سهم الارث زمانی معنا ومفهوم پیدا می‌کند که شخصی فوت کند و ماترکی (ارثیه) از وی باقی بماند .

سهم الارث

آیا پدر و مادر،قبل از فوت می توانند اقدام به تقسیم ارثیه کنند؟
اگر والدین قبل از فوت اقدام به تعیین سهم برای اولاد نمایند این موضوع در قالب عنوان ارث نمی‌گنجد. والدین می‌توانند قسمتی یا هر میزان از اموال و املاک خود را به یک یا چند نفر از فرزندانشان یا هر کس دیگری در قالب عقود دیگری مانند هِبه ،صُلح ، هدیه ، فروش یا به اشکال حقوقی دیگری واگذار نمایند. همچنین می‌توانند وصیت کنند که بعد از فوت آنها، قسمتی از اموال را به کسی دیگر غیر از فرزندان آنها واگذار شود.البته اگردر قالب وصیت باشد این وصیت فقط تا ۳/۱ (یک سوم )کل ارثیه نافذ است مگر اینکه کلیه وراث آنرا تنفیذ و تایید نمایند.(والا نسبت به مازاد ۳/۱ وصیت باطل و بلا اثر است) پدر و مادر می‌توانند ارثیه خود را حتی به غیر از ورثه وصیت نمایند: مثلا برای امور خیریه یا یکی از همسایگان و… بنابراین اگر والدین قبل از فوت برای جلوگیری از هر گونه نزاع احتمالی قصد دارند که به یکی از روش‌هایی که گفته شده اقدام نمایند بایستی از طریق ثبت و صدور سند رسمی اقدام کنند. (برای استحکام رابطه حقوقی و جلوگیری از هر گونه طرح دعوا احتمالی )

6 دیدگاه

  • abas
    abas

    از یک ماهگی به خانواده ای سپرده شدم. الان ۳۶ سالمه. پدرم دارایی خود را به نام مادرم زده و الان آیا این دارایی باید برای من باشد؟ در حالی که مامانم از ازدواج قبلیش یک دختر و یه پسر داره چون برادرم نااهله خواهرم می گه که نباید به دست اون بیفته. نظر شما چیه؟ امیدی هست ارث پدرم بعد از مامانم به من برسه؟ مادرم می تونه وصیت نامه رو نوشته باشه بعد از خودش همه چیز به من تعلق بگیره؟

    • صالحه رضائی
      صالحه رضائی

      خیر همه چیز به شما نمی رسد. وصیت تنها تا یک سوم اموال نافذ است و مازاد بر اون در قالب ارث به سایر وراث هم می رسد. تنها راه انتقال مالکیت در زمان حیات است و یا سایر راه های حقوقی که در صورت تمایل می توانید به صورت حضوری تشریف بیاورید.

  • عامری
    عامری

    آیا کسی می‌تواند وارثی را از ارث محروم کند؟

    • سمیه راد کارشناس حقوقی
      سمیه راد کارشناس حقوقی

      محروم کردن یکی از ورثه از میراث فاقد اثر حقوقی است؛ البته اگر فردی پیش از مرگ تا یک سوم اموالش را برای سایر وارثین وصیت نماید؛ وصیت معتبر بوده و وارثی که برای او وصیت نشده از این یک سوم سهمی نمی‌برد. راه دیگر محروم کردن عملی یک وارث از میراث آن است که فرد پیش از مرگ تمام اموالش را به سایر وراث انتقال دهد.

  • خلیلی
    خلیلی

    اگر فردی فوت کند و وراثش منحصر به برادرانش باشد و یکی یا تعدادی از این وراث ناتنی باشند؛ آیا ارث به برادر/برادران ناتنی تعلق می‌گیرد؟

    • سمیه راد کارشناس حقوقی
      سمیه راد کارشناس حقوقی

      به موجب ماده ۹۱۸ قانون مدنی اگر میت خواهر و برادران ابوینی داشته باشد؛ به خواهران و برادران ابوی وی میراث نمی‌رسد ولی خواهر و برادران مادری ارث می‌برند

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *