجی عقدنامه دارن ولی گواهی تولد ندارم باید چیکار کنم؟


سلام برمبنای ماده ۹۷۶ قانون مدنی تحت شرایطی من جمله اثبات تولد در ایران می توانید اقدام کنید بهتر است در این خصوص حضوری تشریف بیارید تا مدارک بررسی و سوالات تکمیلی از شما اخذ شود.

 

 

edalat روش گرفتن شناسنامه مادر ایرانی پدر خارجی

توصیه می شود در این راستا مواد قانونی زیر را مطالعه کنید :

براساس ماده قانونی تابعیت»»» اشخاص ذیل تبعه ایران محسوب می‌شوند:

 1. کلیه‌ی ساکنین ایران به استثنای اشخاصی که تبعیت خارجی آن‌ها مسلم باشد. تبعیت خارجی کسانی مسلم است که مدارک تابعیت آن‌ها مورد اعتراض دولت ایران نباشد؛
 2.  کسانی که پدر آن‌ها ایرانی است اعم از این که در ایران یا درخارجه متولد شده باشند؛
 3.  کسانی که در ایران متولد شده و پدر و مادر آنان غیرمعلوم باشند؛
 4.  کسانی که در ایران از پدر و مادر خارجی که یکی از آن‌ها در ایران متولد شده به وجود آمده‌اند؛
 5.  کسانی که در ایران از پدری که تبعه خارجه است به وجود آمده و بلافاصله پس از رسیدن به هجده سال تمام لااقل یک سال دیگر در ایران اقامت کرده باشند والا قبول شدن آن‌ها به تابعیت ایران بر طبق مقرراتی خواهد بود که مطابق قانون برای تحصیل تابعیت ایران مقرر است؛
 6.  هر زن تبعه‌ی خارجی که شوهر ایرانی اختیار کند؛
 7.  هر تبعه‌ی خارجی که تابعیت ایران را تحصیل کرده باشد.

تبصره: اطفال متولد از نمایندگان سیاسی و قنسولی خارجه مشمول فقره ۴ و ۵ نخواهند بود.

 

v1 آیا قرض دادن به ادارات دولتی و یا شهرداری جرم است؟

آیا شخصی که کارمند نیست و صرفا پیمانکار برای شهرداری بوده و مبلغی هم به عنوان قرض به شهردار داده که بعد بهش برگردانه مرتکب جرم شده است ؟


شهرداری معمولانیازی به قرض از اشخاص حقیقی ندارد و اصولا این عمل انجام نمیشود اگر قرض و پرداخت مبلغ از بابت رشوه نباشد جرمی محسوب نمیشود .

رشوه دادن را رشاء و رشوه گرفتن را ارتشاء می نامند و به فردی که اقدام به گرفتن رشوه میکند مرتشی و فرد رشوه دهنده را راشی می گویند

 

 

edalat آیا قرض دادن به ادارات دولتی و یا شهرداری جرم است؟

توصیه می شود در این راستا مواد قانونی زیر را مطالعه کنید:

الف) ماده ۳ قانون تشدید مجازات مرتکبین :

ارتشا اختلاس و کلاهبرداری نیز در این باره امده است که هر یک از مستخدمان و ماموران دولتی برای انجام دادن یاانجام ندادن امری که مربوط به سازمان مزبور است وجه یا مال یا سند پرداخت وجه یا تسلیم مالی را مستقیما یاغیر مستقیم قبول کند در حکم مرتشی است طبق این ماده تحقق جرم ارتباطی بااینکه مستخدم این کارررا انجام داده یانداده است ندارد .

ب)بند ۱۷ ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات اداری :

گرفتن رشوه را تخلف دانسته و برای مرتکب ان مجازات تعیین کرده است براین اساس یکی از موارد تخلفات اداری گرفتن وجوهی غیراز انچه در قوانین و مقررات تعیین شده یااخذ هرگونه مالی است که در عرف رشوه خواری تلقی میشود .باتوجه به این بند مصوب ۱۳۷۲ پرونده انان به هیات های رسیدگی به تخلفات اداری برای اعمال مجازات مناسب ارجاع خواهد شد

ج) طبق ماده ۹۱ قانون مدیریت خدمات کشوری:

اخذ رشوه و سوء استفاده از مقام اداری ممنوع بوده و استفاده از هرگونه امتیاز تسهیلات حق مشاوره هدیه و موارد مشابه در مقابل انجام وظایف اداری و وظایف مرتبط با شغل  توسط کارمندان دستگاهای اجرایی در تمام سطوح از افراد حقیقی و حقوقی به جز دستگاه های ذی ربط خود تخلف محسوب میشود .

ه) طبق ماده ۵۸۸قانون مجازات اسلامی :

هریک از داوران ممیزان و کارشناسان اعم از اینکه توسط دادگاه معین شده باشد یا توسط طرفین چنانچه در مقابل  اخذ وجه یامال به نفع یکی از ططرفین اظهار نظر یااتخاذ تصمیم کند  به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال یامجازات نقدی از سه تا دوازده میلیون ریال محکوم میشود و انچه گرفته است به عنوان مجازات مودی به نفع دولت ضبط خواهد شد

و)طبق قانون ۵۸۹قانون مجازات اسلامی :

در صورتی که قاضی به واسطه ی ارتشا حکم به مجازاتی شدید تر از مجازات مقرر در قانون داده باشند علاوه برمجازات فوق حسب مورد به مجازات مقدار زائدی که مورد حکم واقع شده است محکوم خواهند شد.

ی) طبق ماده ۵۹۲ قانون مجازات اسلامی :

رشوه دهنده علاوه بر ضبط مال ناشی از ارتشاء به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال یا تا ۷۴ ضزبه شلاق محکوم میشود .

v1 شیوه برگشت به کار درخصوص اخراج کارفرما چگونه است ؟

من به مدت ۱۷سال سال سابقه بیمه دارم و حدود ۶ سال درشرکتی فعالیت فنی در رشته ی تراشکاری داشتم متاسفانه۱۷ روز مانده به پایان قرارداد بی دلیل اخراج شدم برای بازگشت به کار شکایت کردم ک برای جواب تاریخ ۳۰ مهر ۹۸ به من ابلاغ شده لطفا جهت برگشت به کار من رو راهنمایی کنید ؟


بهترین راهکار برای جنابعالی طرح دعوی به اداره کار میباشد که اداره کار در این رابطه تازمان باقی مدت قرارداد کار شما رای به برگشت شما به سرکار می دهد .

 

edalat شیوه برگشت به کار درخصوص اخراج کارفرما چگونه است ؟توصیه می شود در این راستا مواد قانونی زیر را مطالعه کنید.

طبق ماده ۲۰ قانون کار :

کارگر باید ظرف مدت ۳۰ روز به هیات تشخیص روابط کارگر و کارفرما مراجعه کند ودرخواست بازگشت به کار را ارائه کند هیات تشخیص کارفرما را فراخوانده و در این خصوص  از وی توضیح می خواهد . اگر اخراج کارگر براساس دلایل موجه و با طی مراحل قانونی باشد کارفرما تنها موکلف به پرداخت حق  و حقوق قانونی کارگر است اما  اگر کارفرمایی دلیل موجهی برای اخراج کارگر نداشته باشد در این صورت هیات تشخیص حکم به بازگشت کارگر به محل کار خود صادر میکند

طبق ماده ۱۶۵ قانون کار: درصورتیکه هیات حل اختلاف  اخراج کارگر را غیرموجه تشخیص داد  حکم بازگشت کارگر اخراجی و پرداخت حق السعی او رااز تاریخ اخراج صادر میکند و در غیر این صورت (موجه بودن اخراج ) مشمول اخذ حق سنوات به میزان مندرج در ماده  ۲۷ قانون کار خواهد بود

تبصره :

چنانچه کارگر نخواهد به واحد مزبور بازگردد کارفرما موکلف است که براساس سابقه خدمت کارگر به نسبت هرسال ۴۵ روز مزد و حقوق به وی بپردازد.

ماده۲۷ قانون  کار :

هرگاه کارگر در انجام وظایف محموله قصور ورزد و یاائین نامه های انضباطی کارگاه را پس از تذکرات کتبی نقص نماید کارفرما حق دارد در صورت اعلام نظر مثبت شورای اسلامی کار علاوه بر مطالبات و حقوق معوقه به نسبت هر سال سابقه کار معادل یک ماه اخرین حقوق کارگر را به عنوان” حق سنوات” به وی پرداخت و قرارداد کار را فسخ نماید.

v1 مجازات ترک منزل توسط شوهرسلام شوهرم دوماهه که خونه رو ترک کرده و رفته الان من باید چیکارکنم ؟ بهترین کار چیه تواین موقعیت ؟


شکایت به ترک انفاق و مطالبه نفقه جاریه و موقعه خود و فرزندان

 

edalat مجازات ترک منزل توسط شوهرتوصیه می شود در این راستا مواد قانونی زیر را مطالعه کنید:

براساس ماده قانونی ترک انفاق»»»

طبق ماده ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی :

جرم انگاری و مجازاتی از سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس برای ان در نظر گرفته شده است .حسب مقررات این ماده :< هرکس با داشتن استطاعت مالی نفقه زن خود را در صورت تمکین ندهد یااز تادیه نفقه سایر اشخاص واجب نفقه امتناع نماید دادگاه اورا از سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس محکوم میکند

ماده ۱۱۰۷قانون مدنی در تعریف نفقه زن اشعاره :

نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب باوضعیت زن از قبیل مسکن ، البسه ، غذا، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یااحتیاج به واسطه نقصان یا مرض

براساس ماده قانونی نفقه جاریه »»» طبق ماده ۵۳ قانون حمایت از خانواده :

مصوب ۰۱/۱۲/۱۳۹۱ هرکس بیاداشتن استطاعت مالی نفقه زن خودرا در صورت تمکین او ندهد یااز تادیه نفقه سایر اشخاص واجب النفقه امتناع کند به حبس تعزیری درجه ۶ محکوم می شود تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی است در صورت گذشت وی از شکایت در هر زمان تعقیب جزایی یا اجرای مجازات موقوف می شود.( میزان حبس درجه ۶طبق ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۰۱/۰۲/۱۳۹۲ به حبس بیشتر از ۶ماه تا ۲ سال گفته می شود )

براساس ماده قانونی نفقه معوقه »»»طبق ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی :

نفقه زن در عقد دائم برعهده شوهر است و هرگونه کم و کاستی در انجام وظیفه باعث محکومیت و حتی برخورد قانونی میشود .

۱ – مطابق بند ۱ تبصره ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی اصلاحی ۱۳۸۱/۰۴/۲۹ مجمع تشخیص مصلحت نظام، ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت ۶ ماده متوالی یا ۹ ماه متناوب در مدت

 

v1 مجازات و ماده قانونی جرم رابطه نامشروعسلام ، آیا در رابطه نامشروع حکم تبعید و زندان وجود دارد؟


اگر دلیل و مدرک قانع کننده ای باشد مجازات اصلی شلاق است .

 

edalat مجازات و ماده قانونی جرم رابطه نامشروعرای وحدت رویه دیوان عالی کشور

 

خلاصه رای : اضافه بر ماده ۱۱ قانون م. ا. به فرع پنجم ص ۴۷۷ جلد ۲ تحریرالوسیله که تعزیر مرتکب هر گناه کبیره حدی را کما” یا کیفا” موکول به نظر قاضی نموده است

 

رابطه نامشروع در ماده ۶۳۲ این چنین اورده :

« هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل (بوسیدن) یا مضاجعه (همبستری و همخوابگی) شوند به شلاق تا ۹۹ ضربه محکوم می شوند و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه کننده تعزیر می شود(مجازات شلاق تعزیری معمولا ۷۵ ضربه شلاق است). »