اسناد تجاری و چک و سفته | فرق مسئولیت ظهرنویس با مسئولیت ضامن

اسناد-تجاری-و-چک-و-سفته

فهرست مطالب مقاله

اسناد-تجاری-و-چک-و-سفته

اسناد تجاری و چک و سفته | فرق مسئولیت ظهرنویس با مسئولیت ضامن

اسناد تجاری اسنادی هستند که برای پرداخت وجه در راس موعد مقرر دریافت می شود،در ماده۱۲۸۶قانون مدنی آمده است سند عبارتست از هر نوشته ای که در مقام دعوی قابل استناد باشد.

اسناد تجاری و چک و سفته

در اسناد تجاری با توجه به مقررات مواد ۲۳۶ ، ۲۳۷،۲۳۸،۲۴۵ ،۲۴۷،۲۴۹،۲۸۶،۲۸۹ ،۳۰۹، ۴۰۳ و (رای وحدت رویه شماره ۵۹۷ مورخ ۱۲/۳/۷۴ هیات عمومی دیوان عالی کشور ، میان ضامن و ظهر نویس اسناد تجاری تفاوت وجود دارد..

زیرا :

اولاٌ : اسناد تجاری به صرف ظهر نویسی به غیر واگذار و منتقل می شوند و ظهر نویسان منفرداٌ و مجتماٌ در قبال دارنده سند تجاری از مسئولیت تضامنی دارند، در حالیکه در مورد ضمانت، ضامن، انتقال دین مصداق ندارد .

ثانیاٌ: شرط استفاده دارنده اسناد تجاری از مسئولیت تضامنی ظهر نویسان، موکول به رعایت مواد ۲۸۶ لغایت ۲۸۸ قانون تجارت در مواعد و مهلت های ذکرشده در آن موادمی باشد،در حالی که در ضمان، رعایت مهلت های مذکورضروری نیست.

ثالثاٌ : ضامن فقط نسبت به کسی که ازاو ضمانت کرده، به اتفاق مدیون اصلی، در قبال دارنده سند تجاری مسئولیت تضامنی در قبال دارنده اسناد تجاری مسئولیت تجاری دارند .

در نتیجه دعوای دارنده برات علیه ظهر نویسان،به لحاظ خارج از موعد بودن اعتراض، مسموع نبوده و مردود است،

لیکن ضامن و مدیون اصلی به رغم مقررات قانون مدنی،تضامناٌ به پرداخت وجه سند تجاری محکوم می شوند .

با ارجاع هر پرونده پس از بررسی اولیه از میان وکلای خبره به وکیل متخصص در آن امور ارجاع میگردد :

اسامی وکلای وکیل نوین :

۱ – وکیل محمد باقر بهروش ( قاضی بازنشسته )

۲ – وکیل دکتر حمید رضا گوهریان ( عضو هیئت علمی دانشگاه استاد و مدیر گروه دانشکده حقوق )

وکیل نوین با تخصصی کردن پرونده ها گام مهمی در جهت موفقیت در دادگاه ها برداشته است ، با تماس و مراجعه هر شهروند ایرانی  به شماره های اعلام شده بلافاصله تشکیل پرونده گردیده و وکیل متخصص در آن حیطه متناسب با نوع پرونده شما معرفی میگردد .در حین روند پرونده به پیگیری های مختلف توسط وکلا و کارشناسان دیگر نظر سنجی هایی صورت میپذیرد که در صورت عدم رضایت شما وکیل معین شده بر روی پرونده تعویض میگردد ، این امر باعث میشود علاوه بر بالا بردن تسریع در روند پرونده وکیل معین شده دارای تجارب بالا و پاسخگویی مناسب به موکل را دارا باشد .

 

مشاوره حضوری رایگان و یا مشاوره تلفنی با وکیل چک و سفته

تنها کافیست فرم ذیل را پر کنید ظرف حداکثر نیم ساعت باشما تماس گرفته میشود و نزدیک ترین وکیل به شما معرفی میگردد  .

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

7 پاسخ

 1. بنده از طریق یکی از دوستانم در شهر مشهد ضامن یکی از بستگانم شدم یعنی من از دوستم خواهش کردم که ضمانت وام ایشان را برعهده بگیرند. در حال حاضر فامیل بنده اقساطش رو پرداخت نمی کنه و من هم به دلیلی اینکه دوستم متضرر نشود باید اقساط آن را که از حساب ضامن برداشت می کنند، به حسابش واریز نمایم. سوال: 1- چگونه می توانم از این فامیل ما که اقساطش را پرداخت نمی کند شکایت کنم؟ (لازم به ذکر است که شعبه موردنظر تمامی فیش های برداشت اقساط رو به ما داده و تایید کرده است.)
  2- اگر بخواهم از وکلای مجرب مجموعه ی محترم شما اسفاده کنم چقدر زمان و هزینه می برد؟
  در خاتمه بنده حکم محکومیت وام گیرنده رو می خوام. ممنون می شم راهنمایی بفرمایید. با احترام.

  1. شما امکان طرح دعوا علیه وام گیرنده رو ندارید. می بایست دعوا از جانب ضامن مطرح شود. حتی اگر شما مستقیم وام را پرداخت کرده اید چون اذن از وام گیرنده نداشته اید امکان مطالبه نداشتید. ولی اگر از حساب ضامن کم شده است و بعد شما به ضامن پرداخت کردید نباید وام گیرنده یا دادگاه از این امر مطلع شوند. حتما حضورا مراجعه نمایید تا بیش از این متضرر نشوید.

 2. سلام وقت بخیر . بنده فروردین 96 مبلغ 7/500 به شخصی به مدت دو ماه پول قرض دادم که قرار شد به ازای این دو ماه هم خسارت طلای فروخته شده و ضرر پول رو به مبلغ 15 میلیون تومان بده. که تا الان هیچ پول و ضرری از ایشان به بنده پرداخت نشده. و در قبال مبلغ فوق دو برگ سفته 20 میلیون تومانی گرفته شد. تصمیم دارم سفته رو اجرا بزارم . ما ساکن تهرانیم و ایشون ساکن شیراز. ممنون میشم راهنماییم کنید. و هزینه دادگاهی و دادرسی و غیره رو که باید پرداخت بشه رو هم بگید ممنون میشم.و یکی دیگه اینکه اگر بنده همه کارهارو به یک وکیل بسپارم تا سفته ها رو وصول کنه ، امکانش برام هست ؟ حق الزحمه وکیل هم از مبلغی که سفته پول شد برداشت کنه ؟

  1. سلام. در سفته محل پرداخت را تهران تعیین کنید تا از هزینه راه و سختی راه رهایی یافته و دادگاه های تهران صالح باشد. در خصوص هزینه دادخواست و سایر هزینه ها حدودا مبلغ پانصد هزار تومان هزینه دادرسی و … می بایست پرداخت گردد. در صورتی که تمایل داشته باشید اموال ایشان قبل از صدور حکم توقیف گردد هزینه اندکی متفاوت خواهد بود .

 3. سلام. من سفته بابت حسن اجرای کار دادم. الان کارفما به اجرا گذاشته؟ چیکار باید بکنم؟ وکیل متخصص در این زمینه دارید به من معرفی کنید؟

  1. سلام با شماره ۰۰۹۱۵۱۰۲۶۸۹۷ تماس بگیرین تا وکلا و کارشناسان متخصص وکیل نوین راهنماییتون کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی فوری
با تکمیل فرم ظرف نیم ساعت با شما تماس گرفته میشود