برای شکایت ضرب و جرح در مشهد به کجا بایستی مراجعه کرد

شکایت-برای-ضرب-و-شتم

فهرست مطالب مقاله

null

برای شکایت ضرب و شتم در مشهد به کجا بایستی مراجعه کرد و مجازات قانونی اون چیه؟

با سلام، در مواردی فردی مورد ضرب و حرج قرار می گیرد. اولین قدم این است که باید به کلانتری محل مراجعه کند یا با پلیس 110 جهت صورتجلسه و گزارش تماس حاصل نماید و با حضور در کلانتری و شکایت علیه شاکی،  و تنظیم شکوائیه، پرونده به دادسرا جهت تحقیقات مقدماتی فرستاده می شود که در ماده 614 قانون مجازات اسلامی بدان اشاره شده است.

برای شکایت در مورد ضرب و جرح باید به ابتدا با 110 جهت گزارش و صورت جلسه تماس گرفت و بعد از آن در کلانتری محل جهت تنظیم شکوائیه حضور یافت.

برای شکایت در مورد ضرب و حرج عمدی که مجازات آن در ماده 614 قانون مجازات اسلامی مشخص شده است و چنین مقرر داشته است:« هر کس عمداً به دیگری جرح یا ضربی را وارد کند که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرض دایمی یا فقدان یا نقص یکی از منافع یا زوال عقل مجنی علیه گردد در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد،  چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و یا امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد، به دو تا پنج  سال حبس (حبس تعزیری درجه 5) محکوم می شود و در صورت درخواست مجنی علیه به پرداخت دیه نیز محکوم می شود. اما در صورتی که جرح وارده منتهی به ضایعات فوق نشود و آلت حرج، اسلحه و یا چاقو وامثال آن باشدمرتکب به سه ماه تا یک سال حبس محکوم می شود (حبس تعزیری درجه 6).

اولین قدم برای شخص مجنی علیه که مورد ضرب و جرح عمدی قرار گرفته، این است که با پلیس 110 تماس بگیرد تا مامورین انتظامی در محل حضور پیدا کنند و صورتجلسه آنچه ار که اتفاق افتاده است، گزارش کنند، در مرحله دوم شخصی که مورد ضرب و جرح قرار گرفته است، با مراجعه به کلانتری به عنوان شاکی نسبت به تنظیم شکوائیه  و نسبت به اخذ نامه مراجعه به پزشکی قانونی از کلانتری اقدام می کند و  اگر شاهدی در این زمینه دارد به کلانتری جهت اظهاراتش فرا می خواند، که پرونده به داسرای محل وقوع جرم ارجاع می شود که توسط واحد ارجاع به یکی از شعب بازپرسی و دادیار ارجاع داده می شود، وقت رسیدگی از جانب مدیر دفتر به طرفین دعوا ابلاغ می شود، که در وقت مقرر حضور یابند، اگر متشاکی که از آن به عنوان متهم یاد می شود، در وقت مقرر حضور نیابد برای بار دوم احضار می شود و اگر حضور نیافت نتیجه عدم حضور وی جلب است. در این صورت جلسه رسیدگی با حضور طرفین تشکیل و اظهارات آنان توسط دادیار یا بازپرس استماع می شود و دفاعیات متهم نیز مکتوب می گردد و اگر شاهدی هم وجود داشته باشد، اظهارات شهود نیز استماع می شود. هر یک از شاکی و متشاکی می توانند وکیل به همراه خود داشته باشند، پس از انجام این مراحل و انجام تحقیقات مقدماتی، به تشخیص دادیار یا بازپرس با توجه به محتویات پرونده و ادله موجود قرار منع تعقیب یا قرار مجرمیت (قرار جلب به دارسی) صادر می شود. که کیفرخواست صادره توسط دادستان در در غیاب وی توسط دادیار اظهار نظر تایید می گردد و به دادگاه کیفری 2 ارجاع می شود. وقت رسیدگی توسط مدیر دفتر دادگاه به طرفین ابلاغ می شود و بعد از حضور طرفین و نماینده دادستان در جلسه، تفهیم اتهام نسبت به جرم ارتکابی مندرج در کیفرخواست به متهم از سوس قاضی رسرگی کننده صورت می گیرد و بعد از تنظیم صورتمجلس قاضی رسیدگی کننده ظرف مدت یک هفته اقدام به صدور و انشای رای می نماید

چنانچه از پاسخ اینجانب راضی بودید و نیاز به مشاوره تلفنی دیگری دارید با شماره ۰۹۱۲۹۱۷۰۴۶۸ تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی فوری
با تکمیل فرم ظرف نیم ساعت با شما تماس گرفته میشود