جرایم رایانه ای هر فعل و يا ترک فعل غير قانوني است که به وسيله رايانه ایجاد شده و در قانون برای آن مجازات تعیین شده است.

مجازات جرایم رایانه ای و انواع آن

در زمان حاضرفناورى اطلاعات و ارتباطات نوین ، مسئله جدیدى ایجاد کرده که آن پاسخگویى‏ به سوء استفاده‏هایى است که ممکن است از فضاى مرتبط با رایانه و فضای مجازی به عمل مى‏ آید. جرايم رايانه اي جرايمي سازمان يافته مي باشند كه از طريق اشخاص حرفه اي و با سواد انجام مي شوند ولی مجازات جرائم رايانه اي امروزه براي مجازات مجرمين كافي نمي باشد. چون هر روز جرم جديدي به وجود مي آيد كه براي مجازات آنها نياز به قوانين جديد داريم همانگونه كه جرايم اينترنتي هميشه درحال روز شدن هستند. بايستي تلاش كرد تا بتوان با به روز شدن جرايم هرساله قوانيني را كه در زمينه جرايم جديد قابل اعمال باشد ارائه كرد چون رايانه و اينترنت هميشه شكل ها ي مختلفي به خود مي گيرند. براي پيشگيري از اين جرايم مي بايست همه دستگاه ها تلاش كنند و مردم نيز توصيه هاي مسئولين را در اين مورد  جدي بگيرند و در هنگام استفاده از اينترنت و رايانه مورد توجه قرار دهند تا مورد سوء استفاده ديگران قرار نگيرند .

جرايم کامپيوتري را مي توان به سه دسته تقسيم نمود :

الف) جرايمي  که در آنها رايانه و تجهيزات جانبي آن موضوع جرم واقع مي شوند مانند سرقت، تخريب و غيره. این جرایم، جرایم رایانه ای سنتی نام دارند. ب) جرايمي که در آنها کامپيوتر به عنوان ابزار وسيله توسط مجرم براي ارتکاب جرم به کار گرفته مي شود. ج) جرايمي هستند که مي توان آنها را جرائم کامپيوتري محض ناميد. اين نوع جرائم فقط در دنياي مجازي به وقوع مي پيوندند. اما آثار آنها در دنياي واقعي ظاهر مي شود، مانند دسترسي غير مجاز به سيستم هاي کامپيوتري.

تعریف:

سوء استفاده از کامپيوتر شامل هر رفتار غير قانوني غير اخلاقي يا غير مجاز مربوط به پردازش اتوماتيک و انتقال داده هاست. یعنی «هر فعل و يا ترک فعل غير قانوني که يا به وسيله رايانه و يا با اخلال در سيستم هاي رايانه اي و يا نفوذ در سيستم هاي رايانه اي ایجاد شده، را گویند که به موجب قانون براي آن مجازات تعيين شده را جرم رايانه اي گويند. هر جرمي كه قانونگذار به صراحت رايانه را به منزله موضوع يا وسيله جرم جزء ركن مادي آن اعلام كرده باشد يا عملاً رايانه به منزله موضوع يا وسيله ارتكاب جرم در آن نقش داشته باشد».

دسترسی غیر قانونی:

دسترسی غیرقانونی عبارت است  از دسترسی به بخش یا کل یک سیستم کامپیوتری بدون داشتن حق و مجوز این کار است؛ جلوگیری غیرقانونی از دسترسی به داده های شخصی با استفاده از ابزار تکنولوژیک ازخارج و یا در داخل یک سیستم کامپیوتری؛ مداخلات اطلاعاتی همچون آسیب رساندن، حذف، جایگزینی، تخریب و یا سرکوب و توقیف داده های کامپیوتری بدون مجوز؛ مداخله در سیستم ها شامل انسداد و توقف جدی و بدون حق عملکرد سیستم های کامپیوتری با آسیب رساندن، حذف، جایگزینی، تخریب و یا توقیف داده های کامپیوتری؛ سوءاستفاده از دستگاه ها؛ جعل هویت و کلاهبرداری الکترونیک.
    

به یاد داشته باشید که اگر می خواهید در پرونده های کیفری

سریع تر به نتیجه دلخواهتان برسید، بهتر است از وکلای

کیفری خبره استفاده کنید.

انواع جرم هاي رايانه اي:

۱-هك كردن:

عبارتست از نفوذ به يك سيستم كامپيوتري بدون داشتن مجوز، مالكيت يا صلاحيت لازم. هك كردن يعني غلبه كردن بر سيستم هاي امنيتي يك سيستم كامپيوتري براي دسترسي غير قانوني به اطلاعات ذخيره شده در اين سيستم كامپيوتري. لو رفتن رمز عبور به قصد دسترسي به اطلاعات خصوصي افراد يك سازمان يكي از رايج ترين تخلفات رايانه اي است

۲-فيشينگ:

عبارتست از تلاش براي بدست آوردن اطلاعاتي مانند رمز عبور، شناسه عبور و جزئيات كارت اعتباري با جا زدن خود به عنوان يك منبع قابل اعتماد.

۳-ويروس هاي كامپيوتري:

ويروس هاي كامپيوتري (شامل ويروس ها و نرم افزار هاي جاسوسي و…) در حقيقت نرم افزارهايي هستند كه خود را تكثير و منتشر مي كنند و كامپيوترهاي موجود در يك شبكه را بدون اطلاع كاربران آلوده كرده و به آنها صدمه مي زند. ويروس ها از طريق فايل هاي سيستم يك شبكه كامپيوتري، اينترنت يا هر وسيله نقل انتقال اطلاعات وارد كامپيوترهاي ديگر مي شوند.

۴-هويت جعلي:

هويت جعلي يا خود را به جاي كس ديگر جا زدن يكي از جديدترين كلاهبرداري هايي است كه به كمك آن پول هاي زيادي ربوده شده و سودهاي كلاني نصيب كلاهبرداران مي شود. در اين شيوه كلاهبردار خود را به جاي مالك چيزي جا مي زند يا از هويت شخص ديگري براي بدست آوردن كالا يا خدمات مورد نياز خوداستفاده مي كنند قانون انواع مختلف جرائم رايانه اي همه در يك چيز مشتركند و آن هم بهره برداري غير قانوني از فناوري جديد رايانه اي و ارتباطات براي فعاليت هاي خلاف كارانه است.

محتواي جرايم رايانه اي:

الف) محتوا علیه عفت واخلاق: مواردی چون اشاعه فحشاء و منکرات، تحریک، تشویق، ترغیب، تهدید یا دعوت به فساد و فحشاء و ارتکاب جرایم منافی عفت یا انحرافات جنسی، انتشار، توزیع و معامله محتوای خلاف عفت عمومی ( مبتذل و مستهجن )، تحریک ، تشویق، ترغیب، تهدید یا تطمیع افراد به دستیابی به محتویات مستهجن و مبتذل و استفاده ابزاری از افراد در تصاویر و محتوا و تحقیر و توهین به جنس زن، تبلیغ تشریفات و تجملات نامشروع و غیرقانونی ب)محتوا محتوا علیه امنیت وآسایش عمومی: مواردی چون تشکیل جمعیت، دسته، گروه در فضای مجازی ( سایبر) با هدف برهم زدن امنیت کشور و انتشار محتوایی که از سوی شورای عالی امنیت ملی منع شده باشد. ج) علیه مقدسات اسلام: از قبیل ، ارائه محتوای الحادی و مخالف موازین اسلامی، اهانت به دین مبین اسلام و مقدسات آن، اهانت به هر یک از انبیاء عظام یا ائمه طاهرین (ع)، تبلیغ به نفع حزب گروه یا فرقه منحرف و مخالف اسلام، نقل مطالب از نشریات و رسانه‌ها و احزاب و گروه‌های داخلی و خارجی منحرف و مخالف اسلام به نحوی که تبلیغ از آن‌ها باشد، د)محتوا علیه مقامات ونهادهای دولتی: اهانت و هجو نسبت به مقامات، نهادها و سازمانهای حکومتی و عمومی، افترا به مقامات، نهادها و سازمانهای حکومتی و عمومی ه)  محتوا برای ارتکاب جرایم رایانه‌ای : مواردی از قبیل انتشار یا توزیع و در دسترس قرار دادن یا معامله داده‌ها یا نرم افزارهایی که صرفاً برای ارتکاب جرایم رایانه‌ ای به کار می رود، فروش انتشار یا در دسترس قرار دادن غیرمجاز گذرواژه ها و داده هایی که امکان دسترسی غیرمجاز به داده‌ها یا سامانه‌های رایانه‌ ای یا مخابراتی دولتی یا عمومی را فراهم می کند، انجام هرگونه فعالیت تجاری و اقتصادی رایانه‌ ای مجرمانه مانند شرکتهای هرمی، ایجاد مراکز قمار در فضای مجازی و) امور سمعی و بصری و مالکیت معنوی: مواردی از قبیل اساس انتشار و سرویس دهی بازیهای رایانه ا‌یی دارای محتوای مجرمانه، معرفی آثار سمعی و بصری غیرمجاز به جای آثار مجاز، عرضه تجاری آثار سمعی و بصری بدون مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تشویق و ترغیب به نقضحقوق مالکیت معنوی ز) محتوای دعوت کننده به جرم: از جمله انتشار محتوای حاوی تحریک ، ترغیب، یا دعوت به اعمال خشونت آمیز و خودکشی، تبلیغ و ترویج مصرف مواد مخدر، مواد روان گردان و سیگار، باز انتشار و ارتباط ( لینک ) به محتوای مجرمانه تارنماها و نشانی‌های اینترنتی مسدود شده ، نشریات توقیف شده و رسانه‌های وابسته به گروه‌ها و جریانات منحرف و غیر قانونی، تشویق تحریک و تسهیل ارتکاب جرائمی که دارای جنبه عمومی هستند هر گونه توزیع و آموزش استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره.

 آثار مخرب جرایم رایانه ای:

اعتیاد مجازی:

اعتیاد مجازی، استفاده بیش از حد از اینترنت است تا آنجا که بدون استفاده از آن فرد احساس کمبود می کند و روابط او با محیط متأثر از استفاده مکرر و دیوانه وار فرد شده از حالت عادی خارج می شود.

بحران هویتی:

هویت، واجد سه عنصر است: شخصی، فرهنگی و اجتماعی، که هریک در تکوین شخصیت فرد نقش مهمی را ایفا می کنند. در مقایسه ها، هویت شخصی، ویژگی بی همتای فرد را تشکیل می دهد و هویت اجتماعی در پیوند با گروه ها و اجتماعات مختلف قرار می گیرد.

انحرافات جنسی:

از جمله آثار مخرب جرائم رایانه ای به وجود آمدن انحرافات جنسی است . اینترنت بخاطر اینکه در روابط جنسی آزاد اندیش میباشد موجب بوجود آمدن هرزگی و شهوت پرستی و رواج آن گردیده است.

تعریف جرم دسترسی غیرمجاز :

بر اساس قانون هركس به طور غیرمجاز به داده‌ها یا سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی كه به‌وسیله تدابیر امنیتیحفاظت‌ شده‌ است دسترسی یابد، مرتكب دسترسی غیر مجاز محسوب می شود. در برخی جرایم مثل كلاهبرداری یا جعل مجازات ماموران دولتی تشدید می شود در جرایم رایانه ای نیز همینطور است و چنانچه مأموران دولتی كه مسئول حفظ داده‌های سری مقرر در ماده (۳) قانون جرایم رایانه ای یا سامانه‌های مربوط هستند و به آنها آموزش لازم داده شده است یا داده‌ها یا سامانه‌های مذكور در اختیار آنها قرار گرفته است بر اثر بی‌احتیاطی، بی‌مبالاتی یا عدم رعایت تدابیر امنیتی موجب دسترسی اشخاص فاقد صلاحیت به داده‌ها، حاملهای داده یا سامانه‌های مذكور شوند مجازات شدیدتری خواهند داشت.

مجازات جرم دسترسی غیرمجاز :

مطابق قانون مرتكب دسترسی غیر مجاز به حبس از نود و یك روز تا یك‌سال یا جزای نقدی از پنج میلیون  ریال تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهدشد.

تعریف شنود غیر مجاز:

با توجه به نکات مندرج در قانون هر كس به طور غیرمجاز محتوای در حال انتقال ارتباطات غیرعمومی در سامانه‌‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا امواج الكترومغناطیسی یا نوری را شنود كند، مرتكب شنود غیرمجاز تلقی می شود. مجازات جرم شنود غیرمجاز: مرتكب جرم شنود غیرمجاز به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهدشد.

معرفی جاسوس رایانه‌ای :

هر كس به طور غیرمجاز نسبت به داده‌های سری درحال انتقال یا ذخیره‌ شده در سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا حاملهای داده مرتكب اعمال زیر شود جاسوس رایانه ای تلقی می‌گردد.

در صورت نیاز به وکیل مرتبط با پرونده‌های جرایم رایانه ای می توانید از مشاوره حقوقی

 مجموعه وکلای کیفری خبره درسامانه تخصصی وکیل نوین  از طریق ارسال

فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی و حضوری بهره مند شوید:

 ۰۲۱۲۲۲۲۱۶۶۳ – ۰۹۱۲۹۱۷۰۴۶۸- ۰۵۱۳۶۱۴۴۶۴۴

 مجازاتهای جاسوس رایانه ای :

الف) مجازات مصداق اول جاسوس رایانه ای عبارت است از بیست میلیون ریال تا شصت میلیون ریال یا هر دو مجازات. ب) مجازات مصداق دوم جاسوس رایانه ای عبارت است از حبس از دو تا ده سال ج)  مجازات مصداق سوم جاسوس رایانه ای عبارت است از حبس از پنج تا پانزده سال

تشدید مجازات ماموران دولتی در جرائم رایانه ای :

در برخی جرایم مثل كلاهبرداری یا جعل مجازات ماموران دولتی تشدید می شود در جرایم رایانه ای نیز همینطور است و چنانچه مأموران دولتی كه مسئول حفظ داده‌های سری مقرر در ماده (۳) این قانون یا سامانه‌های مربوط هستند و به آنها آموزش لازم داده شده است یا داده‌ها یا سامانه‌های مذكور در اختیار آنها قرار گرفته است بر اثر بی‌احتیاطی، بی‌مبالاتی یا عدم رعایت تدابیر امنیتی موجب دسترسی اشخاص فاقد صلاحیت به داده‌ها، حاملهای داده یا سامانه‌های مذكور شوند مجازات شدیدتری خواهند داشت. بر اساس ماده ۵ قانون جرایم رایانه ای این اشخاص به مجازات زیر محكوم می شوند: حبس از نود و یك روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات. بعلاوه این اشخاص به انفصال از خدمت از شش ماه تا دو سال نیز محكوم خواهندشد. جرایم رایانه ای یکی از پدیده های نوظهوری است که گرچه برخی از جرایم آن شباهت هایی با جرایم سنتی دارد، اما تفاوت هایی در روش و ماهیت و نوع جرم دارد که از لحاظ جرم شناسی و کیفرشناسی و حقوق کیفری پژوهش های جدیدی را می طلبد.

سامانه تخصصی وکیل نوین با همکاری مجموعه وکلای کیفری خبره

پرونده های شما را در کوتاهترین زمان به نتیجه دلخواهتان می رساند.

جرایم رایانه ای به چه معناست؟ جرایم رایانه ای به چند دسته تقسیم میشوند؟ دسترسی غیر قانونی چیست؟ محتوای جرائم رایانه ای چیست؟ جرائم رایانه ای چه آثاری دارد؟ منظور از دسترسی غیر مجاز چیست؟ مجازات جرم دسترسی غیر مجاز چیست؟ منظور از شنود غیر مجاز چیست؟ جاسوس رایانه ای چیست؟ مجازاتهای جاسوس رایانه ای چیست؟

8 دیدگاه

 • مهسا بانو
  مهسا بانو

  با سلام. من حدود یک ماهی است که یک آقایی توی تلگرام برام استیکرها و عکس ها و گیف ها و ویدئوهای مبتذل می فرسته. شمارمو هم داره. چند بار بلاکش کردم باز با یه شماره جدید بهم پی ام می ده. میتونم شکایت کنم؟ چقدر طول می کشه؟

  • صالحه رضائی
   صالحه رضائی

   سلام. بله. عملی که این اقا انجام می دهد هم مصداق مزاحمت است و هم مصداق ارسال عکس های مستهجن. طبق ماده ١٤ قانون جرایم رایانه ای : “هرکس به وسیله سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده، محتویات مستهجن را تولید، ارسال، منتشر، توزیع یا معامله کند یا به قصد ارسال یا انتشار یا تجارت تولید یا ذخیره یا نگهداری کند، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.” از آنجایی که این اقا این عکس ها و صور را فقط برای شما ارسال می کند، فقط به جزای نقدی محکوم می شود و اگر ثابت شود به افراد دیگری هم ارسال می کرده، هم جزای نقدی و هم حبس محکوم خواهدشد. شما میتوانید از ایشان شکایت کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه شکایت و مرجع صالح و فرآیند رسیدگی می توانید تلفنی با شماره ۳۶۱۴۴۶۴۴ تماس گرفته یا در صورت تمایل برای تسریع در شکایتتان می توانید حضورا به موسسه مراجعه فرمایید.

 • سارا جون
  سارا جون

  آیا پی ام دادن متوالی در دایرکت اینستاگرام جرم است؟ اگر من راضی نباشم؟

  • صالحه رضائی
   صالحه رضائی

   سلام. بله جرم مزاحمت است و شکایت از طریق پلیس فتا قابل پیگیری می باشد.

 • amir
  amir

  آیا دزدیدن کیس کامپیوتر یک جرم رایانه ای است و چه مجازاتی دارد؟

  • صالحه رضائی
   صالحه رضائی

   با سلام. این جرم از جرایم رایانه ای سنتی است و آنچه که امروزه به عنوان جرم رایانه ای در قانون آمده است، مشمول این جرم نیست بلکه مجازات آن، مجازات سرقت تعزیری است.

 • تهرانی
  تهرانی

  سلام و روز بخیر ببخشید سوالی داشتم فردی برای دوست من در فضای مجازی مزاحمت ایجاد میکنند و بسیار شدید فحاشی میکنند و همچنین در این میان به سپاه و سپاهیان نیز توهین و هتک حرمت کردند، همچنین فیلم دوست من رو بدون اجازه در کانالشون قرار دادند و مورد تمسخر قرار دادند و عنوان کردند که بزودی استیکرهایی ازشون میسازند، سوال بنده این هست که ما در صورت شکایت و پیگیری انتظار چه مقداراز مجازات رو باید داشته باشیم؟ و اینکه ایا استفاده از تلگرام خود جرم محسوب می شود؟

  • somaye.rad
   somaye.rad

   سلام میزان مجازات مطمئنا با توجه به اثبات و ادله و انچه اثبات میشود متفاوت خواهد بود و بستگی به میزان جرم دارد

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *