سوالات مربوط به ملک خود را از وکلای متخصص بپرسید تا با ارائه راه حلهای دقیق و درست هرچه زودتر به نتیجه مطلوب برسید.

سوالات مربوط به ملک از گروه وکلای وکیل نوین

سندي داريم كه به نام اخوي است، الان ميخواهيم برويم به نام خودمان بزنيم ولي ايشان قبول نميكند، با اينكه ما قولنامه داريم. فعلاً گفته‌اند راهي ندارد. ميخواستم ببينم تكليف ما چيست؟

پاسخ :

شما ميتوانيد دادخواست تنفيذ قولنامه و اثبات مالكيت و الزام به تنظيم سند به ميزان سهام خود از طريق دادگاه صالح بنماييد . خیلی از املاک به صورت قولنامه ای فروخته میشود و خیلی ها از قبل انقلاب اسلامی به اشخاص به ارث رسیده اند که حتی هیچ سندی را ندارند . اگر قولنامه قبل از سال ۷۰ میباشد از طریق ماده ۱۴۷ قانون ثبت .اگر بعد از آن و یا حتی قبل از آن باشد از طریق اقامه دعوی تنفیذ قولنامه و الزام به تنظیم سند به طرفیت مالك رسمی و واسطه‌ها.  

جهت ارتباط با سامانه وکیل نوین با شماره های :

۰۹۱۲۹۱۷۰۴۶۸ – ۰۹۱۵۱۰۲۶۸۹۷ – ۰۹۱۵۶۲۲۲۲۱۳ تماس حاصل فرمایید.

سامانه وکیل نوین در شهر های :

تهران – کرج – اسلامشهر – شهریار – مشهد – اصفهان – کرمان  -کرمانشاه – یزد -شیراز – اراک

در هریک از این شهر ها دفتر فعال جهت مشاوره حضوری دارد .

چندی از سوالات از گروه وکلای نوین

زمینی را چند سال پیش معامله کرده بودم و بابت آن ۴ چک به فروشنده پرداخت کردم که قرار بر این شد که دو فقره چک آخر را هر زمان که سند قطعی به نام زده شد آنها را وصول کند این موضوع در قولنامه هم قید شده است. ولی از آن موقع دو سال گذشته و در این مدت چندین بار به ایشان گوشزد کرده‌ بودم ولی متاسفانه نه تنها سند به نام نزدند بلکه چکها را خرج کرده‌اند و چکها برگشت زده شده‌اند. از لحاظ حقوقی چه کار باید کرد؟

پاسخ :

اگر کسی که چک‌های شما در ید وی می‌باشد شکایت نمود، قرارداد تنظیمی را ارائه نمایید که فروشنده زمین حق خرج کردن چک‌ها را نداشته است و ضمناً می‌توانید تقاضای تنظیم سند زمین را هم از طریق دادگاه حقوقی نمایید.
زمینی به صورت قولنامه‌ای خریداری و به همان صورت فروخته شده است. آخرین فردی كه زمین را خریداری نموده در حال حاضر دادخواستی تنظیم نموده مبنی بر الزام به تنظیم سند، با توجه به اینكه سندی در كار نبوده اكنون تكلیف چیست؟

پاسخ :

 آخرين خريدار دعوی الزام به تنظيم سند را بايد به طرفيت كسی مطرح كند كه سند رسمی به نام ايشان می باشد و همه كسانی كه قبل از  آخرین خریدار تا فردی كه سند به نام اوست در معامله دخيل بوده‌اند، بنابراين شما نيز بايد طرف دادخواست وی باشيد.
 منزلي را ۶ ماه پيش خريده‌ام و قرار شد فروشنده در محضر به صورت وكالتي منزل انتقال دهد اكنون در محضر حاضر نمي شود ، حال بايد به چه مرجعي شكايت كنم؟

پاسخ :

 بايد دادخواست الزام به تنظيم سند به محاكم حقوقی داده شود.
منزلي را ۶ ماه پيش خريده‌ام و قرار شد فروشنده در محضر به صورت وكالتي منزل انتقال دهد اكنون در محضر كه حاضر نميشود علاوه بر آن كنتور برق منزل هم قسطي بوده و حدود چهارصد هزار تومان هم قبض پرداخت نشده دارد كه قبلاً اعلام نكرده بود، حال بايد به چه مرجعي شكايت كنم؟

پاسخ :

بايد دادخواست الزام به تنظيم سند به محاكم حقوقي داده شود.
زميني در محدوده شهيد محلاتي كه مدرك قولنامه داشت و آن را از طريق صاحب قبلياش به صورت وكالتي خريداري كردم. اين زمين ۴۵ متر است در صورتي كه در قولنامه ۵۵ متر به من فروخته شده و صاحب قبلياش ميگويد ۱۰ متر توي كوچه افتاده و زمين شما ۴۵ متر است و به همين خاطر ۴۵ متر زمين به نام من زده شده. اين زمين در محدوده اتوبان واقع شده ولي اطرافش خانه ساخته شده است. سوالم اين است آيا با سندي كه داريم يعني قولنامه و وكالت من با مشكل مواجه نميشوم و زمين معتبر است؟ اگر زمين من يك روزي وارد فضاي سبز شد يا جزء خيابان شد آيا ميتوانم پولي از شهرداري بگيرم يا خير؟آيا اين سند معتبر است يا خير؟

پاسخ :

اولاً طبق ماده ۳۵۵ قانون مدني شما حق فسخ داريد مگر اينكه طرفين به زياده يا نقيصه تراضي نماييد. و يا زمين را به همين وضعيت قبول نماييد. ثانياً شما با همين اسناد عادي و وكالتي كه داريد اگر وكالت شما از مالك رسمي است با اقامه دعوي در دادگاه ميتوانيد مالك رسمي را ملزم به تنظيم سند رسمي نماييد. ثالثاً اگر روزي در فضاي سبز واقع شد حق مطالبه ارزش آن را از شهرداري داريد البته اگر مدارك شما مشكل قانوني نداشته باشد. به هر حال بايد مدارك قانوني براي اثبات مالكيت داشته باشيد كه پيشنهاد ميشود براي تنظيم سند اقدام نماييد.
زميني به صورت قولنامه‌اي خريداري و به همان صورت فروخته شده است. آخرين فردي كه زمين را خريداري نموده در حال حاضر دادخواستي تنظيم نموده مبني بر الزام به تنظيم سند، با توجه به اينكه سندي در كار نبوده اكنون تكليف چيست؟

پاسخ :

آخرين خريدار دعوي الزام به تنظيم سند را بايد به طرفيت كسي مطرح كند كه سند رسمي به نام ايشان ميباشد و همه كساني كه قبل از خودش تا فردي كه سند به نام اوست در معامله دخيل بوده‌اند، بنابراين شما نيز بايد طرف دادخواست وي باشيد.
 سندي داريم كه به نام اخوي است، الان ميخواهيم برويم به نام خودمان بزنيم ولي ايشان قبول نميكند، با اينكه ما قولنامه داريم. فعلاً گفته‌اند راهي ندارد. ميخواستم ببينم تكليف ما چيست. لطفاً راهنمايي كنيد.

پاسخ :

شما ميتوانيد دادخواست تنفيذ قولنامه و اثبات مالكيت و الزام به تنظيم سند به ميزان سهام خود از طريق دادگاه صالح بنماييد.

2 دیدگاه

 • احمد خانی
  احمد خانی

  در صورتیکه خانه ای که متلق به فروشنده نبوده است فروخته شده باشد چه باید کرد؟

  • صالحه رضائی
   صالحه رضائی

   باسلام. در صورتیکه ملک متعلق به فروشنده نبوده است شما میتوانید شکایت کیفری علیه ایشان تنظیم کرده و شکایت شما باید فروش مال غیر و در حکم کلاهبرداری است که در نهایت ضمن استرداد وجه شما و مطالبه ضرر و زیان به مجازات حبس محکوم خواهند شد.

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *